Zsigmond Tibor köszönti a megjelenteket és áttekinti napirendet. Ludvig Ágnes kéri a Hungária Kupa értékelését a következő ülésre halasztani, valamint a válogatott értékelését, mivel is Lantos Zoltán októberre ígért átfogó értékelést és javaslatokat. Zsigmond fontolóra veszi a válogatott kérdések tárgyalását: Páhy jelen van, az ülés előtt osztott szét írásos anyagot, Hegedüs viszont az idő rövidsége miatt nem tudott még a főiskolás VB-ről összeállítást adni. A két hitelesítő és a jegyzőkönyv vezető személyét a jelenlévők egyhangúan elfogadják.
1. napirendi pont: Az előző ülés jegyzőkönyvének elfogadása
Ludvig Ágnes véleményeket kért nemcsak a hitelesítőktől, hanem minden elnökségi tagtól a Tájfutás lapzártára való tekintettel.
Kiss Endre megjegyzésével, a jegyzőkönyvet 1 tartózkodás mellett elfogadja az elnökség.
2. napirendi pont: Szponzori helyzet Ludvig Ágnes
Az ügyvezető elnök betegsége miatt a főtitkár ad képet a helyzetről. Lényeges változás nincs, a parktájfutó OB-re még tárgyalni kell a tavalyi támogatókkal. A szponzori bevételek elmaradása miatt jelentős mínusz várható az év végére, amint erről írásos előrejelzést is szétosztásra került. Erre később még visszatér az elnökség.
3. napirendi pont: A közgyűlési feladatok végrehajtása
Mérleg: a főtitkár elmondja, hogy mérlegbeszámoló határidőre, a felügyelő bizottság jóváhagyásával beadásra került.
A területi szövetségek helyzete: Ludvig Ágnes összeállítást készített a megyei szövetségek bejegyzésről, milyen adminisztratív tennivalókat végeztek el, mi hiányzik. A közgyűlés óta Hajdú-Bihar megye névváltozása tisztázódott, Bács-Kiskun megye nincs bejegyezve a hiányaik miatt, Békés megye változatlanul nem ad életjelt magáról. Budapest esetét az ISM jogi osztálya a jelen sporttörvény értelmében jogellenesnek tartja. Az alakulóban lévő sporttörvény pedig valószínűleg új változtatásokat kíván a területi szervezetektől (újra önálló bírósági bejegyzés). A BTFSZ viszont kész az együttműködésre, mint erről szerződéstervezetet küldött is az MTFSZ-nek. A főtitkár az elnökség véleményét kérdezi a helyzet megoldására.
Lux Iván szerint jogi patt helyzet alakult ki, tanácsolja, hogy fogadjuk el a BTFSZ együttműködését, igyekezzünk mindkét irányba a legkevesebb konfliktussal átvészelni az átmeneti időszakot.
Kiss Endre elfogadva Lux véleményét javasolja, hogy írásban kérjük meg az ISM álláspontját a BTFSZ-szel kapcsolatban, valamint szabjunk határidőt a többieknek a hiányok pótlására.
Sindely Pál szerint is feltétlenül be kell gyűjteni a megyéktől a hiányzó iratokat, Ludvig Ágnes elmondja, hogy erre többször felszólította már őket.
Határozat: az elnökség tudomásul veszi a főtitkár tájékoztatóját a területi egységek adminisztrációjának állásáról, és szeptember 30-ig szab határidőt a hiányok pótlására, beleértve a BTFSZ-t is.
Horváth Imre, aki a minisztérium elképzelésit, és a törvény alakulását is ismeri, szót kap. Elmondja, hogy a BTFSZ jelen helyzete nem jogszerű, legfeljebb az új törvény kiadásáig tartható, mert ebben továbbra is az országos szövetség részei maradnak a területi egységek.
Sőtér János javasolja, hogy a következő ülésre hívjuk meg a BTFSZ képviselőjét, mert ők nem öncélúan, hanem a közös érdekből választották az önálló utat.
Az országos értekezlet állása: a főtitkár tájékoztatja az elnökséget, hogy Borosznoki László levelet váltott dr. Tóth Imrével, és az ő elképzeléseit figyelembe véve indult a szervezés. A javasolt időpont november 18-19. a helyszín a csillebérci tábor.
Zsigmond Tibor alkalmasnak látja a helyszínt és az időpontot is az értekezlet megtartására.
Hegedüs Zoltán a résztvevők körét bővítené dr. Tóth ajánlásához képest, Fehér Ferenc pedig országosan felmerülő egyéb javaslatokkal is kiegészítené a programot. javasolja az internetes körkérdést, témagyűjtést a következő elnökségi ülésre.
Bódy László megnyugtatónak látja a szegedi alapítvány által a közgyűlésen tett javaslat megvalósítását.
Határozat: az elnökség egyhangúan elfogadja az országos értekezlet november 18-19-i időpontját, helyszínét és felkéri az irodát a mielőbbi hivatalos közzétételre.
A 10-14 éves kategóriák helyzetelemzése: Kármán Katalin és Veres Imre által készített javaslatok írásban kiadva az ülés előtt.
Kármán Katalin kiemeli, hogy anyagilag nem tudja a szövetség támogatni a diáksportot, de a testnevelőknek szóló módszertani útmutatóra szükség van. Javasolja a közgyűlésig ezt összeállítani, hogy a következő tanévben alkalmazható legyen.
Fehér Ferenc megjegyzi, hogy 12 órás oktatási segédanyag már rendelkezésre áll, melynek használatára rá kell venni a pedagógusokat.
Kármán Katalin úgy látja, hogy az iskolai parktájfutás lehet az a pont, ahol könnyen bekapcsolódhatnak a gyerekek.
Zsigmond Tibor szerint megfontolandó a diákolimpián a váltó helyett is a parkfutás bevezetése.
Ezt kármán Katalin is jónak látja, mert megyei szinten nincs ember, aki a váltót csapatot összefogná. Javasolja, hogy az elnökség a részletek kidolgozása után tavasszal térjen vissza a kérdésre. A gyermekek fő problémájának az elveszéstől való félelmet tartja, megoldásként a 10-es kategóriák technikai könnyítését látja (pl. Szalagozott pálya, technikai feladattal).
Veres Imre, legfontosabbnak azt tartja, hogy az utánpótlás részére több, egyszerű versenylehetőséget biztosítsunk. Javasolja, hogy a versenyszabályzatot nem bolygatva ajánlásokat dolgozzunk ki, többféle módszer alkalmazásával, melyet a Tájfutásban publikáljunk. Szorgalmazza még egyszerű térképeken alapfokú versenyek rendezését, melyek célja a népszerűsítés az eltévedés veszélye nélkül. Fontos a klubok motiválása is a gyerekversenyek rendezésére. Ennek módszere lehet a szakosztályi pontverseny útján, és a helyi bajnokságok rangjának visszaállítása révén is (feljutásos rendszer újra).
Kármán Katalin megállapítja, hogy kevés a 10-es, 12-es korcsoportú verseny. 10-es korcsoportban szalagos, 12-ben könnyű, igazi tájfutó pályát ajánl, melyek részleteit a rendezők számára ki kellene dolgozni.
Zsigmond Tibor szerint a rangsoroló versenyek irányelveit kell bővíteni a gyermekversenyek érdekében. Legyen kötelező a 10-es korcsoport kiírása az ajánlásban szereplő lebonyolítási lehetőségekkel. A gyerekeknek a megyei versenyeken kellene megtanulni a tájékozódást, ebben lenne jelentősége a feljutásos bajnoki rendszernek.
Sindely Pál játékszabályokat adna a gyerekek kezébe (versenyszabályok helyett) és a megyei rendszer jelentőségét emeli ki.
Hegedüs Zoltán szerint a gyermekek, a tömegesítés kérdése öszszefüggésben áll a Népligeti kezdeményezés-sel is. A javaslat sikere a helyi szintű munka eredményességétől függ. Fontosnak tartja a szakosztályok számának növekedését is a tömegesítés érdekében. E téren felajánlja segítségét.
Kiss Endre elgondolkoztatónak tartja az előterjesztést, mely praktikus javaslatokat ad és kiutat mutat az eddig állapotból. Javasolja, hogy az országos értekezleten legyen téma az utánpótlás kérdése. Az utóbbi idők anyagi feltételei miatt a változások felgyorsultak, műhelymunkára, ötletbörzére van szükség a megoldáshoz.
Sindely Pál szerint a jó példákat mint pl. a budapesti UP csoportokat kell vizsgálat alá venni. Lényegesnek tartja a helyi versenyzési lehetőségek megteremtését, mert anyagi okokból a távoli, drága rangsorolókon nem tudnak részt venni a gyerekek.
Kármán Katalin szerint a pénzhiány a meghatározó, támogatás nélkül a csoportokat nem lehet megtartani. A régi sikeres szakembereket lenne jó újra érdekeltté tenni a munkában.
Sőtér János egyes versenyzők viselkedését is problémásnak látja.
Lux Iván az előterjesztett határozati javaslatokat támogatja, a helyi rendezésű UP versenyek rangjának megteremtése kiemelésével. Tájékoztatásul elmondja, hogy Sportident gyakorló készletet tud az év végéig az UP csoportok rendelkezésére bocsátani motiváció céljából.
Veres Imre a helyi versenyrendszer megteremtését tartja fontosnak, mert itt lenne tere, helye a kezdőknek.
A 10-12-14-es kategóriák nevezési díjának csökkentése
Zsigmond Tibor szerint ez a közgyűlési határozat nem kellően átgondolt, nem szabad minden verseny rendezőjének ezt előírni anyagi okokból, csak rangsorolókon valósítható meg. Megoldásként javasolja a jövő évi rangsoroló irányelvek kiegészítését e szellemben.
Sőtér János szerint ellentmondásos a közgyűlés döntése, nem hoz új forrást a tájfutásba. Kulcskérdésnek a személyek, a versenyzők megtalálását tartja, nem a nevezési díj csökkentését.
Hosszas vita után Kiss Endre összefoglalja az elnökség megállapítását: az elnökség nem hozhat kötelező határozatot a költségekre nézve, ajánlással él a rangsoroló versenyeknél, javasolja a 10, 12, 14-es kategóriákban a nevezési díj 50 %-os csökkentését.
Fehér Ferenc kiegészítené még a nyílt kezdő kategóriával is, mely népszerűsítő, lehetőséget teremt nemcsak gyerekeknek. Ajánlja még, hogy a legkisebbeknél még olcsóbb legyen a nevezés, mert lehet, van kit, de nincs miből versenyeztetni.
Lux Iván szerint nem a nevezési díjon múlik a résztvevők száma, mert ez csak kis része az összes költségeknek.
Hegedüs Zoltán nemzetközi példákat hoz a nevezési díjak alakulására.
Diákolimpia korcsoportbeosztása
Kármán Katalin közli, hogy a diáksport szövetség hivatalos korcsoportbeosztása megváltozott, Ludvig Ágnes hozzáteszi, hogy nem átgondoltan.
Zsigmond Tibor felhívja a figyelmet, hogy a jövő évi kiírásnak már ezt kell figyelembe venni. A túlkorosak esetén javasolja, hogy ne szerezhessenek minősítést, vagy ne az ő eredményük után legyen számolva.
Veres Imre megjegyzi, hogy a szakosztályi, bajnoki pontversenyt érintő változásokról (feljutásos rendszer a bajnokságokon) az érintett bizottságok véleményét is ki kell kérni.
Kiss Endre javasolja, hogy az elnökség határozati javaslatát az országos értekezleten is tárgyalják meg.
(Fehér Ferenc távozik)
Zsigmond Tibor szerint a változtatás az egyéni számokban megoldható, a többiekben komolyabb megfontolást, versenybizottsági egyeztetést igényel. Ezen túl pénzkérdés a megyei bajnokságok megrendezése.
Lux Iván a megyei feljutásos rendszer mellett szól, kis kategóriákban, egyéni számokban.
Zsigmond Tibor javasolja a kérdést az országos értekezlet elé vinni, a véleményekből leszűrni a tanulságokat, kidolgozás után 2002-ben bevezethető lehetne.
Lux Iván szerint nyernénk egy évet azzal, ha a versenybizottság konkrét tervet vinne szavazásra a közgyűlésre
Zsigmond Tibor ígéretet tesz, hogy novemberre a versenybizottság előterjesztést hoz bajnoki rendszerről, valamint segít Veres Imrének a szakosztályi pontversenyt érintő kérdésekben.
Határozat: az elnökség foglalkozott a közgyűlés utánpótlásra vonatkozó határozatával, és a kidolgozás, javaslattevés felelősének Veres Imrét nevezi ki. A klubok és a gyermek korú versenyzők motiválásának kérdését tovább kell vizsgálni. A 10-12-14 évesek nevezési díjának 50 %-os csökkentését lehetőség szerint javasolja a rendezőknek.
Kármán Katalin kéri az elnökség felhatalmazását, hogy Kelemen Jánossal konzultáljon a versenypályák elemzésében. Az elnökség támogatja.
4. napirendi pont: A válogatott aktuális kérdései Lantos Zol-tán, Páhy Tibor
Lantos Zoltán megérkeztével az elnökség visszaveszi a napirendre a témát. Páhy Tibor írásos beszámolót is készített.
Lantos Zoltán részletes szakmai elemzést a következő ülésre fog előterjeszteni, a tapasztalatok alapján fogja megtervezni a továbblépés irányát. Javaslatot fog tenni differenciált menedzselési rendszerre. Az idei legfontosabb tapasztalata az volt, hogy a serdülők az európai élmezőnyben vannak, de az életkorral nő a különbség a hátrányunkra. Kiemeli az év jelentősebb eredményeit, valamint a közeljövő céljait (2001-es junior VB, 2002-es csapat menedzselése), bízik benne, hogy a célokat komolyan véve lesznek eredmények.
Sőtér János javasolja, hogy a felkészülés érdekében a versenynaptár kialakítására és a bajnokságok helyszínének kiválasztására is figyelmet kell fordítani. Zsigmond Tibor ezt a naptárbizottságnak, Hegedüs Andrásnak kell tovább gondolni.
(18.55 dr. Sindely Pál és Bódy László távozik)
Kármán Katalin Bokros szerepére kérdez rá, és a juniorok EB részvételére kérdez rá.
Szopori Éva ismételten felajánlja segítségét a juniorok körüli ügyintézésben.
Az elnökség tudomásul veszi és köszöni az írásos és a szóbeli tájékoztatást.
5. napirendi pont: a Népligeti kezdeményezés fejleményei
Hegedüs Zoltán tájékoztatja a jelenlévőket a fejleményekről. Elkészült a feladatok meghatározása, a felhívás, vannak jelentkezők a közreműködésre. A rendszer működtetésére ajánlat érkezett, üzleti alapon részt vállalna Boros Mariann, jelentkezése elfogadása esetén kidolgozza a részleteket.
Lux Iván konkrét cselekvési tervet küldött szét az elnökségnek négy fő témában jelölve meg a fő cselekvési irányokat, melyekben ki kell dolgozni a feltételrendszert, határidőket kell szabni. Javaslatot tett a kiemelt versenyek létrehozására is, ez egybecseng Hegedüs elképzeléseivel. A felszerelés kérdése egyike a fő témáknak, erre érkezett Boros Mariann jelentkezése. Kéri az elnökség az elvek támogatását, határidők kijelölését mely után bizottság értékelné a beérkezett terveket. A leírtakkal kapcsolatban korábban egyeztetett Borosznokival és Nógrádi Csabával, aki egyetértett az elvekkel.
Sőtér János szerint a felszerelésekre mindenképpen bérleti díjat kell számolni a szinten tartása miatt, de más oldalról a rendezőket támogatni kellene. hogy vállalják a megfelelő külső megjelenítés miatt a plusz terheket.
Veres Imre szerint feltétel rendszert kell kidolgozni e támogatásra, valamint pályázatot hirdetni az alkalmazására.
Kiss Endre megállapítja, hogy Lux összeállítása időben érkezett a korábbi döntések szellemében íródott, az elnökségnek nem kell részletekbe belemerülni. A célok elfogadhatók, az időpontok tarthatók. Egyedül az értékelő bizottságot kell kijelölni, a többi részletet elfogadásra, további kidolgozásra alkalmasnak tartja. Javasolja a bizottság tagjainak Lux Ivánt, Deseő Lászlót, Hegedüs Zoltánt esetleg Nógrádi Csabát.
Lux Iván írása mindent átfogó problémafelvetést jelent, melynek egy részére van most jelentkező Boros Mariann személyében. Eszközök beszerzésére adott Nógrádi Csaba támogatása is konkrét megvalósítási terv ellenében. A jelentkező csoport feladata lenne a cél kialakításának teljes problémakörét megvizsgálni. A továbbiakban szükség van olyan emberekre is, akik a versenyrendszer és lebonyolítás kérdéseiben ténykednek.
Hegedüs Zoltán a reklámszerzés szempontjából tartja fontosnak az előrelépést az egységes felszerelés terén, mely összekapcsolható az MTFSZ szponzori tevékenységével.
Kiss Endre ajánlja az elnökség tagjainak, saját körükben vitassák meg a cselekvési tervet, a véleményeket juttassák el a bizottsághoz.
Sőtér János bizalmat szavaz a jelentkezett csoportnak, ő maga is részt vállalna munkájukban.
Zsigmond Tibor a cselekvési tervet elfogadásra ajánlja.
Határozat: az elnökség egyhangúan elfogadja a Lux Iván által előterjesztett cselekvési tervet, Boros Mariann személyi javaslatokkal kiegészített részletes előterjesztését a következő ülésre várja.
Hegedüs Zoltán kérdésére Zsigmond Tibor az előzőket összefoglalva bíztatja Boros Mariannt a javaslatai részletes kidolgozására.
Kiss Endre szerint cselekvési terv nélkül ne adjon az elnökség konkrét megbízást.
Hegedüs Zoltán elmondja, hogy e tervek mögött milyen személyi hátttér áll. Sürgősnek látja a tennivalókat, döntéseket, ha az új rendszert már jövőre alkalmazni akarjuk. A reklámszervezés is még az idén esedékes a következő évre, ezért októberre működési tervet kell kidolgozni.
Lux Iván megállapítja, hogy konkrét megbízást csak részletes ajánlatra adhat az elnökség.
6. napirendi pont: Beszámoló az IOF kongresszusáról Deseő László és Zentai László
Írásos összeállítás előzetesen kiküldve, Zentai László nem kíván bővebbet előadni.
Kiss Endre presztizsnövelőnek értékeli a 2002-es EB rendezési jogának elnyerését.
Zentai Sőtér kérdésére elmondja, hogy a köztes években történő VB-kről két év múlva születik majd döntés.
Határozat: az elnökség egyhangúan elfogadja a beszámolót, és elismerését fejezi ki a VB, illetve EB elnyerésében végzett ténykedésért.
7. napirendi pont: Tájékoztató a Junior VB előkészületeiről Zsigmond Tibor
Írásos beszámoló készült, melyet kiegészítve Zsigmod elmondj, hogy a belga ellenőrzőbíró pozitíív értékelést adott az eddigi tapasztalatairól. Az előkészületek a megfelelő időben történnek, kettes bulletin nyomdában van. Tájékoztat a Hungária Kupa programváltozásáról.
Sőtér János rákérdez, hogy milyen segítséget kérnek a rendezők az MTFSZ-től, Zsigmond bármilyent szívesen lát.
Zentai László felveti, hogy az IOF kongresszus elfogadta a park VB versenyszámot, Zsigmond elméletileg megrendezhetőnek tartja, de az előre haladott gyakorlati előkészületek már nem teszik lehetővé.
Határozat: az elnökség elismeréssel egyhangúan elfogadja a Junior VB-ről szóló beszámolót.
8. napirendi pont: Titkársági tájékoztató Ludvig Ágnes
Sikeres visszhangokkal lezajlott a Siket EB szeptember 4-9. .között Lajosforrás térségében, Erdélyi Tibor és Sőtér János főszervezésével.
a 2001. januári Budapesti Tájfutó Napok keretében a Tabáni Spartacus felajánlotta, hogy megrendezi a Ripszám Henrik emlékversenyt.
Határozat: az elnökség egyhangúan megbízza a Tabáni Spartacust a Ripszám emlékverseny megrendezésével a szövetségi iroda felügyelete mellett.
(dr. Kiss Endre távozik)
Az elnökség megemlékezik Szőnyi Lászlóról, akit az MTFSZ saját halottjának tekintett.
9. napirendi pont: Egyebek
Részvétel a Junior Európa Kupán:
Lantos Zoltán kijelenti, hogy a versenyen a Junior VB és az Ifi EB A váltójában indult versenyzők jogosultak indulni plusz egy-egy tartalék. A részvétel önköltséges, probléma akkor merül fel, ha valaki nem tudja előteremteni a pénzt.
Zsigmond Tibor javasolja, hogy a versenyzők mellé kísérő is utazzon.
Vásárhelyi Tas vállalja az egyeztetést a versenyzőkkel, három személyautóval tervezi az utazást.
Határozat: az elnökség 1 tartózkodás mellett felkéri Vásárhelyit, hogy a résztvevőket telefonon értesítse, és nevezzen versenyre.
A Gerevich Aladár Sportközalapítvány sportösztöndíjából függőben lévő keret felosztására Ludvig Ágnes tett javaslatot.
Határozat: az elnökség egyhangúan támogatja, hogy Oláh Katalin méltányossági alapon 20 e Ft-ban, Domonyik Gábor főiskolás VB harmadik helyezéséért 70 eFt-ban részesüljön havonta.
Parktájfutó OB
Hegedüs Zoltán feleleveníti az előzményeket. Javasolja, hogy próbáljunk alkalmazkodni az IOF határozatához (Park World Tour rendszer a VB sprint számában), de ne hagyjuk elveszni a magyar villámtájfutás találmányát.
Lux Iván felhívja a figyelmet az időpontra, 14-én (a Dunaholding futással egybekapcsolva) ne ütköztessük a budapesti egyesületi váltóbajnoksággal.
Sőtér János szerint a versenyzők véleményét is ki kellene kérni a dátumról, a lebonyolítás módszeréről. A háromfordulós rendszernél gyorsabbnak, látványosabbnak tartja a másik módszert.
Vásárhelyi Tas javasolja, hogy egy selejtezővel sprint és villám döntőben két bajnokot avassunk.
Kármán Katalin ellenzi a tavalyi formát, támogatja a sprint módszert, mert a villámpárbajt a különböző pályák miatt nem tartja egzaktnak. Médiaversenynek el tudja fogadni a villámpárbajt.
Zentai László elmondja, hogy az IOF még nem határozta meg az új VB-szám szabályait, csak iránymutatást adott.
Határozat: a parktájfutó VB időpontja az eredeti versenynaptár szerint október 15, vasárnap marad (2 mellette, 4 tartózkodás, 1 ellene).
Sőtér János szerint az idő rövidsége miatt a módszert nem szabad megváltoztatni a rendező csoport terhére. Hegedüs Zoltán tájékoztatást ad a szervezés állásáról.
Zsigmond Tibor szerint se változtassunk már a kiíráson.
Határozat: 6 igen szavazattal 1 tartózkodás mellett az elnökség a tavalyi park OB módszere mellett dönt idénre is, az elkészült kiírásnak megfelelő formában.
Lux Iván és Zsigmond Tibor közvélemény kutatást ajánl, milyen lebonyolítási rendszert látnának szívesen a parkOB-n.
ONEB eredményhirdetésének időpontja. Versenyzői vélemények szerint az OB a kiírás szerinti időbeosztással plusz költségeket (szállás) ró a résztvevőkre. Az elnökség felkéri az OB rendezőségét, a 17 órás eredményhirdetés előbbre hozatalára.
Erdélyi Tibor tájékoztatja a jelenlévőket a tájkerékpáros VK futamon Füzy Anna sikeres ötödik helyezéséről, valamint a következő belga futamra a versenyzők költségtakarékoságból kísérő nélkül utaznak.
Az elnökség kitűzi a következő ülés időpontját október 9-re.
További téma nem merül fel. Zsigmond Tibor lezárja az ülést.