Az éjszakai versenyzés technikai feltételei (fejlámpák és akkumulátorok, akkutartók)


Az egyre nagyobb számú versenyzőt érintő éjszakai tájfutás idénykezdetekor, a tavalyi évhez hasonlóan idén is körbejárjuk a technikai feltételeit az éjszakai versenyzésnek. Szeretnénk segíteni, hogy az eszközkínálatból mindenki az igényeinek és tudásának megfelelő éjszakai felszerelést választhasson. Az alább találhattok útmutatást arra, hogyan érdemes ezt optimálisan összeállítani.

Miből is áll egy éjszakai felszerelés?

  1. fejlámpa, izzó
  2. elem/akkumulátor
  3. akkumulátor töltő
  4. elemtartó heveder/akkumulátor mellény, hám

Fejlámpa, izzó

lampa1.jpg - 12919 Bytes Léteznek hagyományos zsinórmenetes (zseblámpa) izzóval ellátott fejlámpák, melyek képesek 2,4W-tól 4,8W teljesítményt leadni ceruza-, Góliát- vagy laposelemmel táplálva. Szerény fényerőt képviselnek 30-75 méterig képesek elvilágítani attól függően milyen az izzó teljesítménye és milyen a foncsor. Ezeknek a fejlámpáknak a foncsora általában nem képes nagy hőt elviselni, ezért nem ajánlatos halogén izzóval próbálkozni, mivel a lámpa lelkét, a foncsort olvaszthatja meg. Érdemes az eladókat megkérdezni, vagy a lámpa leírását megnézni, hogy engedélyezett-e a halogén izzó. Ezek a fejlámpák világítási ideje általában fél és hét óra között mozog az elem kapacitásától és az izzó teljesítményétől függően (minél nagyobb a teljesítmény annál rövidebb és minél nagyobb kapacitású az elem annál hosszabb ideig világít). Az áruk néhány ezer forinttól 20 ezer forintig terjedhetnek. Másik hátrányuk lehet a lámpáknak, hogy az elemtartó a lámpatesttel egybe van építve így kényelmetlen a hordása a fejen futás közben.
A professzionális nagyteljesítményű Silva fejlámpák a másik kategória. Ezek a fejlámpák 6, 10, 20W halogén izzóval működnek, vannak közöttük egy és kétizzósak is. A két izzó előnye, hogy a sötét erdőben a kiégett izzót azonnal képesek vagyunk pótolni, továbbá a 6 vagy 10W-os (75-150m hatótávolság) izzót az úton futáshoz és a közeli világításhoz, a nagyteljesítményű 20W-os (foncsortól függően 220-320mhatótávolság) izzót pont közelében pásztázáshoz használhatjuk, ezáltal beosztva az akkumulátor kapacitását. A fejlámpák fejre rögzítése is több féle lehet. A hagyományos gumipántot és a műanyag pántot is alkalmazzák, de megtalálható a NEOPRENE fejpánt is, amely könnyűsége és fejhez idomulása miatt igazán kényelmes viseletet biztosít. Létezik olyan lámpa is, amelynél megoldott a biciklis sisakhoz rögzítés is három tépőzár segítségével, így aki éjszakai tájbringázásra adja a fejét, annak nem csak az MTB-re szerelt lámpa adhat világítást, hanem a sisakra erősített nagyteljesítményű lámpával pásztázhat is keresve a bóját. A fejlámpák foncsora lehet műanyagból vagy alumíniumból. A műanyag fejlámpa hátránya, hogy eséskor a műanyag széttörhet, így a foncsor csere elengedhetetlen. Az alumínium már csak deformálódik és a hőelvezetése is jobb. A foncsorokat sima és tört kivitelben is gyártják, melynek az a lényege, hogy a tört foncsor homogénebb egyenletesebb fényt ad és nem jelentkezik, az un. interferencia kör.
A nagyteljesítményű fejlámpákhoz megfelelő akkumulátort érdemes választani. Döntésünknél a következő szempontokat kell figyelembe venni:

Az újratöltés módja nagyban befolyásolja az akkumulátor élettartamát. A NiCd akkumulátorok nagyon érzékenyek a töltőfeszültségre és arra, hogy csak teljesen kisütött állapotban lehet elkezdeni a töltést. Ajánlatos ezeket az akkumulátorokat a saját töltőjével tölteni és töltés előtt, minden esetben rákapcsolni a lámpára és megvárni, míg teljesen ki nem merül (nem szabad rövidre zárva kisütni). A NiMh akkumulátorok, már kevésbé érzékenyek a töltésre, de azokat is ajánlatos 4-5 töltés után egy teljes kisütéses módszerrel újratölteni. Ezek az akkumulátorok már bírják a gyorstöltést is amellyel akár 3-5 óra alatt is feltöltődnek.
A Lithium és az ólom akkumulátorok egyáltalán nem érzékenyek a töltésre viszont az ólom akkumulátor töltőárama nem lehet nagyobb az előírtnál.

Az akkumulátor hordására alkalmas mellények és hámok illetve övtáskák.

lampa2.jpg - 4250 Bytes Az akkumulátorokat súlytól függően lehet hordani övtáskában derékra szerelve, illetve a hátra vagy mellre rögzített mellényen vagy hevedereken. A Silva cég két fajta mellényt gyárt, melyekkel mindegyik típusú akkumulátor kényelmesen testhez rögzülve hordható. Az övtáskákban csak a könnyebb típusú akkuk cipelhetők, mivel azok a derékon jobban himbálóznak.



Vissza a Tájoló 2000/3 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!