„Az iskolai tájékozódási futásért” Alapítvány pályázati értékelése a 2000. évről


Ismét eltelt egy év, leltárt készít a magán alapítvány, amelyet elsőnek hoztak létre sportágunk életében.
Nevében és tevékenységében is elkötelezte magát az Alapítvány a korábban DSK (majd később ISK), míg a legújabb elnevezés szerint sportiskola keretei között működő szervezetek felszerelés segítése érdekében.
Most egy igen fontos, nem túlzás a magán alapítványok további létét, működését befolyásoló rendelkezés született. A 2001, január 1-től életbe lépett Sporttörvény (2000. évi CXLV. tv.) az állami támogatások vonatkozásában nem ismeri el a magánalapítványokat. (Ez érinti a Wesselényi Miklós Közalapítványt, illetve a vele való együttműködésünket a jövőben.) A támogathatók körében nem kapott helyet a magánalapítvány, mivel nem minősül sportszervezetnek! Ez utóbbi csak a sportegyesület és a vállalkozás.
A törvényalkotók jószándékát nem kérdőjelezhetjük meg, no de a magánbefizetésekből megalakított, a társadalmi munkában működtetett kuratóriumok alakuljanak át vállalkozássá? Úgy tűnik, a Sporttörvénynek ez a fejezete megkondította a vészharangot a magánalapítványok felett. Egy áthidaló megoldás van – kérdés mikor szünteti meg az adóhatóság ezt a lehetőséget – az SZJA 1% átutalását kérni, további támogatóinktól. Hiszen sportcélú pályázatokon nem vehetünk részt, legfeljebb abban reménykedhetünk, hogy az Alkotmány Bíróság módosítja a törvény ezen részét is. A jogutódként – 1958. február 2-től működő – Csongrád megyei Tájékozódási Futó Szövetség egykori versenyein közreműködő kisdiákok közben önálló keresettel rendelkező, komoly felnőtt munkavállalók lettek. Öröm látni, amikor évente egy alkalommal összejönnek a „nosztalgia” versenyre (már gyermekeik is futnak!) és örülünk egymásnak, s hogy még örülhetünk. Fittyet hányunk a hivataloskodó utasításokra, de törvénytisztelő állampolgárként a jövőben, szabadidőnkben tovább sportolunk, sőt abban is bizonyos vagyok kapunk segítséget, közös ügyünkért, szeretett sportágunkért.
Máthé István, Szabó Anna, dr. Szoboszlai Attila, Vackó Zoltán, T. Nagy Sándor, Sörös Béla, Tóth Sándor, kedves egykori diáksportolók (és itt elnézést, akit papírhiány miatt nem említettem név szerint) kérjük a további segítségeteket, hogy mi is segíthessünk!
Végül, a 2000. év teljesítményei alapján az Alapítvány kuratóriuma Ž 10 db laptájolóval (30 000.- Ft értékben) a Szeged-Szőregi Kossuth Lajos Sportiskola, míg 5-5 db laptájolóval (15 000.- Ft) Ž a fővárosi Schulek Frigyes és a Szeged-Kiskundorozsmai Jerney János sportiskolák szervezeteit segíti, további tevékenységük érdekében.
Segítőink között külön meg kell említeni Kelemen János sporttársat. ő az első három helyen rangsorolt szervezetnek saját alkotásából, a „Légy üdvözölve a természetben” című CD 1-1 példányát ajándékozta. János, köszönjük példamutató felajánlásodat. Célkitűzésünk – a Dél-Alföldi iskolai tájékozódási futás megújítása – amelyről az országos értekezleten még nagy optimizmussal beszéltünk, a törvényalkotók fura urai miatt úgy tűnik egy ideig késik.
Egy, az utóbbi hónapokban benyújtott pályázaton, a kétharmados önerő mellé nem kaptuk meg az egyharmados állami támogatást. (Talán már alkalmazták az új törvényt?) Most bizakodunk, szervezzük a segítőket, élére rakjuk a forintokat, hogy eredeti tervünk megvalósulhasson. Egy biztos, a jelenleg kialakult (kialakított!) helyzet nem kívánatos, megreformálásra vár. Együtt ez is hatékonyabb lenne sporttársak, próbáljuk meg.
Az Alapítvány nevében köszönetét fejezi ki minden segítő fillérért, e kissé keserűre sikeredett sorokat lejegyző:

dr. Tóth Imre
Szeged, 2001. március 11.



Vissza a Tájoló 2001/04 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!