Jegyzőkönyv az elnökség 2001. január 9-i üléséről


Készült: az MTFSZ elnökségi ülésén
Időpont: 2001. január 9. (hétfő), 16.35–22.20
Helyszín: Szakszövetségek Székháza
Jelen vannak: Juhász Miklós elnök, Erdélyi Tibor, Fehér Ferenc, Kármán Katalin, dr. Lux Iván, dr. Sindely Pál, Sőtér János, Veres Imre, dr. Zentai László, Zsigmond Tibor elnökségi tagok
Vasvári Viktor, a felügyelő bizottság elnöke
Ludvig Ágnes főtitkár
Lantos Zoltán szakfelügyelő, Hegedűs Zoltán szövetségi edző, Vásárhelyi Tas, Szopori Éva

Hivatalosan távol van: dr. Kiss Endre
Az ülést vezeti: Zsigmond Tibor, majd Juhász Miklós
Jegyzőkönyvvezető: Ludvig Ágnes
Jegyzőkönyv-hitelesítők: Fehér Ferenc, Kármán Katalin
Az elnök érkezéséig Zsigmond Tibor köszönti a jelenlévőket, és vezeti az ülést. Az elnökség egyhangúan jóváhagyja a jegyzőkönyvvezető és a hitelesítők személyét, valamint a napirend pontjait. A sorrendet az elnök érkezéséhez igazítja az elnökség.

1. napirendi pont: Az előző ülés jegyzőkönyvének elfogadása
Ludvig Ágnes a jegyzőkönyvet körözte az elnökség között, a kapott észrevételeket pedig belejavította.
Határozat: az előző ülés jegyzőkönyvét egyhangúlag elfogadja az elnökség.

2. napirendi pont: Az elmúlt év díjazottjainak megválasztása – Kármán Katalin
Az előző ülésen függőben maradt a kitűzők odaítélése. Kármán Katalin a tagszervezetetektől beérkezett javaslatokat gyűjtötte össze, és tárta az elnökség elé.
Ellenvetés, kiegészítés nincs.
Határozatok:
– az elnökség a Tájfutásért kitűző bronz fokozatát adományozza 2000. évi munkája elismeréséért az előző alkalommal elfogadott Bozán Györgyön kívül
• Erdélyi Tibornak a tájfutó VK megrendezéséért,
• Heckenast Tamásnak tájfutó szoftverek írásért,
• Kelemen Jánosnak a tájfutó CD összeállításáért,
• Óhegyi Albinnak versenyrendezésért,
• Szerencsiné Csamangó Jusztinának utánpótlás-nevelésért,
• Schneider Bélának és Takács Istvánnak a Hungária Kupa szervezésért,
– a Tájfutásért kitűző ezüst fokozatát adományozza 1 tartózkodás mellett (Sőtér János Kovács Balázzsal egyetért, de saját maga miatt tartózkodik)
• Kovács Balázsnak a Sportident rendszer számítógépes munkáiért,
• Sőtér Jánosnak a Hungária Kupa szervezésért.
Kármán Katalin javasolja, hogy a következő évben ne léphessenek vissza az elnökségi tagok a rájuk mért elismeréstől.

3. napirendi pont: A versenybizottság tájékoztatója, javaslatai – Zsigmond Tibor Zsigmond Tibor beszámol az előző héten tartott versenybizottsági ülésről, melyen értékelték a 2000-es versenyszezont, és több javaslatot állítottak össze. A versenyszabályzat “Zsűri” pontjának kiegészítésére terjesztettek elő változtatási javaslatot. A jelenlévők több kiegészítést fogalmaznak meg, és alakítják ki a végső formát.
Határozat: a versenyszabályzat 28. pontja (A zsűri) az előterjesztés alapján az elhangzott kiegészítésekkel elfogadást nyer.
Rangsoroló versenyek értékelése
A versenybizottság a tavalyi hetven rangsoroló verseny közül hetet nem tudott értékelni adminisztratív hiányosságok miatt (Hungária Kupa öt napja, OÉB, Sopron Kupa), melyek közül hatot más stáb rendez 2001-ben. Többen a szövetség külön megkeresésére csak az ülésre küldték meg az értékelő lapot. Ezekkel a versenyekkel kapcsolatban két ötlete van: vagy ne kapjanak rangsoroló rangot idén, vagy úgy jelenjen meg a versenynaptárban, hogy a hiányosságok pótlása esetén rangsoroljanak 2001-ben.
(17.05 – Erdélyi Tibor érkezik)
Zsigmond Tibor általános véleménye, hogy az 1987 óta vezetett adatlapokban most sokkal több az adminisztrációs hiba. Néhány körülményt kiemel az értékelésből. Kevesebb új térkép került kiadásra, összesen egy óvás történt, kategóriatörlés nem volt. A létszámokat összegezve négyszáznál több induló rangsoroló kategóriákban csak négy versenyen volt. A Hungária Kupáról csak internetes eredménye volt, az ötödik napi elit verseny lebonyolítási rendszeréről nem tud semmit. Felsorolja, hogy milyen pozitívumokat és negatívumokat tapasztalt. Kiemeli, hogy a legjobb pályákat az SZVSE tervezte a HOB-on, jónak ítéli még a Postás, a Kőbánya, az EKO Kupát, a VOB-ot, az Eger Nagydíj és az Őszi Spartacus Kupa első napjait. Általános problémának tartja a rövidtávú versenyeken a győztes idő eltalálását és az adatlapok hiányosságát. Kérdés, hogy ezek alapján mely versenyeket fogadja el az elnökség rangsorolónak.
Lux Iván javasolja, hogy adjon az elnökség meghatározott ideig haladékot a hiányok pótlására, ehhez Kármán Katalin is csatlakozik.
Határozat: az elnökség elfogadja a rangsoroló versenyek listáját azzal a feltétellel, hogy a Tájfutásban legyen megjelölve, a Sopron Kupa a hiányosságok teljesítése esetén lehet rangsoroló, valamint a Hungária Kupa közös rendezői és a FÖMTERV elmarasztalásban részesül.
Borosznoki László megjegyzi, hogy a Hungária Kupa közös rendezőinek nem volt köze az eredményszámításhoz, igazságtalan lenne ezért őket büntetni.
(17.20 – Juhász Miklós érkezik)
A rangsoroló versenyek új irányelveit az elnökség előzetesen megkapta. Zsigmond Tibor megjegyzi, hogy ezt az elnökség korábban sem tárgyalta, a bizottság hatáskörébe tartozott. Kiemeli a változásokat: a korábbi külön jegyzőkönyv és adatlap helyett egy közös nyomtatvány készül, a kategóriáknál megszűnik a nemzetközi besorolás, és gyerekkategóriával egészül ki.
Juhász Miklós javasolja, hogy az elnökség ez alkalommal se merüljön el a részletekbe. Kéri, hogy az elnökség tagjai esetleges véleményeiket közvetlenül Zsigmondnak küldjék meg.
Zsigmond Tibor ismerteti a HOB rendezőség versenybizottsághoz címzett engedélykérő levelét az F21-es kategória tömegrajttal történő lebonyolításáról. Úgy látja, hogy ez a változat olyan nagy mértékű eltérés lenne a versenyszabályzathoz képest, hogy az elnökséget kéri az eldöntésére. Szerinte lényegesen befolyásolja az eredményt e módszer, nem érti az indoklást.
Sőtér János röviden ismerteti a rendezési elképzeléseket, és kéri, hogy az elnökség bízza kettőjükre a megoldást (Zsigmond, Sőtér).
Hegedűs Zoltán megerősíti, hogy a látványosság reális igény lehet a média részéről. Személyes tapasztalata van tömegrajtos versenyről, szerinte Sőtér személye garancia a megfelelő szakmai megoldásra.
Sindely Pál megerősíti: Tázláron volt tömegrajtos maratoni verseny. Sőtér János részletezi az elképzeléseket, farsta jellegű pályákban gondolkoznak, és minden versenyzőnek minden átmenetet kell teljesítenie.
Zsigmond Tibor figyelmezteti, hogy a versenyt az EB-re letiltott terepen tervezik, Sőtér megnyugtatja, hogy ezen egy alkalomra kértek kivételt, és ez a kiírásban is meg fog jelenni.
Határozat: 8 igen és 2 nem szavazattal az elnökség engedélyezi a 2001-es HOB rendezőinek az F21 kategóriában a tömegrajtos indítást azzal a feltétellel, hogy az együttfutást maximálisan igyekezzenek kiküszöbölni.
A park OB rendezői új módszerre kérnek engedélyt. A versenybizottság megtárgyalta, és az elnökség elé került változat már tartalmazza a kért változtatásokat.
Lux Iván úgy látja, hogy a frissen kapott előterjesztésről az elnökség nem dönthet felelősséggel azon nyomban, a következő ülés témája legyen.
Bírói feljebbminősítéseket véleményezett a versenybizottság. Zsigmond előadja, hogy Zelei Ferenc országos versenybírói minősítést kért, a feltételeknek eleget tesz, a bizottság támogatja. Gidófalvy Péter I. osztályú kérelméhez azonban hiányzik néhány teljesítés, az elnökségre bízza a megítélést.
Határozat: Zelei Ferenc részére az elnökség egyhangúan megítéli az országos versenybírói minősítést, Gidófalvy Péter I osztályú minősítését 8 nem és 2 igen szavazattal az elnökség nem adja meg.
Juhász Miklós kéri a versenybizottság vezetőjét, mutasson utat Gidófalvynak, miképp teljesítheti a feltételeket. Az elnök átveszi az ülés vezetését.

4. napirendi pont: Tájékoztatás a közgyűlés előkészületeiről – Ludvig Ágnes A főtitkár kiosztotta az előző ülésen megbeszéltek szerint a meghívótervezetet, valamint beszámol arról, hogyan áll a szervezés.
Juhász Miklós javasolja, hogy az átfogó középtávú tervek helyett az elnökség javaslatai szerepeljenek a napirenden, reálisan kivitelezhető elemekkel.
Lux Iván is úgy látja, olyan pontokat kell előterjeszteni, amelyek mögé konkrétumokat tud tenni az elnökség.
Vasvári Viktor megjegyzi, hogy a hátralévő egyéves időszakra nem érdemes középtávú tervet összeállítani, ha eddig nem készült.
Lux Iván vállalja, hogy a következő ülésre hoz “jelszavakat”, vázlatot, akkor tárgyaljunk róla részletesen.
Zsigmond Tibor felhívja a figyelmet, hogy csak olyan kérdést vigyünk a közgyűlés elé, ami oda tartozik.
Határozat: az elnökség egyhangúlag elfogadja a közgyűlés napirendi pontjait, a részükről előterjesztett “elnökségi javaslatok” ponttal kiegészítve.

5. napirendi pont: Elnökségi javaslatok a közgyűlésre
Az elnök javasolja, hogy a kellő felkészülés érdekében legyen két elnökségi ülés a közgyűlésig hátralévő időben, február 5-én és 26-án, elképzelését mindenki támogatja.
(18.40 – Sindely Pál távozik)
Juhász Miklós mindenkitől ötleteket kér, milyen témát vigyen az elnökség a közgyűlés elé, hogy ezekből szelektálva, a feladatokat szétosztva, a következő ülésre megvitatandó anyag készüljön.
Sőtér János szerint a költségvetés összefüggéseire kell felhívni a közgyűlés figyelmét, szerinte a tagdíjon sokat változtatni nem lehet.
Veres Imre és Kármán Katalin az előző közgyűlésen kapott feladatot: az UP helyzetének elemzését és nevezési díjának mérséklésének problémáját. Ezt az elnökség előterjesztésük alapján megtárgyalta, határozat született, ajánlás készült, amelyről számot kell adni.
Lux Iván az országos értekezleten megfogalmazott ajánlásokat gondolta beleszőni az előterjesztendő javaslatokba. Megfogalmaz néhány “jelszót” a jövőre nézve: a tömegesítés és a pénzbeli támogatottság kérdése – erről a következő ülésre ígér anyagot –, elektronikus eszközök bevezetése, NEX kezdeményezés.
Zsigmond Tibor óv a helyszínen felmerülő ötletek megszavazásától, mert úgy születhetnek kellően át nem gondolt döntések.
Erdélyi Tibor a térképbizottságnak ajánlja a szerzői jogi kérdések felvetését a közgyűlésen, szülessen egy belső egyezség, melyet mindenkinek kötelessége legyen betartani.
Sőtér János szerint nem lehet tovább halogatni a K szám kiadásának szövetségi szabályozását, mert itt lehet legkönnyebben megfogni a szerzői jogi problémát. Juhász Miklós a következő ülésre kéri a megígért írásos anyagokat.
Lux Iván felveti, hogy az országos értekezleten is felmerült a területi bajnokságok rangjának visszaadása, a megyei szövetségek szerepének erősítése a feljutásos rendszer visszaállításával.
Veres Imre a színkódos pályák bevezetésében látja a népszerűsítés új irányát. Zentai László úgy látja, hogy az IOF-ben is eléggé megkövesedett a rendszer, nincs újítás.
Kármán Katalin szerint nem alapjaiban kell felforgatni a sportágat, csak megújítani. Sőtér János szerint a minősítés az egyedüli, ahol változtatni kellene, ezzel az elnök is egyetért.
Lux Iván úgy látja, hogy a rangsorra, minősítésre igény van.
Veres Imre szerint a rangsoroló kategóriák létszáma állandónak tekinthető, az eltéréseket, a tömeget a többi kategóriák adják.
Az elnökség 3 tagja nyúlna hozzá erősen a minősítéshez, mérsékelt módosításokkal élne 3 fő, senki nem hagyná változatlanul.
Lux Iván szerint a változtatások hírére pezsgő látszattevékenység indulna életünkben, de a lényeget nem befolyásolná.
Fehér Ferenc vállalja, hogy a versenyeken széles körű közvéleménykutatást végez, és a következő évre kialakítható lenne ennek alapján egy módosítás.
Ludvig Ágnes beszámol az általa összeállított kérdőív tapasztalatairól, kb. fele arányban voksoltak a minősítési rendszer eltörlése és szükségessége mellett, valamint a változtatás mellett és ellen.
Sőtér János elmondja, hogy a jelenlegi rendszer bevezetésénél az összemérhetőség volt a fő cél, jelentős mezőny azonban az országban csak egyszerre áll rendelkezésre, a törzsközönség körbejár a versenyeken, az eredeti cél pedig nem valósult meg.
Hegedűs Zoltán szerint a minősítés lényeges, de fontosabb a sportág kapcsolata a külvilággal.
Juhász Miklós összefoglalja az elhangzottakat: az elnökség javaslatai közt helyet kap a Lux Iván által összefoglalandó tömegesítés és pénzbeli támogatottság kérdése, Kármán Katalin és Veres Imre gondolatai az utánpótlásról, Sőtér János ajánlata a térképkiadásról. Ki fogja kérni a közgyűlés véleményét, hogy a kommunikáció milyen mértékben elektronizálódhat, ezt a sportág népszerűsítésének lényeges kérdéseként tartja számon, valamint a jelenlegi rangsor és a minősítés kérdéséről.
Ludvig Ágnes tájékoztatja az elnökséget az előző közgyűlés által meghatározott feladatok állásáról. Ezekből az UP kérdése terítékre kerül, a megyei szövetségek, BTFSZ jogállása az új sporttörvény miatt oka fogyottá vált, a diákolimpia korcsoportbeosztásában pedig a Diáksportszövetség részéről történt változtatás.

6. napirendi pont: Az elnökség első féléves ülésterve – Ludvig Ágnes
A főtitkár a féléves feladatok üléstervét terjesztette elő.
Juhász Miklós kéri, hogy az elnökség ne tárgyalja, egyelőre kiindulási alapként szolgálhat, nagy részben aszerint haladhat az elnökség.

7. napirendi pont: Titkársági tájékoztató – Ludvig Ágnes
– A klub kérvénye alapján a Geometria SE, a megye nyilatkozata szerint a Szegedi Elektromos SE törlése egyhangú szavazással történik meg.
– Tulajdonosváltás történt az MTFSZ irodáinál, ennek jogi és anyagi következményei egyelőre nem ismertek.

8. napirendi pont: Egyebek
– Fehér Ferenc tájékoztatja a jelenlévőket, hogy a Wesselényi Alapítvány pályázata révén a megyei tájfutó szövetség 250 E Ft értékben számítógép vásárlására kapott támogatást, ugyanez a szerencse érte az MTFSZ-t és több más megyei szövetséget is.
– Lux Iván beszámol a NEX fejleményeiről
A NEX értékelő bizottság az elmúlt szombaton Szokol Lajos vezetésével ülést tartott. Nógrádi Csaba megerősítette szándékát a szövetség öt éven keresztüli egy-egy millió forintos támogatásáról. Döntöttek az idei összeg felhasználási céljairól és arányairól. Elsődleges célként minőségi versenysorozat megteremtését jelölték meg. Az idei pályázati cél az utánpótlás kategóriák versenyzői létszámának növelése, a NEX sorozat versenyein az UP kategóriák nevezési díjának felét a Nógrádi Csaba által biztosított 1 M Ft-os összegből lehet fedezni. Ennek értelmében 40% jut a versenyek technikai körülményeire, a cél kialakítására, a rendezők hozzásegítésére magas színvonalú verseny megrendezéséhez; 60% az UP kategóriákban a nevezési díj támogatására szolgál. Kialakították azt az ajánlást, melyet a kiemelt versenysorozatra jelentkezőknek követniük kell. A célok megvalósításának érdekében pályázat kerül kiírásra, melynek győztesei – akik vállalják az előírt feltételek megvalósítását – támogatást nyernek versenyük megrendezésére. Terveik szerint kb. 2-4 versenyről lehet szó, és kb. 2000 UP rajthozállás támogatásáról.
A Hesztia céggel további tárgyalások folynak, feladatuk a szponzorszerzés, cél kialakítása, üzemeltetése, raktározása lenne. A beruházások előtt fontos felmérni, hogy a különböző klubok milyen technikai eszközökkel rendelkeznek. Szokol Lajos vállalta, hogy végiglátogatja a nagyobb klubokat, és megtárgyalja, milyen feltételekkel hajlandók a “közösbe beadni” a meglévő felszereléseiket. Ennek alapján tárgyal a Hesztiával a beszerzendőkről, raktározásról. Úgy látják, hogy a raktározásra is szerződést kell kötni, nem végezhető társadalmi munkában. Remélik, hogy a következő évben már markáns jelenség lehet a megfelelő felszerelés használata.
Juhász Miklós szerint a technikai lebonyolítást, a szövetség szerepét, a pénzkezelés módját tisztázni kell, megbízólevél-tervezetet kér a következő ülésre.
Sőtér János néhány praktikus problémára világít rá. Az utazás, szállítás költségeit is figyelembe véve, szerinte kevés dolog valósítható meg az évi négyszázezer Ft-ból. – Juhász Miklós felolvassa az elnökségnek az ügyvezető elnök lemondó levelét. Borosznoki László elfoglaltságai miatt nem tud saját elvárása szerint megfelelni a vállalt feladatoknak. Juhász Miklós javasolja, hogy fogadja el az elnökség a lemondást, mert megbeszéléseik alapján megfontolt, felelősségteljes döntésnek tartja.
Határozat: az elnökség egyhangúlag elfogadja Borosznoki László lemondását ügyvezető elnöki posztjáról.
Borosznoki László megköszöni az eddigi támogatást, és segítségét a lehetőségeihez mérten a továbbiakra is felajánlja.

9. napirendi pont: A 2001. évi költségvetési terv összeállítása
A főtitkár e napirend adalékaként összedolgozta a 2000-es terv-számokat a majdnem teljes évi tényekkel, valamint előzetes költségbecsléssel a 2001-es évre. A bevételek jelen pillanatban még nem tervezhetők, mert az állami támogatás rendszere még alakulóban van az új törvény szerint. A fix kiadások összege az inflációt figyelembe véve az elmúlt év alapján tervezhető. Több eddigi kiadási tétel (pl. térképbeszerzés) továbbviteléről elveiben dönteni kell.
A múlt évre vonatkozó számokat a felügyelő bizottság is megvizsgálta, és megállapította, hogy az idő rövidsége miatt vannak még tisztázandó tételek. Vasvári Viktor figyelmezteti az elnökséget, hogy a jelenleg a szövetség számláján lévő Sportident céljára kapott pénzek átutalásáról szerződést kell kötnie az MTFSZ-nek a SI Szponzori Tanácsával.
Az elnökség végigvizsgálja az elmúlt év értékeit, a tervek megvalósulását, a főtitkár magyarázatokat fűz az egyes tételekhez. Az elnökség úgy látja, hogy a hiányok részbeni fedezésére elkerülhetetlen a három év óta változatlan összegű tagdíj emelése. Fehér Ferenc vállalja, hogy a főtitkár adatai alapján tervet, indoklást készít e témában. Sőtér János térképbeszerzésről, a gyűjtők részére vásárolandó térképekről ígér javaslatot a következő ülésre.
Fehér Ferenc megbízást kap, hogy számításokkal alátámasztott javaslatot tesz a 2001. évi tagdíj összetevőire.
A főtitkár az új előfizetések időszerűsége miatt kéri az újság árának meghatározását, mely egyébként a tagdíj részét is képezi.
Határozatok:
– az elnökség a Tájfutás című szaklap 2001. évi előfizetési díját 2000 Ft-ban határozza meg egyhangú döntéssel;
– az előterjesztett költségvetési tervből a sportdiplomáciára és a médiára fordítandó összeget, valamint a főtitkári munkabért az elnökség egyhangúan elfogadja.
További hosszú eszmecsere után az elnökség a 2001-es terv még nem végleges munkaanyagaként – a válogatott kiadásait, bevételeit még nem tartalmazó – szerény többlettel rendelkező költségvetést alakít ki. A költségvetési terv további tárgyalását a következő ülésen tovább kell folytatni, az addigra vállalt adalékanyagokat, időközben tisztázódott körülményeket is figyelembe véve.
További téma nem merül fel, az elnök lezárja az ülést.



Vissza a Tájfutás 2001/1-2. tartalomjegyzékéhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!