Az első szám a normál táv volt szerdán a következő pályaadatokkal:
Férfi: 28100 m 27 ep kb. 615m szint Női 14300 m 16 ep kb. 380 m szint
A rajt a két egyéni számban a céltól messze, szállítással lett megoldva. A szállítás az egész verseny alatt pontosan és olajozottan folyt, a buszok mindig rendőrségi felvezetést kaptak. A rajtban az időjárás viszonylag kegyes volt hozzánk, -8 fok, szikrázó napsütés, néha kellemetlen erős szél.
2 perces időközökkel indítottak minket. Az adatokból kiolvasható volt, hogy a pálya fő része elég keskeny nyomtávú, nehezen korcsolyázható. Ez azt jelentette, hogy nagyon nagy hangsúlyt kapott a karizom, rengeteget kellett páros botozni sokszor még a fölfelékben is. Ebből adódóan a mezőny nagy része rövid, 170-180 cm-es lécekkel versenyzett, mert azzal volt némi esély a keskeny nyomokon való korcsolyázásra. Így is sokszor akadt be a léc orra a folyosók szélébe súlyos mp veszteségeket okozva. A másik érdekesség a léc cseréjének engedélyezése volt, amivel azonban gyakorlatilag senki sem élt. A nyomokat a verseny előtt 2 hónappal kezdték el fektetni és minden havazás után végigmentek az egész hálózaton újra és újra. Minderre 7 skido és egy ratrak állt rendelkezésükre. A pálya felépítésében dominált az útvonalválasztás hosszú átmenetekkel, de az utolsó része technikailag is nagy koncentrációt követelt, sűrű hálózat mellé sok pont és szint. Természetesen minden ponton volt részidőmérés, (pontőr írkálta egy cetlire, de becsületükre legyen mondva, hogy másnapra mindig megvolt a részletes lista átmenetenként.) a cél mellett pedig egy látványos átfutó pont.
A célnak mindhárom versenynap a Vetlujzanka sífutó stadion adott otthont, igen látványos, hosszú befutóval. Már az edzéseken kiderült, hogy az 50-60 cm-es hóban a levágások nem müködnek, így maradt minden esetben a nyomhálózat.
Az egyéni verseny alapján teljesen egyértelmen kiderült, hogy tájékozódás részében egyenrangú ellenfelei vagyunk a mezőnynek, több menőt láttam hibázni és pontnál hosszasan tanakodni, viszont a sífutás részében jelenleg fényévnyire vagyunk a világ élmezőnyétől. (A Toncsi és a Szöllő valamivel közelebb.) Magyarországon gyakorlatilag nemzetközi szintre nem lehet felkészülni, még akkor sem ha van elegendő hó.
A mi felkészülésünkbe próbáltunk beleszőni minél több külföldi versenyt: Osztrák Bajnokság, Alpen Cup, Szlovák Bajnokság és sífutó hétvégék Szlovákiában. E mellé főleg a hétköznapokon és a felkészülés vége felé hó hiányában maradt a száraz edzés, ami jó, de a sífutáshoz nem elég. Még ide érdekességképpen megemlíthető, hogy a finnek augusztus óta havon napi 2-3 edzéssel készültek a VB-re.
A női eredményeket nézve a svéd Arja Hannus aranyérme viszonylag nagy szenzációként hatott. 18 évvel első győzelme után 40 évesen újból a csúcsra került! az egyetlen jelenleg aki a nyári számban és a téliben is nyerni tudott egyéniben a normál távon. A 2. helyen végzett finn Liisa Anttila aki a legutóbbi VB-n győzedelmeskedett, itt 12 mp-el maradt most alul. Nem igazán látszott boldognak és ezt nem is rejtette véka alá. ő győzni jött ide. Egyébként ő is tagja a finn nyári keretnek. A többi eredmény nem meglepő, hacsak az nem, hogy a hazaiaknak még csak érem sem jutott. A legjobb nem orosz, ill. skandináv a cseh Novotna lett 15. helyével 8 perc hátránnyal.
A férfiak versenye szintén szoros volt. Itt vígasztalódhattak az oroszok Kormtshikov révén, aki a részidőket nézve szinte a rajttól végig vezetve, kiegyensúlyozott, jó teljesítménnyel győzött. Öt csak a finn Lanki tudta megszorítani 17 mp-el lemaradva. A 3. szintén orosz Gruzdev már közel 2 percet kapott. Egyébként Kormtshikov krasznojarszki és győzelméért egy új, nagyobb lakást kapott a várostól. Itt a legjobb nem skandináv a szintén egy cseh, Venhoda lett 14. helyével és alig 7 perces hátrányával.
A normál távot egy pihenőnap követte buszos kirándulással, városnézéssel és a környék látnivalóinak bemutatásával, amit egy laza du-i átmozgató edzéssel vezettünk le.
A másnapi sprinten Férfi: kb. 9600 m 16 ep. kb. 205 m szint. Női kb. 5500 m 11 ep kb. 115 m szint
A sprintet és a váltót az egyéni verseny térképéből kinagyított 1:10000-es méretarányú térképen rendezték meg, amely a cél fölött húzódó 2 hegyoldalt és egy markáns mély völgyet foglalt magában. A térképnek ezen részén igen sürü nyomhálózatot készítettek. A rajt most is a céltól messze, szállítással volt megközelíthető. A levegő hőmérsékletére most sem lehetett panaszunk - 5 fok, de igen erős szél fújt, ami elég kellemetlen volt. A verseny ill. a pálya stílusában teljesen eltér volt a normál távútól. Itt az útvonalválasztásnak kisebb jelentősége volt, szinte mindegy jobbról vagy balról került az ember. Viszont annál
nagyobb volt a jelentsége a gyors tájékozódásnak, a meredek lefelékben a jó sítudásnak (hírtelen derékszögü kanyarvételek tömkelege) és persze a siklás közbeni szinte folyamatos térképolvasásnak. Az amerikai Oprsal pl. fennakadt egy fán az egyik lefelében térképolvasás közben, ami egy kulcscsonttörésébe került.
A nők eredményét böngészve semmi meglepőt nem találni, csak a sprinthez méltó igen szoros eredményeket. Az első 10 helyezett közel 1 perces különbséggel teljesítette a pályát. A férfiaknál már más volt a helyzet. A közel ezer fős közönség már nagyban ünnepelte az oroszok kettős győzelmét a szpíkerrel együtt, amikor megjelent az olaszok elnyühetetlen nagy favoritja, a 36. évében járó Corradini a befutópontnál. A stadionban hirtelen síri csönd lett és az időből érezte a közönség, hogy ma este nem az orosz himnuszt fogják lejátszani a főtéren a férfi győztes tiszteletére. Corradini ezzel már sokadik VB aranyát nyerte és némi elégtételt vett a normál távon elért 7. helyéért, ugyanis ott a rajtja előtt 2 perccel ellopták a már bejáratott lécét. És lőn csoda, a léc 2 nappal később a célban megkerült. Ez volt egyébként a VB egyetlen afférja. A rendezés végig gördülékenyen és simán zajlott. Mindenben kedvesek és rugalmasak voltak. Kettőnkre pl. 5 kísérő jutott, akik főleg helyi egyetemistákból álltak és erre a hétre szünetet kaptak- lesték kívánságainkat. A napi háromszori kaja igen bőséges és kiadós, volt kaviár, déligyümölcsök, minden mi szem-szájnak ingere.
Az utolsó záró napra maradt a legizgalmasabb szám a váltó. Az időjárás ezen a napon megtréfálta a rendezőket és a versenyzőket egyaránt. Az előző napi jóslat alapján napsütésnek és erős szélnek kellett volna lennie, ezzel szemben szélcsend és csendes havazás fogadott minket a már megszokott stadionunkban. A térkép megegyezett a sprint szám térképével, ami azt jelentette, hogy a terep egyes részei már ugyancsak ismerősek voltak előző napról. Mi mint csonka csapat, elindulhattunk első futóként. Hétvége lévén a záró napon kb. 2000 néző látogatott ki a versenyt végig szurkolni. Én mondjuk nem voltam túl sok tájfutó világversenyen, de se a nyári norvég, se a 2 évvel ezelőtti osztrák téli VB-n nem láttam ennek még csak a töredékét sem drukkolni nézőként.
Az egész váltót nagyon látványosan, 2 átfutóponttal oldották meg és egy hatalmas kijelzőtáblán folyamatosan nyomon lehetett követni a verseny pillanatnyi állását. A női verseny nagyon gyorsan lezajlott, 27-30 perces pályák voltak. 3 nemzet lányai gyürték egymást az első helyért. Az oroszok két futó után az első helyen váltottak, de alig fél perccel a nyomukban jöttek a svédek és a finnek is. Így tehát minden a befutóemberekre maradt. Az oroszok hajrá embere azonban hibázott és végül a finnek és a svédek között a befutóban a finn Liisa Anttila megvillogtatva világklasszis tudását megelőzte az idei év svéd Világ Kupa győztesét Lena Hasselstromot. Így a finnek nagy izgalmak közepedte ismét megőrizték VB elsségüket.
A férfiak versenye is nagy harcot ígért, de ez a harc most elmaradt. Az oroszok esélyeshez méltón rajt-cél győzelmet arattak és egy másodpercre sem adtak esélyt ellenfeleiknek. A finnek még a 2. futók után meg tudták közelíteni őket, de a végére ők sem bírták az iramot. Az orosz csapat a népes közönség üdvrivalgása közepette teljesen megérdemelten védte meg 2 évvel ezelőtti váltó elsőségét, ráadásul egy kivétellel ugyanazzal a csapattal. Egyébként a pályák eredetileg 30-35 percesre tervezett győztes idejei kissé el lettek méretezve a 40-45 perces győztes időkkel. A csehek mindkét nemben 5. helyen végeztek ami mindenképpen figyelemreméltó teljesítmény.
Ami a mi őssz. teljesítményünket illeti nemzetközi mércével elég egyszerűen a gyenge jelzővel lehet illetni, de ez volt a realitás, gyakorlatilag már előtte is tisztában voltunk vele, hogy itt labdába sem rúghatunk és legfeljebb a Japán és az USA versenyzőivel leszünk egy szinten. Ennek az útnak inkább a részvétel, a magyar csapat jelenléte, - aminek egyébként mindenki nagyon örült- , a szakmai tapasztalatszerzés és nem utolsósorban a hatalmas élmény volt az értelme. Ha az időeredmenyeinket elemezzük, Katica a normál távon 169%-ot teljesített, én pedig 170%-ot. Én kb. 10-15 perccel tudtam volna jobbat jönni, ami kb. 150% körüli teljesítmény lett volna. A többi a sífutótudásbeli különbségből jött össze. A sprinten mindketten nagyokat hibáztunk, ami ezen a távon hatványozottan jelenik meg az eredményben. Ez részben a rutintalanságnak volt köszönhető, részben pedig annak, hogy ez a szám olyan felkészülést igényel amiben nem volt részünk. A legjobb eredményeket természetesen mindketten a már tét nélküli váltón értük el. Itt Katica 144%-ot teljesített. Még említésre érdemes, hogy ha teljes női magyar csapat indult volna a váltón, a 7. helyen végzett volna, ugyanis össz. 8 váló indult, de a bolgárok első futóját rossz pontfogás miatt kizárták.
A VB egyben az ide Világ Kupa (Kupka Míra ahogy ők mondják) utolsó 2 zárófutama is volt , ahol a végső elszámolás után a női mezőnyben az 57 főből Urbán Kati a 46. helyen, míg Alwinger Judit az 57. helyen végzett.
A VB záróünnepsége és egyben a váltó VB és VK összetett eredményhírdetése a városi nagyszínházban egy fergeteges ünnepi eladás keretében zajlott. Az utolsó aktus a bankett pedig a Kormányzói Klubban Lebed nélkül, de konzumnők társaságában, nagy mennyiségü kaja és pia kíséretével zajlott.
A VB 2 év múlva Bulgáriában, Borovecen lesz, ahová jó lenne egy kicsit nagyobb magyar csapattal utazni. A bolgároktól pl. a jővő évi VK futamra konkrét ingyenes meghívást kaptunk.
Azt a bizonyos lécet az idei VB szervezői szakmai és egyáltalan minden szinten, minden szempontból nagyon magasra tették. Bebizonyították, hogy ha látványosan és jól van szervezve egy verseny, el lehet adni a publikum és a TV számára is és állítólag a 2006-os Téli Olimpiára már nagyon áll a zászló a sítájfutásnak is.
Kiácz Bence
M21 Normál táv (64 ind.) 1 Kormtshikov Vladislav RUS 1:38:28 2 Lanki Jukka FIN 1:38:45 3 Gruzdev Andrei RUS 1:40:16 4 Lans Bjorn SWE 1:41:04 5 Khrennikov Eduard RUS 1:41:08 6 Keskinarkaus Matti FIN 1:41:46 7 Corradini Nicolo ITA 1:42:30 8 Nordqvist Bertil SWE 1:42:52 9 Kortchagin Victor RUS 1:43:13 10 Lystad Lars NOR 1:43:20 .. 60 Kiacz Benedek HUN 2:47:14 W21 (34ind) 1 Hannus Arja SWE :00:04 2 Anttila Liisa FIN 1:00:16 3 Kosonen Hanna FIN 1:02:02 4 Onischenko Irina RUS 1:02:53 5 Haustova Svetlana RUS 1:03:19 6 Hasselstrom Lena SWE 1:04:03 7 Frei Natalia RUS 1:04:28 8 Vlasova Tatjana RUS 1:05:27 9 Zell Annika SWE 1:05:48 10 Anttila Mervi FIN 1:06:07 ... 31 Urban Katalin HUN 1:41:54 Sprint: M21 (64 ind.) 1 Corradini Nicolo ITA 33:13 2 Khrennikov Eduard RUS 33:53 3 Grusdev Andrey RUS 34:33 4 Keskinarkaus Matte FIN 35:00 5 Lans Bjorn SWE 35:10 6 Kormtshikov Vladislav RUS 35:21 7 Kortchagin Viktor RUS 35:24 8 Lanki Jukka FIN 35:34 9 Edvardsen Andreas M. NOR 35:59 10 Nordqvist Bertil SWE 36:05 ... 63 Kiacz Benedek HUN 62:00 W21 (32 ind) 1 Vlasova Tatiana RUS 22:42 2 Hasselstrom Lena SWE 22:46 3 Anttila Liisa FIN 23:02 4 Kirkevik Stine H. NOR 23:06 5 Onischenko Irina RUS 23:20 6 Zell Annika SWE 23:26 7 Hannus Arja SWE 23:30 8 Haustova Svetlana RUS 23:46 9 Rajaniemi Katja FIN 23:57 10 Johansson Erica SWE 24:01 ... 30 Urban Katalin HUN 40:17 Váltó: M21 (15 váltó) 1 Russia 164:23 2 Finland 166:50 3 Sweden 171:10 4 Norway 178:46 W21 (7 váltó!) 1 Finland 83:24 2 Sweden 83:39 3 Russia 84:53