Jubileumi Hungária Kupa
Csákvár, 2000. augusztus 16-20.
Ebben az évben immár 25. alkalommal rendezték meg a Hungá-ria Kupa 5 napos nemzetközi tájékozódási futóversenyt , ezúttal a Vértes hegységben, Csákvár és Gánt térségében.
A Magyar Tájékozódási Futó Szövetség megbízásából a verseny Szervező Bizottsága, Deseő László az MTFSZ alelnöke vezetésével , Schneider Béla, Takács István és Sőtér János szakmai irányítása és szervezése mellett az előkészítésben és a verseny lebonyolításában a Tatai HAC és a Megalódusz SE, a Székesfehérvári ARAK, a Csákvári Torna Klub valamint a Budapesti MOM SE sportolói vettek részt.
A jubileumi Hungária Kupa amely nemcsak hazánk, de Közép-Európa idei legnagyobb tájfutó eseménye is volt hiszen e nemes viadalon 22 ország 141 egyesületéből 1340 versenyző küzdött a helyezésekért. Amint az igényesen összeállított dekoratív program-füzetből is kiderült hazánkból szinte valamennyi klub képviseltette magát. A népesebb egyesületek közül kiemelkedett a TIPO TKE ( 56 fő ) , a Kőbányai Tájfutó Klub ( 49 fő ) nevezési listája, de több mint harmincan indultak a ARAK Tájfutó Szakosztályból, a BEAC-ból, a Postás-Matáv SE-ből valamint a Szegedi Vasutas SE-ből illetve a Pécsi Vasutas SK-ből. A külföldi mezőnyben számos ifjusági-, junior világbajnok illetve korábbi felnőtt vb-helyezett indult, de közöttük volt például Candy Gareth Ausztráliából és Tsutomu Wounco Sasakura Japánból. Újra a versenyzők között láttuk a hosszú betegségből visszatért Ballagó Béla ( Jászárokszállási Vasas Sc ) sportársat is.
A verseny központja a csákvári Sportcentrum volt. Jelentkezés-kor minden versenyző programfüzetet kapott, s emellett átvehette az edzőtérképeket valamint e rangos versenyre készült Csákvár város-térképét illetve a Vértes hegység turistatérképét amelyen az edzőte-repeket, valamint a versenyek színhelyeit is feltüntették. A sajátos dekoratív kiadvány, a Csákvári Torna Klub ügyvezető elnökének Schneider Bélának a szervezőmunkáját dicséri.
A szálláshelyek a Nemes Nagy Ágnes Leánykollégiumban Szé-kesfehérvárott, a Sportcentrumban az ideiglenes kempingben vala-mint apartmanokban, turistaházakban lettek kialakítva. Sajnálatos, hogy a Versenyközpontban többen is "fizetés nélküli" kempingezést választották, pedig mindvégig használták a kemping által nyújtott lehetőségeket!
A versenyen a tájfutók összesen 45 kategóriában indulhattak, s az első négy napon esténként a Sportcentrumban ugyancsak ennyi kategóriában hirdettek eredményt. Az eredményhirdetés külön érde-kessége volt, hogy a rendezők a kategóriák napi győzteseinek a kerékpáros Tour de France mintájára a versenyzők nevével felirato-zott sárga trikókat kaptak. A gondos szervezés ellenére olykor mégis üres dobogók mellett hirdették ki az eredményeket, mivel az érde-keltek távolmaradtak.
Amint azt a szervezők elmondták s elismerően nyilatkoztak, hogy a Hungária Kupa által érintett települések lakói, az önkor-mányzatok magukénak érezték a sportversenyt s önzetlenül segítet-ték a szervezők munkáját. Nagyon sok helyi vállalkozó segítette, támogatta rendezvényt. A csákvári óvónők napi váltásban foglal-koztak a nemzetközi gyermekcsapattal.
Az első kétnapi versenyt Gánt-Kápolnapuszta környékén, a töb-bi versenynapot Csákvár-Vaskapu völgy környékén rendezték. A versenyen ott volt a Fehérvár TV, a Duna TV és M1 TV Zöld pont stábja is így a televízió képernyőjén is volt egy-egy összefoglaló a versenyről.
Az öt versenynap közül egyértelműen a második napi volt a leg-nehezebb, hiszen a rendkívüli meleg mellett ( árnyékban is közel 40 Celsius fok volt a hőmérséklet ) jelentős szintkülönbségűek és tech-nikailag egyaránt nehezek voltak a pályák. A rekkenő hőségben a célbaérkezés után a sörsátor mellett a csákvári tűzoltóság jóvoltából a locsolóautóból áradó hideg zuhany volt a legnépszerűbb.
Mindkét helyszínen a Cél területe illetve a Rajt környéke is szé-pen volt kialakítva. Az első két napi Parkoló kissé szűknek bizo-nyult, de a további versenynapokon ez is ideálisnak bizonyult. Kü-lönösen szép , látványos volt a második helyszín környéke nemcsak a versenyzők de a népes számú vendégek számára is.
A versenyen az elektronikus pontérintési rendszert alkalmazták. Az összetett eredmények számítása pontozásos rendszerrel történt. Az összetett eredményt az első négy nap három legjobb és az utolsó napi pontok összege adta. Az elit kategóriákban az ötödiknapon a vadászrajtos kombinációt is alkalmazták míg a többi kategóriában a rajtidőket mind az öt napra előre lefixálták. A délutáni órákban zajlottak az egyre népszerűbb tájkerékpáros futamok.
A Hungária Kupa negyedik napja egyben Simon Lajos emlék-verseny is volt, amelyet a kiváló sportemberről neveztek el. Halála 2. évfordulójától kezdve 1993-tól már hagyományosan megrendezik az emlékére kiírt versenyt, amelyet a Magyar Honvédség tatai ala-kulata és a Tatai Honvéd Atlétikai Club együttesen rendez. A ver-seny megrendezésével a rendezők méltó emléket állítottak Simon Lajosnak a népszerű Lajos bácsinak. Minden évben sajátosan em-léktrikót is készítenek a verseny alkalmából. A rögtönzött kiállításon elérzékenyülve szemlélhettük meg az eddig megjelent igényes trikó-kat. Az emlékversennyel párhuzamosan a Magyar Honvédség, illetve a külföldi katonai csapatok hivatásos állományú sportolói részére MH Amatőr Tájfutó Csapatversenyt, Gyermek és családi versenyt is rendeztek. A verseny után immár hagyományosan nem maradhatott el az ízletes babgulyás sem.
A meghívott vendégek részére a tájfutó sportág bemutatása cél-jából a negyedik versenynapon illetve a záró ötödik napon is VIP versenyt szerveztek a rendezők. A verseny rangját emelte, hogy az indulók között volt Oláh Katalin (SZV) kétszeres világbajnoknő is. Látványos környezetben zajlott a verseny s így a nézők is folyama-tosan figyelemmel kisérhették az eseményeket. A befutó szakasz kissé szűknek bizonyult, viszont a panorámás befutópont a fotósok számára is csemegének számított. Jól vizsgázott az újonnan felállí-tott CÉL emelvény is.
Gyimóthy Géza az Országgyűlés alelnökének ( aki egyben a ver-seny fővédnöke is volt ) véleménye szerint, a gyönyörű környezet-ben lezajlott verseny méltán illeszkedett a Magyar Államiság Ezer-éves évfordulójának ünnepségsorozatába. Külön kiemelendő a Fejér Megyei Hírlap újságírójának tett nyilatkozata, mely szerint: " Sehol sem látni szemetet, pedig több mint ezren, különböző nemze-tek képviselői vannak itt, ezen a környéken. Kicsik és nagyok, csa-ládok aprajai és nagyjai óvják fegyelmezetten a természetet, és ez követendő dolog. Számomra az is szimpatikus, hogy a szerény anyagi támogatás ellenére is nagy versenyt hoztak létre a rendezők. Köszönet érte Csákvárnak és Gántnak, illetve az Erdőgazdaságnak." A fővédnök egyébként a polgármesterekkel együtt (Giesz János csákvári illetve Kovács László gánti polgármester ) igaz gyalogosan de egy rövidebb versenypályát teljesítettek a második napon.
Az ötnapos viadal vasárnap az összetett eredményhirdetéssel zá-rult. A kategóriák összetett győzteseinek Herczog Edit országgyűlési képviselő és Giesz János, Csákvár polgármestere nyújtotta át a díjakat. Az ötnapi összetett verseny alapján az elit kategóriában osztrák és magyar győzelem született. F21E kategóriában Thomas Krejci illetve N21E -ben Wengrin Ágnes ( Veszprémi Honvéd SE ) végzett az élen. Zsinórban mind az öt versenynapot Miskó Tünde (BSC), Zsigmond Száva (DTC) és Farkas Zsuzsanna (DTC) ver-senyzőknek sikerült megnyerni.
A verseny befejeztével dr. Lux Iván szövetségi ellenőrt kértem meg, hogy röviden értékelje és összegezze az idei Hungária Kupa eseményeit:
A HK rendezőgárdája hatalmas munkát végzett azért, hogy a versenyzők mind a pályán, mind a versenyidőn kívül jól érezzék magukat. A Csákvári Sporttelep, mint Versenyközpont telitalálat volt, minden részében jól működött és igen kellemes, kultúrált, barátságos környezetet adott az ott lakóknak.
A rendezőgárda végig észrevétlenül, de hatékonyan dolgozott és teljesítették mindazt, amit a versenyzőknek ígértek, beleértve a szabadidős programokat is. Meggyőződésem, hogy ha nem lett volna olyan mindent eltikkasztó kánikula, akkor az idei HK-t is az utóbbi évek nagy sikerei (Pécs, Sümeg) sorában emlegetnénk. Ma-gánemberként és szövetségi ellenőrként is őszintén köszönöm a kellemes sportélményt."
A jubileumi Hungária Kupa minden szervezőjének, aktív köz-reműködőjének, a versenyzőknek köszönjük , hogy mindannyian részesei lehettünk ezen rangos sporteseménynek.
A Hungária Kupa előtti napokban került felavatásra a Sportcent-rum főépülete előtt egy emlékkő. Mondandója a mi tájfutó társa-dalmunk kincse is, rohanó világunkban adózzunk elismeréssel, álljunk meg egy pillanatra egy pillanatra az önzetlen közös munka tiszteletére. (a szerk.)
dr. Sindely Pál
A Hungária Kupa 2000 évi győztesei
F10C Lukács Sebestyén TTE
F12C Lenkei Zsolt TTE
F14B Horváth Zoltán TSE
F14C Gruduls Janis OKA LAT
F16A Pelyhe Dániel SDS
F16B Péley Dániel PVS
F18A Sprok Bence PVS
F18B Harkányi Árpád KOB
F20A Harkányi Zoltán KOB
F21A Stockmayer Michael HSV AUT
F21B1 Fehér Ferenc ZTC
F21B2 Nagy Tibor JVS
F21BR1 Mesics Péter SMA
F21BR2 Tóth Tamás TSE
F21C Domán Gábor THT
F21E Krejci Thomas STA AUT
F35 Egei Tamás TTE
F40 Pacher Hannes STA AUT
F45 Balla Sándor KOB
F50 Stempler Efim MID UKR
F55 Conrad Dieter WIS
F60 Szabon János KOS
F65 Szebeli István SSC
F70 Rittweger Manfred AOS
F75 Balla Sándor MAC
Open A Tóth Zoltán FAB
Open B Pincés Marianna DTC
N10C Zsigmond Vanda DTC
N12C Miskó Tünde BSC
N14B Bruvele Liene OKA LAT
N16A Zsigmond Száva DTC
N16B Felber Orsolya HER
N18B Fekete Anikó KOB
N20A Farkas Zsuzsanna DTC
N21A Balogh Piroska SZV
N21B Lakó Judit ESP
N21BR Barnáné Szabó Irén KVS
N21C Schuch Anikó KOB
N21E Wengrin Ágnes VHS
N35 Kármán Katalin KOB
N40 Horváth Magda TTE
N45 Fent Marianne ARA
N50 Grant Julianna PSE
N55 Cser Borbála SMA
N60 Blumensaat Katharina OCB GER
Vissza a Tájfutás 2000/5-6. tartalomjegyzékéhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!