Közhasznúsági jelentés a BTFSZ 2001. évi tevékenységéröl


Szöveges beszámoló
A Budapesti Tájfutók Szövetsége Alapszabályának 5. §-a (2) pontja szerint a Szövetség közhasznú tevékenysége során 2000-ben az alábbi közfeladatokat látta el:
a) célkitűzéseivel összhangban támogatja a testneveléssel és a sporttal foglalkozó szervezeteket, együttműködik azokkal (Sptv. 3. § (1) bekezdés b) pont)
A BTFSZ kapcsolatrendszere alapvetően a tájfutó sport területén, és a természeti sportok területén működő szervezetekkel jól működik. Célkitűzéseinket az önkormányzattal és a Főpolgármesteri Hivatallal összhangban, a sportág fejlesztésének szem előtt tartásával állapítottuk meg. Kiemelt támogatást kaptak az utánpótlás korú versenyzők a kezdőktől az élversenyzőkig. A Szövetség alapítója a Budapest Tájfutó Sportjáért Alapítványnak.
b) segíti a főváros területén működő testnevelési, diák-, szabadidő- és versenysport szervezeteknek a tájékozódási futó sporttal, a természet- és állatvédelemmel kapcsolatos tevékenységét (Sptv. 3. § (2) bekezdés e) pont)
A BTFSZ elsősorban térképkiadással, kiadványokkal, névjegyzékkel, környezetvédelmi egyeztető tevékenységgel, technikai felszerelésekkel segíti a tagszervezetek munkáját. Működteti az utánpótlás korú Budapest Válogatottat, a kezdő utánpótlás csoportokat, valamint az ún. „gyermekválogatottat”. Mindnyájan sok szép sikert hoztak Budapestnek.
c) közreműködik a diák-, szabadidő- és versenysport események lebonyolításában, illetőleg szervezi azokat (Sptv. 3. § (2) bekezdés f) pont)
A tagszervezetek által szervezett versenyekre az ellenőrző bírók küldése, a versenyjegyzőkönyvek begyűjtése, ellenőrzése és archiválása folyamatos. Részt veszünk a sítájfutó és a kerékpáros versenyek szervezésében, fejlesztésében. Megrendezésre került a 3 napos Budapest Kupa, valamint az utánpótlás csoportok részére kiírt versenysorozat.
d) a sportágban összeállítja és közreadja a budapesti versenynaptárt és szabadidősport naptárt (Sptv. 3. § (2) bekezdés g) pont)
A budapesti versenynaptár összeállítása és közreadása megtörtént. A nyílt és szabadidős kategóriák megrendezéséről a Tájoló c. folyóiratban, az Interneten, sok esetben a TV képernyőjén is tájékoztatást adtunk.
e) a sportág budapesti bajnoki rendszerének kialakítása, működtetés, a sportág rendezvényeinek szervezése, támogatása (Sptv. 3. § (2) bekezdés a) pont) A budapesti bajnoki rendszert a BTFSZ önállóan működteti az országos rendszerhez hasonlóan 7 versenyszámban, továbbá megrendezte 2000-ben is a Diákolimpiát és a Főiskolás bajnokságot.
f) közreműködik a szakemberek alapfokú képzésében és továbbképzésében (Sptv. 3. § (2) bekezdés b) pont)
A BTFSZ több tisztségviselője és szakembere vett részt különféle (versenybírói, edzői, térképhelyesbítői) tanfolyamok oktatói munkájában.
g) a Magyar Tájékozódási Futó Szövetséggel (sportági szakszövetség) együttműködve gondoskodik a versenybírók képzéséről és továbbképzéséről (Sptv. 3. § (2) bekezdés d) pont)
A BTFSZ előkészítette és meghirdette a 2000-ben már megrendezett Versenybírói tanfolyamot.
h) részt vesz a nemzetközi sportkapcsolatokban (Sptv. 3. § (2) bekezdés c) pont) Nemzetközi sportkapcsolataink révén vettünk részt több ausztriai, szlovákiai, csehországi, szlovéniai és olasz tájfutó rendezvényen.
(3) A Szövetség egyéb feladatai: a sportágban működő budapesti versenybírók minősítésével kapcsolatos feladatok ellátása.
A versenybírók minősítése és átminősítése az igények szerint folyamatosan történik. A versenybírói névjegyzéket aktualizáltuk.
A sportágban sporttevékenységet folytató budapesti sportolók minősítésével kapcsolatos feladatok ellátása.
A Szövetség a minősítéseket folyamatosan vezeti, és közzéteszi.

A sportág képviselete Budapesten
A BTFSZ nagy súlyt helyez arra, hogy a sportágat mind a Magyar Tájfutó Szövetségben, mind a főváros szervezeteinél, mind a határokon kívül, továbbá a médiáknál is tisztességgel és becsülettel képviselje, gyakorolja a sportág fegyelmi szabályzatában meghatározott sportfegyelmi jogkört.
Fegyelmi ügy lefolytatására 2000-ben nem került sor.

Szakanyagok és térképek kiadás
A BTFSZ egyik „sikerágazata” a Tájoló c. folyóirat megjelentetése.


Egyéb feladatok
A legjobb budapesti versenyzők számára alapított Budapest Tájfutója díjat 2000-ben 4 fő versenyző kapta meg.


A pénzügyi beszámoló és mellékletei szöveges elemzése
Bevételeink egy része a budapesti Önkormányzattól származik (működésre, közhasznú célra kapott támogatás).
Más része alapítványoktól,(pl.Wesselényi Alapítvány) sportszövetségektől származik, amelyeket általában pályázatok útján nyerünk el.(pályázati úton elnyert támogatás) Ez évben több, mint 1 millió forint támogatást kaptunk magánszemélyektől. Bevételeink nagyobb hányada saját rendezvényeinkből, (bajnokságok, kupa versenyek) illetve a tevékenységünkből adódó kiadványok (szaklap, szakkönyvek, térképek, stb.) bevételeiből származik (közhasznú tevékenység bevételei).
A folyószámlánkon időnként mutatkozó pénzfelesleget igyekszünk kamatoztatni. (egyéb bevételek)
Kiadásaink az A.) fejezetben megjelölt célokat szolgálják, azzal a kiegészítéssel, hogy elsősorban a 21 éven aluli sportolókat támogatjuk.
16 utánpótlás csoporttal volt szerződésünk, akiknek a versenyekre való felkészülését segítettük edzőkkel, programokkal. Az ezzel kapcsolatos költségek felét pályázaton nyertük el, de sajnos az év második felében nem írtak ki újabb pályázatot ezzel a céllal, a saját forrásaink pedig nem elegendőek a megfelelő színvonalú támogatásra. Sikeresen működik a gyermekválogatott, 15 állandó taggal és alkalmanként sok lelkes fiatallal, akik szeretnének bekerülni a válogatottba. Ennél is nagyobb harc van a Budapest Válogatottba kerülésért a 14 éven felüliek között. A két válogatott gyakran együtt edz, illetve versenyez a nemzetközi porondon.
Kiadásaink 2/3 részét ezekre a célokra fordítottuk. Szövetségünk „háttér” tevékenysége a sportszakmai anyagok és segédeszközök megjelentetése, kiadása. A költségek mintegy 35%-át használtuk fel erre. Ebből a kiadványaink megjelentetésére fordítottuk a költségek kb. 20%-át. Magára a szervezet működtetésére kb. 15% jutott. A működtetés költségeivel igyekszünk nagyon takarékosan bánni.
Vállalkozási bevételeket és költségeket 2000-re nem terveztünk, de sikerült reklámbevételekhez jutni, amely bevételeket a minimális költségek levonása után az utánpótlás csoportokra költöttünk el.



Vissza a Tájoló 2001/05 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!