Siketek IV. tájfutó Európa-bajnoksága

Szentendre, 2000. szeptember 5–9.

Szentendre környékén 15 ország részvételével került lebonyolításra a Siketek IV. tájékozódási futó Európa-bajnokságára. A benevezett 58 férfi és 36 női versenyző klasszikus és rövidtávú versenyen, valamint váltóban döntötte el az Európa-bajnoki címek sorsát.
Az Európai Siketek Sportszervezete (EDSO) 4 évenként 21 sportágban szervez Európa-bajnokságokat. 40 európai ország 60 000 siket sportolóval, 1200 sportklubbal tagja az Európai Siketek Sportszervezetének. A sporteseménynek nemcsak a sportolás szempontjából van jelentősége, hanem azért is, mert lehetőséget ad arra, hogy különféle országok siket sportolói találkozzanak egymással. A nemzetközi jelbeszéd segítségével szinte alig van kommunikációs probléma.
Tájfutásban először 1988-ban a svédországi Jönköpingben rendeztek Európa-bajnokságot, majd 1992-ben Oroszország, 1996-ban pedig Svájc volt az EB házigazdája. A fejlődést jól mutatja, hogy míg az első Európa-bajnokságon 6 ország versenyzői indultak, addig 9 illetve 13 nemzet legjobbjai álltak rajthoz a következő két EB-n. Szentendrére minden eddiginél több, 15 ország siket tájfutó versenyzői jöttek el.
Az Európa-bajnokság fővédnöki és védnöki szerepét olyan jeles személyek vállalták el mint dr. Deutsch Tamás ifjúsági és sportminiszter és Miakich Gábor, Szentendre város polgármestere, illetve Szekeres Pál helyettes államtitkár (ISM), Barabás Béla, a TOP-TECH Toshiba ügyvezető igazgatója és Werner H. Kliewer, az Európai Siketek Sportszervezet főtitkára.
Az első versenynapon a klasszikus távon mérték össze erejüket a résztvevők. A férfiaknál a győzelmet a litván Tomas Kuzminskis szerezte meg 84:32 perces idővel az ukrán Oleksandr Sankin és a svéd Torbjörn Svenningsson előtt. Jellemző a pálya erősségére (10,3 km, 410 m szint), hogy a mezőny legnagyobb része csak 100 perc felett tudta teljesíteni a feladatot. Ezen a távon a legjobb magyar eredményt a 9. helyezett ifj. Szebeli István érte el. A nőknél a lett Agita Intsone győzött 75:15 perces idővel a svéd Anne-Marie Stömsten és az ukrán Marina Chekunova előtt. Az egyetlen magyar induló Benga Andrásné a 22 helyen végzett.
A pihenőnap után rendezett sprintszámban a selejtezők eredménye alapján kerültek a versenyzők a döntőbe. A férfiaknál az első két helyen megismétlődött a klasszikus táv sorrendje, miután a litván Tomas Kuzminskis győzőtt 24:39 perces idővel az ukrán Oleksandr Sankin előtt. A harmadik helyen a dán Allan T. Christensen végzett. Itt született a legjobb magyar egyéni eredmény ifj. Szebeli István révén, aki 29:08 perces idővel 6. lett. Jól szerepeltek a többi döntős magyar versenyzők is, hiszen Mihályi Ferenc a 13., Kiss György a 18. helyen fejezte be a versenyt. A B döntőben id. Szebeli István a 7. helyet szerezte meg. A nőknél az orosz Olga Doula volt a leggyorsabb 19:21 perccel, a második helyen a litván Marija Remeikiene végzett mindössze 7 másodperccel lemaradva a győztestől, míg a harmadik az észt Ilvi Vare lett.
A váltóban 11 férfi és 6 női csapat állt rajthoz. A férfiaknál az orosz váltó biztosan szerezte meg a győzelmet, de a 2. és 3. helyen nagy küzdelem alakult ki. Végül az ukránok 2 másodperccel megelőzve a litván csapatot ezüstérmet szereztek. A Kiss, Mihályi, ifj. Szebeli összeállítású magyar csapat néhány perccel lemaradva a dobogós helytől az 5. helyen végzett. A nőknél, ahol magyar csapat nem indult, nem volt ilyen éles a küzdelem. Az ukrán váltó szerezte meg a bajnoki címet Oroszország és Lettország előtt.
A rangos eseményen ünnepélyes keretek között zajlott le a Danubius Szállodában az eredményhirdetés, végül pedig bankettel zárult az Európa-bajnokság programja.