Beszéljük meg: sport és erdő
Lapunk idei 8. számában a sportág versenypályája igénybevételével kapcsolatos gondolatok jelentek meg, melyeket az együtt cselekvés jegyében folytatnánk. A partnerek Pilisi Parkerdő Rt. Budapesti Erdészet és a Budapesti Tájfutók Szövetsége képviselői, Turi Z. és Szeredai L. urak már másodízben folytattak megbeszélést a hogyan tovább-ról, és remélik, hogy mindkét fél megelégedésére tető alá hoznak egy irányelvet, mely szerint a szabadidő természetben történő és propagált eltöltését célzó egyik sportszakág, a tájékozódási futás, a minimumra tudja csökkenteni a Környezetvédelmi Törvényben is foglalt, a környezet igénybevételéből eredő változást. A felek emlékeztető helyett, gondolataik kicserélésével kapcsolatos közérdekűnek tekinthető elképzeléseiket, mintegy riport formában közlik azzal, hogy akinek építő ötlete van, lesz, közölje a szerkesztőséggel, vagy a BTFSZ elnökségével.
Kedves Turi úr! Előző tárgyalásunk alapján, bevezetésként közlésre került az Erdő-gazdálkodás-sport... c. cikk. A hogyan tovább jegyében mit fűzne hozzá a lap hasábjain?
A Budapesti Erdészetnél a rendezvények engedélyezésekor nagyon sokféle szempontot kell figyelembe venni, sokan sokféle programot szeretnének az erdőben szervezni. Az Erdészet nem elutasítani szeretne, hanem a területet, a lehetőségeket és az igényeket is egyeztetve a kezelésünkben lévő erdőt megőrizni. A Parkerdő szó is jól mutatja: erdeink nem csak fatermesztési funkciói, hanem a jó levegő, kikapcsolódás, sportolási hely, feltöltődési lehetőség az elmúlt időben jelentősen felértékelődtek. A Budapest körüli területeken olyannyira, hogy elsőbbséget élveznek a gazdasági jelentőséggel szemben. A gazdálkodás kényszer, semmiben sem különbözünk az ország bármely más erdészetétől, ugyan azokat a közgazdasági normákat kell teljesítenünk az új igények maradéktalan kielégítése mellett.
A hogyan tovább kérdésre adandó válasz régebbi, már gyakorolt elemeket és újabbakat is felvet. Eljutottunk közösen odáig, hogy:
I. kívánatos, hogy a BTFSZ félévente, összegyűjtötten, az első rendezvény előtt min. 45 nappal nyújtsa be írásban az engedélyeztetési kérelmeket. Az eddig alkalmazott A/4-es formanyomtatvány egyelőre megfelelő, természetesen térképmelléklettel együtt.
II. Fentieken túlmenő ill. eltérő lenne azonban:
- a térképmelléklet tartalmazza az u.n. érintendő pontok helyét is;
- a terep engedélyeztetés és használat kérdésében a Kerületvezető erdészeknek hozzá/beleszólási lehetősége lesz és a kapcsolatot az illetékes versenybíróságnak velük fel kell venni!
- az egész kiszemelt versenyterepnek a versenybíróság részére történő erdészeti letiltás elkerülhetősége ill. a 45 napos határidő tarthatósága miatt is a Parkerdő Rt. Budapesti Erdészete illetékes képviselői a versenynaptár ismeretében készek u.n. előzetes terepegyeztetésre.
Kérem fejtse ki, miért lennének jók a fentiek mindkét fél számára?
A Szakszövetség által összegyűjtött és együtt beadott kérelmeknek mindkét fél számára több előnye van:
- egységes irányelveken alapulnak, a folyamatos kapcsolattartás miatt a szövetség által részben szűrt, korrigált előterjesztések
- az előzetes egyeztetés pontosabb, jobb rendezvénytervezést, lebonyolítást eredményez
- a kerületvezető erdészek a tervezett pálya pontos ismeretében meg tudják mondani, nem veszélyeztet-e valamilyen erdészeti célt, tevékenységet az útvonal. Tudnak helyette alternatívát kínálni, ha ez szükséges, így néhány pont áthelyezésével a verseny lebonyolítható, nem kell teljes tiltással élni.
A létszám egy egyeztetendő együttműködési téma, mind kerület, mind kerület vezető erdészt, mind VB elnökét tekintve, a
III. mikor nem kell előzetes engedélyeztetés kérdésétől a
IV. környezetvédelmi előzetes hatásvizsgálatot előíró /152/1995(XII.12.) korm. sz. rendelet/ igénybevétel esetéig, mely tudjuk jól
- a terület védettségi fokától, az erdőgazdálkodás épp aktuális fázisától, az adott erdőtársulás egyébként már meglévő veszélyeztetettségétől, a tervezett rendezvény méretétől és időtartamától is függő lehet.
Közösen ígérhetjük: erre is visszatérünk.
Turi Zoltán Szeredai László
erdő m., tájékoztatási fmts. körny .véd. sz. m.
Vissza a Tájoló 2001/9 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!