A térképkészítés jogi kérdései
Sőtér János bevezetője és problémafelvetése után Kelemen János összefoglalta a kérdéskör jogszabályi hátterét (szerzői jogi törvény kiadásért fizetendő illeték K-számos nyilvántartás) és az ezekből következő kötelmeket és lehetőségeket. Szarka Ernő további lényeges szakmai részletek ismertetése után arra kérte a tájfutó társadalmat, hogy a térképkészítés és -kiadás területén is tanúsítson jogkövető magatartást. Vass László segítségét ajánlotta a részletek kidolgozásához.
Ajánlás: A térképbizottság hozzon létre egy eseti bizottságot a Szövetség térképkiadási szabályzatának megalkotására. A bizottság hasznosítsa az értekezleten a Kelemen János által összefoglaltakat, kérje ki Szarka Ernő iránymutatását, és a kidolgozott szabályzat-javaslatot, ha szükségesnek tartja, bocsássa társadalmi vitára. A szabályzat javaslatát a lehető leghamarabb nyújtsa be a térképbizottsághoz, az pedig az elnökséghez.
A sportág helyzete, a Népligeti kezdeményezésfejleményei
Lux Iván áttekintette a sportág helyzetét, elérendő céljait és az azokhoz segítő eszközöket. A legfontosabb megállapítások (alapos elemzés nélkül) az alábbiak voltak.
A helyzet negatív jegyei: az indulók létszáma, a sportra fordítható pénz és a közügyekben való részvételi hajlandóság csökken.
A helyzet pozitív jegyei: az idei bajnokságok, a Hungária Kupa és igen sok kupaverseny színvonala magas volt, a választott és önkéntes képviselők javítási eltökéltsége szilárd. Az egyenleget pozitívnak ítélte.
Az elérendő célok (zárójelben az ahhoz segíthető eszközök):
Az utánpótlás-nevelés lehetőségei, feladatai
Kármán Katalin ismertette a tájfutásnak az iskolai testnevelésbe való beleintegrálásra vonatkozó elképzeléseit: a tantervbe a tájfutás beletehető, Dosek Ágoston módszertani ajánlásokat dolgoz ki, ki kell használni a diákolimpiai rendszer lehetőségeit.
Kelemen János bemutatta a 10 és 12 évesek pályáiról összegyűjtött idei tapasztalatait, amelyek szerint a gyermekek általában túlságosan nehéz fizikai és szellemi feladatot kapnak. Részletes ajánlásokat fogalmazott meg e korosztályok pályáira.
Veress Imre további, a témakörhöz tartozó kérdésekről beszélt (a nem gyermekkorú kezdők pályái, színkódos pályák kezdeményezése, tájfutás mint szabadidősport, helyi, kevésbé értékes terepek használata, motiváció szükségessége).
Zsigmond Tibor tájékoztatta az értekezletet a Versenybizottságnak a témakörbe eső munkájáról, és bejelentette, hogy a januári ülés során a bizottság javaslatokat fog megfogalmazni.
Szabon János az általa szervezett átfogó utánpótlás-nevelő és szabadidősport tevékenységről számolt be.
Ajánlások:
Gondolatok az iskolai tájékozódási sportról javaslatok a további feladatokra
Dr. Tóth Imre áttekintette az iskolai tájfutás korábbi és jelenlegi helyzetét a számok tükrében, és megállapította, kis mértékben csökkent az iskolai szervezetek száma. Felhívta a figyelmet arra, hogy a januárban várhatóan életbe lépő új Sporttörvény gyökeresen változtatja meg jogszabályi környezetünket, erre készülnünk kell. E szerint iskolai sportköröket kell létrehozni, amelyekhez normatív támogatás járul.
Beszámolt arról, hogy tervezik három szomszédos megye iskolai tájfutásának felfejlesztését a következő ütemterv szerint: tavaszszal 30-30 embert meghívnak magukhoz bemutatóra, nyáron a meghívott iskolákat meglátogatják, edzőtábort tartanak, ősszel megalakítják az iskolai sportköröket.
Dr. Tóth Imre a következő javaslatokat tette az MTFSZ számára:
Javaslat a versenyek rendszeres értékelésére
Barna Péter egy, az Interneten felmerült ötlet nyomán javaslatot tett a jelentősebb versenyek sok szempontú értékelésére, és ismertette azt a kérdőívet, amelyet a versenyzőkkel (esetleg az Interneten keresztül) kitöltetni javasol.
Ajánlás:
Barna Péter finomítsa javaslatát, vegye figyelembe a versenyzők korlátozott válaszadó kedvét. Egy csökkentett tartalmú kérdőívvel végzett kísérleti felmérés után célszerű volna valamilyen értékelési rendszer bevezetése.
A sportág információit összegyűjtő CD bemutatása
Kelemen János vetített bemutatót tartott az általa összeállított CD tartalmából. Köszönetet mondott segítőinek, és beszámolt a terjesztés állásáról. Az értekezlet tetszéssel fogadta a bemutatót.
Zárszó
Az értekezlet zárásaként Lux Iván megköszönte a résztvevők tartalmas hozzászólásait, az áldozatkész és felelősségteljes megközelítést, és reményét fejezte ki, hogy a következő hasonló értekezletig nem telik el olyan hosszú idő, mint az előző óta.
Összeállította: Lux Iván