Nemzetek Versenye Parktájfutó Verseny (1997. április 25., Bükfürdő)


Néhány év szünet után ismét volt Nemzetek Versenye Magyarországon. Az utolsó Nemzetek Versenyén futók közül már jó néhányan szeniorok, így a fiatalabbak kedvéért némi visszatekintés: az MTFSZ évről-évre az őszi szezon zárásaként, a meghívott országok válogatott versenyzői részére rendezett egyéni és váltó versenyt, felnőtt és junior kategóriában. A mezőnyök színvonalára nem volt panasz, a skandinávok általában teljes csapattal jöttek a délvidéki turnéra.

Az előzmények

A Vas Megyei Tájékozódási Futó Szövetség tavaly ősszel döntött arról, hogy a sportágban megjelenő új szakágak közül a parktájfutást kiemelve. hivatalos nemzetközi versennyel hívja fel a figyelmet a sportág azon törekvéseire, amelyek segítségével közelebb kerülhet a médiákhoz, valódi látványosságot kínálva a versenyzőknek, a sajtónak és a nézőknek egyaránt. Tekintettel a versenyforma újdonságára a terepválasztásban döntött Bükfürdő idegenforgalmi vonzereje, kiváló infrastruktúrája, a versenypályák érdekes vonalvezetésének kialakíthatósága, maga a terep. A terep 60 hektárnyi, szabadtéri medencékkel, mesterséges objektumokkal tarkított fürdőterületből, a település zöldövezeti parkjából és a csaknem 100 hektárnyi tavakkal, ligetekkel és mesterséges domborzati idomokkal gazdagon ellátott golfpálya-rendszerből állt. A területgazdákkal való egyeztetés hosszú hónapokat vett igénybe: másnap Johnie Walker Tour golfversenyt rendeztek a pályán, és ebben a sportágban a versenyt megelőző napon komoly helyszíni készülődés, edzés folyik...

A verseny időpontját egyeztettük elsősorban a magyar világbajnokokkal, (milyen jól hangzik ...), majd a környező országok (Horvátország, Szlovénia, Ausztria, Szlovákia) szövetségeivel. Meghívásunk nemenként 3-3 főre és kísérőre vonatkozott, nevezési díj nélkül, egy napi teljes ellátással, bankettel, szállással, azonkívül a versenyzők pénzdíjért futottak (összesen 900 DEM).

Az időközbeni, május 1-je miatti munkanap-áthelyezés, a másnapi osztrák és szlovák válogatóversenyek érintették a versenyünk mezőnyét is, így viszont svéd versenyző is indulhatott a futamunkon.

A pályák

A férfi-női mezőnynek ugyan az a pálya, percenkénti indítással 3.700 m, 19 ellenőrzőponttal. Rajt a Gyógyfürdő egyik kültéri melegvizes medencéje sarkától - garantált nézők a rajtban -, néhány átmenet után egy csak lépésben járható és egyirányban működő pörgőajtón át a külső parkba, majd a maradék kétharmad táv a golfpálya területén. Átmenetek a mezítlábas futásokra ingerlő gyepen, pontok a mesterséges dombok, nyergek mögötti hajlatokban. Útvonalválasztás a fura alakú tórendszert átszelve, vagy a bunkerek - nem tankcsapda: mély homokkal töltött, elgereblyézett felszínű mélyedések - között lavírozva maximális futósebességgel és térképolvasással.

Voltak akik kevesellték a "nevető" pontokat, voltak, akik figyelmeztettek, hogy a menő skandinávok nem kerülnék meg az ilyen tavakat, voltak, akik kerítést másztak, voltak, akik csupán pár másodperc hátrányért bosszankodtak. A verseny rendkívül gyorsan lefutott, tömény látványosságot szolgáltatva a médiáknak: a telepített kamerák és fotósok most valóban gondban voltak, hogy mi is kerüljön képre. Összefoglaló készült a körzeti televízió magazinjába és a Telesportba, megjelent pár cikk a versennyel kapcsolatban, még sportmarketinggel foglalkozó cég számára is érdekes volt a sportág...

A tapasztalatokról

A rendezők részéről sok munkába és pénzbe került, viszont elindult valami, amelynek a későbbi eredményét most még csak reméljük: talán versenyeznek még kiváló tájfutóink, amikor sportágunk az olimpiára kerül .. Milyen gyorsan is lett VB-szám a rövidtáv az első magyar sprintverseny után?

Park versenyt rendezni nem könnyebb, mint "erdei versenyt", friss, nagyon pontos, részletgazdag térkép szükséges hozzá, felvezetni csak az utolsó pillanatban szabad pontőrökkel együtt, az előkészítő munka csaknem ugyanannyi energiába kerül, mint a normál versenyeknél. Nyilván a rajt és a cél munkája a résztvevők számából kifolyólag kisebb, ugyanakkor a kiépítésük, látványuk elérése lényegesen több anyagba, munkába kerül.

Remélem, a versenyzők elismerései nem csupán formálisak voltak, nekünk valóban úgy tűnt, hogy ebben a kicsit új versenystílusban, a csodálatos környezetben élvezték a versenyzést.

A jövőről

Az idei verseny tapasztalatai alapján bízhattunk abban, hogy a Nemzetek Versenye Parktájfutó verseny évenként megrendezhető sorozat lesz, amely lebonyolításában természetesen számítunk komoly támogatóink segítségére, valamint a televíziós megjelenésre is. Véleményem szerint, ezzel a versenyformával a sportág nagyot tud előre lépni, meg kell ragadnunk a lehetőséget, hogy extra terepeken, különleges helyszíneken rendezett park versenyekkel megnyerjük a médiákat, csemegét, látványosságot, érdekességet kínáljunk a számukra. Októberben Park World Tour futam Budapesten, 1999-ben úgy tűnik ismét lesz magyar etap, tehát van mire készülni a közeljövőben is.

Hegedüs Andrást idézném az újszülött (vagy már egy kicsit idősebb is?) szépen fejlődik...

Szerdahelyi Zoltán



Vissza a Tájfutás 1997/4 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!