Jegyzőkönyv, 1997. március 17.


Készült: a Magyar Tájékozódási Futó Szövetség elnökségi ülésén
Helyszín: FÖMTERV székháza, I. Budapest, Bem rkp. 28. tanácsterem
Időpont: 1997. március 17. 16.10-22.15
Jelenlévők: Monspart Sarolta elnökhelyettesek, dr. Dosek Ágoston, dr. Nagy Árpád, Schulek János, Sőtér János, Szabó Gyula, Szokol Lajos, Tüskés Endre, Veresné Sipos Etelka, Zsigmond Tibor elnökségi tagok,Vasvári Viktor a felügyelő-bizottság képviselője
Távol vannak: Balogh Tamás és dr. Szarka Ernő hivatalos elfoglaltság miatt
Levezető elnök: Monspart Sarolta
Jegyzőkönyvvezető: Ludvig Ágnes
Jegyzőkönyv hitelesítők: Schulek János és Zsigmond Tibor

1. NAPIRENDI PONT: A Youth Match pályázat értékelése - dr. Hegedüs András
Az előterjesztő kérésére indít ezzel a témával az elnökség. dr. Hegedüs András beszámol arról. hogy 3 pályázat érkezett, melyeket a bizottságának tagjai véleményeztek. A technikai háttér, a jó térkép és a megfelelő rendező gárda miatt a Vas Megyei TFSZ pályázatát - melynek felelőse Szerdahelyi Zoltán - javasolják elfogadásra az elnökségnek. A pályázat anyagilag is megalapozott 4 szponzorral, az MTFSZ-től nem várnak külön támogatást, sőt felajánlják a magyar válogatott ingyenes vendégül látását.
HATÁROZAT: az elnökség 1 tartózkodás mellett 7 igen szavazattal eldönti. hogy az 1998-as Youth Match rendezési jogát Vas megye kapja.
Hegedüs András tájékoztatja az elnökséget, hogy lezajlott az IOF foot-O bizottságának budapesti ülése, és Magyarország hivatalosan megkapta a 2001-es Junior VB rendezési jogát. Célszerű lenne megragadni a Csekk Sándor pályázatában vázolt lehetőségeket, melyeket a Junior VB-re helyezett kilátásba. Döntés született, hogy 98-ra elit versenyt kapna Magyarország (3 jelentkezést küldtünk ki). Erre nagy mezőny várható, magas színvonalon kell lebonyolítani, IOF előírás szerint nemzetközi minősítésű ellenőrzőbíróval (egyenlőre hazánkban nincs ilyen). Ennek a minősítésnek a megszerzésére az áprilisban Pozsonyban szervezett tanfolyamon lenne lehetőség. Szükségesnek véli a magyar részvételt, esetleg némi szövetségi támogatással. Az angol nyelvtudás figyelembe vételével négy jelentkező már lenne.
Szokol Lajos és Monspart Sarolta szerint jó versenybírónak angolul sem sok újat tudnak mondani, fontosabb, hogy megkapja az IOF licenszet, minthogy tökéletesen értse az előadásokat.
dr. Nagy Árpád szerint fontos, hogy megfelelő szintű versenybírókat küldjünk ki.
Monspart Sarolta is fontosnak tartja, hogy legyen nemzetközi versenybírónk, viszont a szövetség jelenleg nem tud támogatást adni, csak a későbbiekben.
Hegedüs András felajánlja segítségét, hogy a két napig angolul zajló előadáson segíti a nyelvi nehézségekkel küszködő résztvevőket.
Szokol Lajos felveti, hogy talán hazai szervezésben is lehetne egy nemzetközi versenybíró képző tanfolyamot tartani, ebben Monspart Sarolta is lát fantáziát, a keleti államoknak is kedvező lehetne.
Hegedüs András megköszöni az elnökségnek az egész tájfutó társadalom nevében a nehéz időkben való kitartást, sok munkát, és további sikeres munkára buzdít.
2. NAPIRENDI PONT: Az előző ülés jegyzőkönyvének jóváhagyása
A jegyzőkönyvet a meghívóval együtt kapták kézhez az elnökség tagjai.
Zsigmond Tibor ellenőrzéséből kiderült, hogy Bokros Andrea is teljesíti a nemzetközi minősítés feltételeit.
Többen kifejtik, hogy a jegyzőkönyv helyenként túl részletes, máshol pedig nem jegyzőkönyvbe illő részeket is tartalmaz.
Vasvári Viktor a határozatok jobb kiemelését ajánlja.
Schulek János javasolja, hogy a Ludvig Ágnes által készített lehető legrészletesebb jegyzőkönyv alapján az elnökség valamely tagja írjon egy összefoglalót az újság számára.
HATÁROZAT: az elnökség 9 igen szavazattal elfogadja, hogy az elnökségi ülésekről a lényeget, a határozatokat kiemelő összefoglaló jelenjék meg a Tájfutásban.
Az első összefoglaló készítését a március 3-i ülésről Zsigmond Tibor vállalja el.
3. NAPIRENDI PONT: Közgyűlési előkészületek
Monspart Sarolta összefoglalja a korábban elhatározottakat: az elnökségi beszámolót több elnökségi tag fogja elmondani. Eszmecsere alakul ki, hogy ki kapjon szót a beszámolóban. Először a december óta végzett munkáról Veresné Sipos Etát kéri, majd az intézkedési terv előadására Szokol Lajost.
Az éves mérleg az ülés napjára készült el, a helyszínen lett kiosztva, a 97-es gazdasági terv korábban faxon lett szétküldve.
Ludvig Ágnes szerint ugyan a mérleg elfogadása a közgyűlés feladata, de szerinte többet mond az éves részletes elszámolás, melyet a helyszínen oszt szét.
Vasvári Viktor kéri a beszámoló és a terv megfelelő számainak egyforma sorrendbe szedését a jobb összehasonlíthatóság kedvéért. Schulek János vállalja az átdolgozást.
A 97-es tervek a válogatott programjára nézve a maximumot tartalmazzák, ezzel számolva kezelhetetlenül magas hiány alakul ki.
Szokol Lajos megvizsgálta a racionalizálási lehetőségeket, és konkrét javaslatokat mond összegekre és résztvevő létszámokra. Szerinte hiányra nem lehet tervezni, (így az OTSH felé sem lehet leadni a költségvetést) szponzorok szerzésével kell az egyenleget nullára kihozni.
dr. Nagy Árpád szerint a kiadások egy minimum szint alá nem csökkenthetők, a bevételeinket kell átgondolni. Pénzt kell szerezni mindenképpen, mert a szövetség működőképessége van veszélyben. A jelenlévők tételesen átvizsgálják a lehetséges bevételeket és a szükséges kiadásokat.
HATÁROZAT: az elnökség 2 tartózkodás és 8 igen szavazat mellett 1,4 mFt-ot szavaz meg a felnőtt VB és az azt megelőző edzőtábor kiadásaira. A junior VB részvételre 800 eFt-ot irányoznak elő egyhangúan.
Schulek János szerint a Youth Match az ifik részére fontos lenne, de nem betervezhető kiadás. Monspart Sarolta a franciaországi út helyett egy szomszédos országbeli versenyt tartana elérhetőbbnek. Szokol Lajos szerint csak edzőtábort kapjon az UP keret, versenyre nincs lehetőség. Dosek Ágoston és Monspart Sarolta szerint az UP keretben nagy a személyi változás, amely szintén drágító tényező.
dr.Nagy Árpád szerint az ifikre többet kellene áldozni a jövőnk érdekében, viszont a felnőtt VB-n mindenképpen részt kell venni.
Sőtér János szerint mindegyik keret versenyeztetése egyaránt fontos lenne, de nem meglévő pénz felhasználásáról dönteni komolytalan dolog.
HATÁROZAT: az elnökség 2 igen, 3 tartózkodás és 5 ellen szavazattal elveti, hogy az ifik mindenáron részt vegyenek a franciaországi Youth Match-en. 8 igen szavazattal 2 ellenében az elnökség abban az esetben engedélyezi a részvételt, ha lesz rá pénz.
Dosek Ágoston szerint Szokol Lajos javaslata a Novy bor-i versenyen való részvétel lehet reális alternatíva, jó tapasztalatszerzési lehetőség a Youth Match kiváltására.
Schulek János javasolja, hogy a költségvetésben a Youth Match illetve a Novy bor-i részvétel azzal a megjegyzéssel kerüljön bele, hogy az elnökség akár mindkettőt engedélyezi a szponzor szerzés szerint. Ezt a kiegészítést az elnökség 9 igen szavazattal, 1 tartózkodás mellett elfogadja.
Hosszas számolás következik a részletekkel kapcsolatban.
Vasvári Viktor a sporttörvényre hivatkozva figyelmeztet, hogy csak olyan költségvetést szabad elfogadni, amely nem tartalmaz hiányt.
Schulek János szerint a kedvezőtlen feltételeink és lehetőségeink miatt ez nincs biztosítva, közös összefogás kell a helyzet megoldására. A szükséges záróegyenleget is bekalkulálva a kiadások racionalizálása után a hiány mintegy 3,5 mFt, melyet szponzori támogatásokkal kell behozni.
HATÁROZAT: az elnökség egyhangúan elfogadja a 97. évi költségvetési tervet, melyet a közgyűlés előtt minden tagnak postáz az iroda.
A nemzetközi minősítések követelményeinek 5 fő tett eleget, Zsigmond Tibor ellenőrizte le az eredményeket. Figyelmeztet, hogy Oláh Katalin VB aranyérme alapján még 96-ban az OTSH-tól kapott nemzetközi minősítése két évre folyamatosan érvényes. Javasolja, hogy a most megadandó nemzetközi minősítések is 97-98-ra legyenek érvényesek, a minősítési szabályzatot is ennek megfelelően kell átfogalmazni.
HATÁROZAT: az elnökség 10 igen szavazattak dönt a nemzetközi minősítések 2 éves érvényességéről.
4. NAPIRENDI PONT: Döntés az alapszabály kérdéseiben - dr. Nagy Árpád
dr. Nagy Árpád a tagoktól az alapszabályhoz beérkezett hozzászólásokkal kapcsolatban úgy látja, hogy minden problémára az alapszabályban kívánnak megoldást találni. az elnökségtől annak eldöntését kéri, hogy keretjogszabályként a lényeget tartalmazza, vagy térjen ki részletekre.
Zsigmond Tibor szerint a legfontosabb, hogy legyen érvényes alapszabálya a szövetségnek, a közgyűlésen a szóbeli felvetések követhetetlenek.
Monspart Sarolta kéri, hogy a legfontosabb változtatási javaslatokat tárgyalja meg az elnökség és a közgyűlés is.
dr. Nagy Árpád kéri az elnökség felhatalmazását, hogy kiválaszthassa a lényeget érintő javaslatokat.
A Hegyvidék-KFKI-Optimista SK kéri, hogy a körzeti szövetségeket az alapszabály mellékletében a területi és helyi tagszövetségek között sorolja fel. E témában korábban már döntés született, a körzeti szövetségek a helyi szövetségek alá sorolhatók be.
A Bláthy DSK javaslatából a magánszemély-tagok létszám-meghatározását emeli ki, javasolja, hogy megyénként a jogi személy tagok létszámának 50 %-áig legyenek felvehetők a magánszemélyek.
Az alapszabály 9.2. pontjában a tagsági jogviszony törölhető legyen (feltételes mód) a határidőre történő befizetés elmulasztásakor: ezt 8 igen szavazattal 2 ellenében elfogadja az elnökség.
A tagdíj közgyűlési hatáskörbe vonása több javaslatban is szerepelt, de erről a kérdésről már korábban döntött az elnökség.
Csongrád megye javaslata dr. Nagy Árpádhoz érkezett, a megyei szövetségek státuszáról. Erről a sporttörvény rendelkezik, ennek ellenében nem szólhat az alapszabály. Szokol Lajos sem tartja jónak, hogy a kis egyesületek érdekeit nem képviseli senki a jövőben, Tüskés Endre szerint a törvény nem kellőképpen megfontolt e kérdésben. dr. Nagy Árpád javasolja, hogy az MTFSZ kezdeményezzen egy felterjesztést a törvény megváltoztatására.
A DIS képviselője, dr. Dobrossy István részletes javaslatot küldött. dr. Nagy Árpád az elnökség létszámának meghatározását tartja jogosnak a felsoroltak közül.
Az Alpesi Rózsa SE is több kérdésre kiterjedő javaslatot küldött, melyet dr. Nagy Árpád átvizsgál.
Az elnökség a közgyűlés lebonyolítását vitatja meg. Csak az írásban beterjesztett kérdéseket van lehetőség megtárgyalni, mert a szóban előterjesztettek kezelhetetlenek. Ezekről a közgyűlés dönthet, akar-e foglalkozni velük. A beterjesztett javaslatokkal kapcsolatban annak beküldője kérhet választ a leírt kérdésekre.
Vasvári Viktor javasolja, hogy az elnökség készítsen összefoglalót a beterjesztésekről.
dr. Nagy Árpád vállalja, hogy összeállítja a közgyűlés számára kiküldendő anyagot.
5. NAPIRENDI PONT: A szövetségi feladatok szétosztása az elnökség tagjai és a bizottságok között - Szokol Lajos
Szokol Lajos összeállítása az előző héten faxon lett elküldve az elnökség tagjainak. Összegezte a szövetség feladatait, személyes megbeszélés alapján az elnökség tagjai és más önkéntes segítők részeket vállaltak. Az összeállítás elvével kapcsolatban vár hozzászólásokat, illetve további vállalásokat.
dr. Nagy Árpád szerint elnök keresésére is koncepciót kellene kidolgozni, ezt lenne a legfontosabb a közgyűlés elé tárni. Hiányolja, hogy a sajtó és a reklám kérdéseire nincs beosztva senki, de sajnos erre eddig nem talált jelentkezőt sem Szokol Lajos, sem az iroda (felhívás a Tájfutás 97/1-2. számában). az elnökség többségi szavazással úgy dönt, hogy az egész elnökség feladata.
Schulek János javaslatára a minősítési kérdések külön pontként bekerülnek a szakmai feladatok közé. A szakmai továbbképzésekkel kapcsolatban eltérőek a vélemények, hogy külön címszóként szerepeljen, vagy minden részterülethez tartozzon hozzá, végül megmarad külön pontként.
dr. Nagy Árpád fontosnak tartja, hogy a megyei szövetségekkel mindenképpen alelnöki szinten foglalkozzon az MTFSZ.
Szabó Gyula és Sőtér János amellett szólnak, hogy a terepkoordinációt, terepgazdálkodást is kiemelten kellene kezelni. Zsigmond Tibor szerint az alapszabályban a megyei szövetségeknek van meghatározó szerepe e kérdésekben.
Szokol Lajos rövid kísérő szöveget ismertet az összeállításhoz. Az elnökség egyetért a leírtakkal: átfogó elemzésre van szükség, mely a helyzet felmérése után most indul el és halad előre folyamatosan.
6. NAPIRENDI PONT: A rendes tagok által beküldött javaslatok megvitatása
dr. Nagy Árpád Zsigmond Tibor kérdésére az előző közgyűlésen határozatképtelenség miatt nem eldöntött javaslatokat újra elő kell terjeszteni.
Az elnökség sorra veszi a tagok által beküldött közgyűlési javaslatokat, melyeket a három nappal korábbi beérkezési határidő miatt helyszínen kapnak kézhez.
Tipo TKE javaslata a Versenyszabályzat átdolgozására.
A versenyszabályzat az alapszabály szerint nem közgyűlési téma, az elnökség felkéri a versenybizottságot az újra kiadásra kerülő versenyszabályzat korrigálására.
Krúdy DSK javaslata az UP korcsoportú külföldiek indulási lehetőségéről.
Dosek Ágoston szerint a követelményeket minden korcsoportra ki kellene terjeszteni.
Zsigmond Tibor megállapítja, hogy a javaslat témája nem közgyűlési, hanem elnökségi hatáskör.
Az elnökség úgy dönt, hogy a javaslatot átgondolja, és a nyilvántartásra szolgáló táblázatot átdolgozza.
Joulimpex-Dornyai SE javaslata a 14, 16, 18 évesek ranglista-pontjainak meghatározásáról.
Schulek János megállapítja, hogy a javaslat a minősítési bizottság témaköre, nem közgyűlési téma, a bizottság figyelmébe ajánlja a kérdés megvizsgálását.
Az Alpesi Rózsa SE javaslata a versenyszabályzat szerinti indulási jogosultság megváltoztatásáról. (III. min. és rajtengedélyes versenyző korlátlanul indulhasson bármely kategóriában) Zsigmond Tibor javasolja a jelenlegi szabály megtartását, az esetenkénti kérvények egyedi elbírálásban részesülnek továbbra is. A kérdés egyébként elnökségi hatáskör.
Az ALP javaslata a minősítési szabályzat módosítására szintén elnökségi hatáskör, Schulek János a minősítő bizottság figyelmébe ajánlja.
Az ALP javaslata, hogy külföldi versenyen rangsorpont alapján kapjon minősítést minden magyar színekben rajtoló versenyző. Dosek Ágoston szerint ez követhetetlen, eddig is volt rá eset, hogy ha kereten kívülit meghívott a szövetségi kapitány külföldi versenyre, kapott pontot. Az elnökség Dosek Ágoston álláspontját hivatalos válasznak tekinti.
Az ALP a válogatott keretek létszámáról és programjáról, vezetéséről is tesz javaslatot, ez sem közgyűlési témakör. Az UP válogatott programja pedig a pénzszerzési lehetőségek szerint bővülhet. A MAFC és a Geometria SE szövetségi névváltoztatási javaslata a korábbi közgyűlésen határozatképtelenség miatt nem került döntésre.
Veresné Sipos Etelka a szövetségi elismerések vizsgálatának kapcsán a Skerletz lányokkal folytatott megbeszélést, akik elmondták, hogy édesapjuknak méltó emléket állított volna a szívügyének tekintett névváltoztatás elfogadása.
HATÁROZAT: az elnökség továbbra is támogatja 6 igen szavazattal 4 tartózkodás mellett a névváltoztatást (Magyar Tájfutók Szövetsége), saját javaslataként kívánja előterjeszteni.
Vasvári Viktor ajánlja, hogy az alapszabály-módosításokat célszerű lenne egybeszerkeszteni, összesítve írásban kiküldeni a közgyűlés előtt.
dr. Nagy Árpád vállalja az összesítést.
7. NAPIRENDI PONT: A válogatott működésének tervei - Gera Tibor
A válogatott programját már Dosek Ágoston körvonalazta az előző év végén, az edzőbizottság Gera Tibor vezetésével folytatja a lebonyolítást. A programokról a kerettagok két körlevelet is kaptak, az általános tudnivalók az újságban megjelentek. A két körlevelet az elnökség a helyszínen kapta kézhez. A válogatott 24 fős csoportja éppen az üléssel egyidőben edzőtáborozik Porván. A részletek már korábban a költségvetés tárgyalásánál szóba kerültek.
Dosek Ágoston és Zsigmond Tibor az egyes versenyek résztvevőiről való döntés problémáira mutat rá.
8. NAPIRENDI PONT: Titkársági tájékoztató - Ludvig Ágnes
- meghívót kapott a szövetség a Kiváló ifjúsági sportoló díj kiosztására, ahol Domonyik Gábor érdekelt.
- az OTSH támogatás elnyeréséhez az APEH igazolás beszerzése okozza a legnagyobb gondot, mert itt több évvel ezelőtti tartozásokat kell előbb törleszteni. A szövetség kasszája kimerülőben és ha nem kap más forrásból pénzt, a kör bezárul.
9. NAPIRENDI PONT: Egyebek
Zsigmond Tibor az elnökség korábbi határozatát kéri felülvizsgálni, a rangsoroló versenyek 10 eFt-os licenszdíjáról. Javasolja, hogy az indulási létszám függvényében maghatározni az összeget. Nem tartja jogosnak az ez évi bevezetést sem, amikor már kialakult a versenynaptár.
Sőtér János is az éjszakai versenyek érdekében szól. Nem tartja reálisnak azt sem, hogy az MTFSZ a bajnokságok rendezésére felkér egyesületeket, és ráadásul még a díj befizetésével is sújtja őket.
Schulek János emlékeztet, hogy az idei bajnokságokra dr. Kiss Endre 100 eFt-ot ajánlott fel. A licenszdíjakból befolyó összeg a költségvetés egyik fontos bevétele, ezt annak vizsgálatánál észre kell venni.
Monspart Sarolta megállapítja, hogy a korábbi döntés csak 1997-re vonatkozott és módosítható.
HATÁROZAT: az elnökség egyhangúan úgy dönt, hogy a korábban meghozott határozatát a rangsoroló versenyek licenszdíjára vonatkozóan módosítja: a 10 eFt-os díjat nem kell megfizetnie az éjszakai versenyek rendezőinek és az MTFSZ megbízásából rendezett versenyek után.
Egyéb téma nem merül fel, Monspart Sarolta lezárja az ülést.



Vissza a Tájfutás 1997/3 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!