Jegyzőkönyv


Készült: az MTFSZ elnökségének ülésén
Időpont: 1998. december 12. 10.20-15.00
Helyszín: Szakszövetségek Székháza
Jelen vannak: Deseő László, Kármán Katalin, dr. Lux Iván, dr. Sindely Pál, Sőtér János, dr. Zentai László, Zsigmond Tibor elnökségi tagok; Vasvári Viktor, a felügyelő bizottság elnöke, Páhy Tibor szövetségi kapitány, Vásárhelyi Tas meghívott
Hivatalosan távol vannak: Juhász Miklós elnök, dr. Dosek Ágoston, Fehér Ferenc, és dr. Kiss Endre
Az ülést vezeti: Zsigmond Tibor
Jegyzőkönyvvezető: Ludvig Ágnes
Jegyzőkönyv-hitelesítők: Kármán Katalin és dr. Sindely Pál

1. napirendi pont: Az előző ülés jegyzőkönyvének jóváhagyása
Sindely Pál kéri, hogy a jegyzőkönyv korábban készüljön el, kaphassa kézhez. Sajtókapcsolatra tesz javaslatot. A Gerevich sportösztöndíjról végzett telefonos körszavazást nem tartja korrektnek.
Kármán Katalin kiegészítést fűz a jegyzőkönyvhöz.
Határozat: a jegyzőkönyv 1 tartózkodás mellett a kiegészítéssel elfogadást nyer.
Sőtér János az elnökségi ügyrend kialakítását kéri.

2. napirendi pont: A válogatott keret kérdései - Páhy Tibor
Páhy Tibor beszámol arról, hogy az első edzőtábor a tervezett program szerint lezajlott, több mint 60 gyerek részvételével. Az előzetes elbeszélgetés nyomán fegyelmi probléma nem merült fel, bár voltak, akik a pihenőidőszak miatt edzői javaslatra nem dolgoztak eléggé. (Deseő László érkezik.) Írásos kiértékelést készített a táborról, melyet röviden ismertet. A következő tábort Zalaegerszegre tervezi, és a programot versenyidőszakban is folytatni akarja. Jó szisztémának tartja a Mitró Zoltán révén kedvezményesen szerzett buszt teljesen kihasználni a budapesti szövetség válogatottjával és támogatásával, sok gyereket mozgatni. A költségekből az MTFSZ, illetve a BTFSZ 1/3 részt vállal válogatottjainál, 2/3 részt tesz hozzá maga a résztvevő. Válogatott névsort a decemberi edzőtábor után fog hirdetni a szövetségi kapitány, tehát a következő elnökségi ülésen jóvá lehet hagyni.
Sőtér János és Zsigmond Tibor jónak tartják a táborokat, úgy látják, személyi segítséggel tovább bővíthetők.
Páhy Tibor köszönetet mond Vásárhelyi Tas közreműködéséért a budapesti szervezésben, ügyintézésben.
Zsigmond Tibor megköszöni a tájékoztatót, örül, hogy a felkészülés jól működik, reméli, hogy a programok hasznosak lesznek, a technikai fejlődés mérhető lesz.
Sőtér János felajánlja segítségét speciális térképkivágatok, fázisok elkészítésében.
Vásárhelyi Tas hozzáteszi, hogy a Zala megyei szövetség ingyen térképet ajánlott fel a zalai edzőtáborhoz.

3. napirendi pont: A sítájfutás aktuális kérdései - Vásárhelyi Tas
Vásárhelyi Tas felveti, hogy a finn VK futamon Marosfalvi Mónika és Kiácz Bence, a bolgár VK-n pedig még Boros Judit szeretnének részt venni önköltséges alapon, kérdés, hogy szövetségi nevezéssel magyar színekben indulhatnak-e.
Zsigmond Tibor szerint nincs akadálya a szövetségi nevezésnek, ha a részvevők állják a költségeket.
Lux Iván szerint az elnökségnek el kell döntenie, milyen kör számára ad biankó indulási lehetőséget.
Zsigmond Tibor szerint az engedély a sítájfutó bizottság által támogatott személyekre vonatkozzon.
Határozat: a VK futamokra való nevezésre a sítájfutó bizottság kapjon felhatalmazást.
Vásárhelyi Tas rákérdez, hogy a junior VB-re, illetve VK futamokra is érvényes-e a határozat. Úgy látja, hogy fellendülőben van a sítájfutó élet, és a jövő évi szlovákiai junior VB elérhető lenne.
Deseő László Vásárhelyi Tas szakmai felelősségét hangsúlyozza. Szerinte módszerek, szakszerűség, elvek, feltételrendszer kidolgozása kellenek, a véletlen szerepének kizárása. Ha a kijelölt cél teljesül, akkor reális a részvétel.
Lux Iván csatlakozik Deseőhöz, szerinte se adjuk ingyen a VB részvételt, legyenek célok, elvárások, melyek teljesítése alapfeltétel legyen. Szerinte az idei munkával kell a jövő évi részvételt megalapozni, az idén nincs realitása.
Zsigmond Tibor váltóban lát esélyt, reméli, hogy az idén kialakul az a versenyzői mezőny, akikből jövőre válogatni lehet. Célként a jövő évi nemzetközi szereplést irányozza elő.
Vásárhelyi Tas úgy látja, hogy a nevezési határidő előbb van, mint a bizonyítás lehetősége. Bejelenti az OB időpontját (február 7.), melyet felnőtt és utánpótlás kategóriákban rendez. A bizottság javaslata, hogy a szenior kategóriákban a többi kategóriákban érvényes feltételek megléte esetén hirdethessenek bajnokot.
Lux Iván szerint ezt is elő kell készíteni, saját érdekünkben tapasztalatot kell szerezni. Javasolja, hogy írjon ki a bizottság nem hivatalos szenior bajnokságot, melyből leszűrve a tapasztalatokat lehet javaslatot tenni és dönteni.
Vásárhelyi Tas megvizsgálta a kérdést és azt kéri, ne legyen szigorúbb a szenior OB feltételrendszere, mint a tájfutásban.
Sindely Pál sem tud dönteni megfelelő előkészítettség nélkül.
Vásárhelyi Tas nem ért egyet az elnökség fékező hatásával.
Határozat: 5 fő nem ért egyet a szenior bajnokság idei bevezetésével, 2 fő igen, a javaslat elvetve.
Vásárhelyi Tas beszámol arról, hogy a Zöld Pont komoly érdeklődést mutat a sítájfutás iránt, három alkalommal is kint lesznek a versenyeken (december 13-án már voltak is), és az év során kilenc tájfutó versenyre ígérték jelenlétüket. Jellemző, hogy a tájfutás sokszínűsége, show jellegű versenyek érdeklik őket, az élsport csak elbújtatva. Kéri, hogy a TV-sek felmerülő extra igényeinek (szán, tea) kielégítésére kapjon költségkeretet. Ez maximum 80 E Ft-ot jelentene éves szinten. (ennek átgondolására az elnök kérte Vásárhelyit).
Deseő László támogatja a kérést, mert a TV-vel való kapcsolat ápolását fontosnak tartja.
Ludvig Ágnes is úgy látja, hogy ennek az áldozatnak bele kell férni a költségvetésbe.
Vásárhelyi Tas azonnali, nem időarányos felhasználást kér.
Deseő László Vásárhelyi hatáskörébe utalja, hogy Ludvig Ágnessel konzultálva döntsön a költségkeret felhasználásáról.
Lux Iván kéri, hogy erről tervet nyújtson be az elnökségnek Vásárhelyi Tas.
Határozat: az elnökség egyhangúan dönt legfeljebb 80 E Ft-os költségkeret felhasználásáról a TV kapcsolat ápolása céljára, a mb. főtitkárral való egyeztetés alapján.
Vásárhelyi Tas hozzáteszi, hogy más stábok is érdeklődnek sportágunk iránt, próbál kapcsolatot ápolni velük is, de ez esetleg további költségnövelő tényező lehet.

4. napirendi pont: A versenynaptár, rangsoroló versenyek kérdései - Zsigmond Tibor, Hegedüs András
Zsigmond Tibor elmondja, hogy a rangsoroló versenyekre a naptárbizottság tett javaslatot, és állított össze naptártervezetet. Az ő értékelése szerint még 21 versenynél mutatkoznak különböző, még pótolható hiányosságok. Úgy látja, hogy a következő elnökségi ülésére lehet ezeket pótoltatni, és végső döntést hozni a rangsoroló rang odaítéléséről. Kategóriatörlés két versenyen volt, ez nem "jóvátehető" hiba.
Deseő László a rangsoroló versenyek számának szűkítését szeretné.
Zsigmond Tibor reméli, hogy a következő ülésig a hiányzó jelentések elkészítése és megküldése nem fog különösebb gondot okozni, viszont a jogdíj befizetését keményen kell kezelni.
Lux Iván kéri, hogy utolsó felszólítást kapjanak azok, akiknek bármilyen tartozásuk van, aki ezután sem teljesít, attól nyugodtan meg lehet vonni a rangsoroló rangot.
Zsigmond Tibor ismerteti Hegedüs András javaslatát parktájfutó OB kiírásáról. Problémának látja a minden évben új, megfelelő helyszín kiválasztását. Javasolja, hogy a cél érdekében "nem hivatalos" címmel fogadja el az elnökség.
Kármán Katalinnak szakmai ellenvetései vannak (indulási feltételek azonossága, évente új helyszín választása).
Deseő László indokoltnak tartja az ultrarövid kategória bevezetését - olimpiai versenyforma keresése -, de rossz tapasztalatai vannak az azonnali OB rendezéséről. Szerinte a rendező felelős, hogy milyen formát valósít meg. Kérdés a pontversenybe való felvétel. Úgy látja, a kérdés nincs kellően előkészítve, tapasztalatok szükségesek, csak "nemhivatalos" rangot javasol adni.
Sőtér János a nemzetközi gyakorlatra, a városi futás jelentőségére utal, a helyszínt illetően a várost, városszéli erdő összekapcsolását látja lehetségesnek.
Kármán Katalin a női éjszakai OB analógiáját hozza fel, még nem rendeztünk annyi parkversenyt, hogy OB lehessen belőle.
Zsigmond Tibor szerint is jobban ki kell munkálni a részleteket, (például kategóriák), aggódik, lesz-e elég rendező a lebonyolítására.
Deseő László fél a szakmai problémáktól., megyei selejtezőket javasol.
Vasvári Viktor áthidalásként ajánlja, hogy nem minősítőként kerüljön bevezetésre, és akkor a rendezőség olyan formában rendezi meg a parkfutást, ahogy akarja.
Határozat: az elnökség egyhangúan támogatja az ultrarövid OB megrendezését, azzal a feltétellel, hogy további kidolgozást, részleteket kér az előterjesztőtől. A bajnoki pontversenybe való beszámításáról az elnökség a következő ülésen dönt, felkéri Hegedüs Andrást és Hegedüs Zoltánt a felmerült szakmai kifogások tisztázására. Erről Deseő László értesíti az érintetteket levélben.

5. napirendi pont: Díjazások, az év sportolóinak megválasztása
Kármán Katalin írásos javaslata a kitűzőről előzetesen szét lett küldve. Hozzáfűzi, hogy a szaklapban felhívást kell közzétenni az új jutalmazási formáról, és javaslatokat kell kérni a megyéktől. Úgy látja, hogy a közgyűlésen kiosztható lenne a díj, ezt Zsigmond Tibor is megerősíti.
Határozat: az elnökség egyhangúan elfogadja Kármán Katalin előterjesztését a kitűző díjazási forma részleteiről.
Kármán Katalin beszámol arról is, hogy vásárolt egy albumot, amelybe elkezdte az adatgyűjtést a rendelkezésére álló szakirodalmakból, az összeállítás bővülhet, folyamatos munkát igényel.
Zsigmond Tibor többszöri figyelemfelhívást kér az újság lapjain e témában, Deseő László szerint akár kutatási lehetőséget adhat gyerekeknek a "nagyok" megismerése, Sőtér János javasolja, legyen kezelőbizottsága a relikviáknak.
Zsigmond Tibor felkéri Kármán Katalint, hogy végezze a gyűjtést tovább, és keressen maga köré segítő társakat.
Év végi kitüntetések
Silva díj: három névjavaslat hangzik el, közülük többlépcsős szavazással az elnökség dr. Szarka Ernőt választja ki.
Ripszám Henrik emlékéremre Hegedüs András, Horváth Magda és Schell Antal kapja a legtöbb szavazatot.
Az év versenyzője: Lubinszki Mária és Domonyik Gábor.
Sindely Pál felhívja a figyelmet arra, hogy az előzőkben felvetődött sportolók közül azok, akik nem jutottak a kitüntetettek közé, azokat az új kitüntetési formánál vegyük számításba.

6. napirendi pont: Közgyűlési előkészületek
Ludvig Ágnes tájékoztatja az elnökséget a közgyűlés kötelező napirendjéről. Lehetségesnek tartja. hogy a gazdasági beszámolók február közepére elkészüljenek, így a versenyszezon előtti időpont kitűzhető lenne. A meghívót alapszabály szerint két hónappal előbb kell közzétenni, erre a karácsonyra megjelenő Tájfutás alkalmas. Az eddigi két helyszín egyikén lehetséges a megrendezés.
Lux Iván javasolja az elnökségi beszámolóban az év során hozott határozatokról számot adni.
Zsigmond Tibor a február végi időpontot javasolja.
Határozat: az elnökség egyhangúan február 27-ére tűzi ki a közgyűlés időpontját.

7. napirendi pont: Titkársági tájékoztató - Ludvig Ágnes
- Kiss Zoltán betegsége után újra munkába állt.
- A szakosztályi pontversenyt értékelő lapot Zsigmond Tibor és Ludvig Ágnes aktualizálják, a térképkiadásért járó pont egyhangú vélemény szerint marad.
- Jó tanuló - jó sportoló elismerést kapott tájfutók felsorolása.
- A szponzori teljesítéseket Kármán Katalin és Ludvig Ágnes ellenőrizték, és a "bizonyítékokat" megküldték részükre.
- Tájékoztatás az aktuális pénzügyi helyzetről. Lux Iván rákérdez, hogy az alelnökök miképp teljesítették pénzügyi vállalásaikat.
- Lezajlott a BTFSZ közgyűlése, melyen önálló kiemelten közhasznú szervezetté alakult a fővárosi támogatások elnyerése érdekében, az eddigi köztestületi feladatok további elvégzése mellett.
- Tájékoztatás a Közgazdasági Egyetemen a leendő sportminisztérium vezetői által tartott előadásról.
- Az elnökség egyhangúan megerősíti funkciójában Galló Sándort mint a gazdasági bizottság vezetőjét.

8. napirendi pont: Egyebek
Hegedüs Zoltán angliai tartózkodása során olcsó szálláslehetőséget lelt a VB-re, melyet még decemberben le kell foglalózni, erről kér döntést.
Határozat: 6 igen szavazattal, 1 tartózkodás mellett a 200 E Ft VB szállásfoglalás átutalásáról dönt az elnökség.
A Hungária Kupára vonatkozó rendezőségi kérés megtárgyalása a következő ülésre halasztva.
Zsigmond Tibor kitűzi a következő elnökségi ülés időpontját január 22-re, és bezárja az ülést.



Vissza a Tájfutás 1999/1-2. tartalomjegyzékéhez!
Vissza a magyar nyelvû tájfutó információkhoz!