Jegyzőkönyv


Készült: a Magyar Tájékozódási Futó Szövetség elnökségi ülésén

Helyszín: Gánt, Kultúrterem

Időpont: 1996. november 2. 16.20-19.20

Jelenlévők: Monspart Sarolta elnökhelyettes, Balogh Tamás, dr. Dosek Ágoston, dr. Nagy Árpád, Schulek János, Sőtér János, Szabó Gyula, Szokol Lajos, Tüskés Endre, Veresné Sipos Etelka, Zsigmond Tibor elnökségi tagok,

dr. Kiss Endre a felügyelő bizottság vezetője

Távol van: dr. Holló József és dr. Szarka Ernő hivatalos elfoglaltság miatt

Levezető elnök: Balogh Tamás

Jegyzőkönyvvezető: Ludvig Ágnes

Jegyzőkönyv hitelesítők: Sőtér János és Szabó Gyula

Az elnökség tagjai az őszi Spartacus Kupa első napja után, a verseny színhelyén gyűltek össze. Az ülés vezetője köszönti a jelen lévőket és megnyitja az ülést. Felkéri a jegyzőkönyv vezetőjét és a hitelesítőket, kiknek személyét egyhangúan elfogadja az elnökség.

1. NAPIRENDI PONT: Az előző ülés jegyzőkönyvének jóváhagyása

A jegyzőkönyv megjelent a Tájfutás 96/3-4. számában. Kiegészítést senki nem fűz hozzá.

HATÁROZAT: az elnökség 1 indokolt tartózkodás mellett elfogadja a jegyzőkönyvet.

2. NAPIRENDI PONT: Főtitkári pályázat kiírása

A pályázat szövegének első megfogalmazását dr. Szarka Ernő készítette el, előzetesen kiküldésre került az elnökség tagjai részére.

Balogh Tamás beszámol az előzményekről: a főtitkár halála után ad hoc bizottság tanácskozott a szövetségben a sürgős tennivalókról, és Szarka Ernő vállalta a pályázat megszövegezését.

Monspart Sarolta vázolja a szövetség előtt álló lehetőségeket. Első megoldásként számításba jöhet, hogy a választási ciklus hátralévő 1 évében Ludvig Ágnes viszi tovább a szövetség ügyeit egy fő állandó segítő felvételével. Másik megoldás, ha pályázatot írunk ki a főtitkári állás betöltésére. Dr. Holló József véleménye szerint egy harmadik lehetőséggel is foglalkozni kell, a sporttörvény által előírt változásokkal együtt az egész vezetőség is megújításra kerülhetne a közgyűlésen.

Balogh Tamás javasolja, hogy a pályázat végleges megszövegezése előtt az előzőkben felvázolt lehetőségek közötti döntsön az elnökség.

Szabó Gyula szerint a három lehetőség más csoportosítása is előadódhat, viszont a pályázat kiírására mindenképpen fel kell készülni. Jobb, ha észérvek alapján megfontoltan tud választani a közgyűlés és nem ad hoc merülnek fel személyek.

Zsigmond Tibor és Sőtér János szerint az egész elnökség megfontolt újraválasztásához, az előkészületekhez kevés a hátralévő idő.

Szokol Lajos fél, hogy egy új elnökséggel, új főtitkárral megtörhet a folyamatosság, káosz alakulhat ki. Nem látja indokoltnak, és nem is tud róla, hogy az elnökséget bárki le akarná váltani. A köztestületté alakulást mindenképpen helyesnek tartja. A pályázat kiírása mellett érvel, ambiciózus, és a kívánalmaknak megfelelő embert kellene találni.

Schulek János szerint a teljes elnökség újraválasztását indokolná, hogy a főtitkár ne csak a ciklus lejártáig hátralévő 1 évre legyen megválasztva - személyes bizonytalansági tényező az új főtitkárnak! -, hanem esetleg alapszabály módosítással 5 évre. A teljes megújításra a feladat komolyságához képest ő is kevesli a hátralévő időt.

Kiss Endre a felügyelő bizottság, és többek véleményét tolmácsolja: az idő rövidsége miatt elveti a teljes tisztújítást. A bizottság javasolja: a közgyűlés módosítsa az alapszabályt olyképpen, hogy a főtitkár ne legyen elnökségi tag, csak munkaviszonyban álló személy. A pályázat kiírását akkor látná igazán jónak, ha az elnökségnek lenne konkrét személyi javaslata. Már korábban is foglalkoztak azzal kérdéssel, hogy a szövetséget nem szabadna magára hagyni. Az elnökség azonban nem változtatott, nem erősítette meg az irodavezetőt az eltelt évben, ennek ellenére mégis működőképes maradt a szövetség .

Sőtér János az előbbi javaslat értelmezésére kérdez rá: amennyiben nem elnökségi tag a főtitkár, az elnökségnek jogában áll a munkaviszonyát év közben is megszüntetni.

Zsigmond Tibor utal arra, hogy ez a kérdés nem először vetődik fel. Eszmecsere alakul ki a sporttörvény 11. paragrafusának értelmezéséről.

Tüskés Endre támogatja a pályázat kiírását, szerinte hasznos lenne általa a lehetőségek leszondázása, bár már ő is hallott neveket. Más sportágakra utalva javasolja a főtitkár helyettesi poszt bevezetését az elnökség hatáskörében, Ludvig Ágnest kinevezni a köztes állapotra, mely biztosítaná a folyamatosságot. Megfontolandó lenne az elnökség lemondása, az OTSH is ezt sugalmazza, de az idő ellene szól. Úgy látja, hogy a szövetségi kapitány és az irodavezető tűrőképességük felső határán teljesítenek. Hasznos lenne, ha "menedzser" típusú elnököt sikerülne találni, esetleg vidéki körökből. Olyan emberre gondolt, akinek nem sokadik, hanem elsődleges feladata lenne ez. Főtitkárra konkrét javaslata nincs. Elvállalja, hogy a törvény szellemében összeállítja az alapszabály-mintát. Legfontosabb érv a köztestületté alakulás mellett, hogy csak így kaphat a szövetség állami támogatásokat, más döntő változás nem várható. A sporttörvény ismeretében úgy látja, hogy az az OTSH-nak komolyabb jogokat ad. Személy szerint ő is munkálkodik a normális pénzügyi kapcsolatok kialakításában, úgy látja, fontosak a személyes kontaktusok. Megismétli javaslatát a főtitkár-helyettesi poszt létrehozására. Kiemeli Dosek Ágoston eredményességét, akit sokan méltatlanul cserben hagytak a nehéz körülmények között.

Dosek Ágoston megerősíti, hogy tavaly csak további 1 évet vállalt, s ez most lejár.

Monspart Sarolta is foglalkozott az elnökség lemondásának és saját visszavonulásának gondolatával, de a jelenlegi helyzetben támogatja a felügyelő bizottság véleményét a főtitkárral kapcsolatos alapszabály-módosításról. Ha ezt a közgyűlés elfogadja, akkor nyugodtan következhet a szavazás a főtitkár személyére.

Sipos Etelka is csatlakozik az előző véleményhez, úgy látja, a tisztújításig hátralévő 1 évben az új főtitkár alkalmassága bebizonyosodhatna, de a pályázatban erre is utalni kellene. Dicséri és példaként ajánlja a Kézilabda Szövetség újjáformált alapszabályát, melynek sokszorosítását és szétküldését Monspart Sarolta vállalja.

Balogh Tamás összefoglalja az elhangzottakat és az eldöntendő kérdéseket szétválasztva kéri a szavazást.

HATÁROZAT: tisztújító közgyűlés ellen 9, mellette 1 fő szavaz, tehát a jelenlegi elnökség a szabályosan 97-ben sorra kerülő választásokig tovább dolgozik.

HATÁROZAT: a közgyűlés időpontjának december 14-re kitűzését mindenki elfogadja.

dr. Nagy Árpád megérkezik.

HATÁROZAT: a pályázat azonnali kiírása mellett dönt egyhangúan az elnökség.

Dosek Ágoston aggódik, vajon, akkor is el kell-e fogadni ha nem lesz megfelelő a pályázó.

Sőtér János utal a felügyelő bizottság által javasolt alapszabály-módosításra, mely az elnökség kezébe adná a döntést a főtitkár munkaviszonyáról.

Kiss Endre indokoltnak tartja eldönteni, hogy a főtitkár továbbra is az elnökség tagja legyen-e, vagy sem (alapszabály módosítás!)

HATÁROZAT: 9 fő szavaz amellett, hogy a főtitkár ne maradjon az új alapszabályban elnökségi tag, 2 mellette.

Schulek János rámutat, hogy ez egyúttal nem zárja ki annak lehetőségét, hogy mégis személy szerint beválassza a közgyűlés a főtitkárt az elnökségi tagok közé. Ezt az észrevételt a jelenlévők is támogatják, és kiemelésre méltónak tartják.

Szokol Lajos emlékeztet, hogy Skerletz Iván át tudta látni a térképek és bajnokságok szakmai problémáit is, ezzel a szakmai hozzáértés, tapasztalatok fontosságát hangsúlyozza. Ezt Monspart is ugyanígy látja, bár Kiss Endre más sportágakra utalva nem tartja lényegesnek.

A feltételek megfogalmazásához több hozzászólás hangzik el A vélemények egyeznek abban, hogy a beérkezett pályázatokat az elnökség bírálja el első fokon. A jelentkezőkkel való tárgyalásokat pedig - Monspart Sarolta javaslata alapján - az elnök, egy elnökhelyettes és egy elnökségi tag folytassa le, mindamellett az elnökség minden tagja kapja meg az összes pályázatot. A pályázat megjelentetését Ludvig Ágnes a Nemzeti Sportban és a rövidesen nyomdába kerülő "Tájfutás"-ban tervezi.

3. NAPIRENDI PONT: Közgyűlési előkészületek

A közgyűlés helyszínére Szabó Gyula, dr. Holló József és dr. Szarka Ernő tud segítséget nyújtani. Az elnökség Ludvig Ágnest bízza a helyszín egyeztetésével. Zsigmond Tibor figyelmeztet, hogy a meghívókat egy hónappal a közgyűlés előtt postázni kell. Időt kell hagyni a rendes tagok által beterjesztett javaslatok bizottsági megtárgyalására is. Javasolja, hogy csak a határidőre, írásban beterjesztett kérdésekkel foglalkozzon a közgyűlés, ne lehessen a helyszínen új problémákat felvetni.

Balogh Tamás javaslatot tesz a levezető elnök személyében Schulek Jánosra, aki vállalja a feladatot. Az alapszabály-módosítás kidolgozására ad hoc bizottság lett felkérve (Dr.Kiss, Dr. Nagy. Tüskés), akik kidolgozzák a szükséges változtatásokat és az alapszabály új szövegét is. A napirenden a kötelező beszámolók, a köztestületté alakulás, majd a tagok javaslatainak szerepelnek. Az elnökségi beszámoló felelőse dr.Holló József, az idei költségvetési beszámolót és a jövő évi gazdasági tervezetet Ludvig Ágnes készíti el dr. Szarka Ernő segítségével. A felügyelő bizottság jelentését dr. Kiss Endre állítja össze, miután a szükséges ellenőrzéseket az irodavezetővel egyeztetve elvégezte a szövetségnél. A sporttörvénnyel kapcsolatos köztestületté alakulás előterjesztésére és az alapszabály megszövegezésére az elnökség dr. Nagy Árpádot kéri fel

dr. Nagy Árpád ajánlja, hogy az összes beszámoló írásos formában készüljön el.

dr. Kiss Endre a sporttörvény által előírt taglétszám felülvizsgálására hívja fel a szövetségi iroda figyelmét.

4. NAPIRENDI PONT: Javaslatok az év végi kitüntetésekre

Előzetesen írásban kiküldve az előző években jutalmazottak és többi javasoltak névsora.

Silva díjra többen Skerletz Ivánt javasolják (poszthumusz). Nagy Árpád úgy véli, magasabb rangú kitüntetést is megérdemelne a néhai főtitkár. Tájékoztatják, hogy előző évben OTSH kitüntetést kapott, az idén pedig "I. osztályú honvédelemért" kitüntető címben részesült.

HATÁROZAT: a jelenlévők egyhangúan Skerletz Ivánt tartják méltónak a Silva díjra.

A 3 kiadható Ripszám díjra Zsigmond Tibor, Monspart Sarolta és Ludvig Ágnes tesz javaslatot. Titkos szavazásra kerül sor.

HATÁROZAT: a 3 Ripszám díjat az elnökség Tüskés Endrének, Szádeczky-Kardoss Tamásnak és Virág Istvánnak ítéli.

"Az év edzője" díj megítélésében az edzőbizottság kompetens. November 25-én az edzői fórum alkalmával fog a személyi döntés megszületni.

"Az év sportolója" díjra Balogh Tamás Oláh Katalint és Domonyik Gábort javasolja.

Dosek Ágoston szerint mérlegelendő, hogy ezzel a díjjal a legjobb képességű, vagy a legjobb idei eredményt elért sportolót kell-e jutalmazni.

Többen a választás pedagógiai és taktikai problémáira világítanak rá.

Dosek Ágoston úgy tudja, Oláh Katalin 97-ben megpróbál a VB-re megfelelően felkészülni, egyértelműen mindenkinél tehetségesebbnek tartja, ezért őt javasolja.

HATÁROZAT: az elnökség 1 tartózkodás mellett Oláh Katalint és Domonyik Gábort tartja az év sportolóinak.

6. NAPIRENDI PONT: Titkársági tájékoztató - Ludvig Ágnes

- Szeptember 21-22-én az MTFSZ szervezésében 4 helyszínen zajlott szemétszüret akció. Az eseményekről a televízió mindkét nap során folyamatosan többször tudósított, mindannyiszor elhangzott az MTFSZ neve, ami igen jó reklámot jelentett.

- A Spartacus Kupára érkező jugoszláv küldöttség előzetesen faxon tárgyalási időpontot kért a jövő évi kétoldalú együttműködéssel kapcsolatban. Az irodavezető a tárgyalások jövő tavaszra halasztását kérte tőlük.

- A sítájfutó bizottság a Spartacus Kupa alkalmával tart ülést, és tájékoztatja a versenyzőket a téli tervekről.

- A tagfelvételi és tagnyilvántartó bizottság vezetője Laczkó Tamás egyéb elfoglaltságára hivatkozással lemondott. A bizottság létét az irodavezető nem tartja fontosnak, mert a tagfelvételek és törlések jelenleg naprakészen, az irodában történnek.

- A szövetségi iroda munkájának segítésére Kiss Zoltán részmunkaidőben lett alkalmazva az év végéig.

- A Diákolimpia ismételt megrendezésekor az F 18 kategóriát újra érvényteleníteni kellett, ennek pótlására idén már nem kerül sor.

- A Westel 900 támogatásával eddig Skerletz Iván használatában lévő mobiltelefon megvásárlására nyílt lehetőség Száma 06-30-220-909.

- A Budapest Almanachban lehetséges volna a szövetségről akár 1 oldalas ismertetőt közzétenni (komoly anyagi vonzatok). Az elnökség véleménye szerint csak a legminimálisabbról legyen szó, mert nem érzik szükségességét.

- A közgyűlésen sort kell keríteni az összetett bajnokság eredményhirdetésére. Zsigmond Tibor vállalja a kiszámítását és emlékeztet, hogy a 95-ös eredmények sem lettek kihirdetve, pótolni kell.

Dosek Ágoston a szövetség irodatechnikai helyzetére panaszkodik, mely már olyan állapotra jutott, hogy a munkát szinte lehetetlenné teszi. Sürgős felújítást lát szükségesnek.

Balogh Tamás felkéri Ludvig Ágnest, hogy tegyen javaslatot a technikai eszközök felújítására.

Tüskés Endre a munkabér rendezését látja szükségesnek. Sipos Etelka is igazolja, hogy hasonló esetben helyettesítési bért szokás fizetni.

Nagy Árpád szerint az elnökség megbízott főtitkári pozíciót hozzon létre (jelenleg lényegében Ludvig Ágnes tölti be), a megfelelő bérrel, munkaszerződés módosítással, mely akkor veszti érvényét, ha az új főtitkár működésbe lép.

Ludvig Ágnes megjegyzi, hogy a szövetség jelen pénzügyi helyzetében a technika felújítása és a fizetésemelés csak vagylagosan jöhet szóba.

Monspart Sarolta szerint elsődleges a munkabér kérdése, dr. Kiss Endre is csatlakozik a véleményéhez, azzal a megjegyzéssel, hogy a technikai problémákra talán tájfutó belső körökben is találhatunk megoldást.

Dosek Ágoston megjegyzi, hogy a szövetségi iroda a hasonlóan szerzett rossz eszközök raktára, fő célnak a működőképes eszközök beszerzésének kell lenni.

Balogh Tamás kér minden elnökségi tagot, mérje fel, hol segíthet ezen a téren, és a következő ülésen térjünk vissza a témára. Javaslatot tesz Ludvig Ágnes bérének emelésére július 1-jei hatállyal.

HATÁROZAT: az elnökség a béremelést egyhangúan elfogadja.

7. NAPIRENDI PONT: Egyebek

Monspart Sarolta kiosztja az IOF elnökségi üléséről készült összefoglalót.

Zsigmond Tibor nemhivatalosan értesült arról, hogy 1998-ban Magyarország kapná a Junior Match rendezését. Szerinte erre pályázatot kellene kiírni, hogy 97-ben Franciaországban ki lehessen osztani a kiírást.

Balogh Tamás furcsállja, hogy az elnökség jóváhagyása nélkül történt a verseny elvállalása, Szokol Lajos tájékoztatja az előzményekről.

Zsigmond Tibor szükségesnek látja, hogy válogatott keret legyen kijelölve még az év végén, mert Dosek Ágoston leköszönése ellenére a felkészülésnek folyamatosnak kell maradni a norvég VB-re. Tájékoztat a bajnokságok előre tervezéséről 97-re és 98-ra, és a versenynaptár állapotáról.

Dosek Ágoston ígéri, hogy a keretre még megteszi javaslatát megbízatása lejártra előtt.

Balogh Tamás javasolja a következő ülésre a válogatott kérdéseinek megvitatását. Más téma nem merül fel, Balogh Tamás lezárja az ülést.



Vissza a Tájfutás 1996/6 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!