Tanácsok tájbicikliversenyek rendezőinek


Alkalmak:
– Tájfutóverseny keretében. Ilyenkor a tájfutóverseny után célszerű rendezni, hiszen a versenyzők nagyrészt azon is indulnak. A párhuzamos rendezés egyébként is nagyon balesetveszélyes.
Kétnapos tájfutóversenyen szombaton 11-12 órai nullidő után 15-16 óra körül, vagy vasárnap 9 órai nullidő után 12-14 óra körül javasolt.
– Önálló tájbiciklis verseny.

Ajánlott kategóriák:
– F18–40, F40 fölött, F18 alatt, női, esetleg nyílt/kezdő. A szenior, ifi és női pálya ugyanaz is lehet, de egyszerre indításuk kerülendő.

Távok, győztesidők:
– Tájfutóverseny után (figyelembe véve, hogy a versenyzők jelentős része már délelőtt is versenyzett, és még másnap is fog) F18–40-ben kb 30-35 perc (5-7 km) a javasolt, a többi kategóriában valamivel kevesebb.
– Önálló tájbiciklis versenyen F18–40-ben 70-90 perc, a többi kategóriában 50-60 perc.

Pályakitűzés:
– Törekedni kell az útvonalkövetésben nagy odafigyelést, ill. az útvonalválasztást igénylő átmenetek kitűzésére.
– Az ellenőrzőpontokat utakon kell elhelyezni, kerékpárral jól megközelíthető helyen.
– A szakág szabályai szerint az utakról tilos letérni. Amennyiben a réteken való átvágás megengedett, ezt rajt előtt közölni kell a versenyzőkkel.
– A kerékpáros nagyobb sebessége miatt az átmenetek jóval hosszabbak lehetnek, mint egy tájfutó pályán.
– Lehetőleg ne lehessen futva gyorsabban teljesíteni a pályát.
– Az a tapasztalat, hogy 8-15 pontból már kialakítható a verseny összes pályája, egy pályában akár 4-5 pont is elegendő lehet.

Ajánlott pontfelszerelés:
– Kód a bóján, gumiszalagon, esetleg madzagon lógatott szúróbélyegző, mely elér a kerékpárra rögzített versenyzőkartonig.
– Ha mégis a hagyományos, állványra szerelt szúrókkal dolgoztok, ezt közölni kell a versenyzőkkel, hogy kartonjukat ennek megfelelően rögzíthessék.

Térképi jelölések:
– Az ellenőrzőpontok kódját célszerű a térképen, az ellenőrzőpont sorszáma mellett feltüntetni, külön pontmegnevezést nem kell megadni.
– Az utakon található nagyobb akadályok (pl. kidőlt fa) piros X-szel, a kerékpárral nem járható, benőtt, ill. a tiltott utak piros XXXX-szel jelölendők a térképen.

A rajtban ellenőrizendő:
– Bukósisak. Ez alapkövetelmény, nélküle senkit ne engedjünk elrajtolni!
– A kerékpárok műszaki állapota. (Fékek!)
– A kartont a kerékpárra kell rögzíteni. Így a versenyző nem teljesíthet futva szakaszokat a pályából.

Segítségért hozzánk fordulhattok:
Dosek Ágoston 23/452-295; 2092 Budakeszi, Felkeszi u. 5.
Erdélyi Tibor 26/314-764, fax: 26/314-884; 2000 Szentendre, Levél köz 5.
Holluby András 367-0207; 1031 Budapest, Huszti út 39.
Kovács Péter 35/315-387, fax: 1/322-1410; 2660 Balassagyarmat, Madách liget 14/1.


Beszámoló
a kerékpáros bizottság 1997-es intézkedési tervének megvalósulásáról

– Versenyszabályok kidolgozása, kipróbálása versenyeken, korrigálásuk, végleges szabályzat kialakítása.
Ez tulajdonképpen megtörtént, általában be is tartották a versenyeken, bár pl. még előfordult erdőben elhelyezett ellenőrzőpont.
– Versenyrendezési szándék feltérképezése, összevetése a tájfutó és MTB versenynaptárakkal, versenynaptár összeállítása.
Versenynaptár nem állt össze az év során, a rendezők versenyük előtt 1-2 hónappal hirdették meg versenyüket. Szinte minden esetben sikerült elkerülni a tájfutó vagy MTB versennyel való ütközést.
– A sportág megismertetése a lehetséges versenyzőkkel (tájfutók, kerékpárosok, hegyikerékpárosok). Szaksajtójukban folyamatos tájékoztatásuk a versenylehetőségekről, szakcikkek megjelentetése a sportág számukra új vonatkozásairól.
Szinte mindegyik folyóiratban jelentek meg cikkek a sportágról, hatásukról nincsenek komoly információink.
– Kapcsolat felvétele az MTB szövetséggel.
Együttműködés nem alakult ki.
– Kapcsolat felvétele az MTFSZ környezetvédelmi bizottságával.
Alapvető egyeztetések történtek.
– Megfelelő szakértői felügyelet biztosítása a versenyeken.
Talán csak az Országos Bajnokságon és a szolnoki versenyeken valósult meg, ennek ellenére egy versenyen sem volt komoly probléma, bár a szakág sajátosságai miatt (úton elhelyezett pontok) többször eltűntek bóják.
– Támogatók, segítők keresése.
A versenyekre általában sikerült helyi támogatókat találni. (Leginkább kerékpárboltok.)
– Lehetőség szerint részvétel külföldi (szlovák) versenyeken, tapasztalatgyűjtés céljából.
Három szlovák versenyen álltunk rajthoz, tisztesen helytálltunk. Náluk már nagyobb stabil tábora van a tájbiciklizésnek.
– Versenyeink propagálása a környező országok versenyzői között.
Két versenyen álltak rajthoz szlovák versenyzők.
– Országos Bajnokság rendezése. (Amennyiben év közben teljesülnek a Közgyűlés, illetve az Elnökség által elfogadott feltételek.)
Az OB feltételei felnőtt férfi kategóriában teljesültek. A versenynaptár telítettsége miatt erre november közepén került sor, nem a legjobb időjárási körülmények között. A rendezést a szentendrei Hegyimazsolák SE vállalta, és nagyon jól oldották meg a feladatot, a helyezettek színvonalas díjazásban részesültek.
1997-ben 17 tájbiciklis verseny került megrendezésre összesen 450 indulóval, ezek nagyobbik része tájfutóversenyhez kapcsolódott.


A kerékpáros bizottság tervei 1998-ra

– Versenynaptár összeállítása. Ez Erdélyi Tibor jóvoltából tulajdonképpen már megtörtént, év közben még elképzelhető bővülése.
– Lehetőleg több kerékpáros elcsábítása versenyeinkre.
– Részvétel az augusztusi szlovákiai (esetleg a csehországi) Európa-kupa versenyeken.
– Versenyeink propagálása a környező országok versenyzői között. Ausztriából és Szlovákiából tapasztaltunk érdeklődést, velük a kapcsolatfelvétel már megtörtént.
– A Holluby András és Erdélyi Balázs által 1997-re összeállított tájbiciklis ranglista elveinek pontosítása, finomítása, és annak elkészítése az 1998-as évre is.
– Új tagok bevonása a bizottsági munkába. Elsőként Erdélyi Tibort szeretnénk magunk között tudni, ehhez az Elnökség jóváhagyását kérjük. Esetleges további bővítési terveinkről előzőleg értesítjük az Elnökséget.
– Az Országos Bajnokság zökkenőmentes megrendezése. Tervezett helyszíne és időpontja: Veszprém, szeptember 5. A rendezést a Veszprémi Honvéd SE vállalta. Amennyiben az év során a felnőtt férfi kategórián kívül más kategóriák is kivívják a rendezhetőséget (6 versenyen 12 értékelhető versenyző), úgy azokban a kategóriákban is kiírnánk a bajnokságot.

Kovács Péter
bizottságvezető



Vissza a Tájfutás 1998/4 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!