Beszámoló a 2000. évi világversenyekről


Az alábbiakban az ifi EB, a junior VB, a felnőtt EB és a főiskolai VB eredményeit és tapasztalatait mutatom be röviden.
Az eredmények nagy vonalakban megfeleltek az előzetes elvárásainknak, amely szerint a leg-jobb eredményeket az ifik érhetik el a két kiemelkedő felnőtt versenyzőnk, Oláh Katalin és Domonyik Gábor mellett. A női junior csapattól reméltünk még jó szereplést.

Eredmények:
Felnőtt EB
Női klasszikus: 11. Oláh Katalin, 37. Wengrin Ágnes, női sprint: 17. Oláh Katalin, 61. Wengrin Ágnes. Férfi klasszikus: 22. Domonyik Gábor, férfi sprint: 47. Lévai Ferenc, 63. Domonyik Gábor. Női váltó: 12., férfi váltó: 15.
Junior VB:
Női klasszikus: 23. Zsebeházy Eszter, 33. Farkas Zsuzsa, 39. Makrai Éva, 73. Fekete Zsuzsa, 86. Domján Zsuzsa, 112. Csányi Adrienn. Férfi klasszikus: 56. Harkányi Zoltán, 85. Dedinszky Imre, 100. Tóth Attila, 107. Valler Ferenc, 111. Szűcs Gábor. Női sprint: 11. Farkas Zsuzsa, 50. Zsebeházy Eszter, 52. Makrai Éva, 58. Fekete Zsuzsa. Férfi sprint: 21. Sprok Bence, 46. Harkányi Zoltán. Női váltó: 10., férfi váltó: 16.
Ifi EB:
Ifi lány klasszikus: 12. Fekete Zsuzsa, 25. Domján Zsuzsa, 26. Csányi Adrienn, ifi lány park: 10. Fekete Zsuzsa, 13. Domján Zsuzsa, 16. Csányi Adrienn, 24. Fekete Anikó, serdülő lány klasszikus: 3. Csiszár Adrienn, 6. Zsigmond Száva, 29. Szerencsi Ildikó, serdülő lány park: 4. Csiszár Adrienn, 11. Szerencsi Ildikó, 12. Kelemen Bernadett, 13. Zsigmond Száva, ifi fiú klasszikus: 14. Sprok Bence, 34. Valler Ferenc, 35. Scultéty Márton, ifi fiú park: 20. Valler Ferenc, 24. Bodó Tibor, 29. Scultéty Márton, serdülő fiú klasszikus: 10. Szűcs Levente, 17. Zsebeházy István, 24. Pelyhe Dániel, serdülő fiú park: 8. Pelyhe Dániel, 18. Zsebeházy István, 22. Szűcs Levente, 23. Gyulay Péter. A váltót megsemmisítették.
Főiskolai VB:
Női klasszikus: 22. Makrai Éva, 31. Zsebeházy Eszter, férfi klasszikus: 26. Domonyik Gábor, 38. Szász Bence, 45. Tas Dávid, 57. Novai György. Női sprint: 34. Zsebeházy Eszter, 39. Makrai Éva, férfi sprint: 3. Domonyik Gábor, 31. Szász Bence, 34. Sprok Bence, 42. Novai György. Női váltó: 8., férfi váltó: 9.
Kiemelkedő eredmény Domonyik Gábor bronzérme a Főiskolai Világbajnokságon és Csiszár Adrienn bronzérme az Ifi Európa-bajnokságon. Nagyon jó eredmény Zsigmond Száva 6. helye ugyancsak az Ifi Európa-bajnokságon. Oláh Katalin és Farkas Zsuzsa 11. helyezését emelem még ki. Kati rendkívül súlyos sérülés után tudta visszaverekedni magát a világ élmezőnyébe.
A számszerű eredmények mutatják, hogy serdülőben sokkal jobb helyezéseket tudnak versenyzőink elérni, mint az idősebbeknél.
Egyrészt több a közel egyforma teljesítmény, azaz egységesebb a csapatunk erőssége a fiataloknál, másrészt a fizikai teljesítőképességben nincs vagy kicsi az elmaradás. Harmadrészt a rutin kevesebb szerepet játszik az eredményességben.
A fizikai hátrány szembetűnő már az ifiknél, és az idei évben minden ifi vagy annál idősebb versenyzőnél ez már meghatározta az elérhető helyezést. A nehéz tájékozódási feladatok megoldása a többségnek nem sikerült, a kiélezett helyzetekben is csak kevesen tudták legjobbjukat kihozni magukból.
A következő két év hazai világversenyeken remélt eredményessége érdekében komolyabb fizikai felkészülésre van szükség (több és gyorsabb futásra, erősítésre), nehéz terepen technikai edzésekre és kiélezett helyzeteket kínáló versenyekre. A mai magyar mezőny és versenyek ismeretében ez utóbbi csak külföldi versenyeken való részvétellel oldható meg.
Köszönöm minden válogatott versenyen szerepelt versenyzőnek és edzőiknek az egész éves munkát, különösen azt, hogy többnyire energiát, időt és pénzt nem kímélve tettek a sportág sikerességéért.

Az utánpótlás válogatott keret programja és működése 2001-ben

2001 kiemelt versenye a junior VB, amely teljes mértékű elsőbbséget élvez a felkészülés során, csakúgy mint a költségvetés kialakításakor. Az „A” keretbe a sikeres junior VB részvételre legesélyesebb versenyzőket jelöltük ki, annak érdekében, hogy az erősen korlátos anyagi és emberi erőforrásainkat a sikeres részvételre tudjuk összpontosítani. A „B” keretbe azok kerültek, akik idei eredményükkel méltóak a nemzeti színek képviseletére.
„A” keret: Farkas Zsuzsa, Dedinszky Imre, Fekete Zsuzsa, Sprok Bence, Scultéty Márton, Csiszár Adrienn, Domján Zsuzsa, Zsigmond Száva, Gyulai Tamás, Kelemen Bernadett. „B” keret:, Bodó Tibor (junior fiúk), Bíró Alma (junior lányok), Pelyhe Dániel, Sinkó Ános, Szűcs Levente, Valler Ferenc, Balabás Gergő, Gyulai Péter, Fodor József, Szentei Tamás (ifi fiúk), Csányi Adrienn, Valler Krisztina, Fekete Anikó (ifi lányok), Zsebeházy István, Várbíró Pál, Ralovits Kristóf, Horváth Zoltán, Sümegi János, Kovács Ádám, Lenkei Zsolt, Kerényi Máté (serdülő fiúk), Kaszás Orsolya, Szerencsi Ildikó, Pélley Dorottya, Hrenkó Ivett, Kerényi Krisztina, Fellegi Ivett, Miskó Tünde (serdülő lányok).
A Junior VB (július 9–15.) mellett az Ifi EB az év célversenye (június 22–24., Csehország).
Felkészülési terv a két világversenyre

III. 1–4.	Pécs, edzőtábor benne futókontroll
IV. 9-12.	Miskolc-Répáshuta, edzőtábor két válogatóval
IV. 29-30.	Mecsek Kupa válogató
V. 1.	Mecsek Kupa váltó junior VB-re kiválogatott váltók felnőttben
V: 7-9.	Bükk, edzőtábor a cseh junior válogatottal
V. 19–20.	Csehország Brno térsége, ranglista verseny
VI. 1-3.	Szilica, edzőtábor
VI. 9.	Borsod Kupa ellenőrző verseny a junior VB-re, utolsó válogató az ifi EB-re
VI. 10.	Herman váltó junior VB váltók felnőttben
VI. 23-24.	Sopron-Jurisics junioroknak, a VB előtt szükség van egy rávezető versenyre
VII. 2–4.	Miskolc, edzőtábor a junior VB csapatának

Nyílt válogatás a junior VB-re (csapatvezetők Bokros István és Szopori Éva):
III. 1.	Futókontroll
IV. 9–10.	Két válogató verseny, ifik is juniorban
IV. 29–30.	Mecsek Kupa, ifik is juniorban

Utána csapathirdetés hat-hat fővel és három-három tartalékkal.

Nyílt válogatás az ifi EB-re (csapatvezetők Gera Tibor, Horváth Magda és Kelemen János)

III. 1.	Futókontroll
IV. 9–10.	Válogató verseny juniorban
IV. 29-30.	Mecsek Kupa, juniorban
VI. 9.	Borsod Kupa, juniorban
Csapathirdetés az ifi EB-re.

Nyílt válogatás a serdülő EB-re (ifi EB serdülő kategóriája)
IV. 29–30.	Mecsek Kupa
VI. 9.	Borsod Kupa

Második félév:
VIII. 8–12. Bohemia Kupa, nagybusszal (Horváth Magda, Gera Tibor)
Nyílt táborok (felelős Páhy Tibor, Vásárhelyi Tass):
I. 26–28. Pécs
II. 16–18. Kiskunhalas
III . 9–11. Gánt

Önköltséges nemzetközi versenyek, kiemelt versenyzőknek egyéni támogatással (felelős Vásárhelyi Tass): programjavaslat készülőben. Célja, hogy a válogatottak minél gazdagabb nemzetközi tapasztalattal rendelkezzenek.
Bajnokságok:

III. 31.	HOB
VI. 16.	Éjszakai
VI. 30.	Sprint
VII. 1.	Váltó
VIII. 4.	Park
IX. 22.	OB selejtező
X. 14.	ONEB
X. 21.	OCSB
X. 22.	Egyesületi váltó

Elméleti edzés, információk a világversenyek terepeiről (felelős Kelemen János).
Legnagyobb szükség az elméleti edzésekre a téli időszakban van. Ma már van lehetőség mindezt elektronikus formában elküldeni az érdekelteknek, illetve azok egy részének.

Fizikai állapotfelmérés
Tavasszal két felmérő van, az első válogató céllal. Minden válogatott versenyzőnek hetente legalább egyszer résztávot vagy tempót kell futnia. Ezek időeredményeit az edzésnaplóban rögzítve a fizikai állapot folyamatos nyomon követésére van lehetőség. Ezenkívül ajánlott atlétikai versenyeken is indulni.
Finanszírozás
Az „A” keret támogatása élvez elsőbbséget, illetve a keretedzők költségeinek megtérítése.
Az edzőtáborokban cél az „A” keret, illetve április 12. után a válogatott csapat felkészítése. Az „A” kereten kívül a „B” keret is meghívást kap az edzőtáborokba.
Az önköltséges válogatott versenyek és edzőtáborok esetében is előre kijelöljük a versenyzők azon körét, akik részt vehetnek.
A válogatás a kijelölt versenyek alapján történik a helyezés szerint, a válogatók nyílt versenyek, minden csapatba kerülésre pályázó elindulhat. A junior VB-re a legjobb hat-hat versenyző kerül a csapatba. Az ötödik-hatodik helyen elképzelhető kis különbségek esetén szubjektív döntés, amelyet a szakfelügyelő hoz meg a felkészítésben részt vállalt edzők véleményének ismeretében.
Kikérőket az irodától kell kérniük a versenyzőknek szükség esetén.
A balesetbiztosítást mindeni saját maga intézi a külföldi programokra.
Kapcsolattartás:
A válogatásról és a programokról körlevelek útján kapnak értesítést a versenyzők, edzőikkel együtt. Mindez az újságokban is megjelenik.
Területi felosztásban a kapcsolattartók: Viniczai – PVSK, SZV – Gera Tibor, Budapest+DTC – Szopori Éva, egyéb vidék és TTE – Horváth Magda.
Szerelés:
Cél, hogy minden világversenyen egységes szerelésben induljon a csapat. Jó lenne, ha a válogatott ruhákat a válogatott versenyeken használná el mindenki, és nem a hazai versenyeken.
Orvosi segítség:
Pavlovics Gábor vállalta, hogy a válogatott versenyzők sérüléseit segít meggyógyítani lehetőségeihez mérten. A fizikai állapotfelmérésre a Sportkórházban van lehetőség TB-kártyával.

A felnőtt válogatott és programja 2001-ben

Fő cél a 2002-es magyarországi EB-re felkészülni, és ott legalább egy érmet szerezni. Ennek érdekében hazai edzőtáborokra helyezzük a hangsúlyt, hazai és környező országokbeli, elsősorban csehországi versenyekre, valamint Oláh Katalin és Domonyik Gábor számára a legerősebb nemzetközi mezőnyben történő versenyzést a szövetség anyagi kereteinek felhasználásával. Ezentúl megadjuk a támogatást külföldi versenyek és edzőtáborok szervezésével mindazoknak, akik ki akarják ezeket az utakat fizetni. A program az utánpótlás keret felkészülésére épül. A végleges program kialakításához további egyeztetésekre van szükség.
Válogatott keret:
Oláh Katalin, Lubinszki Mária, Makrai Éva, Wengrin Ágnes, Domonyik Gábor, Lévai Ferenc, Dénes Zoltán.

Lantos Zoltán szakfelügyelő



Vissza a Tájfutás 2000/7-8. tartalomjegyzékéhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!