Sítájfutó világkupa

Az idei sítájfutó Világ Kupa sorozat második állomása a felső-ausztriai Windischgarsten volt január 27-28-án. Ez egyben az itt rendezendő jövő évi világbajnokság főpróbája is volt. Sajnos, hogy gyenge hóviszonyok között, nem az előre előkészített terepen, mert ott nem volt elég hó, hanem egy agyonhasznált régi térképen került sor mindkét futamra, 90%-ban nyílt terepen. Így a sítájfutás majdnem csak sífutásra egyszerűsödött. Remélhetőleg majd több hó lesz jövőre a VB-re.
A versenyeken vagy 80 férfi és ötvenvalahány női versenyző vett részt 4 kontinens 20 országaiból.
Az első futam egyéni, rövidtávú volt, míg másnap váltóversenyre került sor. Az egyénin öten vettünk rész Romániából: Fey Zsuzsa, Fey Enikő, Duca Ovidiu, Stupu Petru és Csúcs András, míg Magyarországot Allwinger Judit képviselte. A csapatunkból csak Fey Zsuzsa tudott VK pontokat érő helyezést elérni, 34. volt. A többiek mind a táblázat 3/4-e felé végeztünk. Dobogósok voltak:

3. Vladislav Kormchtchikov  Oroszország

A másnapi váltón sem szerepeltünk sokkal jobban, csak holmi egzotikus országok (Japán, Ausztrália) váltóit tudtuk megverni, mindkét váltónk a 11. helyen végzett a hivatalos VK versenyen, ahol országonként csak egy váltó jön számításba, 20-20 VK pontot szerezvén mindkét váltónk. A női váltóban Csúcs Mónika állt be harmadik embernek, aki egyéniben nem indult.
Közvetlenül az eredményhirdetés után indultunk a csehországi Nove Mesto-ba, ahol került sor a 4. és az 5. egyéni VK futamokra.
Itt már jó nagy hó fogadott, olyannyira, hogy mikor késő este már csak két km-re voltunk a gyülekező helytől - Hotel Medlov, 9 km-re a várostól az erdő közepén - akkor elakadt a kocsink a hófúvásban. Ott kínlódtunk vagy egy órán keresztül a süvítő szélben, majd a közeli faluból kellett egy traktort hívjunk és az húzott vissza a faluba, majd 20 km-es kerülő után, más úton sikerült eljutnunk a helyszínre. Tornateremben kaptunk szállást, mert csak erre futotta a pénzünkből, ahol bizony első éjszaka sem matracot nem kaptunk, sem fűtés nem volt. Ezek annyira megtették a hatásukat, másnap reggelre begyulladt Fey Enikő torka és verseny helyett lázasan fekve töltötte a hátralévő időt.
Ez a verseny máskülönben is nagyon drága volt, csak tiszta nevezési díjként 130 DM fizettünk személyenként a két futamra. És ezt többször levélváltás árán elért kétszeri árcsökkentés után. Az eredeti ár étkezéssel és szállással együtt 530 és 1060 DM között volt.
Egy terepbemutatóval eltöltött szabadnap után jött a normál táv, ami a nőknél 21,8 km-t, míg a férfiaknál 29,5 km-t jelentett optimális útvonalon mérve. Ez egy kicsit minket megijesztett, de a jó hóviszonyoknak köszönhetően olyannyira gyors verseny volt, hogy észre sem vettük és vége is volt. De a jóknak még gyorsabb volt, ők jóval 3 perc alatti km-eket mentek. Ezen a napon is csak Fey Zsuzsának sikerült pontokat szereznie a 33. helyével. Mi fiúk a 60-66. helyek között végeztünk. A férfiaknál győzött a normál táv kétszeres világbajnoka, az olasz Nicolo Corradini, míg a nőknél 94. év háromszoros junior világbajnoka, a finn Liisa Anttila.
Még egy szabadnap után jött a rövid táv, melyet egyszemélyes stafétaként rendeztek. Két versenyző indult egyszerre két különböző pályán, majd térképcserével folytatták. Így 1,5 km2-es nagyon erős nyomhálózattal rendelkező sífutópályákon volt a férfiak 10,7 km-es pályája, míg a 6,2 km-es női pályának még 1 km2 sem használtak. Így a verseny nagy része a nézők, meg a TV kamerák "szeme" előtt zajlott.
E napon kettős finn győzelem született. A férfiaknál Pekka Varis, míg a nőknél ismét Liisa Anttila nyertek.
A négy verseny eredményei után elmondjuk, hogy a nőknél a fiatal finn generáció és az idősebb norvég - Hilde Pedersen-nek két tízévesnél idősebb gyereke van! - uralják a mezőnyt, míg a svéd lányok gyengélkednek. A fiúknál pedig a norvégok gyengélkednek a többszörös világbajnok Vidar Benjaminsen visszavonulása után, egyéniben az első tíz közé sehol sem kerültek be. Ezt a szezont a finnek, svédek, oroszok és az olasz Corradini uralják.
Közülünk még a jó középmezőny színvonalát is csak Fey Zsuzsa tudta elérni.