Hogyan tudjuk kiemelkedő eredmények eléréséhez segíteni tájfutó tehetségeinket?


Cél: az elkövetkező négy évben a felnőtt válogatott eredményeit jelentős mértékben javítani, ami világbajnoki helyezésekben megfogalmazva legalább váltó első nyolcba kerülést, egyéniben legalább egy húszon belüli helyezést jelent.
A 2001-es junior világbajnokságon érmeket szerezni.
Teendők: a szövetségi vezetésnek és a válogatott irányításának szolgáltatóként kell fellépnie, ami szerint a kialakított követelményrendszer teljesítéséhez nyújt segítséget a válogatott kerettagok számára, illetve ahhoz, hogy aki képes rá és akar is, az sikeres tudjon lenni.
Eltérő követelményekre van szükség a rövidtávú és a klasszikus távú versenyre készülőknek.

Melyik versenyző lehet eredményes a felnőtt nemzetközi élmezőnyben?
Aki:

Egy jó juniornak mindezt már csaknem tudnia kell.
A fenti tényezők felmérése edzőtáborokban, felmérőkön és versenyeken történik a visszajelzés érdekében.

Követelményrendszer:
Változatos terepkörön szintidő teljesítése
A szintidő meghatározásának módja:
A fizikai teljesítmény összemérhető legyen (az összehasonlíthatóság határain belül) a fent felsorolt atlétikai eredményekkel. 2000-ben ettől gyengébb eredmény lesz a szint.
A kalibrálás a legjobbak: Domonyik Gábor, Oláh Katalin eredményével történik.
A 2000-re tervezett szintidők megfelelnek a következő atlétikai eredményekkel:

junior	klasszikus	fiú:	10000 m	35:00
		lány:	7000 m	28:00
	sprint	fiú:	5000 m	16:40
		lány:	3000 m	11:30
felnőtt	klasszikus	férfi	20000 m	70.00
		nő	10000 m	39.00
	sprint	férfi	5000 m	15.40
		nő	5000 m	18.30

Az ifik és serdülők számára nincs fizikai követelmény.
Kijelölt két hazai versenyen legalább egyszer a legjobb mögött 110 %-on belül végezni.
Kijelölt két cseh versenyből legalább egyszer a legjobb mögött 115 %-on belül végezni.
A válogatás az egymáshoz képest elért helyezések alapján történik.
DE CSAK AZ INDULHAT VILÁGVERSENYEN, AKI TELJESÍTETTE A TELJES KÖVETELMÉNYRENDSZERT!

Előzetes időpontok:
Kontrol terepkörön és hazai válogatók áprilisban, cseh válogató májusban.
A követelményrendszer évről évre fokozatosan fog szigorodni.

Versenyek:
A hazai versenyeken az ifi keretek tagjainak juniorban, a junior keretek tagjainak felnőttben javasolt indulniuk a bajnokságok kivételével.
A válogatott vezetése törekszik minél több lehetőséget teremteni külföldi versenyeken történő indulásra, a finanszírozásban azonban csak erősen korlátozott mértékben tud szerepet vállalni.
Az év eddig kiemelt hazai és külföldi versenyei:
Juniorok:Borsod Kupa és Herman ev. Alpok-Adria, Cseh verseny május 20-21-én (módosításra kerülhet), Junior VB július 9-16. Szlovák Nagydíj július 21-23. Felnőttek: Borsod Kupa és Herman ev. Alpok-Adria, Cseh verseny május 20-21-én (módosításra kerülhet), EB június 30. – július 4.

Felkészülés:
A felkészülés elsősorban a klubokban történik az edző által elkészített edzésterv alapján. A válogatott vezetése ehhez a felkészüléshez tud szakmai támogatást nyújtani továbbképzések, útmutatások, tanácsok, edzéstervek, felmérők, edzések, edzőtáborok és külföldi versenyek formájában.
Minden válogatott számára célokat tűzünk ki közösen a versenyzővel és az edzővel. Az elért helyezések alapján mindig mindenki pontosan tudni fogja, hogy ki hogyan teljesített a kitűzött célokhoz és egymáshoz képest. A helyezések számítanak, hiszen ebben a sportágban az elért helyezéseket jegyezzük.
A versenyeredményekre irányuló célkitűzések mellett egyéni felkészülési akciótervek kialakítása is szükséges mindenki számára, aminek megvalósítását félévente kell nyomon követjük.
Fontos, hogy a szakmai munka egységes legyen, ezért a kerettagok edzői számára kéthavi megbeszéléseket tervezünk tartani, aminek része képzés is lenne fizikai edzésekről, technikai edzésekről, taktikáról és pszichológiáról. Emellett csapatra van szükség, így a versenyzők számára is szükséges, hogy legalább havonta egyszer együtt legyenek valamilyen formában. (A tavaszi versenyszezonban ez lehet akár egy szombati vacsora is.)

Finanszírozás:
Az anyagi támogatások mértékét standardizáljuk a rendelkezésre álló anyagi keret ismeretében. Három részre osztjuk. Az alap a versenyző klubjának anyagi támogatása, ezen felül minden válogatott kerettag megkap egy minimális támogatást (pl. edzőtábor, szerelés), a szövetség által adható támogatás jelentős részét változó támogatásra fordítjuk, ami az eredményesség függvényében változik. Másrészt a lehetőségektől függően egy rész csak központi szervezésű programok finanszírozására lehetne felhasználható, egy másik rész pedig meghatározott kereteken belül szabadon (pl. csak versenyre vagy edzőtáborra).
A válogatott keretek finanszírozása során az utánpótlás keretekre az eddigieknél nagyobb összeget kell fordítani, akár a felnőtt csapat terhére is.
A válogatott számára megszerezhető pénzösszeg a teljesítménytől függ. Előbb eredményeket kell produkálni, ezután van lehetőség támogatások szerzésére.

A válogatott vezetése:
Páhy Tibor, utánpótlás szövetségi kapitány, Bokros István, junior szövetségi edző, Hegedűs Zoltán, felnőtt szövetségi edző, Lantos Zoltán, szakfelügyelő
Végleges programot, költségvetést január végére állítunk össze.

Lantos Zoltán



Vissza a Tájfutás 1999/7-8. tartalomjegyzékéhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!