Kozel Kupa 7-8. forduló
Černovice - Veverské Knínice, szeptember 15-16.

Brno körzetében került sor a - kevésbé híres - sörgyár által szponzorált, legrangosabb versenysorozat ez évi utolsó két fordulójára, amely egyben két IOF-világranglista futam is volt. Ez utóbbi tény ellenére a rajtlistán csak elvétve szerepeltek külföldiek, a cseh élmezőny viszont - legalábbis a nevezettek számából, és később, az eredményekből ítélve - teljes létszámban összegyűlt.
A két versenynapot más-más egyesület rendezte, eltérő helyszíneken és versenyközponttal, egymástól eltérő - az adott verseny jellegéhez is igazodó - terepeken.
Az első nap sprintverseny volt, átlagos domborzatú terepen, amit az apró tereptárgyak - elsősorban sziklák, de sok egyéb is - tett izgalmassá. (Térkép: „Stary Kvartyr” - 1:10000.) A futhatóságot helyenként a sűrű kőszórás akadályozta. Sok pont az erdőben, rövid átmenetek, rövid pályák.
A második napra a mezőny 60 km-rel délebbre költözött, a terep a Brno-Prága autópálya északi oldalán volt („Bíly potok” - 1:15000). A térkép legnagyobb része nagyon gyors futást lehetővé tevő, tiszta - és nagyon szép - vegyes szálerdő, viszonylag sűrű úthálózattal, kisebb mennyiségben zöld foltokkal. A cseh pályakitűzők (mint már korábbi versenyeken is megfigyelhettük) ezeket a legalább közép-, vagy annál is zöldebb foltokat sem hagyják ki, elég gyakran egy-egy ilyen folt közepét is „megmutatják” a versenyzőknek. Néhány hegyoldalt sűrű árokhálózat szabdalta, ezeken a helyeken a pálya tervezője ügyelt arra, hogy felülről, a legkellemetlenebb irányból érkezve kelljen megtalálni a 15-20 árok közül a megfelelőt. (Persze pont minden harmadikban volt...)
A célok mindkét napon ideális helyen, mintaszerűen voltak felépítve, a parkoltatást (alkalmanként 10-20 koronáért, ideiglenesen kibérelt legelőn, illetve frissen lekaszált lóherésben) nagyon jól megszervezték. A versenyközpontokban enni-inni mindig lehetett, különösebb sorállás nélkül, egyéb (tájfutó felszerelés) árusok viszont ezúttal nem voltak.
A verseny technikai lebonyolításában csak a SPORTident rendszer kezelésében voltak fennakadások - nyilván nem a rendszer, hanem a kezelők (vagy a hardver) hibájából. Az első nap több perces sorállás volt a célvonal után a dugókák kiolvasásáért (ez talán a legkellemetlenebb, amikor a versenyző legszívesebben elmenne valahová kifújni magát), és tömegjelenet a részidők megszerzéséért, a második nap pedig - legalább - másfél órára leállt az eredmények kirakása. Vasárnap iskolaév - és vigasztalan eső - lévén, ekkor eljöttünk, a végeredményt már csak az interneten néztük meg. (Oda is két nap késéssel rakták fel.)
Magyarországról - az autók számából becsülve - kb. 35-40-en lehettünk ezen a versenyen. Nagyon hasznosnak tartom, hogy sok junior, serdülő, sőt még fiatalabb korú versenyzőt juttat ki valamilyen úton az egyesülete, edzője ezekre a versenyekre, idegen terepekre, erős mezőnyben versenyezni. Hogy a cseh fiatalok - már a legfiatalabbak is - hol tartanak, arra egyetlen példa: 2. nap F14 kategóriában az 5,0/120/13 adatú pályát - amely gyors volt, de tájékozódási szempontból egyáltalán nem igénytelen - 30,26-tal nyerték (6 perces km-átlaggal!), és a 42 fős mezőnyből nyolcan 35 percen belül (7 km-es átlag alatt) teljesítették. A többi kategóriákban is hasonló eredmények születtek.
A magyar fiatalok nem vallottak szégyent; igaz, ebből legfeljebb a kint lévőkre vonatkozóan lehet némi következtetést levonni, a teljes itthoni magyar mezőnyre sajnos nem.
Ha jól tudom, jövőre is lesz KOZEL Kupa, feltehetőleg hasonlóan magas színvonalon megrendezve. Érdemes lesz figyelni a cseh versenynaptárt, és a közelebbi versenyeket felkeresni.