Junior Európa Kupa
Chur - Svájc, 2000. szeptember 13-15.

21 ország 250 versenyzője – szóval mindenki itt volt, aki számít. A legnagyobb csapatokkal azok a skandináv országok érkeztek, ahol állítólag az utánpótlás menedzselésre nem fordítanak olyan nagy hangsúlyt. A svédeknél annyira nem, hogy külön férfi és női junior szövetségi kapitányuk van, az utóbbi nem más, mint Marita Skogum, kétszeres tájfutó világbajnok.
Péntek délután prológ gyanánt egy utcai tájfutó versenyre került sor. Egy darab kétkörös pálya állt a mezőny rendelkezésére, és délután 3-tól 6-ig lehetett rajtolni. Tíz perccel rajt előtt kellett időt kérni. Mi magyarok 4 óra körül el is rajtoltunk, makrai Éva nagyon jól futott és a mezőny nagy részének befutása után 5 óra tájékán vezetett a versenyben. Ekkor jött azonban néhány skandináv versenyző, aki melegítés címszóval addig kint kolbászolt a városban, és néhány másodperccel sikerült is leszorítani Évikét a dobogóról. Mi lett volna, ha Éva is lesétálja a pálya egy részét a verseny előtt?… Hiába, mindig tanul az ember valami újat, valami sportszerűt!
A váltók szombaton egy legelőkkel tarkított hegyoldalban 6-800 méteres magasságon lévő terepen zajlottak. Rövid, 30-40 perces pályák, izgalmas küzdelem és szoros eredmények születtek. Junior fiú váltónk a győztestől alig 10 percet kapva a 10. helyen végzett.
Az egyéni verseny igencsak skandinávos terepen zajlott. Itt Bodó Tibi remekelt, ali 1-re rajtolva képes volt a nap legjobb magyar eredményét, a 15. Helyet megszerezni.
Arról egy külön cikkben érdemes lenne elmélkedni, hogy az ilyen IOF-től független, elsősorban utánpótlás rendezvények (ifi EB, Junior EK) miért olyan népszerűek a versenyzők és edzőik körében, hogy az országok nagy része kifejezetten ellenzi, hogy hivatalos IOF program legyen. Érveik: nem kell jogdíjat fizetni, amit aztán ki más, mint a versenyzők fizetnének ki a nevezési díjakon keresztül, a szabályok az edzők észrevételei alapján rugalmasan változtathatók. Hát nem elvetendő szempontok…
Még valami: ezt a versenyt 8 fő rendezte meg hibátlanul, csak gratulálni tudok a svájciaknak.