Szeniorok

Létszámok
Március közepén az internet böngészése során bárki megismerkedhetett a rajtengedélyes tájfutók névsorával. Itt arról adok számot, hogy az alig több, mint 2800 leigazolt versenyző között 176 női ill. 522 férfi 35 év feletti, azaz szenior tájfutó van. Az egyes kategóriákhoz tartozók létszáma (N35-től N60-ig) 56/45/39/16/14/6, ill. (F35-től F75-ig) 94/118/105/71/69/40/13/5/7 (ez utóbbi számban Medovárszky László már a 80 éveseket képviseli!)

Tavaszi Spartacus Kupa
A várakozásnak megfelelően a hagyományos szezonnyitóra meglepően nagyszámú szenior jelentkezett. A női ill. férfi összlétszám 25, ill. 28 %-a. Kategória megoszlásban a nőknél 11/7/15/6/6, a férfiaknál 18/21/34/22/27/15/9. Dicséret illeti a rendezőket, akik bár a legidősebbeknek „csak” N50-et ill. F60-at írtak ki, látva a verseny iránti érdeklődést, N55-öt és F65-öt is díjaztak. (S ha tudták volna, hogy F65-ben túlsúlyban voltak a 70 év felettiek. Talán legközelebb már a kiírást és a tervezett pályahosszakat is ennek megfelelően készítik).
Első ízben került sor PONTVERSENY dijazásra. A megigért díjazás nemcsak egy egyszerű oklevél lett, hanem ezen felül egy, a pontversenyek eddigi eredményeit megörökítő kis füzetecske és egy emblémázott póló, amelyen – Máthé Pisti jóvoltából – a díjazott neve, egyesülete és helyezése is szerepel.
Ezen a helyen is megemlítem, hogy az 1999. évi rangsoroló versenyek rendezői közül az OSC és a TIPO, ill. az ETC (Dr. Nagy Árpád), valamint Kármán Katalin és Máthé István voltak a díjak adományozói. (És 2000-ben ?)
A szenior tájfutás eddigi eredményeinek összefoglalására tettem kisérletet 1999-ben az egyéni bajnokságok korábbi eredményeinek összegyüjtésével. A négy kis füzetet a bajnokságok élén végzők kapták. Most az eddigi pontversenyek eredményei kerültek sorra. A sorozat 2000-ben folytatódik: az egyes bajnokságok után az eredmények beszerkesztése után bárki számára elérhetők lesznek.

OHEB
A közzétett rajtlista alapján a férfiaknál 21/23/42/26/28/18/7/3/5, míg a nőknél 10/10/12/5/4/2 fő küzd a bajnoki címekért. Szerencsés dolog, hogy (a tavalyi ONEB/ Nyírség Kupa mintájára) a SZEVIÉP Kupa keretében a klubok külföldi állampolgárságú versenyzői is lefuthatják a versenyt, s ugyancsak versenyezhetnek azok is, akik a bajnokság előtti napokban cseréltek klubot, (eredményük a bajnoki pontversenybe nem számít, viszont a meghirdetett szenior pontversenybe igen).

OHEB pályák
Két évvel ezelőtt épp az OHEB kapcsán a TÁJOLÓ hasábjain állapítottam meg, hogy a rendezők általában jól tervezik az F21-es pályákat. A győztesek 1-2 perc eltéréssel hozzák az előírt győztesidőt. S akkor azt ajánlottam, hogy az egyes kategóriákban az F21-hez viszonyított relatív teljesítményt kellene vizsgálni, s esetleg felhasználni a pályahosszak kialakításánál. Nos e gondolathoz kapcsolódóan adom közre az 1993-as OHEB (Micsoda véletlen: terep Kiskúnhalas környéke, vb-elnök: Szokol Lajos) ebben a vonatkozásban érdekes egykori eredményeit.
Az F21-ben győztes Lantos Zoltán a 28,3 km-es pályán 132.91-gyel nyert, s ez azt jelenti, hogy 4.70p alatt tett meg 1km-t. 2000-ben a pályahossz F21-ben 27,35km, a várt győztesidő: 150p. Ez 5,48-as p/km teljesítményelvárás.
Lássuk mit tudtak az ugyanakkor lebonyolított Szenior OB győztesei, s milyen teljesítményt vár az idei OHEB pályakitűző (a %-os érték az F21-es elvárásra vonatkozik).