Jegyzőkönyv


Készült: a Magyar Tájékozódási Futó Szövetség évi rendes közgyűlésén
Helyszín: Hadtörténeti Intézet és Múzeum, Budapest, I. ker. Tóth Árpád sétány 40.
Időpont: 1999. február 27. szombat, 10.30-15.00
Jelenlévők: az MTFSZ 113 tagszervezetének és 2 egyéni tagjának 133 szavazásra jogosult képviselője közül 77 fő, továbbá tanácskozási joggal a területi szövetségek képviselői, valamint meghívottak és érdeklődők. Az ISM képviseletében a meghívás ellenére senki nem jelent meg.
Levezető elnök: Schulek János
Jegyzőkönyvvezető: Scultéty Gábor
Jegyzőkönyv-hitelesítők: Sramkó Tibor és dr. Tihanyi László

A levezető elnök üdvözli a résztvevőket, és a mandátumvizsgálók jelentése alapján megállapítja, hogy a közgyűlés szavazóképes. Javaslatára egyhangúlag elfogadja a közgyűlés a jegyzőkönyv vezetésére és hitelesítésére felkért személyeket. A meghívókon szereplő napirendben a 4. és 5. pont sorrendi cseréjét javasolja a logikai összefüggés miatt. Makrai József észrevétele alapján az 1. napirendi pont az elnökség beszámolójára módosul. A napirendet ezen két változtatással a közgyűlés egyhangúlag elfogadja.

1. napirendi pont: Az elnökség beszámolója
Az MTFSZ elnöksége nevében Juhász Miklós elnök előadásában hangzik el az éves beszámoló, amely a jegyzőkönyv mellékletét képezi.
A szokásos módon, a beszámolók megvitatására az összefüggések miatt nem egyenként, hanem az összes beszámoló elhangzását követően, együttesen kerül sor.

2. napirendi pont: Díjak átadása
Az elnökség által korábban odaítélt díjak ünnepélyes átadására kerül sor.
A Silva vándordíj ez évi kitüntetettje dr. Szarka Ernő, aki a díjat a Silva cég képviselőjétől, Guttman Zoltántól azon gondolat kíséretében veszi át, hogy ő a tájfutástól többet kapott, mint amennyit ő adott a sportágért.
Juhász Miklós elnök adja át
- a Ripszám Henrik emlékérmet Horváth Magda, dr. Hegedüs András és Schell Antal részére,
- az 1998. év tájfutója díjat Lubinszki Mária és Domonyik Gábor részére,
- az 1998. év edzője díjat Zsigmond Tibornak.
Az elmúlt évben alapított "A tájékozódási futásért" díj bronz fokozatát dr. Kiss Endre alelnöktől veszik át a kitüntetettek:
- Bárdosi Zoltán, Koltay Péter és Szerdahelyi Zoltán az európai ifi találkozó megszervezése,
- Csekk Sándor és Schönviszky György világranglista versenyek megrendezése,
- Scultéty Gábor a Magyar Kupa versenysorozat beindítása,
- Szokol Lajos az OCSB lebonyolítása,
- Szopori Éva az Ifi 2000 program irányítása,
- Szabó László a Hajdú-Bihar megyei versenyek rendezése és térképek készítése során kifejtett sikeres tevékenységükért.
Az 1998. évi összetett bajnokság kategóriánkénti első három helyezettjének Zsigmond Tibor alelnök adja át a díjakat. A hivatalos eredménylistát a Tájfutás 1998. évi 8. száma tartalmazza.
Az Iskolai Tájékozódási Futásért Alapítvány díjait a kuratórium nevében dr. Tóth Imre adja át a kiválasztott szakosztályok vezetőinek:
- Schulek Frigyes Építőipari SZKI, Budapest, Szeredai László,
- Pusztamérgesi Iskolai Sportkör, Szerencsiné Csamangó Jusztina,
- Szőregi Kossuth Lajos Ált. Isk., Kincsesné Kiss Ágnes.

3. napirendi pont: 1998. évi pénzügyi beszámoló, közhasznúsági jelentés
A tagoknak előzetesen kiküldött anyaghoz Ludvig Ágnes mb. főtitkár fűz magyarázatot. Ennek szövege a jegyzőkönyv mellékletét képezi.

4. napirendi pont: 1998. évi mérleg
Az előző napirenddel szorosan összefüggő témát is Ludvig Ágnes adja elő.

5. napirendi pont: A felügyelő bizottság jelentése
A bizottság elnöke, Vasvári Viktor által előadott beszámoló a jegyzőkönyv mellékletét képezi.

Hozzászólások a beszámolókhoz
Dr. Tóth Imre több témakörben is észrevételt tesz. Hiányolja az alapszabályzat 3. sz. mellékletében előírt tagnyilvántartás kiküldését. Sürgeti egy találkozó létrehozását az ISM vezetőivel, mely során a sportágról adandó általános tájékoztatás mellett a Magyar Diáksport Szövetséggel fennálló sérelmünket is fel lehetne vetni. Ismételten kéri a területi szövetségeink szakmai tanácskozásának összehívását, melyre vonatkozóan már a tavaly júniusi közgyűlésen ígéret történt. Ez azért szükséges, mert számos megyei szövetség a mai napig sem tudta tisztázni működésének jogi kereteit. A párbeszéd során azok, akik már sikerrel túljutottak ezen, tapasztalataikkal támogatni tudnák a többieket az elvégzendő feladatokban.
Szeredai László észrevételezi az ISM támogatás igen alacsony hányadát a bevételi források közt.
A hozzászólásokra adott válaszában Juhász M. bejelenti, hogy a minisztériummal a találkozó megszervezése már folyamatban van. Az állami támogatás mértékét kényszerülünk tudomásul venni. A mulasztásokra vonatkozó kritikát tudomásul veszi, ezek kiküszöbölésére az elnökségnek akcióterve van. Ludvig Á. hozzáteszi, hogy a tagnyilvántartás kiküldésére vonatkozó előírás ugyan a szó szerinti formájában nem teljesült, viszont a változások a szövetség hivatalos lapjában mindig megjelentek.
Határozat: a beszámolókat a kiegészítésekkel együtt a közgyűlés elfogadja (1 tartózkodás).
Az 1998. évi mérlegről a szavazást a levezető elnök a felügyelő bizottság által javasolt módon rendeli el.
Határozat: az 1998. évi mérleg sarokszámait a közgyűlés ellenszavazat nélkül, 5 tartózkodással elfogadja, és felhatalmazza a felügyelő bizottságot a mérleg technikai jellegű javításainak ellenőrzésére és jóváhagyására.

6. napirendi pont: 1999. évi pénzügyi terv
A kiadott költségvetés-tervezethez Ludvig Á. fűz szóbeli kiegészítéseket és magyarázatokat.
Gera Tibor kérdezi, hogy a válogatottra tervezett összegből mennyi jut az utánpótlás keretre.
Szokol Lajos a válogatottak költségeihez való hozzájárulásról kér irányelveket, hogy az tervezhető legyen az egyesületeknél. Javasolja, hogy a hozzájárulás mértéke ne egyforma legyen, a legjobbak hozzájárulási kötelezettsége kevesebb legyen, mint a gyengébb teljesítményt elérőké.
Juhász Miklós köszöni a jogos és fontos kéréseket. Egyelőre még csak irányelvek vannak: az utánpótlást az eddigieknél valamivel nagyobb arányban kívánják támogatni, a hozzájárulás mértéke pedig az eseménytől és versenyzőtől függő lesz. A részleteket a programok ismeretében a szövetségi kapitányok fogják kidolgozni, az elnökség hagyja jóvá. Ez tavaly nem ment rendben és időben, de ígéri, hogy idén nem lesz késedelem.
Határozat: az 1999. évi költségvetés jóváhagyva (1 tartózkodás).

7. napirendi pont: Az alapszabály módosítása
A kiküldött írásos anyag alapján, amely a javaslatok mellett tartalmazta az elnökség állásfoglalását is, a tagság felkészült, így azonnal rátérhetünk a javaslatok megvitatására és a döntéshozatalra.

A felügyeleti szerv javaslatai
Sportszakmai szempontból nem, csak jogászi szempontból érdemiek. A közhasznúsági törvény szerinti működéshez szükségesek a változtatások.
Határozat: a 4 módosítás egyhangúlag elfogadva.

Névváltoztatási javaslatok
Az Alpesi Rózsa SE és az Iskolai Tájékozódási Futásért Alapítvány azonos tárgykörben tett javaslatai - névváltoztatás - együtt kerülnek megvitatásra. Mivel sem a Magyar Tájfutó Szövetség, sem a Magyar Tájékozódási Sport Szövetség névjavaslathoz további észrevétel nincs, a levezető elnök felteszi szavazásra a kérdést, akar-e névváltoztatást a közgyűlés.
Határozat: a névváltoztatási javaslatok 56 szavazattal elutasítva (10 igen és 9 tartózkodás mellett).

Az Energia Vasas Alpesi Rózsa SE további javaslatai
Szavazás az egyes javaslatokra pontról pontra.
A közgyűlési tárgyalásra szánt javaslatok beküldésének időbeli korlátozását eltörlendő javaslatot a közgyűlés elutasítja (1 igen szavazat ellenében).
Az elnökségi ülések nyílt volta az ISM javaslatban is szerepelt, ami az imént elfogadásra került.
A kötelezően név szerint hozandó elnökségi határozatokra vonatkozó javaslat elutasítva (2 igen és 9 tartózkodó szavazat mellett).
A szabályok elnökség általi értelmezési lehetőségének eltörlésére vonatkozó előterjesztést az elnökség és a felügyelő bizottság indoklása alapján a javaslattevő visszavonja.
A határozatokról történő tájékoztatás módjára vonatkozó kiegészítés a javaslat szerinti kötelező tartalommal nem, de ajánlásként elfogadásra kerül. Tehát megmarad, hogy a testületi szervek határozatait az elnökség a szövetség hivatalos lapja útján hozza nyilvánosságra, de a gyorsabb tájékoztatás érdekében ezen felül javasolt az elektronikus levelező lista használata is (1 ellenszavazat, 7 tartózkodás).

Az Iskolai Tájékozódási Futásért Alapítvány további javaslatai
A szövetség zászlajára, jelvényére, pecsétjére tett konkrét javaslatot az elnökségi indoklás és a kiírt pályázat alapján az előterjesztő visszavonja.
A közgyűlés résztvevőire vonatkozó indítványt dr. Tóth Imre egy kisebb létszámú, hatékonyabb közgyűlés létrehozásának szándékával indokolja meg. E szerint a közgyűlést területi küldöttek alkotnák a tagszervezetek számának arányában, de annál kisebb számban.
A javaslatban leírt számokban a hozzászólók hibákat találnak, ezért a levezető elnök javasolja, hogy a vita szorítkozzák csak az elvre, konkrét számok nélkül. Az elv elfogadása esetén az alapszabály vonatkozó pontjait egyébként is megfelelően át kellene szövegezni.
Dr. Dobrossy István a sporttörvényt idézi, amely kimondja, hogy a közgyűlés a tagok összességéből áll, tehát nem teszi lehetővé a küldöttekből álló közgyűlést. Egyúttal ismerteti, hogy ki minősül tagnak a törvény szerint.
Szeredai L. szerint számos iskolai sportkör nem rendelkezik jogi személyiséggel.
Dr. Dobrossy I. erre a felvetésre magyarázatot ad: származtatott jogi személyiségek is léteznek.
Dr. Szarka Ernő véleménye szerint az ötlet jó, de nem etikus, mert egyes tagokat kizárna abból a lehetőségből, hogy a közgyűlés révén hallassák hangjukat az országos ügyekben.
Zsigmond Tibor kiemeli a tagszervezetek súlya szerinti szavazati jog fenntartásának szükségességét.
Határozat: a területi küldöttek által alkotott közgyűlésre vonatkozó indítvány elutasítva (6 igen szavazat és 8 tartózkodás mellett).

Az MTFSZ elnökségének javaslatai
A javaslat az ügyvezető elnöki munkakör létrehozására irányul, és az ehhez szükséges alapszabály-változtatásokat gyűjti egybe.
Szeredai László kéri rögzíteni, hogy a munkakör nem főállású (a pénzügyi keret miatt).
Dr. Szarka Ernő ez ellen érvel, ennek keretét elegendő a mindenkori éves költségvetésben rögzíteni.
Szokol Lajos szerint a javaslat alapján nem egyértelmű, hogy a hasonló hatáskörrel rendelkező ügyvezető elnök és főtitkár közül vitás esetben melyik szava a döntő.
Szeredai L. hiányolja a szövetség szervezeti és működési szabályzatát, melyre az alapszabály hivatkozik.
Az elnökség válaszai: az ügyvezető elnök és főtitkár közt elegendő a munkamegosztást kialakítani, ha vitás eset fordulna elő, a döntési hatáskörrel az MTFSZ elnöke rendelkezik; a szervezeti és működési szabályzat létrehozása folyamatban van.
Határozat: az ügyvezető elnöki tisztség létrehozásával kapcsolatos alapszabály-változtatásokat a közgyűlés elfogadja (5 nem szavazat és 5 tartózkodás mellett).
A kedvező határozat alapján az elnökség nevében Juhász M. közli, hogy az ügyvezető elnöki posztra elnökségi döntés alapján Borosznoki Lászlót nevezi ki, aki március 1-jei hatállyal megkezdi munkáját.
A népszerű személyt taps köszönti. Borosznoki László köszöni a megtiszteltetést, és ígéretet tesz, hogy nagy igyekezettel végzi majd a rá váró feladatokat.

8. napirendi pont: A tagdíj meghatározása
Módosítási javaslat az előző évben elfogadott tagdíjak megváltoztatására sem az elnökség, sem a tagság részéről nem érkezett. Észrevétel ez ügyben nincs.
Határozat: egyöntetűen elfogadva, hogy az 1998. évre meghatározott tagdíjak változatlan mértékben érvényesek 1999-re is.

9. napirendi pont: Egyebek
Schulek János tájékoztatást ad az elnökség legfrissebb döntéseiről a bajnoki rendszer változásait (ez a hivatalos lapban a közgyűlés napján megjelent) és a minősítési és rangsorszámítási szabályok módosításait illetően.
Kissné Ferenc Éva bejelenti a Rendőrtiszti Főiskola Sportköre tájfutó szakosztályának megalakulását, amelybe a volt MMG-ben sportolók igazoltak le, ugyanakkor kéri a rendőr, határőr, tűzoltó tájfutók jelentkezését a hamarosan sorra kerülő rendőr tájfutó EB kapcsán.
Kelemen János megköszöni az elnökség múlt évi odaadó és hatékony munkáját. Egységes számítógépes versenyértékelési rendszert szeretne megszervezni a jelenleg folyó rengeteg párhuzamos tevékenység kiváltására, melyhez csatlakozásra szólítja fel a rangsoroló versenyek rendezőit. Ugyancsak együttműködésre szólít fel a technikai eszközök gazdaságos kihasználása érdekében, egymás közti kölcsönzéssel. Az ügyvezető elnökkel megerősödött szövetségi iroda ígéri, hogy az ehhez szükséges szervezési teendőket feladatának tekinti.
Végezetül Somogyi Lajos részletes tájékoztatót tart az általuk kifejlesztett elektronikus pontérintő és értékelő rendszerről, melynek alkalmazása óriási előrelépést jelentene sportunk technikai hátterét illetően. A tagság kérésére a témában Somogyi L. részletes szakmai és gazdasági vonatkozású írásos tájékoztató anyagot készít.
A levezető elnök az elvégzett munkát sikeresnek és hatékonynak értékelve bezárja a baráti hangulatú közgyűlést.



Vissza a Tájfutás 1999/3. tartalomjegyzékéhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!