Jegyzőkönyv az elnökség 2001. február 26-i üléséről


Készült: az MTFSZ elnökségi ülésén
Időpont: 2001. február 26. (hétfő), 17.00–21.30
Helyszín: Szakszövetségek Székháza
Jelen vannak: Juhász Miklós elnök, Erdélyi Tibor, Fehér Ferenc, Kármán Katalin, dr. Lux Iván, Sőtér János, Veres Imre, dr. Zentai László, Zsigmond Tibor elnökségi tagok
Vasvári Viktor, a felügyelő bizottság elnöke
Ludvig Ágnes főtitkár, Lantos Zoltán szakfelügyelő
Hegedűs Zoltán, Szopori Éva
Gerzsényi Zsolt és Zámbó Gabriella az 1. napirendi pontnál
Hivatalosan távol van: dr. Kiss Endre, dr. Sindely Pál
Az ülést vezeti: Juhász Miklós, majd Zsigmond Tibor
Jegyzőkönyvvezető: Ludvig Ágnes
Jegyzőkönyv-hitelesítők: Erdélyi Tibor, Zentai László

Az ülés a főtitkár hivatalos tárgyalása miatt (alapszabály) a meghirdetettnél egy órával később kezdődik. Az elnök köszönti az egybegyűlteket, és a vendégek miatt az egyebek napirenddel indítja az ülést.

1. napirendi pont: Egyebek – Junior VB rendezőinek ajánlata
Gerzsényi Zsolt a Junior VB rendezői nevében ajánlatot tesz a magyar válogatott részvételével kapcsolatban. A rendezők nem kérnének nevezési díjat a magyar válogatottól és a szállásukat is kedvezménnyel oldanák meg, ha cserébe az MTFSZ a Sportident rendszer díját elengedné, valamint vállalná a versenyre készítendő eredménykijelző költségeit. A két oldal összegben körülbelül megfelelne egymásnak, a szövetség nyeresége lenne az eredménykijelző, mely a VB után a szövetség tulajdonába kerülne. Véleménye szerint ez beleillene a Népligeti kezdeményezés kérdéskörhöz tartozó felszerelés beszerzésébe. Sőtér János az ISM-támogatásra és a szervezés állására kérdez rá. Zámbó Gabriella elmondja, hogy az igényelt 5 millió Ft helyett az ISM csak 2 M Ft-tal támogatja a rendezvényt, ami érzékenyen érinti a költségvetésüket.
Zsigmond Tibor hozzáfűzi, hogy a szervezés állásáról szóló beszámoló ugyan a következő ülés tervezett napirendje, de a kérdés aktualitását a napirenden lévő költségvetés adja. A kevesebb pénzforrás miatt át kell értékelni a rendezőknek is a helyzetet.
Gerzsényi Zsolt kiegészíti, hogy Nógrádi Csaba támogatását felhasználva jó minőségű eredménykirakó kerülne a szövetség tulajdonába, ami az EB-n is használható lenne. Zámbó Gabriella hozzáteszi, hogy mindez a teljes árnál olcsóbban.
Lux Iván szerint a szövetség egyik zsebéből a másikba tenné csak át a pénzt ily módon. Nógrádi Csaba támogatásának felhasználását tekintve már pályázat lett kiírva, a másik rész pedig hiányozna a Sportident-költségvetésből.
Juhász Miklós inti az elnökséget, hogy elhamarkodott döntést hozzon. Javasolja, hogy két elnökségi tag tárgyaljon a szervezőkkel, és hozzon döntési javaslatot.
Fehér Ferenc felhívja a figyelmet, hogy az ajánlat elutasítása esetén a válogatott költségeinél egymillió Ft-ot kell bekalkulálni a junior VB indulás miatt.
Erdélyi Tibor úgy értékeli, hogy a szövetségnek erkölcsi kötelessége egy hazai világverseny valamilyen szintű támogatása. Javasolja, hogy a rendezők kérjék közvetlenül a Sportident szponzori tanácstól a rendszerbérleti díj elengedését vagy mérséklését. Mindemellett a kijelzőre is szükség lenne valamilyen forrásból.
Sőtér János felidézi, hogy a NEX keretében Szokol Lajos felmérést végez a különböző felszerelésekről: a junior VB kijelzője is bekerülhetne ebbe a körbe.
Határozat: az elnökség méltányolja a junior VB rendezőinek felajánlását, felkéri Sőtér Jánost és Lux Ivánt, hogy a rendezőkkel egyeztetve tegyen javaslatot a következő ülésen az itt tárgyalt témában (1 nem, 7 igen szavazat).

2. napirendi pont: Az előző ülés jegyzőkönyvének elfogadása
Zsigmond Tibor kéri a 2. napirendi pontnál a park OB bajnoki pontversenybe való beszámításának határozatánál kéri feltüntetni a nevét, mint ellenzőt. A többi három fő (Fehér Ferenc, Kármán Katalin, Veres Imre) is hozzájárul a nevük felsorolásához. Határozat: az elnökség az előző kiegészítéssel 1 tartózkodás mellett (Zentai nem volt jelen) elfogadja az előző ülés jegyzőkönyvét.

3. napirendi pont: Közgyűlési előkészületek – Ludvig Ágnes
– A főtitkár az előző alapszabály és a sporttörvény alapján kidolgozott egy alapszabálytervezetet, melyet elküldött dr. Dobrossy Istvánnak és dr. Nagy Árpádnak véleményezésre, ezen kívül Sőtér János észrevételeit javította bele. Összegyűjtötte a tisztázandó kérdések listáját. Mindezt előzetesen az elnökség részére is megküldte, várva a kiegészítéseket. Beszámol arról, hogy az ISM által segítségként kijelölt ügyvéddel, dr. Nébald Rudolffal közvetlenül az ülés előtt tárgyalt. A friss megbízatás miatt részletekbe még nem bocsátkoztak. Néhány sarkalatos kérdésről kért véleményt: a tagok szavazatának száma, a képviseleti jogkör, az elnökség megválasztása, a megyék jogállása. Az ügyvéd csütörtökre ígérte a folytatást. A főtitkár megállapítja, hogy az idő rendkívül sürget, legkésőbb hétfőn ki kell küldeni a közgyűlési anyagokat.
Juhász Miklós úgy látja, hogy az elnökség a közgyűlés előtt reálisan nem tudja már megtárgyalni az alapszabály-tervezetet, ezért javasolja, hogy Sőtér János az elnökség nevében vigye végig az alapszabály kialakítását, adjon e-mailben tájékoztatást, és csak végszükségben hívja össze az elnökséget. Ezt a problémakezelési módot egy tartózkodással az elnökség elfogadja határozatként.
Vasvári Viktor felhívja a figyelmet, hogy célszerű lenne az alapszabályban rögzíteni, hogy a szövetség nem működtet hivatásos versenyrendszert.
Veres Imre a kimaradó részekre kérdez rá, Ludvig Ágnes elmondja, hogy a szövetség működésére a sporttörvény érvényes akkor is, ha nem idézi minden részletét az alapszabály.
– A gazdasági kérdésekkel kapcsolatban Vasvári Viktor, a felügyelő bizottság vezetője megjegyzi, hogy a bizottság akkor véleményezi őket, ha az elnökség elfogadta. Véleménye szerint az elnökségnek kell úgy felkészülnie, hogy meg tudja állapítani, jók-e a leírtak.
Ludvig Ágnes tájékoztatja a jelenlévőket, hogy a mérleget a könyvelő, a gazdasági beszámolót a könyvelő segítségével ő maga, a közhasznúsági jelentést pedig a törvényi előírások alapján szintén ő maga állította össze, ezt aláírásával is elismeri.
Vasvári Viktor javasolja, hogy az elnökség a mérleg főszámát fogadja el.
Határozat: az elnökség a mérleg végösszegét (források és passzívák összege 4359 E Ft) egyhangúlag elfogadja.
– A tagdíjjal kapcsolatban Fehér Ferenc végzett számításokat az előző ülésen elfogadott értékekkel. A kapott adatokból kiderült, hogy 1999-ben a rajtengedélyesek egyharmada volt 18 éven aluli. Összességében a tagdíjemelés kb. 580 E Ft többletet hoz a költségvetésbe, mely az elképzeléseknek megfelel. Hozzáteszi, hogy az új sporttörvény miatt a DSK-k törlése nyomán jósolható lemorzsolódás.
Veres Imre szövegezte meg az előző ülés döntései szerint a közgyűlési előterjesztést, ehhez nincs kiegészítés.
– Költségvetés az előző ülésen elfogadottakkal kiegészítve a főtitkár előzetesen elküldte az elnökség részére.
Az elnökség minden tételt megvizsgál, hol lehetne változtatni annak érdekében, hogy a válogatott eddig még nem tervezett kiadásaira fedezetet találjanak.
Lux Iván bejelenti, hogy az ICON Kft. 650 E Ft-os támogatásáról a szerződéskötés folyamatban van. Juhász Miklós is reménykedik 1 M Ft-os szponzorálásban. Mindezek figyelembe vételével javasolja a támogatás, pályázat, reklám rovatba 2 M Ft beírását. Lantos Zoltántól irányszámot kapott a válogatott költségigényére, ennek fele összegét javasolja a válogatott költség hozzájáruláshoz felvenni.
Veres Imre felveti, hogy meg kell vizsgálnia az elnökségnek, hogy a bevételek növelésére mely egyedi dolgok lehetnének “eladhatóak”, itt a rangsoroló versenyekre gondol elsősorban. Zsigmond Tibor figyelmezteti, hogy ha e téren változtatni akar az elnökség, a jövő évi jelentkezések előtt meg kell tennie. Veres Imre az áprilisi ülésre vállalja előterjesztés készítését e témában.
Sőtér János felhívja a figyelmet a Petőfi Csarnok szünidei programajánlataira, melyhez a tájfutás is csatlakozhatna, ez is bevételt hozhatna.
(Lantos Zoltán érkezik)
A bevételek összegzése után a kiadások oszlopát analizálja végig az elnökség, mely pontokon lehet megtakarítást elérni.
A működési kiadásokat vizsgálva az elnök felteszi a kérdést, hogy szükség van-e fizetett szövetségi edzőre. A szakfelügyelő véleménye szerint elvileg kellene, gyakorlatilag nem. Az edzőknek, versenyzőknek saját hozzájárulást is kell fizetniük a világversenyeken való részvételénél, ilyen körülmények között luxus a szövetségi edző fizetése. Vállalja, hogy szövetségi edző nélkül is meg fogja őrizni a válogatott a működőképességét. A kényszer és a korlátok között kell megtalálni a lehetőségeket.
Fehér Ferenc azzal a feltétellel támogatja az elképzelést, ha Lantos tudja vállalni minkét feladatkört.
Lantos Zoltán ismételt ígéretet tesz, hogy a válogatott körüli feladatok el lesznek végezve. Elmondja, hogy az edzői teamben komoly feszültségforrás Hegedűs Zoltán fizetése.
Sőtér János is aggodalmának ad hangot, miként lehet pótolni azt az embert, aki ennyi időt fordított a sportágra.
Kármán Katalin felhívja a figyelmet, hogy nem maradhat ki a felnőtt válogatott sem a programokból, ezért a feladatokat át kell csoportosítani. Zsigmond Tibor is csatlakozik hozzá, a most kiöregedő juniorok helyét sem látja a jelen rendszerben.
Lantos ismétli, hogy a felnőtt és utánpótlás keretek együttműködését a jelenlegi felállásban nem tudta elérni, Hegedűs elfogadottsága a jelentős fejlődés ellenére még hagy kívánni valót maga után, az örökölt személyi problémákat még nem tudta megoldani. Fehér Ferenc rámutat, hogy ha Hegedűstől elköszönünk, nem fog úgy dolgozni, mint korábban, nem viszi tovább az operatív részt senki.
Kármán Katalin reménykedik Lantos ígéretében, hogy a munka tovább fog haladni.
Szopori Éva közbeszúrja, hogy a team felvállalta a hét emberrel való foglalkozást, csak Hegedűst nem.
Veres Imre szerint az a döntő, hogy a válogatott nem tud Hegedűssel dolgozni. Erdélyinek nincs rálátása a kérdésre, Lux Iván nem kíván nyilatkozni. Zentai László Lantossal ért egyet.
Határozat: az elnök javaslatára az elnökség 2 tartózkodással elfogadja, hogy Hegedűs Zoltán szövetségi edzőt felmenti megbízatása alól, 3 hónapos átmeneti időre juttatását megkapja, az elnökség felkéri, hogy másfél hónapig vigye tovább az ügyeket; a mobiltelefon használatát azonnali határidővel felfüggeszti az elnökség.
Lantos Zoltán szerint a válogatott programjaira kb. 8 M Ft-ra lenne szükség, ebből 2,5 M Ft a felnőtt VB költsége.
A főtitkár indokolja az irodafenntartási költségeket. Az iroda tulajdonosváltása egyelőre nem jelentett bérletidíj-emelést, így e tételből vissza lehet venni. Az elnök javasolja, hogy ha a bérleti díj meghaladná a 800 E Ft-ot, máshonnan kell rá fedezetet találni, vagy le kell adni helyiséget.
Az ügyvezető elnök státuszának fenntartásáról Lux Iván úgy vélekedik, hogy átgondolt döntés volt a létrehozása. Erdélyi Tibor szerint meg kell vizsgálni a munkaköri leírások alapján a feladatok felosztását.
Juhász Miklós véleménye, hogy dolgozni kell azon, hogy az ügyvezető elnök helye be legyen töltve. A további kiadási tételeket vizsgálva az elnök indokolatlanul soknak tartja a főtitkári fizetésre beállított inflációkövető összeget. Ludvig Ágnes néhány megjegyzést mond a főtitkári munka jellemzőire, és elhagyja a termet, hogy az elnökség megvitathassa a kérdést.
Határozat: az elnökség egyhangúan elfogadja a vita során kialakított költségvetési tervet.
(20.15 – Juhász Miklós távozik)
Zsigmond Tibor átveszi az ülés vezetését.

4. napirendi pont: Stratégiai terv a középtávú fejlesztéshez – Lux Iván
Lux Iván az előző ülésre készített stratégiai terv vázlathoz csak Hegedűs Zoltántól kapott véleményt, kiegészítést, ezt még át kell néznie.
Zsigmond Tibor kéri Lux Ivánt, hogy az összedolgozott anyagot küldje el az elnök részére.

5. napirendi pont: Döntés minősítési kérdésekben – Hunyadi József
Hunyadi József írásos anyaga az ülés előtt került kiosztásra három témában.
– Az elnökség egyhangúlag elfogadja az előterjesztett minősítési ponthatárokat (változatlanok 2000-hez képest).
– Egyhangú döntéssel elfogadásra kerül a minősítési szabályzat változása a szenior nők 2 pontos korrekciójára vonatkozóan.
– Egyhangúlag elfogadja az elnökség a két éve hazánkban versenyző külföldiek minősítésben való részvételét azonnali bevezetéssel. Ennek érdekében a kluboknak kell benyújtaniuk az érintettek versenyzéseinek igazolását.

Egyebek – folytatás
Sőtér János felhívja a figyelmet a BME közgyűlési javaslatára, melyet annak ellenére, hogy nem a közgyűlés kompetenciája, fontosnak tart, és nem szabad figyelmen kívül hagyni.
Fehér Ferenc felhívja a figyelmet, hogy a sporttörvény kötelező sportorvosi vizsgálatot ír elő, ezzel kapcsolatban a kék tagkönyv hiányára világít rá. Javasolja, hogy valami egyszerű igazolványt használjon a szövetség, vállalja egy igazolványminta készítését.

6. napirendi pont: Titkársági tájékoztató – Ludvig Ágnes
A főtitkárnak nincs külön mondanivalója, néhány ügyet a versenybizottságnak adott át, ezekről Zsigmond Tibor mond véleményt.
– Hrenkó László kérte a TITÁSZ Kupa ellenőrzőbírójaként Kiss Zoltán kijelölését. Zsigmond vállalja a megválaszolását, de kiemeli, hogy nem rövidtávúként szerepel a versenynaptárban a verseny.
– A Tipo TKE Herwig Allwinger minősítésére vonatkozóan adott be kérvényt, mely az előző minősítési döntések értelmében oka fogyottá vált.
– A litéri rendezőség a diákolimpia támogatására küldött kérvényt. Az elnökség mérlegelve a pénzügyi helyzetet, térképek készítéséhez 50 E Ft-os támogatást engedélyez egyhangú döntéssel.
– A PVSK Kovács Ildikó HOB-on létszámon felüliként való indulására küldött kérvényt. Az elnökség 6 igen és 2 ellenszavazattal megadja az engedélyt.
– Zsigmond Tibor hiányolja a napirendről a korábban kitűzött, a térképkiadás rendjére vonatkozó napirendi pontot.
Az elnökség kitűzi a következő ülés időpontját április 2-re, és az ülés lezárul.



Vissza a Tájfutás 2001/1-2. tartalomjegyzékéhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!