Ördögi technika


Egy verseny sikeres lebonyolítása sok mindenen múlik. Terepen, pályákon, infrastrukturális körülményeken, megközelítési lehetőségen, parkolási lehetőségen, de nem utolsó sorban az eredmény közlés korrektségén és gyorsaságán. A tájékozódási futóversenyeken sokszor tapasztaltam, hogy a látványosan felvonultatott számítógépes háttér ellenére nemegyszer tekintélyes várakozási időbe telt egy-egy eredmény megjelentetése. Néhány - főként lelkes és némileg hozzáértő - ember úgy gondoltuk ha nem is a Forma-1 tóversenyek vagy a sífutás közvetítésein tapasztalt szinten, de az eddig tapasztaltaknál valamivel nívósabban is ki lehet elégíteni a verseny résztvevőinek és közönségének információs igényeit. A pozitív és negatív tapasztalatokat gyűjtöttük a hazai és külföldi versenyeken egyaránt. Elhatároztuk a Hungária Kupát lehetőleg olyan rendszerrel fogjuk lebonyolítani amely e magunk által kijelölt színvonalnak megfelel. Legfontosabb és egyben legkényesebb feladatunk a versenyző teljesítményének objektív mérése és kijelzése. Igyekeztünk olyan rendszert kidolgozni amely nem csak a pontossági, hanem gyorsasági követelményeknek is meg tud felelni. Erre megfelelő keretet nyújtanak a lokális hálózati operációs rendszerek alkalmazása, mely a feladatok megosztását teszi lehetővé a számítógépek között úgy hogy egy rendszernek tekinthetők. A Mecsek Kupán, a 1996 évi veterán OB-n és most a Hungária Kupán is az amerikai ARTISOFT cég termékét a LANtastic 7.0 verzióját használtuk. Ez a hálózati operációs rendszer a DOS-t és a Windows-t egyaránt támogatja, és az egyenrangú gépekből álló hálózatok között a leggyorsabbak közé tartozik. Természetesen az értékelő rendszert más, például Novell Netware vagy hasonló hálózati operációs rendszeren is futtatni lehet.
A feladat első része a befutási sorszám és hozzá tartozó befutási idő regisztrálása, erre a feladatra az 1. jelű gép szolgált. A hozzákötött blokknyomtató az ellenőrzési lehetőséget biztosítja, kiírja valamennyi regisztrált befutó sorszámot és időt. Ez biztonságot nyújtott arra az esetre is, ha áramszolgáltatás kimaradása miatt át kellett volna térni hagyományos kézi regisztrációra. Erre nem volt még példa, de az ördög sosem alszik, és akkor szokott megeredni az eső, ha nem vittünk esernyőt magunkkal.
Lehetséges a mi szünetmentes tápegységeink is biztos azért jeleztek oly gyakran áramkimaradásokat mert az aggregátort feleslegesnek ítéltük ilyen energia ellátással rendelkező célok választásánál. De szerencsénkre nekünk lett igazunk, tényleg felesleges lett volna cipelni.
A 2. jelű gépen végeztük a befutási sorszám és a megfelelő versenyző összerendelését. A minél gyorsabb munka érdekében vonalkódos azonosítást vezettünk be. Ezáltal a rajtszámok begépelését ritkán csak a kód sérülése esetén kellett billentyűről végezni. A géphez kapcsolt nyomtatón a számológép szalagra azonnal nyomtatódott ki az adott versenyző eredménye, melyet vágás után a megfelelő létszámú kirakó személyzet az eredmény jelzőn már el is helyezhetett. A másik kiértékelő gép melyhez a leaser nyomtató volt csatlakoztatva tartalék online kiértékelő, és a verseny eredmény listáinak elkészítésére terveztük. A rádiós mikrofonokkal felszerelt alkalmi riportereink is adtak munkát az előre nem igen tervezhető igényeikkel ennek a gépnek.
A hálózat alkalmazása szinte kínálta azt a lehetőséget, hogy az eredményeket úgymond egyenesben (online) közvetítsük. Erre a feladatra az előzőekhez még kifejlesztettünk egy riporteri munkát támogató szoftvert amit mi Speaker programnak neveztünk el.
Ez az a program mely lehetővé tette, hogy a versenyző célvonalon történő áthaladásával szinte egyidőben be tudja mondani a riporter az eredményt, ha valaki még a pályán kint van az ideje relatív módon, start előtt mínusz percek utána a pillanatnyi ideje fut a képernyőn. Egy billentyű leütésével az adott kategória napi vagy összetett eredményét kapta a képernyőre. Így tudtunk olyanokat is közölni, hogy adott pályán lévőnek van e még esélye hogy este "besárguljon" a pólója, vagy ha dobogóra akar állni hány percen Bellül be kell érkezzen. Természetesen fontos volt megfelelő személyzetet találni erre a feladatra. Legjobb persze az lett volna, ha riporternek legalább négy keze van a mikrofon, a papírok és a billentyű kezelésére, és legalább három helyre tud egyszerre figyelni befutó folyosóra, a monitorra és a papírokra.
Sajnos ilyen emberre nem találtunk ezért találtuk ki a több kezelős és több monitoros speaker állomást amelyet az ábrán 4.-essel jelöltem. Ez úgy működött, hogy a gép kezelője kiválasztotta a megfelelő információt és ugyan az nem csak az ő monitorján hanem a beszélő előtti monitoron is megjelent. Az ötödik napra két ilyen munkaállomást állítottunk be annak érdekében, hogy a várhatóan sűrű feladatnak megtudjunk felelni. A softver fel van szerelve pletyi rovattal is. A pletyi két részből áll általános tudnivalók információk (pl.: pálya adatok, szolgáltatások, stb.), és személyhez köthető elmondható tudni valók, pletykák (pl.: elért legjobb eredményei, stb.).
Mindkét részhez egy-egy funkció billentyűvel lehet hozzáférni a személyes információk egy ablakban jelennek meg arról a versenyzőről amelyen a cursor áll. Sajnos ennek adatokkal történő feltöltésére már nem jutott időnk, de szerencsére szakavatott riportereink szoftveres segítség nélkül "memóriából" is képesek voltak a hangulat teremtésre.
Mi akik ebben tevékenyen részt vettünk jól éreztük magunkat, reméljük ti is akik ott voltatok. Ha ez sikerült, annak mi örülünk a legjobban, mert akkor nem volt hiábavaló sok - sok fáradozás.

Domján István



Vissza a Tájfutás 1997/6 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!