A tájfutótérképek méretaránya

Január 19. és január 24. között rendezték az ausztriai Windischgarsten környékén a XII. sítájfutó világbajnok-ságot. 28 ország közel kétszáz versenyzője részvételével zajló eseményen Magyar-országot az Allwinger Judit, Nagy Orsolya, Urbán Katalin alkotta női váltó, valamint a férfiaknál Pavelka Béla képviselte. A női váltó tagjai természetesen egyéniben is indultak. Ideges, kapkodó hangulat előzte meg a világbajnokságot, ugyanis a krónikus hóhiány, télhiány Ausztriát sem kerülte el. Négy nappal a VB előtt még nem volt hó a terepeken. Utolsó pillanatban végül megjött a hó is – csaknem egy méter esett –, de a rendezők így is felborították a VB eredeti forgatókönyvét.
Szerdán, 21-én a hosszútávú számok helyett a rövidtávval kezdtek a versenyzők. Szakadó hóban mind technikailag, mind fizikailag igen színvonalas pályákon küzdhettek a versenyzők. A férfiaknál finn, a nőknél svéd győzelem született az első napon. Este a városka főterén zajlott az eredményhirdetés, igen jó hangulatban. Másnap a versenyzőknek pihenőnap következett, a kísérőknek VIP verseny zajlott. Ezen indult a svédek pszicho-terapeutája, valamint az olaszok masszőrje is – jó tudni, hogy nekik még ilyenre is telik; a magyar csapat legközelebb talán majd sámánt fog magával vinni. Pénteken a váltókra került sor. A versenyközpontot egy 1000 m-en fekvő hatalmas réten építették fel a rendezők. A váltó pályák utolsó másfél kilométeres szakasza egy, a rétbe csatlakozó, erdő nélküli hegyoldalról vezetett le, így a nézők is láthatták a versenyt. Az aranyérmekért hatalmas küzdelem zajlott, mindkét nem érmes váltóinak utolsó emberei szinte egyszerre váltottak. A férfiaknál végül az orosz, a nőknél a finn váltó diadalmaskodott. Női váltónk a 14. helyen végzett. Szombaton, 24-én a hosszútávú versennyel zárult a világbajnokság. A versenyközpont és a térkép megegyezett az előző napival, a pályák 85%-ánál térképcsere várta a versenyzőket. A két perces indulási időköz kevésnek bizonyult, mert az átfutóponthoz többségük párban érkezett, és ez alól még a dobogós helyezettek sem voltak kivételek. A nőknél finn győzelem született, a férfiak küzdelme hozta a VB legszorosabb versenyét: a finn Pesu Raino 33 másodpercet kapott a győztestől, ami csupán az 5. helyhez volt elegendő. A 4. helyért a svéd Nordguist Bertilnek 20 mp hátrány kellett. A 3. Corradini Nicolo, az olaszok háromszoros világbajnoka lett 12 mp hátránnyal. Az ezüstért nagyon kellett hajráznia a finn Varis Pekkanak, hiszen 1 mp-cel verte meg az olaszt. A győzelmet Korchagin Viktor szerezte meg Oroszországnak. A 21 km hosszú 735 m szintkülönbségű 16 ellenőrzőpontos pályán 80:38 percet síelt!
A mieink tisztességgel helyt álltak a számukra igen erős mezőnyben, rendszerint a mezőny harmadik negyedében végeztek.

összeállította: Borosznoki László és Vásárhelyi Tass

Vissza a Tájfutás 1998/1 tartalomjegyzékhez!