20. IOF Kongresszus


20. IOF Kongresszus, Leibnitz, Ausztria, 2000. augusztus 2-5.

Az IOF kétévente rendez kongresszust (közgyűlést), így ennek jelentősége a hazainál nagyobb. Ami talán hasonló, hogy akárcsak a magyar elnökség az IOF elnökség sem örvend széleskörű népszerűségnek :-)
Az idei kongresszusra rányomta bélyegét a Park World Tour jelenléte. A kongresszus ideje alatt PWT versenyek voltak: A kongresszus igazi jelentőségét nekünk az adta, hogy versenyben voltunk a 2005-ös VB rendezési jogáért Japánnal és Svédországgal.
A magyar küldöttség alapvetően a két IOF bizottsági tagból (Deseő László és Zentai László) állt. A VB rendezés propagálása miatt a három rendező egymás mellett egy kis kiállításon bemutathatta, "reklámoztathatta" magát (természetesen ezért szép bérleti díjat kértek el). Standunk felépítésében és működtetésében Nagy Orsolya és Vásárhelyi Tas segített. Az anyagok összegyűjtésének illetve az egész szervezésnek a fő motorja Deseő László volt.
A magyar pályázat nem volt problémamentes. Egy hónappal a kongresszus előtt még úgy tűnt, hogy mi nem is vagyunk versenyben, de a határozott magyar fellépés (Deseő László) következtében az IOF példátlan lépésre kényszerült. Rövid villámlátogatásra hazánkba érkezett két IOF alelnök és kötöttünk egy kompromisszumot, aminek az volt a lényege, hogy a kongresszuson sürgős tárgyalásra fogják ajánlani a magyar VB pályázatot, viszont ennek elfogadásához 2/3-os többség szükséges.
Második kongresszusunk volt ez együtt Deseő Lászlóval. Két évvel ezelőtt Portugáliában nagyon előkelő környezetben ülésezhettünk, most Ausztriában kb. ugyanakkora összegért szerényebbek voltak a körülmények. A konferencia első napjainak helyet adó Schloss Seggau Leibnitz városa fölött magasodik. A várat éppen átépítették, ami nem emelte a rendezvény fényét, de a tájfutók nem zavartatták magukat. A rendezést a Hartinger család vállalta magára, tulajdonképpen zökkenőmentes le is zajlott az esemény.
Maga a közgyűlés csak egy napot vett igénybe, de egyéb kísérőesemények is voltak. Az előre kiküldött anyagok segítségével a küldöttek felkészülhettek, akárcsak a mi hazai közgyűlésünk előtt. Külön füzetben jelent az eltelt két éves ciklus jelentése, amiből most néhány érdekességet idéznék: Tehát a számunkra a közgyűlés izgalmasan kezdődött (ekkor már megérkezett Juhász Miklós MTFSZ elnök is). Az IOF elnöksége sürgős napirendi pontként javasolta, hogy Magyarország is ott lehessen a 2005-ös VB-re pályázók között. Ennek elfogadásához 2/3-os többség kellett, sőt még titkos szavazást is kértek. Az eredmény megnyugtató volt: 26 mellette, 8 ellene. Szintén sürgős napirendi pontként tárgyaltuk az ún. "Leibnitz convention"-t, amit az előző napi szemináriumon tárgyaltunk.
Az első napirendi pontok tulajdonképpen formálisak voltak. Hivatalosan az alábbi országok lettek az IOF tagjai: Brazília (társult tagból teljes), új társult tagok: Uruguay, Venezuela, Görögország (külön Athén és Szaloniki), Jamaica, Kolumbia, Észak-Korea, Pakisztán. Közülük három ország is jelen volt a közgyűlésen, akik rövid időre szót is kaptak (Görögország, Kolumbia, Brazília). Ezután elsőként az IOF elnökség javaslatait tárgyaltuk: 1. cselekvési terv (2001-2002), fő pontok, víziók: 2. A trail-o szakág számára meghatározták a VB rendezés kritériumait: közelíteni kell a paraolimpiai szabályokhoz a részvevők tekintetében, legalább 10 országban űzzék (ezt már most is túlszárnyalja a szakág, jelenleg 15 ország érintett), legalább 7 ország rendezzen országos bajnokságot a szakágban (jelenleg csak 2 országban van bajnokság: Nagy-Britannia, Litvánia). A közgyűlés felhatalmazta az elnökséget, hogy dönthessen az első VB helyszínéről, ha aktuálissá válik, igaz itt inkább csak arról van szó, hogy a VB-t a normál tájfutó vagy a tájkerékpáros VB-vel együtt rendezzék.
3. Leibnitz convention (erről biztosan lesz szó máshol is)
4. Elit versenyek. A részletes vitára a 2001-es VB alatt megrendezendő Elnökök konferenciáján kerül majd sor.
Majd következtek a tagországok javaslatai:
1. Az IOF stratégiája a parktájfutással kapcsolatban. A Park World Tour versenysorozat rátelepedett a kongresszusra. Az Ericsson vezetésével a PWT megpróbálta megszerezni versenysorozatának a világbajnoki rangot. Ennek a "nyomulásnak" a része volt a norvég javaslat is: Nagy vita alakult ki. Az utolsó pontot a közgyűlés nem fogadta el. A 2001-es finn VB-n már lehetne rendezni sprint versenyt. Az IOF következetesen kerülte a parkverseny kifejezést, de lényegében a sprint alatt ezt értik, nem pedig a rövidtávút. Az IOF arra is felhívta a figyelmet, hogy ha a tájfutás be is kerül az olimpiai programba, akkor nem a teljes VB program fog bekerülni, legfeljebb egy egyéni versenyszám (női, férfi). Erre most a legalkalmasabbnak a rövidtávú vagy esetleges egy a normál távnál azért rövidebb futam látszik.
1. Az orosz szövetségnek több javaslata is volt: 2. A Norvég szövetség az elit programhoz, az IOF finanszírozásához, illetve az IOF Internet stratégiájához nyújtott be javaslatotokat. Ezek közül még a finanszírozásra a tagdíjak kapcsán visszatérek.
A programban ezután következett a 2005-ös VB helyszínének kiválasztása. Minden pályázó – így mi is – kaptunk 10 percet a bemutatkozásra. Előtte persze már ment a "fegyverkezési verseny" a standokon és a szünetekben. A mi bemutatkozásunkat elnökünk rögtönözte. Ezután került sor a titkos szavazásra, illetve a hosszadalmas szavazatszámlására. Az eredmény már ismert: Japán - 19, Magyarország - 9, Svédország - 9. Szerintem elégedettek lehetünk a végeredménnyel, főleg ha azt is figyelembe vesszük, hogy mi mennyivel kevesebb pénzt fordítottunk (fordíthattunk) a pályázatra, mint a másik kettő. A döntés egyértelműen sportpolitikai volt, a japánok igazából most döbbentek rá, hogy most el kell kezdeni nagyon keményen dolgozni.
A 2004-es tájkerékpáros VB-t Ausztrália rendezi (2004. XI. 25-30, helyszín: Maryborough, Victoria állam). Szeretnének ifi, junior, felnőtt, szenior és veterán kategóriákat is rendezni. A megadott webcím egyelőre nem működik.
A 2002-es kongresszust Franciaország rendezni az első tájkerékpáros VB-vel egyidőben és azonos helyszínen, Saint Etienne-ben. A 2004-es sítájfutó VB rendezésére nem jelentkezett senki. Ezután a piszkos anyagiak következtek. A bevételek és a kiadások egyensúlyban lesznek, a végösszeg 345000 euro. A kiadások fő tételei (2001-re tervezett): Főbb bevételi források: A tagdíjak változása néhány országot igen kedvezőtlenül érint (bejelentették, hogy távlatilag a tagdíjakat egységesen szeretnék megállapítani minden országban). A legnagyobb emelkedés az alábbi országokat sújtja (2000 és 2001):
Ausztria, Csehország, Olaszország 1513 euróról 3000 euróra, Belgium, Írország, Lengyelország, Spanyolország, Új-Zéland 673 euróról 1700 euróra, Észtország, Izrael, Lettország, Litvánia, Portugália, Szlovénia 505 euróról 1700 euróra, Csak hogy lássuk hazánk helyét a nemzetközi tájfutásban, nézzük meg kik fizetnek nálunk magasabb tagdíjat: 13600 euro: Finnország, Norvégia, Svédország, 4700 euro: Dánia, Nagy-Britannia, Svájc, 3000 euro: Ausztrália, Ausztria, Csehország, Franciaország, Japán, Németország, Olaszország.
Magyarország 13 másik tagországgal együtt 1700 euro tagdíjat köteles évente fizetni (az előző ciklusban 1513 eurót fizettünk).
Az utolsó izgalmat kiváltó pont az elnökség megválasztása volt. Elnöki és alelnöki posztokra nem volt új pályázó, így itt nem történt változás. Két új tagjelölt volt: Jaroslav Kacmarcik (Csehország, de méginkább a PWT jelöltje) és Shin Murakoshi (Japán). Utóbbi bekerült az elnökségbe, méghozzá az amerikai Bruce Wolf helyére.

Zentai László



Vissza a Tájfutás 2000/5-6. tartalomjegyzékéhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!