Jegyzőkönyv, 1997. február 3.


Készült: a Magyar Tájékozódási Futó Szövetség elnökségi ülésén
Helyszín: Magyar Szabadalmi Hivatal, elnöki tanácsterem
Időpont: 1997. február 3. 16.15-20.00
Jelenlévők dr. Szarka Ernő és Monspart Sarolta elnökhelyettesek, dr. Nagy Árpád, Schulek János, Sőtér János, Veresné Sipos Etelka, Zsigmond Tibor elnökségi tagok, Vasvári Viktor a felügyelő bizottság képviselője
Távol vannak: Balogh Tamás, dr. Dosek Ágoston Szabó Gyula, Szo-kol Lajos hivatalos elfoglaltság miatt, Tüskés Endre beteg
Levezető elnök: Monspart Sarolta
Jegyzőkönyvvezető: Ludvig Ágnes
Jegyzőkönyv hitelesítők: Monspart Sarolta és dr. Szarka Ernő


1. NAPIRENDI PONT: dr. Holló József köszöntése
Az elnökségi ülés dr. Szarka Ernő dolgozószobájában kezdődik. Az elnökség nevében dr. Szarka Ernő köszönetet mond dr. Holló Józsefnek 7 éves elnöki munkájáért, és emlékül egy vésett Casio órát nyújt át. dr. Holló József e helyütt értesül arról is, hogy a közgyűlés tiszteletbeli elnöknek választotta. Örömét fejezi ki e döntés miatt és felajánlja további segítségét. Rövid kötetlen beszélgetés után dr. Holló József távozik, az elnökség pedig a tanácsteremben foglal helyet.
2. NAPIRENDI PONT: Az előző ülés jegyzőkönyvének jóváhagyása
A jegyzőkönyvet a meghívóval együtt kapták kézhez az elnökség tagjai. Kiegészítést senki nem fűz hozzá. HATÁROZAT: az elnökség egyhangúan jóváhagyja a jegyzőkönyvet.
3. NAPIRENDI PONT: Mi történt elnök, főtitkár, szövetségi kapitány keresés ügyében - dr. Szarka Ernő, Ludvig Ágnes
Ludvig Ágnes beszámol arról, hogy a főtitkári pályázatról értesítette az MTI-t, a Nemzeti Sportban, a Tájfutásban megjelent és az Interneten is olvasható Zentai László jóvoltából. A határidő január 31-én zárult le, eddig az időpontig egy jelentkező nyújtotta be szabályos pályázatát, a feltételeknek igazolásai szerint megfelel. Olyan megoldási javaslat is érkezett, hogy ha Ludvig Ágnes megpályázná a főtitkárságot, ő átvenné az irodavezetést, és egy év múlva, tanulmányai befejeztével át lehetne értékelni a munkamegosztást. A részletek megvitatása előtt Ludvig Ágnest, mint e témában érintettet kérik, hagyja el a termet, a jegyzetelést Monspart Sarolta veszi át.
Az elnökség a pályázó személyes meghallgatása mellett dönt, melyben az elnökség részéről a korábban kijelölt dr. Szarka Ernő és dr. Nagy Árpád vesznek részt, az időpontot Ludvig Ágnes egyezteti. A másik jelentkezésről később tárgyal az elnökég. A főtitkár fizetését illetően 50.000 Ft-nál több kifizetésére nincs reális alap. A folyamatos ügyvitelt március 15-ig megbízott főtitkárként Ludvig Ágnesre bízza az elnökség.
Elnök keresésére többen tettek próbálkozásokat, egyenlőre sikertelenül. dr. Nagy Árpádnak három konkrét elképzelése van, az elnökség felhatalmazását kéri, hogy az MTFSZ nevében tárgyaljon velük. Az elnökség minden tagját felhatalmazza, hogy alkalmasnak látszó egyének után kutasson, tárgyaljon.
dr. Nagy Árpád úgy látja, hogy konkrét feladatokat kell kiosztani az elnökség tagjai között. Véleménye szerint nehéz úgy embereket beszervezni bármely posztra, hogy pénzügyi kérdésekben nem tudunk biztosat mondani.
Monspart Sarolta szerint a saját belső forrásainkból a rangsoroló versenyek jogdíjából és a tagdíjak emeléséből lehetne többletbevételre szert tenni.
Sőtér János vázolja, hogy a versenyek nevezési, rendezési költségeit kellene új alapokra helyezni.
dr. Nagy Árpád szerint a pénzügyi alapjainkat kell mindenképpen bővíteni, ennek mikéntjét meg kell vizsgálni. Erre a feladatra Monspart Sarolta külön bizottság létrehozását látná jónak.
4. NAPIRENDI PONT: A kerékpáros tájfutó bizottság tagjainak megerősítése
Kovács Péter beszámol szervező munkájáról, mely holt idényben sokkal nehezebb, mint versenyszezonban. Sikerült megnyernie a bizottságba Dosek Ágostont, Holluby Andrást. Cikket írt a Tájfutásba a tájbiciklizésről, rendszeres tájbiciklis oldalakat tervez a továbbiakra. Megjelenik a tájbiciklizés szabályzata is a nemzetközi minták alapján, Dosek Ágoston összeállításában. Fontosnak tartja további érdeklődők beszervezését és szponzorok felkutatását.
Monspart Sarolta bíztatja, hogy az eddig jelentkezettekkel kezdje el a bizottság a munkát. Terjessze a kerékpáros társadalomban is, a déli országok példájára hivatkozva, ahol a versenyzők többsége a kerékpárosok közül kerül ki.
HATÁROZAT: a tájbiciklis bizottság tagjait, terveit és szabályzatát az elnökség egyhangúan jóváhagyja.
5. NAPIRENDI PONT: Az alapszabály kérdései - dr. Nagy Árpád
dr. Nagy Árpád összefoglalja azokat a forrásokat (6 db), amelyekből az alapszabályt össze kell dolgoznia. Ezt az alapszabály tervezetet kell március 6-ig összeállítani a tagoknak kiküldhető formában, melyre március 14-ig lehet észrevételeket tenni.
Monspart Sarolta javasolja, hogy az elnökség néhány tagja is tekintsen bele ebbe a tervezetbe.
Schulek János kiemeli, hogy az elnökség szigorúan tartsa magát ahhoz, hogy csak az írásban, határidőre megküldött észrevételekkel foglalkozzon a közgyűlés, mert a helyszínen szóban előadott hozzászólásokkal nem lehet mit kezdeni, szóban törvényt fogalmazni lehetetlen.
Zsigmond Tibor ütemezési problémákra világít rá, dr. Nagy Árpád kéri az elnökséget, ha van még észrevétele, 2-3 napon belül tegye meg.
Monspart Sarolta szerint csak néhány elnökségi tag kapja meg az alapszabály-tervezetet véleményezésre, javasolja Zsigmond Tibort, Schulek Jánost és Tüskés Endrét. Február 20-án dr. Nagy Árpád megküldi számukra az anyagot, akiknek legkésőbb 24.-ig válaszolni kell, így hó végére összeállhat az a szöveg, amely az OTSH-nak is leadható és a közgyűlési meghívóval kiküldhető. Ehhez a tervhez további hozzászólás nincs.
6. NAPIRENDI PONT: Tájékoztató az OTSH munkaértekezletéről a megyei szövetségekkel kapcsolatban - Ludvig Ágnes
Az OTSH munkaértekezletet tartott a megyei sportigazgatóságok és a sportági szakszövetségek részére a sporttörvény értelmezéséről és az aktuális tennivalókról.
Az OTSH jogásza elmondta, hogy mivel e sportági szakszövetségek bejegyzéséhez még egy BM rendeletre várnak, a megyei szövetségek átalakítására nincs határidő (későbbi megjegyzésében év közepét említ). Az OTSH együttesen fog eljárni a szakszövetségek bírósági törlésével és új bejegyzésével kapcsolatban. A területi szakszövetségek az MTFSZ főszámán, alszámmal lesznek a beadott alapszabály melléklet szerint - mely rögzíti szervezeti egységeket - nyilvántartásba véve. Mindehhez az MTFSZ részére kell a területi szövetségeknek az átalakulási közgyűlés jegyzőkönyvét, a jelenléti ívet, a megválasztott tisztségviselők nyilatkozatát, az elfogadott alapszabályt megküldeni. Megnyugtatták a jelenlévőket, hogy a helyi támogatási rendszerek megmaradnak, az országos szövetség e célra nem kap külön pénzt.
Ludvig Ágnes szerint a szövetségre hárult feladatok e kérdésben elég nehezek és nem is tisztultak ki teljesen. Az OTSH-nak az átalakuló közgyűlés dokumentumait az alapszabály kivételével leadta. De a pénzügyi támogatáshoz szükséges igazolások (TB, APEH, vám) beszerzésénél még a főtitkár elhunyta, és az elnök lemondása utáni bejelentésekkel is meg kell küzdeni.
7. NAPIRENDI PONT: A beszerzett minták alapján a hiányzó szabályzatok megalkotása, a meglévők felülbírálása - feladatok kiosztása, ütemezése
A különböző minták beszerzését Tüskés Endre vállalta, betegsége miatt e feladatok kiosztását az elnökség a következő ülésre halasztja
A rajtengedély szabályzat elfogadása - Zsigmond Tibor
Zsigmond Tibor a korábbi rajtengedély szabályzatot a legutolsó elnökségi döntések szellemében kiegészítette, a szöveg a meghívóval együtt került kiküldésre.
Zsigmond Tibor kiemeli, hogy az állampolgárságról kell külön rovatban nyilatkozni a rajtengedély kéréskor, ezt fogalmazta bele a szabályokba. Szóban az 1. ponthoz fűz kiegészítést. Összességében megállapítja, hogy a rajtengedély szabályzat életbe lépése óta egyszerűségében is jól működik, évi egy-egy vitás eset igényel csak külön megtárgyalást.
Ludvig Ágnes úgy tervezi, hogy a Tájfutás következő számában minden tagegyesületnek és megyének küld az új rajtengedély-nyomtatványból egy példányt, és a "Hírbozót"-ban" külön felhívja a figyelmet a változásra.
HATÁROZAT: az előterjesztett szabályzatot a szóbeli kiegészítéssel az elnökség egyhangúan elfogadja. Az új szabályzat hatályba lépésének ideje: február 15.
8. NAPIRENDI PONT: Az éves ülésterv kialakítása - Ludvig Ágnes
Ludvig Ágnes a közgyűlés előkészületeire, illetve az év további eseményeire tekintettel összeállította és előzetesen kiküldte az üléstervet. A közgyűlés szervezése miatt az előtte és utána következő menetrendet a tennivalók diktálják. A március 3-i ülésre az elnökség már a közgyűlési meghívó tervezetét is várja Ludvig Ágnestől.
dr. Nagy Árpád összegzi, hogy mely kötelező programpontoknak kell szerepelnie a közgyűlés napirendjén (az elnökség és a felügyelő-bizottság kiegészítő beszámolója a két közgyűlés közti időszakról, a mérleg), emellett az alapszabály módosítás is előre elhatározott téma.
Vasvári Viktor örömmel üdvözli, hogy a közgyűlés időpontja végre lehetőséget ad az éves mérleg ellenőrzésére is.
Schulek János a tervezett április 21-i elnökségi ülés feladataira figyelmeztet (alapszabály és az egyéb tagsági javaslatok megvitatása).
HATÁROZAT: az elnökség egyhangúan elfogadja az előterjesztés szerinti terv I. féléves részét. (március 3, 17, ápr. 21, június 2.)
9. NAPIRENDI PONT: Tájékoztató a Hungária Kupa előkészületeiről - dr. Kiss Endre
Dr. Kiss Endre hivatalos elfoglaltsága miatt nem tud részt venni az ülésen, de faxon elküldte a Hungária Kupával kapcsolatos rövid tájékoztatóját (versenybíróság, térképjavítás, terepek, szállások, költségek és határidők ütemezés). Ezt Ludvig Ágnes olvassa fel a jelenlévőknek.
Sőtér János tájékoztatja az elnökséget a terepek kiválasztásáról és a térképhelyzetről. Úgy látja, hogy a térképek készítése jó ütemben halad, tervbe vették a pályák térképre való benyomtatását is. Az elnökség kérése - mivel az MTFSZ megbízása alapján kapták a szervezést a pécsiek - , hogy a következő ülésen dr. Kiss Endre, vagy a versenybíróság elnöke személyesen számoljon be az előkészületekről.
10. NAPIRENDI PONT: A külföldiek rajthoz állásával kapcsolatos kérdések - Zsigmond Tibor
Zsigmond Tibor idézi az érvényes rajtengedély és bajnoksági szabályokat. Ha egy klub külföldinek kér rajtengedélyt, megkaphatja, de az érvényes szabályokat ő sem hagyhatja figyelmen kívül. dr. Nagy Árpád az évközi feljebbminősítés lehetőségéről érdeklődik.
Schulek János ismételten megállapítja, hogy az NYVSC külföldi versenyzőinek nem kértek feljebbindulási engedélyt, ezért volt jogtalan az indulásuk A kategóriában.
dr. Nagy Árpád javasolja, hogy az elnökség kapjon jogkört, annak megítélésére, hogy aki hosszabb ideje magyarországi életvitelre rendezkedett be, kaphat-e minősítést.
Zsigmond Tibor szerint évente mindössze 2-3 vitás eset van, ezt egyedileg is meg lehet oldani. Javasolja, hogy Schulek János fogalmazza bele a minősítési szabályzatba a rajtengedélyes külföldi állampolgárok versenyzési lehetőségeit, de nem javasolja, hogy minősítést kaphassanak.
Vasvári Viktor és dr. Nagy Árpád ajánlják, hogy a minősítési szabályzatba legyen beépítve, kik fordulhatnak az elnökséghez a fenti döntés ellen. Veresné Sipos Etelka a sporttörvényben leírtak enyhítését ellenzi.
HATÁROZAT: az elnökség egyhangúan megbízza Schulek Jánost, hogy dr. Nagy Árpád kiegészítését építse be a minősítési szabályzatba a sporttörvény előírásait tekintetbe véve.
11. NAPIRENDI PONT: Titkársági tájékoztató - Ludvig Ágnes
12. NAPIRENDI PONT: Egyebek
Veresné Sipos Etelka megszerezte és lemásolta az alapítványok létrehozásával kapcsolatos jogszabályokat. Az elnökség fontosnak tartja a közalapítvány létrehozását, hogy az SZJA 1 %-os körbe mielőbb be tudjon lépni. Külön megbeszélést látnak szükségesnek e témában.
dr. Szarka Ernő tájékoztatja az elnökséget, hogy Hegedüs Andrást az IOF a foot-O bizottságba választotta. A bizottság egy ülést tervez Budapestre, ennek megszervezésében dr. Szarka Ernő a segítségét ajánlja fel.
Sőtér János vázolja Vass László és a BTFSZ elképzeléseit a Magyar Kupa versenysorozatra vonatkozóan.
Monspart Sarolta és dr. Nagy Árpád szerint a versenybíróság véleményezése után térjen vissza az elnökség a kérdésre.
dr. Nagy Árpád felveti, hogy a nemzetközi erőösszemérés érdekében az egyéni OB-t a külföldiek felé meg kellene nyitni. (1998-ra az ő klubja vállalkozott bajnokság rendezésére) dr. Szarka Ernő javasolja e témát a következő ülésen részletezni, megvitatni.
Schulek János dr. Szarka Ernő elfoglaltsága miatt felajánlja, hogy a március 17-i ülés színhelye a FÖMTERV székháza legyen.
Újabb téma nem merül fel, dr. Szarka Ernő lezárja az ülést és elbúcsúzik a megjelentektől.


Vissza a Tájfutás 1997/3 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!