Tájékozódási futás másképpen


Időről-időre megújuló téma, hogyan lehetne a média és a nagyközönség számára vonzóvá tenni szeretett sportágunkat, a tájfutást azért, hogy ne csak azok áldozzanak a sportért akik űzik, hanem olyan külső támogatók is, akik valamilyen ellenszolgáltatást remélnek/kapnak a sport megjelenéséből. Több cikk és hozzászólás is megjelent már a Tájoló hasábjain a témával kapcsolatban (nem utalok rájuk tételesen). Mindegyikben nagyon sok jó ötlet és javaslat van, és én mindig elolvasom azokat, mert engem is közelről érint a sportág mindenkori alakulása/fejlődése. Most veszem a bátorságot és megpróbálok néhány javaslattal és észrevétellel segíteni, hátha az ötleteim hozzáadnak valami értéket a sportághoz.

Legyen a tájfutás látványos sport
A sportágban a fejlesztések és változtatások még nem hozták meg az átütő sikert, gondolok itt az elektronikus pontérintésre vagy a tájfutás városba hozására, a parktájfutóversenyek rendezésével. Az első eszköz egyelőre a sportágat űzőknek és a rendezőknek nyújtanak nagy segítséget a kényelmes és gyors használata miatt, de egy külső szemlélő számára (mondjuk a TV média) nem ad olyan látványt, amelyre már mindenki odafigyel. Egy olyan külső szemlélőnek, aki nem érti/tudja minden csínját-bínját a tájfutásnak, annak látvány kell. Mi lehet ez a látvány? Ez lehet egy olyan említésre méltó esemény, amely nem megszokott: például egy olyan átmenet vagy pontfogás, ahol előfordulhat, hogy egyszerre több futó látható és esetleg egy „előzés” is megtörténik. Vagy egy olyan esemény, amikor valakinek egy kisebb pocsolyán kell átkelnie ahhoz, hogy megfogjon egy pontot és lehetséges, hogy nem mindenkinek sikerül egyszerű módon. Gondoljunk itt a Városligeti park tájfutó verseny Vajdahunyad vár melletti ellenőrző pontjára, amely a kis szigeten volt a tóban és volt akinek meg kellett mártóznia a vízben – ez egy látványosság volt, a legtöbben ezt a pontot figyelték és biztos, hogy a kívülállóban szinte csak ez maradt meg a versenyről. Az ilyet szeretik mutogatni a TV-ben, ez már „hír” is lehet amellett, hogy beszámolnak a versenyről. A tendencia a TV-ben, hogy mindegy mit mutatnak, csak „extrém” legyen. Ehhez hasonló látványos dolgokat nem lehet és nem is kell mindenkor megcsinálni, de lehetne összevonni a tájfutó versenyeket olyan más tájékozódási versenyekkel (egy időben, egymástól nem túl távol rendezve) amelyekre lehet „beizzítani” olyan újságírókat, akik egy kis figyelmesség fejében beszámolnak a versenyről, úgy bemutatva azt, hogy az felkelti az emberek többségének figyelmét. A tájékozódási kerékpár a tájékozódási lovaglás egyre népszerűbb, a tájékozódási triatlont is lehetne egy kicsit a kirakatba tenni.

Legyen a tájfutás egyszerűen megérthető sport
A mai világban minden arról szól, hogy egyszerűen megfogalmazva közérthetően kell kommunikálni. A reklámok a médiában erről szólnak. Egyszerű jeleket, szavakat, szlogeneket sulykolnak belénk, ezáltal bárhol járunk, és az ismert jelet látjuk, halljuk, a kapcsolt termék, szolgáltatás vagy tevékenység jut eszünkbe. Ha sok embert akarunk elérni tevékenységünk megismertetésével, megkedveltetésével, akkor a nagyközönség felé egyszerűnek kell mutatni amit művelünk azért, hogy könnyedén befogadják. Ha már valaki megértette a lényegét a tájfutásnak, akkor már könnyebben belemerül annak rejtelmeibe.

Legyen a tájfutás egyszerűen megérthető látványos sport
A másik vonzerő lehet a modern technika vívmánya a GPS, a műholdas navigációs műszerrel való tájékozódás. Igaz hogy semmi köze nincs a klasszikus tájfutáshoz, de nagyon látványos és hordoz magában egyfajta újdonság érzést. Ha egy olyan VIP futamot lehetne rendezni, ahol az újságíró, a meghívott szponzor, vagy a helyi mecénás, politikus, egy érdekes újdonsággal a kezében menne végig a pályán és utána az általa bejárt utat megnézheti egy számítógépen, akkor megérti majd könnyedén, hogy a sportolók miről is beszélnek a befutás után a térképet elemezve a célban. A látvány ilyenkor magáért beszél, lényegesen kevesebbet kell magyarázni egy laikusnak és sokkal kézzelfoghatóbb lesz az, amit az erdőben csinálunk.
Ennek egy továbbgondolt változatát, a versenyzők GPS vevővel és jeltovábbítóval való felszerelését a svéd Silva egyszer már megpróbálta kifejleszteni, de nem lehetett az akkori technikával megfelelően megoldani. Nem elképzelhetetlen, hogy 2-3 év múlva lesz olyan eszköz, melynek segítségével pontról pontra látni lehet majd a verseny állását egy nagy kivetítőn (hasonlóan mint a focimeccseken), izgulva a helyszínen vagy otthon a fotelban ülve. Ez talán már olyan áttörés lehet, amely a nagyközönség és a média számára is fogyaszthatóvá teszi a tájékozódási versenyzést.
Fentebb a saját véleményemet írom le, amely elképzelhető, hogy nem állja meg a helyét a valóság talaján, de a jobbítás szándéka vezetett, amikor gondolataimat leírtam. A GPS-szel kapcsolatos legtöbb eszközzel rendelkezem és hajlandó vagyok támogatni bármelyik verseny rendezését a fent leírt gondolat megvalósítható verziójával.

Guttmann Zoltán



Vissza a Tájoló 2001/03 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!