Éjszakai versenyek, Budapest éjszakai bajnoksága


Korán kezdődött az idei éjszakai szezon, hiszen már április közepén kétnapos versenyre került sor, majd ezután két-három hetes időközökben követték egymást a versenyek. A rangsorolókon a korábbi éveknél kevesebb versenyző állt rajthoz, míg a minősítő Budapest bajnokságon a tavalyi létszámot meghaladó számban indultak az éjszaka megszállottjai. Egyre népszerűbb a nők körében az éjszakai versenyzés, de alapjában véve egy meghatározott versenyzői kör jár éjszakai versenyekre, ez adja a különleges hangulatát ezeknek a versenyeknek.
A Szentendre éjszakaira a Sikárosi erdészház környékén került sor. A teliholdas, igen enyhe estén a megáradt Bükkös-patak két oldalán, helyenként meglehetősen sáros terepen folyt a verseny.
Mindenki úgy gondolta, hogy a következő nap hasonló időben állhat rajthoz a Szélrózsa éjszakain Nagykovácsiban, a Vöröspocsolyás terepen. A verseny előtt egy órával azonban hatalmas zápor zúdult a terepre, az egymást követő villámok bevilágították a Cél helyét adó hatalmas bányát. A rajt idejére azonban elállt az eső és csak az eredményhirdetést tisztelte meg egy kis zápor. A viszonylag hosszú pályák az eső ellenére kevésbé sáros terepen vezettek, de a cél feletti bozótsáv, amin csaknem mindenki átgyűrte magát, nem okozott osztatlan sikert.
A Postás-MATÁV éjszakaira már májusban, kellemes enyhe éjszakán Pilisvörösvár környékén, a Zajnát hegyekben került sor. Ez a terep nappal sem könnyű, de éjszaka az átlagosnál is nehezebb. Ez meg is látszott az eredményeken, hiszen többen kényszerültek a verseny feladására.
De az igazi próbatétel az OB selejtezőn Körtvélyespusztán következett. Itt is eső után rajtolt a mezőny, vizes erdőben, hosszú szintes pályákon. Ami még nehezítette a pályákat, a sok gödörpont, melyeket a magas aljnövényzet miatt nehezen lehetett észrevenni. Az F21-ben a 100 perc feletti idő nem volt ritka és még 2 órán felüli teljesítménnyel is döntőbe lehetett jutni.
Jól vizsgázott viszont a SPORTident. Itt látszott igazán az előnye annak, hogy ilyen időben nem kellett a sáros, szakadt kartonok lukasztásait bogarászni, és két ember pillanatok alatt elvégezte az értékelést. A Célban nem is volt szükség személyzetre, Kozma Laci csak a feledékenyeket figyelmeztette a célban való „lukasztásra”.
A négy rangsoroló éjszakai után szinte felüdülést jelentett Budapest Éjszakai bajnoksága. Marosffy Dani beharangozója, miszerint a túlélő éjszakaik után az Éles-kő tiszta erdőiben gyors pályák és frissen felülvizsgált térkép fogja várni a jelentkezőket, igaz volt. Bár a térképről valami oknál fogva lemaradtak a jelleghatárok, valójában jól tudtuk használni a versenyre készített másolatot. Némi kényelmetlenséget okozott, hogy Nagykovácsi szélén a sorompót az erdészet nem engedte felnyitni a versenyzők részére, így csak a rendezők tudtak behajtani. Szerencsére jó idő volt, így a gyaloglás és a kocsik hátrahagyása nem okozott problémát. A pályák technikásak és valóban gyorsak voltak, bár mi azért nem kevés csalánnal is találkoztunk, ami még otthon is éreztette hatását. Sajnos ezen a terepen is új kerítések épülnek, ami neheziti a pályák kitűzését. A Budapest bajnokság közel 60 indulója kellemes élményekkel tért haza az idei bajnokságról.
A korai eredményhirdetésen az alábbi versenyzőket hirdették ki Budapest bajnoknak: Fóthi Áron (F18), Hajdu Martin (F21), Lux Andi (N21), Vankó Péter (F40), Erdélyi Tibor (F45), Hegedűs András (F50), dr. Gombkötő Péter (F55), Szabon János (F60). A Nyílt kategóriát Karsai Klára nyerte.
A következő oldalon az Éles-kő térképe látható a közepes hosszúságú pályával. (Mármint a papír változatban. - ZL)

Schell Antal



Vissza a Tájoló 2000/5 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!