Jegyzőkönyv



Készült: az MTFSZ elnökségének ülésén
Időpont: 1997. november 10. 16.10–22.10, szünet nélkül
Helyszín: FÖMTERV tanácsterme


Jelen vannak: Monspart Sarolta elnökhelyettes

Balogh Tamás, Dosek Ágoston, dr. Nagy Árpád, Schulek János, Szabó Gyula, Szokol Lajos, Veresné Sipos Etelka, Zsigmond Tibor elnökségi tagok

Dr. Fekete Jenő, a BTFSZ elnöke, állandó meghívott

Vásárhelyi Tas, a sítájfutó bizottság helyettes vezetője, Deésy György, az OTSH referense

Távol vannak: Sőtér János és dr. Szarka Ernő hivatalosan külföldön, valamint Tüskés Endre

Levezető elnök: Schulek János

Jegyzőkönyvvezető: Ludvig Ágnes

Jegyzőkönyv-hitelesítők: Monspart Sarolta és Veresné Sipos Etelka

Monspart Sarolta alelnök megnyitja az ülést, és levezetésére megkéri Schulek Jánost.

Deésy György, a frissen kinevezett OTSH-referensünk és Vásárhelyi Tas röviden bemutatkoznak.

1. napirendi pont: Az előző ülés jegyzőkönyvének jóváhagyása

A jegyzőkönyv előzetesen kiküldésre került, Dosek Ágoston küldött az irodának kiigazítást, melyeket szóban ismertet, valamint Zsigmond Tibor a helyszínen tesz apróbb kiegészítéseket. Ludvig Ágnes kéri, hogy fogadja el utólag kettőjüket hitelesítőként az elnökség.

Határozat: az előző ülés jegyzőkönyvét a két hitelesítő kiegészítéseivel az elnökség egyhangúan elfogadja.

2. napirendi pont: A négyéves elnökségi munka összefoglalásának előkészítése, feladatok kiosztása – Monspart Sarolta

Monspart Sarolta javasolja, hogy a Szokol Lajos által készített elnökségi feladatterv alapján vessen számot az elnökség azzal, hogy mi az, ami elkészült, és mire nem került sor. Minden elnökségi tagot felkér, hogy a feladatterv szerint foglalja össze a saját területét. Szokol Lajos kiegészíti, hogy az eltelt négy évre is adjanak visszapillantást.

Schulek János a következő elnökség számára kiindulási alapként tartja fontosnak az értékelést, összefoglalást, melynek a megoldott kérdésekből kiindulva a távlatokba kell mutatnia.

Zsigmond Tibor elmondja, hogy a minősítés az ő részére lett kiosztva, de Schulek Jánost járatosabbnak tartja e kérdésben.

Szokol Lajos javasolja, hogy a következő ülésre írásos anyaggal készüljenek az elnökség tagjai.

Ludvig Ágnes kéri a következő ülés időpontjának meghatározását. Schulek János a hátralévő sokpontos napirend elvégzésétől tenné függővé az időpontot, de úgy látja, hogy a januári ülésre készülhetnek el az elnökség tagjai az értékeléssel.

3. napirendi pont: Az alapítvány kérdései, a kuratóriumi tagok megválasztása

Szokol Lajos összefoglalja az előzményeket: a kuratórium létszámát 2 fővel (vidéki) bővítették: Takács István és Kissné Kis Mária, akik vállalták a tisztséget.

Javaslat hangzik el egy 7 fős kuratóriumra úgy, hogy az eddigi 3+2 főhöz még 2 személy kerüljön a jelenlegi elnökség tagjai vidéki közül, pl. Sipos Etelka és dr. Szarka Ernő.

Határozat: az eredeti 3 fős kuratórium javaslata mellett senki nem szavaz, 5 főre 2 szavazat érkezik, a 7 főre történő kibővítés mellett 7-en szavaznak.

Schulek János javaslatára az elnökség egyenként szavaz az elhangzott nevekről: Vass László 8, Lux Iván 5, Scultéty Gábor 8, Kissné Kis Mária 8, Takács István 8 szavazattal biztos tag.

További névjavaslatok hangzanak el: dr. Tóth Imre 3, Somogyi Lajos 5, Veresné Sipos Eta 8, dr. Szarka Ernő 8 és Pelyhe Dénes 8 szavazatot kap.

Hatodikként Veresné vállalja a megbízatást, és dr. Szarka Ernőt meg kell kérdezni. Tartalékként Pelyhe Dénes jön számításba.

Az elnökség az irodát bízza meg, hogy a 7 fős kuratóriumot összehívja, és azok megválasszák maguk közül az elnököt és a titkárt.

4. napirendi pont: A szövetségi kapitányok szerződése, feladatai – dr. Nagy Árpád

Az írásos szerződéstervezetet a helyszínen osztja ki dr. Nagy Árpád, kéri a határidő véglegesítését.

Monspart Sarolta a szakmai munka, a vb szempontjából kétéves felkészülési ciklust tart jogosnak a szerződés időtartamára.

Schulek János is fontosnak tartja, hogy ne álljon elő újabb zavar a vb-re való felkészülésnél.

Zsigmond Tibor kérdésére Hegedüs Zoltán elmondja, hogy számára is a kétéves ciklus az elfogadható.

Dr. Nagy Árpád javaslatára Hegedüs Zoltán, mint a vitában érintett, elhagyja a termet.

Dr. Fekete Jenő a budapesti tapasztalatokról számol be, ahol egy évre szólt a kinevezés, melyet később meghosszabbítottak. Személy szerint kellemesen csalódott és meg volt elégedve Hegedüs Zoltánnal mint az ifjúsági keret vezetőjével.

Dosek Ágoston is jó szakembernek tartja Hegedüs Zoltánt. További érvek hangzanak el a szerződés különböző határidejéről. Szakmai szempontból a kétéves ciklus mellett szólnak többen, és bizalmukat nyilvánítják ki a szövetségi kapitány mellett. Az időtartam megjelölésénél szempontként figyelembe veszik, hogy az esetleges új kapitánynak még a versenyszezonban legyen alkalma a szervezéseket elkezdeni.

Hegedüs Zoltán visszajöhet, tudatják vele a határozatot.

Monspart Sarolta a fizetésemelés lehetőségére kérdez rá, Szokol Lajos pedig kevésnek tartja a javasolt 20 E Ft-os havi jövedelmet.

Hegedüs Zoltán a vitát inkább a programok megvalósításának anyagi lehetőségére szeretné terelni.

Schulek János a szerződésben a premizálás lehetőségét megadná, részleteit nem.

Dosek Ágoston fő gondnak a pénzszerzést, "kalapolást" tartja, nem látja, hogyan lesz a programok megvalósítására az eddigi szinte semmiből 10 M Ft, és miből jut a premizálásra.

Szokol Lajos szerint nem elfogadható, hogy a szövetségi kapitány a fizetése egy részét visszaforgassa, terve szerint magasabb összegű havibért fizetne részükre. Szükségesnek érzi, hogy az elnökség előteremtse a válogatott programokhoz szükséges pénzt, és megteremtse a szövetségi kapitányok biztonságérzetét is a munkájukhoz.

Dosek Ágoston javasolja a feladatok reális felosztását, véleménye szerint a szövetségi irodára túl sok terhet ró a jelen elképzelés.

A munkabér összegéről, egyéb juttatásokról hangzik el még több különböző vélemény.

Határozat: a felnőtt szövetségi kapitány szerződésben rögzítendő havibérét 8 igen szavazattal 20 E Ft-ban állapítja meg az elnökség. 8 igen szavazattal döntenek a használat szerinti költségtérítésről, 9 igen szavazat szól a válogatott éves programjának, a költségfelhasználásnak és a premizálásnak együttes, összefüggő meghatározása mellett.

A munkaköri leírással kapcsolatban Veresné Sipos Eta rávilágít, hogy a kijelölt személyek összeállították, megtárgyalták az érintettekkel, kéri, hogy csak a kifogásaikat tegyék meg a jelenlévők.

Néhány kisebb javítás után dr. Nagy Árpád ígéretet tesz, hogy a szerződés mellékleteként a munkaköri leírás véglegesítésében segítséget ad az irodának.

A továbbiakban a válogatott programja kerül alapszabály szerinti feladatként megvitatásra.

Hegedüs Zoltán a zökkenőmentesebb átmenet miatt tervezi a kereteket, programokat nyíltabban meghirdetni, az első két edzőtábort ezért önköltségesre tervezi. A program teljesítse a pénzügyi lehetőségektől függ.

Schulek János leszögezi, hogy a szövetségi kapitány joga a versenyzőket kiválasztani, de a keretnévsor eldöntése elnökségi hatáskör. A programot kiindulásként megfelelőnek tartja, javasolja elvileg jóvá hagyni, de a jövő évi költségvetés közgyűlési elfogadása nélkül csak egy keretösszegig lehet tervezni a programokat.

Hegedüs Zoltán a feltétlenül fontos programokat emeli ki a tervéből. A válogatott tagjainak a felkészülés és az alapozás miatt szeretne végleges tájékoztatást adni. Szokol Lajos is úgy látja, hogy konkrétumok nélkül a versenyzők és szakosztályaik is nehéz helyzetben vannak.

Monspart Sarolta szerint a bizonytalanság a felkészülést nem befolyásolja, mert az akarat kérdése.

Ludvig Ágnes felhívja a figyelmet, hogy az OTSH által kiszabott feladatoknak (névsor, program, költségtervezet leadása) is eleget kell tenni.

Határozat: 7 igen szavazattal két évre jelöli ki az elnökség a szövetségi kapitányokat. A pontos dátumot szeptember 30-ban rögzítik egyhangúan.

5. napirendi pont: Az 1998 évi versenynaptár elfogadása – Hegedüs András

Írásos anyag a helyszínen kerül kiosztásra. Hegedüs András beszámol a naptár összeállításának munkájáról, néhány apróságot kell csak tisztáznia. Tájékoztatja az elnökséget az 1999-es bajnokságok előre tervezéséről.

Az elnökség tudomásul veszi a tájékoztatót.

6. napirendi pont: A sítájfutó bizottság tervei – Vásárhelyi Tas, a huzamosan külföldön lévő bizottságvezető helyetteseként

Írásos anyag előzetesen szétküldve. (szabálytervezet, versenynaptár).

Vásárhelyi Tas elmondja, hogy a versenynaptár egyelőre három versenyt tartalmaz a rendező klubokkal egyeztetve, ezek a versenyek az ausztriai vb-re való felkészülést és válogatást célozzák.

Zsigmond Tibor kifogásolja, hogy csak budapesti tagokból áll a bizottság.

Dosek Ágoston is szükségesnek tartja a bizottságba vidéki tagokat is meghívni, javaslatokat is tesz. Megállapítja, hogy a bizottság által összeállított anyag a tájfutó versenyszabályzat mellékleteként használható, a speciális területeket fedi le. Monspart Sarolta javasolja, hogy ideiglenesen fogadja el az elnökség, és a tapasztalatok alapján két év múlva térjen vissza rá.

Dr. Fekete Jenő is a vidékieket hiányolja a bizottságban, szerinte is ajánlásként fogadja el az elnökség az előterjesztést, és a tapasztalatok alapján alakuljon a végleges.

Vásárhelyi Tas az ismételt kifogásokra elmondja, hogy az első megbeszélésre takarékossági okokból nem hívtak vidékről résztvevőt, de szándékukban áll, és keresik a kapcsolatot az ország több tájával, a kibővítés miatt.

Dr. Nagy Árpád javasolja, hogy az új hatályos jogszabályok szerint dolgozzák át a tervezetet a bizottság tagjai, akiknek személyét az elnökségnek meg kell erősítenie.

Dosek Ágoston vállalja, hogy az új IOF sítájfutó útmutatót tíz napon belül szakszerűen lefordítja.

Schulek János javasolja, hogy a sítájfutó bizottság az elkészített anyagok szerint, az IOF szabályaival összhangban szervezze a versenyeit, készüljön fel a vidéki tagokkal és versenyekkel való kibővítésre. De fontosnak tartja, hogy a bizottság működik – ha egyelőre még csak budapestiekkel is –, javasolja, hogy a Tájfutásban jelenjen meg programjuk, a vb-re való kijutás feltételeivel együtt. A bizottság feladata a válogatás feltételeinek kiírása, az elnökségé pedig a javasolt kiutazók eldöntése.

Vásárhelyi Tas elmondja, hogy 1-1 fő kapott meghívást a vb-re, a válogatás alapja pedig a három hazai verseny lesz.

Zsigmond Tibor megemlíti, hogy Bánkúton van nyomfektető gép, és felajánlja, ha ott rendeznek versenyt, ingyen ad térképet rá.

Schulek János összefoglalja, hogy az elnökség szabad kezet ad a bizottságnak a szervezés dolgában az elhangzott kívánalmak szerint, csak a szabályzat és a vb-re küldés kérdésében dönt az elnökség.

7. napirendi pont: Beszámoló a parktájfutó világversenyről – Dosek Ágoston

Dosek Ágoston elmondja, hogy a közel két millió Ft-os költségvetésű versenytől remélte, hogy a sportág a figyelem középpontjába kerül. A napot sikeresnek látta, nemzetközi megítélése kedvező, hangulata jó volt, abból a szempontból is, hogy 6-700 versenyzőt, zömmel gyerekeket mozgatott meg a nyílt verseny. Előzményként beszámol a Margit-szigeti tájfutó napról is. A verseny kapcsán két sajtótájékoztatóra is sor került, a sajtófőnök Lipiczky Ágnes volt, a meghívottak a sajtótájékoztatón ugyan részt vettek, de az esemény nem kapott elég teret a médiában.

Hegedüs Zoltán hozzáteszi, hogy kifelé hibátlan volt a verseny, nem vallottunk szégyent vele.

Monspart Sarolta köszönetet mond a rendezőknek, nagyon jónak ítéli a rendezvényt. A propagandafeladatot profi szakemberre kell bízni, akit meg kell fizetni, s akitől követelni lehet ezért.

Dosek Ágoston felveti, hogy meg kell fontolni, jelentkezzen-e a szövetség a PWT sorozatra 1999-re, amikor valószínűleg dupla pénzdíjakat kell majd befizetni.

Dr. Nagy Árpád is elismerően nyilatkozik a versenyről, fő célként azt látja, hogy a sajtóval és a nagyközönséggel meg kell ismertetni sportágunkat. Mint a verseny indulója, beszámol tapasztalatairól.

Hegedüs Zoltán mindenképpen a folytatás mellett szavaz, Szokol Lajos és Dosek Ágoston úgy látja, nem feltétlenül a PWT rendszerben kell gondolkozni, esetleg kevesebb befektetéssel is elérhető hasonló siker.

Dosek Ágoston abban látja most is a sportág egyik fő erejét, hogy nagyon sokan fizetség nélkül, köszönömért dolgoznak benne.

A PWT valamennyi rendezője, külön kiemelve a két főrendező – Dosek Ágoston és Hegedüs Zoltán –, az elnökség szóbeli elismerésében és köszönetében részesül.

8. napirendi pont: 1997. évi díjazások

Írásban kiküldve az előző évek díjazottjait és jelöltjeit megkapta mindenki.

Veresné Sipos Etelka emlékezteti az elnökséget, hogy márciusban új díj létrehozása került szóba, mely elhunyt főtitkárunk emlékét őrizné. E kérdésben nem szabad elhamarkodott döntést hozni, az események túl közeliek. Két egyéb új elismerési formát javasol az elnökségnek: egy serlegjutalmat és a halhatatlanok albuma összeállítását.

A halhatatlanok albumának ötletét jónak tartja az elnökség, a bekerülésről, anyaggyűjtésről hangzanak el ötletek.

Monspart Sarolta Silva-díjra Dosek Ágostont, Dosek Monspartot, Schulek dr. Szarkát javasolja.

Ripszám Henrik-díjra a szóban javasolt nevekre írásbeli szavazást tart az elnökség, az alábbi eredménnyel: Argay Gyula 9, Páhy Tibor 7, Szokol Lajos 3 szavazat, a listára került még: Horváth Magda, Csank Istvánné, Pásztor Imre, Felföldy Károly, Galló Sándor, Hegedüs András, Kissné Kis Mária. A díjat tehát az első három legtöbb szavazatot kapott személy nyerte el.

Az év edzője díjra az edzőbizottság Gera Tibort javasolta.

Határozat: Gera Tibort 6 igen szavazattal az év edzőjének választja az elnökség.

Az év sportolóinak Dosek Ágoston Domonyik Gábort és Lubinszki Máriát tartja a legalkalmasabbnak, más javaslat nincs.

Határozat: Domonyik Gábort 7, Lubinszki Máriát 9 szavazattal választja az év legjobbjának az elnökség.

Szavazás következik a Silva-díjra, 7 szavazattal Dosek Ágoston kapja.

Az új díj alapításával kapcsolatban Ludvig Ágnes beszámol a Skerletz lányokkal való beszélgetéséről.

Dr. Nagy Árpád szerint kegyeleti okból még pihentetni kellene az új díj alapítását, ezzel a többség egyetért.

A halhatatlanok albumával kapcsolatban Veresné Sipos Eta és Cser Krisztina szívesen részt venne a munkában, a megyei szövetségeket is bele kellene vonni, csapat kellene az anyaggyűjtéshez.

Határozat: az elnökség egyhangúan felhatalmazza Veresné Sipos Etát a teljes körű szervezésre a hallhatatlanok albumának összeállítására.

Monspart Sarolta a további díjazásokkal kapcsolatban a következő ülésre kér ötleteket az elnökségtől. Egy kitűző, esetleg az MTFSZ ezüstjelvényének ötlete merül még fel, lépcsőzetes eléréssel, a teljesítmény tárgyévi elismeréseként.

9. napirendi pont: Titkársági tájékoztató – Ludvig Ágnes

– Az OTSH a sportági képzések felülvizsgálatát szabta ki feladatul, melyet Balogh Tamás vállalt el.

– Lezajlott a Dunaholding terepfutóverseny, a szponzorok jövőre nemzetközi egyetemi futóversennyé szeretnék bővíteni.

– A Tájfutás 7. számához kéri az elnökségi tagok közlendőit.

– Az előző ülésen a rangsoroló versenyek jogdíjában hozott döntést kéri felülvizsgálni, kéri megfontolni az éjszakai versenyek és a bajnokságok helyzetét.

Határozat: 8 igen szavazattal az elnökség az éjszakai versenyek rendezőit felmenti a rangsoroló jogdíjának fizetése alól. Egyhangúlag döntenek a jelenlévők, hogy a bajnokságok – beleértve a főiskolás bajnokságot és a külön versenyként rendezett diákolimpiát is – mentesüljenek a jogdíj alól.

– A megyei szövetségek több segítséget várnak az alapszabály megalkotásban és az átalakulásban. Információk szerint a sporttörvény bizonyos pontjai alkotmánybíróság előtt vannak, elképzelhető, hogy a kivárásos taktika a célravezető jelen helyzetben. Vass László beszámol a budapesti sporthivatali tájékoztatóról, úgy látja, hogy egy elsietett átalakulást visszafordítani komoly nehézségekbe ütközhet.

– Ad hoc bizottság döntött két vitás átigazolási ügyben. Ezek közül Kottmann Dezső NYVSC-hez való átigazolásának bejegyzési dátumát a DTC megfellebbezte az elnökségnél, ismerteti a levelet, melynek másolata kiment az elnökségnek.

Dr. Nagy Árpád szerint a hiányos okirat – átigazolási papír – elfogadása hibás volt az ad hoc bizottság részéről, jogosnak tartja a fellebbezést.

Határozat: 5 szavazattal az elnökség elfogadja a DTC fellebbezését, az ezzel kapcsolatos további ügyintézést Dosek Ágoston vállalja.

– Az MTFSZ-tagdíj kérdésében Vass László készített egy több faktor alapján összeálló tervezetet, melyhez kalkulációt Ludvig Ágnes adott. Mindkettő előzetesen kiküldésre került.

Vass László rámutat, hogy merőben új koncepción alapul a tervezet, ezért kéri a vitára bocsátását.

Zsigmond Tibor a közgyűlés időpontjának kitűzését kéri.

Schulek János úgy véli, hogy két közgyűlést kell tartani; ehhez dr. Nagy Árpád is csatlakozik, a tisztújítást és a beszámolókat a lehető legkorábban megtartaná, a második közgyűlésen a mérleg és az új elnökség által kidolgozott pénzügyi tervek kerülnének napirendre.

Zsigmond Tibor figyelmeztet, hogy a tagok javaslatainak megtárgyalása is kötelező közgyűlési napirendi pont, Schulek János szerint ez a második közgyűlésen kerülhetne sorra.

Szokol Lajos javasolja, hogy az elnökség a következő ülésen – december 8-án vagy 15-én – döntsön a közgyűlés időpontjáról.

Zsigmond Tibor figyelmeztet arra is, hogy az alapszabály szerint 5 főre kell bővíteni a jelölőbizottság névsorát.

A Vass László által előterjesztett tagdíjrendszer elvét az elnökség tagjai jónak tartják.

Schulek János a kalkulációból megállapítja, hogy a javasolt számokkal lényegében csak ugyanannyi összeg folyna be, mint jelenleg, az inflációt sem követné az új javaslat.

Ludvig Ágnes megállapítja, hogy az új tagdíjrendszer szerint a sok részösszeg leszámlázása, könyvelése komoly pluszmunkát jelentene az irodának, ami a jelen felállás mellett nem valósítható meg.

Szokol Lajos szerint a jó alapelveket az egyszerűsítés irányában kell átdolgozni, és szankciókat is kell hozni a befizetési fegyelem érdekében (lásd idei OEB).

Dr. Nagy Árpád szerint a részletes tagdíjrendszert kellene kiadni közgyűlési vitaanyagként, hogy a tagság láthassa, milyen szolgáltatás jár a tagdíj fejében.

Schulek János ajánlja, hogy az elnökség átdolgozva Vass László javaslataként terjessze a közgyűlés elé. Az átdolgozásban dr. Nagy Árpád és Szokol Lajos felajánlja a közreműködését.

Zsigmond Tibor a következő ülés témái közé kéri felvenni a rangsoroló versenyek elfogadását, és javasolja, hogy az új versenyszabályzatot úgy tűzze napirendre az elnökség, hogy az megjelenhessen a közgyűlésre.

Schulek János úgy ítéli, hogy januárban és a közgyűlés előtt, februárban is szükséges lesz elnökségi ülést tartani.

A szövetség irodájához érkezett DTC- és NYVSC-levelet a külföldiek minősítésével kapcsolatban a minősítési bizottság nevében Schulek János veszi át, és tesz ígéretet a kérdés megoldására.

Schulek János lezárja az ülést.



Vissza a Tájfutás 1997/8 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!