Amit a Sportident-ről idén tudni érdemes


A. Az elektronikus pontérintés-ellenőrzés lényege

A SPORTident rendszer célja és lényege az, hogy az ellenőrzőpontok érintése majd célba érkezés után azonnal pontérintés-ellenőrzés, részidő és végeredmény álljon a rendezők és a versenyzők rendelkezésére. Az ehhez szükséges műveleteket a versenyző által vitt Ńelektronikus ellenőrzőkartonî (dugóka), a pontokon elhelyezett „elektronikus lyukasztó” (ellenőrző doboz) és a célban működő számítógép együttesen hajtják végre.

B. Hogyan kell a rendszert használni?

A versenyzőnek csak a saját dugókájával kell törődnie, egy verseny során a következő műveleteket kell végrehajtani:

  1. A rajthelyen elhelyezett „Törlés” feliratú ellenőrző dobozba bedugva és türelmesen kivárva, amíg a doboz fény és hangjelzést nem ad, az előző verseny eredményét a dugókából kitöröljük. (A törlés eltarthat 4-5 másodpercig, nem kell forgatni, rángatni, türelem!)
  2. A szintén a rajthelyen a törlést követő valamelyik pozícióban elhelyezett „Ellenőrzés” feliratú dobozba bedugva (fény- és hangjelzés jön) a dugókát az adott versenyre élesítjük.
  3. A pontokon elhelyezett ellenőrző dobozba bedugva „lyukasztunk”. Minden dobozról hang- és fényjelzés jön vissza a másodperc törtrésze alatt. Ezt azonban ki kell várni!
  4. Befutáskor a célkapuban elhelyezett ellenőrző dobozba is dugni kell! Ennek az ideje a befutási idő a gép számára, tehát érdemes igyekezni.
  5. A célterületen elhelyezett kiolvasó dobozba még utoljára szép nyugodtan bedugva és türelmesen kivárva a jelzéseket, a számítógép kiolvassa a dugóka tartalmát.
  6. Ezt követően nemsokára átvehető a kinyomtatott részidő-táblázat.
Figyelem! Minthogy papírkarton nincsen, a rajtidődet írd fel, vagy jegyezd meg!

C. A dugókákról

  1. A dugókák mindegyike számot visel, ez a dugóka azonosító száma, amely egyedi, tehát nincs a világon két egyforma azonosítójú dugóka
  2. A dugókák különféle színekben készülnek. A piros színűeket már valaki megvásárolta. A kékeket bérelni lehet. A zöldeket utánpótlás korúak ingyen kapták. A sárgákat azok a sporttársak vásárolhatták meg, akik pénzükkel és/vagy munkájukkal hozzájárultak a rendszer hazai bevezetéséhez. (A színkiosztás jelentése feltehetőleg idővel elhalványul.)
  3. A dugókák személyhez rendeltek. Ez azt jelenti, hogy a dugóka azonosító száma egy adatbázisban össze van kapcsolva (regisztrálva van) egy versenyző rajtengedély-számával. Ebből következik, hogy a dugókákat kölcsönadni nem lehet.
  4. Akinek nincsen saját dugókája, versenyenként bérelhet a rendezőségtől.
  5. Annak a magyar versenyzőnek, aki más dugókáját át akarja venni, avagy külföldön vásárolt dugókáját itthon akarja használni, szintén regisztráltatnia kell (ez pénzbe és időbe kerül – a verseny előtt közvetlenül már késő).
  6. A dugóka élettartama a gyártó szerint meghaladja a tíz évet, kiöregedett dugókáról még nem kaptunk hírt.

D. Árak és költségek 2000.-ben

  1. A dugóka ára IV.30-ig kedvezményesen 3600 Ft+ÁFA (összesen 4500 Ft), utána 4000 Ft+ÁFA (össz. 5000 Ft), ami tartalmazza a regisztrálási díjat is.
  2. A tavalyi ranglista alapján a nevelő egyesületek összesen 165 db dugókát utánpótlás versenyzőik számára ingyen kaptak meg, ez 50 egyesületet érintett 1 és 14 közötti számú dugókával.
  3. A dugóka bérleti díja a serdülő korosztálytól felfelé versenynaponként és dugókánként 200 Ft.
  4. Az F/N 10, 12 kategóriák számára a dugókák bérlete ingyenes, az F/N 14-nek félárú, tehát 100 Ft/nap/fő.
  5. A rendezők a bérelt dugókák után letétet kérhetnek, amelyet a verseny után a dugóka ellenében visszafizetnek.
  6. A dugókák regisztrálási díja, amit átruházáskor, vagy külföldön vásárolt dugóka honosításakor meg kell fizetni, 500 Ft. Az újonnan vásárolt dugóka árában ez benne van.
  7. Egy SPORTident rendszert alkalmazó verseny rendezői a rendszerért bérleti díjat fizetnek. A bérleti díj összege indulónként és versenynaponként 150 Ft, de összesen nem lehet kevesebb 30.000 Ft-nál és nem lehet több 120.000 Ft-nál. Ehhez jöhet még az üzemeltetőknek fizetendő díj, ami a rendezők helyett végzett munkát honorálja. Ezek tehát azok a költségek, amelyek a rendszer használata miatt a nevezési díjat növelhetik.
E. A rendszer üzemeltetője

A rendszer gondozását és a dugókákkal összefüggő adminisztratív és pénzügyi teendőket (regisztráció, árusítás) Riczel Zsuzsi (PSE) és csapata vállalta magára.
Elérhetők a versenyeken és a 20 949-4378 telefonszámon.

Budapest, 2000.03.27.

Lux Iván

A rendszert idén alkalmazni tervezett (gyalogos tájfutó) versenyek

ápr. 1. 	HOB
ápr. 2.	Szeged Kupa
ápr. 8-9.	Postás Kupa
ápr. 22–24.	Semmelweis-Tipo
ápr. 29–máj 1.	Budapest Nagydíj
máj. 6-7.	Honvéd Kupa
máj. 13.  Petőfi Kupa
máj. 19.  ÉOB selejtező és szenior
máj. 27–28.	Eötvös ev. és Diákolimpia
jún. 3.	Borsod Kupa
jún. 4.	Hermann ev.
jún. 10.	ROB
jún. 11.	VOB
jún. 17	ÉOB
aug. 16–20.	Hungária Kupa
szept. 9–10.	Litér Kupa
szept. 30.  NOB selejtező
okt. 1.	Alba Régia Kupa
okt. 7.	NOB
okt. 21.	CSOB
okt. 22.	EVB
okt. 28–29.	Eger Nagydíj
nov. 4–5. Őszi Spartacus Kupa


Vissza a Tájoló 2000/3 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!