Programtervezet a magyar tájfutó válogatott számára 1998-ra


Távlati cél
A Világbajnokságokon eredményes női és férfi váltócsapatok kialakítása, mely csapatokon belül a legjobbak egyénileg is kiemelkedőt alkothatnak. Első lépésben egyszámjegyű helyezésekre gondolok, és ez is a körülmények és lehetőségek függvénye. Természetesen alapvető az érintettek hozzáállása, lelkesedése, áldozatvállalása. Meg akarom keresni azokat, akik fő céljuknak tekintik a kiemelkedő nemzetközi szereplést, és őket szeretném segíteni fejlődésükben. Meggyőződésem, hogy a magyar tájfutók képességei sem rosszabbak a nemzetközi élvonalbelieknél, a lelkesedésen és az edzésmunkán múlik.
Igen lényegesek a Főiskolás és Junior VB-k, melyek nemcsak mint nagy világversenyek fontosak - az ott elért eredményekkel - hanem egyben a fejlődés állomásai is a felnőtt VB-kre való felkészülés közben. El kell menni minden Világ Kupa futamra azokkal, akik felkészültek rá, mert a legjobb edzésmunka mellett is csak akkor lehetséges - pszichikailag is - felkészülni a világbajnoki erősségu mezőnyben való szereplésre, ha biztosítani tudjuk a rendszeres összecsapásokat a nemzetközi élmezőnnyel az arra érdemeseknek. Az idei tapasztalatok azt mutatják, hogy komoly fizikai, technikai és pszichikai fejlődésre van szüksége annak, aki a magyar élmezőnyből a nemzetközibe akar kerülni. A nemzetközi versenyeken legtöbbször a hazainál (sokkal) nehezebben futható terepen kell küzdeni, és az élmezőny tempójában igen nehéz a pontos tájékozódás. A nagy versenyek hangulatához is hozzá kell szokni, ami lelkesítő, de nyomasztó is lehet egyben.

Célok 1998-ban
a lehető legjobb szereplés a norvégiai Főiskolás VB-n, a franciaországi Junior VB-n, és a Világ Kupákon.
A tervezet nem tartalmaz luxus kiadásokat, mégis az eddigi évekénél lényegesen magasabb költségvetést eredményez. Ezért kérem az elnökség részvételét a financiális kérdések megoldásában.

A megvalósítás módja
Nem szabad elfeledni, hogy a kerettagok is az edzésmunkájuk döntő részét önállóan, szakosztályukban végzik, viszont a hazai igényekhez képest többletmunkát kell teljesíteniük, amit előre egyeztetni kell velük. Enélkül nem fog sikerülni. A közös edzőtáborok nemcsak a közös felkészülést jelenthetik, hanem legalább olyan mértékben az addig végzett edzésmunka eredményének felmérését is. Az előre ismertetett programú nagy terhelésu válogatott edzőtáborok teljesítése alapfeltétele a többnapos, szintén nagy terhelésu világversenyek sikeres teljesítésének. Azok, akik mindezeket vállalják és teljesítik, utazhassanak el azokra a nemzetközi versenyekre, ahol a legerősebb ellenfelekkel küzdhetnek meg, minél többször, a rutinszerzés, részsikerek majd komolyabb eredmények érdekében.
Induláskor minél több aspiránsnak szeretnék lehetőséget biztosítani, a rutinos és már bizonyított eddigi kerettagoknak, valamint a feltörekvőknek, a bizonyítani vágyóknak is. Szeretném, ha minél több fiatal (junior) igyekezne betörni a felnőtt élmezőnybe, de csak akkor számítok rájuk, ha valóban képesek jobb eredményekre a vetélytársaknál.

Edzések
Mi az a többletmunka, amire az előbb utaltam? Mivel a nemzetközi versenyek szinte kivétel nélkül technikailag és fizikailag egyaránt a magyar terepeknél nehezebb gyakran sokkal nehezebb feladatok elé állítják a válogatottakat, erre kell készülni. Tehát erősebb iramot kell tudni és főleg terepen. Ez két különböző edzésmódszert igényel.
Egyrészt az atlétikus pályaedzéseket a dokumentálható, összehasonlítható sebességnöveléshez, de ezt nagy körültekintéssel és hozzáértéssel kell azoknak, akik még nem csinálták, másrészt meg kell keresni a kíméletlenül nehezen futható terepszakaszokat, ahol hosszú egyenletes, valamint résztávos (és emelkedő) futásokat kell végezni. Néhány példa: legallyazás, nagyon köves részek (kőről-kőre lépések, ugrások), homok, mély hó, mélyszántás, stb.
Technikai területen mindenképpen lényeges, hogy erősebb tempó közben az egyszerűbbnek tűno feladatok is nehezebbé válnak, megnő a hibázás kockázata, másrészt nagyobb részletgazdagság, finomabb domborzat a tájékozódás nehézségét fokozza. Sokkal hosszabb és pontosabb iránymenet végrehajtásra van szükség, mint az itthon szükséges, és ne feledkezzünk meg arról, hogy szinte mindig igényes útvonalválasztási feladatot is meg kell oldani.
Nagyon röviden tehát ezeknek kell megfelelni egy válogatott tájfutónak ahhoz, hogy érdemes legyen elindulni a világversenyeken. Akkor viszont érdemes!

Versenyprogram: az hogy hány fő, hány versenyen, edzőtáborban vehet részt, az az anyagi lehetőségeken múlik.

Felnőtt keret: 13 Világ Kupa futam három blokkban: május végén Írország-Nagy Britannia, júliusban Svédország: O-Ringen, szeptember második felében-október elején Lengyelország, Szlovákia, Észtország, Finnország. A futamonkénti pontos dátumokat mellékelem.
Augusztusban Norvégia rendezi a Főiskolás VB-t. Két hét van az O-Ringen és e között, melyre skandináv edzőtábor szervezhető.

Junior keret: A júliusi VB előtt legalább egy nemzetközi versenyen részt kell venni, egy németországi eseményre gondolok június elején.

Edzőtáborok: Mint említettem, nem csak egy szűk keretnek szeretnék induláskor lehetoséget biztosítani és bár az edzőtáborok költsége nem olyan tetemes, mint a külföldi versenyeké mégsem biztosítható a részvétel nagyobb létszámnak, ezért az első két edzőtábor nyílt és önköltséges lesz, tehát nemcsak szűk válogatott keret, hanem előzetes jelentkezés és egyeztetés (a jelölttel és edzőjével) után többen kipróbálhatják magukat, és később kerettagokká válhatnak. Nem titkolt reményem, hogy idővel - ily módon is - a felnőtt mezőny erősödni, tömörülni fog, ezáltal az itthoni versenyek küzdelmei jobb felkészülést jelentenek majd a válogatottnak is.

Éves felkészülési terv

Felnőtt:
1997. november 24-1998. március 8.: Alapozás 5x3 hetes ciklusokkal
Edzőtáborok: december 20-22. Budapest, február 3-8. Gánt ÖNKÖLTSÉGES, NYÍLT!
Ajánlott verseny az alapozás végén: Lipica Open március 7-8. Szlovénia
március 9-április 5.: versenyfelkészülés a Hosszútávú OB-ig
április 6-június 14.: versenyidőszak.
Edzőtábor: május 1-6. Bükk/Cerkno/Ausztria(?) 10-12 fő
Fő versenyek: Ír és Brit Világ Kupa futamok, Postás-Világranglista, Magyar Kupa futamok(?),
június. 15-augusztus 16.:Felkészülés a Főiskolás VB-re. 8(10) fő
Edzőtáborok: június 29-júli 5. Ausztria, július 25-augusztus 9. svéd-norvég.
Fő versenyek: Főiskolás VB Trondheim Norvégia augusztus 10-16.!!,Világ Kupa: O-Ringen Gävle Svédország
augusztus 17-okt. 11.:Felkészülés a további Világ Kupa futamokra
Fő versenyek: VK Lengyelország, Szlovákia, Észtország, Finnország, Egyéni OB
október 12-november 1.: Kelet-EKO Világranglista, OCSB,
Junior:
1997. november 24-1998. március 8. Alapozás 5x3 hetes ciklusokkal
Edzőtáborok: december 20-22. Budapest, február 3-8. Gánt ÖNKÖLTSÉGES, NYÍLT!
Ajánlott verseny az alapozás végén: Lipica Open márc. 7-8. Szlovénia
március 9-április 5. versenyfelkészülés a Hosszútávú OB-ig
április 6-június 14. Versenyidőszak
Edzőtábor: május 1-6. Bükk 10-12 fő
Fő versenyek: Euromeeting Németország június 6-7. Rövidtávú és Váltó OB, (24 órás váltó), Válogatóverseny a Junior VB-re
június 15-július 19. Felkészülés a Junior VB-re (július 13-18.)
Edzőtábor: június 29-július 5. 12 fő
július 20-nov 1.:Versenyidőszak
Edzőtábor: Edzőtábor: augusztus 24-29. Itthon. 10-12 fő
Fő versenyek: Jicin augusztus 5-9., OEB, OCSB
Világkupa futamok
05. 22-23. VK 1 (klasszikus) Írország: Killarney, 6 fő
05. 25. VK 2 (váltó) Írország: Killarney 6
05. 28. VK 3 (klasszikus) Nagy Britannia: New Bridge 6
05. 30-31. VK 4 (rövidtávú) Nagy Britannia: New Bridge 6
07. 20-24. VK 5 (5-napos) Svédország: Gävle, (8)
09. 12. VK 6 (váltó) Lengyelország: Krakow, 12
09. 14-15. VK 7 (klasszikus) Lengyelország: Krakow 12
09. 18. VK 8 (klasszikus) Szlovákia: Tatranska Lomnica, 12
09. 20. VK 9 (rövidtávú) Szlovákia: Tatranska Lomnica 12
09. 26-27. VK 10 (klasszikus) Észtország: Otepää, 6
09. 29. VK 11 (váltó) Észtország: Otepää, 6
10. 1. VK Event no 12 (rövidt) Finnország: Häämenlinna, 6
10. 3. VK Event no 13 (klasz) Finnország: Häämenlinna 6
A keretek névsora
Felnőtt: (Bokros Andrea), Gárdonyi Réka, Kovács Bernadett, Lubinszky Mária, Lux Andrea, (Oláh Katalin), Dénes Zoltán, Domonyik Gábor, Lévai Ferenc, Viniczai Ferenc
Junior: Biró Alma, Farkas Gabriella, Farkas Zsuzsa, Gyalog Zsuzsa, Hecz Katalin, Zsebeházy Eszter, Cserpák Zsolt, Friedrich Gábor, Vajda Zsolt
Azt szeretném, ha a létszám bővülne és minél többen éreznék úgy, hogy komoly edzésmunkával helyük lehet a válogatottban, és jó eredményre lesznek képesek. Várom a fiatalokat, akár junior korúakat is, de csak akkor, ha jobbak tudnak lenni ellenfeleiknél. Ezért a keret munkájában mindazok részt vehetnek az alapozás során a kerettagokon kívül, akik a szándékukat bejelentik a szövetségi kapitánynak, az első két edzőtáborra jelentkeznek (december 4-ig), és sikeresen teljesítik azokat. Ezzel a későbbi kerettagságra is esélyük lehet.
Válogatási rendszer: véglegesen a versenynaptár elkészülte után hirdethető ki.
A kerettagoknak és a kerettagságra jelentkezőknek először be kell jelenteni szándékukat a kerettagságra a szövetségi kapitánynak vagy az MTFSZ-ben, ugyanígy jelentkezni kell a két nyílt edzőtáborra is, mindkettőre 1997. december 4-ig.
A bejelentkezés és az említett két edzőtábor teljesítése a feltétele kerettagságnak!

Válogatóversenyek
Felnőtt Világ Kupákra: Hosszútávú OB, Magyar Kupa futamok
Főiskolás VB-re: Hosszútávú OB, Magyar Kupa futamok, Rövidtávú OB, Ausztriai edzőtáborban
Junior VB-re: Hosszútávú OB, Magyar Kupa futamok alapján lehet bekerülni a júniusi külön válogatóversenyre: tervek szerint a legjobb 10-10 junior, 5-5 ifi, 1-1 serdülő indulhat a Junior VB keretbe jutásért.

Az első két (nyílt-önköltséges) edzőtábor programja
Budapest
Találkozó: december 20-án 10 órakor a Budakeszi út 101. alatti Laktanya Sportcsarnokában. Megközelítése: Moszkva térről a 22 autóbusszal a Korányi Szanatórium megállóig, onnan a jobb oldalon az erdei ösvényen vissza kb 400 m gyalog. Bóják jelzik majd az utat a megállótól (kb 30 perc a Moszkva tértől).
12. 20. szombat de: 18/14 km futás, du: 15/10x(400+200 m váltogatás)
12. 21 vasárnap de: 15/11 km pálya hosszú átmenetekkel. du: 10/7x500 m erősen köves terepen
12 22. hétfő de: 23/16 km futás erdei talajon
február 3-8. Gánt
K: de:15/11 km futás, du: 15/10x100 m emelkedő erdőben 23/18
SZ: 18/14 km hosszú átm., iránymenetek, 7/5 km könnyű váltogatásokkal 25/19
CS: 18/12 km időre futás, 10/7x200 m lendületes legallyazásban 25/18
P: 19/15 km útvonalválasztás, páros, 10/7x300 m köves terepen 26/21
SZ: 8/6 km időre futás, 8/6 km domborzati fázison 20/13
V: 30/22 km futás 30/22
összesen: 149/111

Hegedűs Zoltán
1088 Budapest Krúdy u. 16-18.
T: 1-118 6739 (otthon)
mh.: 361 4790, 361 4787 (fax)



Vissza a Tájfutás 1997/7 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!