Jegyzőkönyv, 1997. április 28.


Készült: a Magyar Tájékozódási Futó Szövetség elnökségi ülésén
Helyszín: Magyar Szabadalmi Hivatal, Zoltán u. 10. tanácsterem
Időpont: 1997. április 28. 16.10-19.00
Jelenlévők: dr. Szarka Ernő és Monspart Sarolta elnökhelyettesek, Balogh Tamás, dr. Dosek Ágoston, Schulek János, Szokol Lajos, Veresné Sipos Etelka, Zsigmond Tibor elnökségi tagok
Vasvári Viktor a felügyelő-bizottság képviselője,
dr. Somogyvári Károly és Szőnyi László állandó meghívottak.
Dr. Fekete Jenő a BTFSZ elnöke, dr. Hegedűs András bizottságvezető Távol van: dr. Nagy Árpád, Sőtér János, Szabó Gyula, Tüskés Endre, hivatalos elfoglaltság miatt
Levezető elnök: dr. Szarka Ernő
Jegyzőkönyvvezető: Ludvig Ágnes
Jegyzőkönyv hitelesítők: Balogh Tamás és Dosek Ágoston

dr. Szarka Ernő köszönti a megjelenteket, megállapítja a szavazóképességet, javaslatot tesz a jegyzőkönyv-vezető és a hitelesítők személyére, akiket egyhangúan elfogadnak a jelenlévők. Szokol Lajos a probléma fontosságára való tekintettel kéri, hogy a napirendből a válogatott kérdéseit tárgyalja először az elnökség.

1. NAPIRENDI PONT: A válogatott aktuális problémái

Gera Tibor hivatalos elfoglaltsága miatt személyesen nem tud részt venni az ülésen, Szokol Lajos konzultált vele, és ő számol be az edzőbizottság álláspontjáról, a válogatott értékeléséről. Véleményüket a hosszútávú OB, az edzőtáborok és a felmérők alapján szűrték le. A női csapatot értékelve úgy látják, hogy a legjobbak kiesése után első vonalba sorolható Lovasi, Lubinszki és Kovács Bernadett. Utánuk Gordos, Kesztyűs és Gárdonyi, a többiek pedig messze lemaradva mögöttük. Információ szerzés érdekében körlevelet intéztek a válogatottakhoz, hogy szolgáltassanak adatokat a felkészülésükről. Kb. 80-90 % küldött tájékoztatást (edzésnaplót), név szerint részletezi. Mindezek értékeléseként Gera Tibor, Viniczai Ferenc, és az edzőbizottság azt a véleményt alakították ki, hogy az első három lányt javasolják csak VB szereplésre. Azonban a HOB eredményei, a rendszeres munka hiánya, kifogásolható hozzáállás, az utolsó válogató eredménye nem vetettek jó fényt a kiküldendőkre, ezért meggondolandónak tartja, hogy utazzanak-e egyáltalán a VB-re. Úgy látja, nem ezzel törik meg a nevezettek sportpályafutása, mert már bevallottan leszálló ágban vannak. Összességében nem javasolja a kiküldésüket. ha a pénzügyi háttér nem alakul ki. A férfiaknál fiatalabb a csapat, egy kivétellel mindenki küldött edzésnaplót, megállapítható, hogy tervszerűen készülnek, összességében sokat futnak. A kiválasztáshoz erős rostálás lesz szükséges, esetleg félévenként lehetne keretet hirdetni. Az edzőbizottság véleménye szerint 5 fős férficsapat vegyen részt a felnőtt VB-n.

dr. Szarka Ernő nem javasol az elhangzottak alapján szavazást, mert a téma komolyabb megfontolást igényel. Emlékeztet a skóciai VB-re, hibás döntés nyomán akkor devalválódott a férfi válogatott. Fél, hogy elhamarkodott döntéssel sokat árthatunk a sportágnak. Furcsamódon a gyengébbnek tartott női válogatott még így is esélyesebb egy jobb eredmény elérésére, mint a férfiak. A következő ülésre javasolja elhalasztani a döntést, esetleg egyedi kiküldésről is el lehet gondolkodni.

Dr. Fekete Jenő nem érti, hogy Gárdonyi Rékát jelenlegi formája ellenére miért írja le az edzőbizottság, kéri, hogy egzakt szempontok szerint történjen a válogatás.

Szokol Lajos csak az edzőbizottság véleményét tolmácsolta a korábbiakban, saját véleménye szerint Gárdonyi Rékától tapasztalta a legpozitívabb hozzáállást a munkához.

Monspart Sarolta szerint évek óta gond a formaidőzítés, kéri az elnökséget ne döntsön a VB részvételről ebben a helyzetben. Mivel a VB nevezési határidő közeleg, javasolja, 4-4 fő kiküldését, mely érdekében mindent meg kell tenni. Vész esetén a név szerinti nevezéskor még le lehet mondani a részvételt.

Veresné Sipos Etelka a válogatottak véleményét tolmácsolva elmondja, hogy a válogatók időpontja nem a legmegfelelőbb és az ezzel kapcsolatos tájékoztatás sem. Felveti Hecz Katalin számításba vételét.

Szokol Lajos szerint nehéz mindenkinek megfelelő válogatókat kitalálni, a jelenlegi program is hosszú egyeztetések eredménye. Az ausztriai válogató versenyen nagyon gyér volt a részvétel, indult viszont néhány nem kerettag is.

Szarka Ernő szerint fontos az összhangot kialakítani a válogatottak és a vezetőik között.

Dosek Ágostonnak rosszul esik, hogy távozása után nem úgy mennek a dolgok, mint kellene. A kontrollfutásokkal kapcsolatban az a problémája, hogy nem összehasonlíthatók az előző évekkel, nem mérhető le egy versenyző formájának alakulása továbbá a kontrollok kiírásának körülményei sokakat kizárnak a válogatásból. A kijelölt válogató versenyek (HOB, ROB) pedig nem mutatják a reális képet, nincsenek lefektetve a válogatás szempontjai, a koncepciót el kellene dönteni: a rendszer szakmailag átdolgozandó. Fél attól hogy az edzőbizottság véleménye erősen szubjektív, az ifi keretet részesíti inkább előnyben.

Szokol Lajos szerint kevés az információ az edzőbizottság munkájáról, írásos véleményt kellene tőlük kérni e tárgyban. Úgy látja, hogy az edzőbizottságnak vannak elképzelései, melyekről eddig az elnökség még nem kért beszámolót. Tájékoztatás miatt tartotta szükségesnek az elmondottakat, melyekre szavazást nem kér, csak közös gondolkodásra biztat. Az ifikkel kapcsolatban emlékeztet, hogy 600 eFt-ot irányzott elő az elnökség a programjaikra, az edzőbizottságra bízva a felhasználást. A Youth Match-ra Hegedüs Zoltán gyűjtése nyomán kb. 580 eFt gyűlik össze, ehhez csak mintegy 100 eFt-ot kell hozzátenni. A Novy bor-i versenyre a BTFSZ a budapesti válogatott költségét állja, kb. 200 eFt szövetségi hozzájárulás lenne csak szükséges. A junior VB teljes finanszírozására tartana igényt a bizottság, itt eldöntendő, hogy klubtámogatás mellett utazhatna-e plusz 2-2 fő.

dr. Szarka Ernő megállapítja, hogy az edzőbizottság nem elég kommunikatív. Társadalmi munkában végzett tevékenységüknek örülnünk, véleményüket meghallgatnunk kell, de a döntést nem szabad elhamarkodni, javasolja a következő ülésre halasztani.

Monspart Sarolta javasolja, hogy konkrét felkészülési tervet és tényeket tegyenek le a döntéshez.

Dr. Fekete Jenő határidőhöz kötött írásbeli előterjesztést tart szükségesnek, ez a szóbeli beszámoló is kellemetlenül érintette.

Zsigmond Tibor köszöni az új információkat. Lubinszki Máriát védi, nem érti a vele kapcsolatos rossz véleményt. Kifogásolja, hogy a válogatás módja nincs pontosan leírva. Sürgeti, hogy időben szülessen döntés a VB-vel kapcsolatban, ne áltassuk a versenyzőket.

dr. Szarka Ernő ragaszkodik az írásban elkészített tájékoztatáshoz a következő elnökségi ülésre.

Monspart Sarolta az elnökség segítő szándékát hangoztatja, hogy a percíz tájékoztatás alapján ítélkezni tudjon.

Szokol Lajos magára vállalja az írásos anyag összeállítását.

A határidő szorítása miatt szavazást kér a juniorok ügyében. bővülhet-e a létszám 4-ről 6-ra anyagi támogatás mellett. Etikai kérdés, hogy pénzen meg lehessen-e vásárolni a válogatott indulás jogát. Javasolja a válogató eredményei alapján az 5-6-7. helyezett kerülhessen szóba további kiküldésnél.

Balogh Tamás szerint fonák helyzet állhatna elő, ha csak ez utóbbiak utazhatnának szövetségi pénzhiány miatt.

Ludvig Ágnes tájékoztatja az elnökséget, hogy kiemelt válogatott eseményekre az OTSH 1 millió Ft-ot irányzott elő.

Dosek Ágoston a megfelelő felkészültségre helyezné a hangsúlyt.

Szokol Lajos szerint az edzőbizottság azért merte ezt a javaslatot tenni, mert az élmezőny elég szoros.

HATÁROZAT: az elnökség egyhangúan dönt amellett, hogy saját költségen a válogatók 5-6-7. helyezettjéből is utazhat 2-2 fő a Junior VB-re.

Monspart Sarolta úgy látja, nincs húzóember a válogatottban, nagy jelentősége lenne a precízen leírt követelményrendszernek, hogy objektívebben lehessen válogatni.

2. NAPIRENDI PONT: Tájékoztató a nemzetközi versenybírói tanfolyamról - dr. Hegedüs András

Dr. Hegedüs András beszámol arról, hogy a Pozsonyban megrendezett tanfolyamon 6 fő vett részt saját költségén és sikerrel elvégezte. Ecseteli a nemzetközi bírói minősítés fontosságát, IOF versenyeken csak ilyen minősítésű ellenőrzőbíró működhet. Szerencsére, most már nekünk sem kell külföldieket alkalmaznunk azon a két IOF elit versenyen, melynek rendezési jogát - ugyan csak ez idáig szóban közölték - hazánk 1998-ra elnyerte. Felhívja az elnökség figyelmét, hogy időben el kell kezdeni a 2001-es Junior VB előkészületeit.

Szokol Lajos ajánlja, hogy Hegedüs András készítse elő és hozza az elnökség elé a kérdést.

Hegedüs András vállalja a feladatot. Szerinte az elsődleges feladat a rendezőbizottság megválasztása.

Szarka Ernő az ismertető anyagok összeállítását, az elnök kinevezését és a részfeladatok kiosztását látja elsődleges fontosságúnak.

Az elnökség a tájékoztatót köszönettel elfogadja, Hegedüs András távozik.

3. NAPIRENDI PONT: Pénzügyi kérdések

Tájékoztató a pillanatnyi állapotról - Ludvig Ágnes

Ludvig Ágnes beszámol arról, hogy a szövetség banki és készpénztartalékai kifogytak, viszont kb. 170 eFt és 9000 finn márkás IOF tagdíj számla vár átutalásra. Az állami támogatáshoz pedig még nem sikerült hozzájutni. Az APEH adókivonatokat dr. Babay Margit, a felügyelő-bizottság tagja átvizsgálta, kiszámította az adótartozást és ennek alapján halasztási kérelem lett beadva az APEH-hez. Ennek elbírálása után kaphatjuk meg azt az igazolást, melyet az OTSH-hoz kell beadni. Időközben érvényüket vesztették a vám és TB igazolások, ezeket is meg kell újítani.

dr. Szarka Ernő segítségét ajánlotta fel az APEH ügyintézésben.

Az elnökség tagjainak szponzorszerzési tárgyalásai továbbra sem hoztak eredményt. Egyedül az Immuno AG -tól kapunk természetbeni segítséget 1000 db kullancsfertőzés elleni oltóanyag formájában, melynek értéke mintegy 2.2 mFt.

4. NAPIRENDI PONT: Az előző ülés jegyzőkönyvének jóváhagyása

A jegyzőkönyv a meghívóval együtt került kiküldésre.

Hozzászólás, kiegészítés nincs.

HATÁROZAT: az elnökség tagjai egyhangúan elfogadják az ülés jegyzőkönyvét.

5. NAPIRENDI PONT: A tagdíjról hozott közgyűlési határozat értelmezése

Ludvig Ágnes a tagdíjak konkrét kiszámítása kapcsán kéri az elnökség értelmezését néhány kérdésben. Az elnökség dönt arról, hogy a pontversenyben nem szereplő tagszervezetek az utolsó utáni összeggel, a "holtversenyben" lévők a számtani középértékkel legyenek számításba véve, az idén alakuló szakosztályok az alaptagdíjat (2.400 Ft) fizessék.

6. NAPIRENDI PONT: Az egyéni tagok felvétele

Ludvig Ágnes a meghívóval az egyéni tagok belépési szándéknyilatkozatának tervezetét is kiküldte az elnökség tagjainak. Elmondja, hogy a minta a klubok belépési nyilatkozatának alapján készült, figyelembe véve a közgyűlésnek azt a döntését, hogy az egyéni tagok területi (megyei) szövetségükön keresztül lehetnek tagjai az MTFSZ-nek. Monspart Sarolta apró javítást kér, ezt követően az elnökség megfelelőnek és terjeszthetőnek tartja az egyéni tagok szándéknyilatkozatát. Az egyéni tagdíj a közgyűlés határozata szerint 20.000 Ft. Ludvig Ágnes tájékoztatja a jelenlévőket, hogy ketten - Monspart Sarolta és Száraz Attila - már jelentkeztek egyéni tagnak, és be is fizették az éves tagdíjukat, nekik pótlólag ki kell küldeni a belépési nyilatkozatot.

7. NAPIRENDI PONT: A sajtóval és a médiákkal való kapcsolat lehetőségei - Monspart Sarolta

Monspart Sarolta a téma felvetésével az elnökség figyelmét rá szeretné irányítani a médiákkal való kapcsolattartás fontosságára. Úgy látja, hogy most sok cikk jelenik meg, figyel ránk a sajtó és ezt még jobban ki kellene használni. Fontos lenne a sajtó és propaganda bizottságot - mely csak papíron létezik - életre hívni. A testkultúra egyre nagyobb teret kap. Beszámol a parlamentben tartott sportvitanapról, melyen nem hangzott el sok újdonság, nem vitte előre a sport ügyét. Kiderült viszont, hogy az a két alapítvány, melytől a sportélet támogatást remélhetne, még nincs bejegyezve. Megállapítható, hogy a média és pénzszerzés ügyében át kell állítani gondolkodásunkat, fokozottan oda kell figyelni. Az egész környezetünk küzd a talpon maradásért, tendencia, hogy a sport a szociális támogatások része legyen. Az elnökség egyetértéssel tudomásul vette a felvetéseket.

8. NAPIRENDI PONT: A közgyűlés utáni feladatok

a./ fejlemények elnök, főtitkár, szövetségi kapitány keresés ügyében.

dr. Szarka Ernő megállapítja, hogy elnök és főtitkár keresése az eddigi próbálkozások ellenére sikertelen volt, ebben a szituációban kell tovább dolgozni.

Dr. Fekete Jenő a Pilis Parkerdő RT igazgatóját veti fel ötletként, akitől pénz nem, de hasznos együttműködés remélhető.

Monspart Sarolta úgy tudja, hogy a bankok vezetőinek választása május végén történik meg, ez esetleg új lehetőségeket teremt.

dr. Szarka Ernő nyomatékosan kér minden elnökségi tagot, próbálkozzon elnököt találni.

b./ Az alapszabály elkészítése

Ludvig Ágnes dr. Nagy Árpád üzenetét tolmácsolja, aki megkapván a közgyűlési jegyzőkönyvet, folyamatosan dolgozik az alapszabály végleges megszövegezésén, ebbe a munkába bevonja a döntés értelmében dr. Kiss Endrét és dr. Dobrossy Istvánt is. Az elkészült módosított alapszabályt a köztestületi bejegyzéshez ismételten be kell majd adni az OTSH jogi főosztályára a szükséges egyéb közgyűlési iratokkal együtt.

c./ Az 1996. évi mérleg véglegesítése

Ludvig Ágnes elmondja, hogy a felügyelő bizottság nevében dr. Babay Margit áttanulmányozta az APEH-től beszerzett adószámla kivonatokat. Úgy számolta, hogy a 189 eFt-os adótartozás valóban fennáll, és azonnal részletfizetési kérelem lett beadva az APEH-hez. Ennek elbírálása után várható az OTSH számára is elfogadható igazolás kiadása. A mérleget ezen adat birtokában szükséges kiadni és beadni a május végi határidőre.

Veresné Sipos Etelka a felügyelő bizottságtól sűrűbb és segítőkészebb ellenőrzést kér, melyet Ludvig Ágnes is igen helyesel.

Dr. Szarka Ernő megállapítja, hogy az elnökség eleget tett a közgyűlés által rá ruházott feladatnak, kontrollálta a mérleget, és a végleges kitöltés ellenőrzését a felügyelő bizottságra bízta.

d./ A bizottságok hatáskörébe utalt javaslatok ütemezése

Szokol Lajos javasolja, hogy az elnökség megbízott tagja dolgozza ki, hogy milyen határidővel, és kit bízzon meg az elnökség a feladatokkal.

A Salgótarjáni Dornyai SE javaslata a minősítési kérdésekről a minősítő bizottság, Hunyadi József és Schulek János hatásköre, a következő elnökségi ülésre tervezhető.

A Tipo TKE javasolta a versenyszabályzat kiadás előtti átdolgozását. Zsigmond Tibor tervezi, hogy a nyáron felhívást tesz közzé, október 30-ig véleményeket kér a versenyszabályzatról, ezeket feldolgozva az év végére újra megjelentethető a javított kiadás.

A Krúdy DSK javaslatára a külföldi versenyzők indulásával kapcsolatban már megtörtént a megfelelő intézkedés, magasabb kategóriában, illetve a bajnokságokon való indulásuk feltételeit kidolgozta a versenybizottság, a formanyomtatványok elkészültek és már forgalomban is vannak.

Az Alpesi Rózsa javaslatai a minősítéssel és a versenyszabályzattal kapcsolatban a fentiek szerint teljesülnek.

9. NAPIRENDI PONT: Titkársági tájékoztató - Ludvig Ágnes

- dr. Nagy Árpád javaslatát tolmácsolja: alakuljon meg a következő ülésre a tisztújítást előkészítő jelölő bizottság, hogy kellő idő álljon rendelkezésre a megfontolt kiválasztáshoz. dr. Szarka Ernő javasolja, hogy a következő ülésen a bizottság vezetője legyen kijelölve mindenképpen.

- A Vas megyei szövetség a parktájfutás főpróbáját tartotta meg Bükfürdőn.

- Magyarország hivatalosan is elnyerte a 2001-es Junior VB rendezési jogát.

- Egyéb apró személyes ügyek, melyek a válogatott, illetve bizottságok munkáját érintik.

Egyéb téma nem merül fel, dr. Szarka Ernő megköszöni a részvételt és bezárja az ülést.



Vissza a Tájfutás 1997/4 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!