1. Történet
Az első tájfutó versenyek az adott ország topográfiai térképei alapján készültek, így a méretarány 1:20 000 és 1:5000 között változott. Az idősebb tájfutók bizonyára emlékeznek még az elnagyolt és elavult információkat tartalmazó fotózott térképekre. Ezek a térképek még nem jelölték a futhatóságot. Gyakran a terep előzetes ismerete, illetve a véletlen döntötte el a versenyt.
ISOM 1969
Az első ISOM-ot az 1969-es csehszlovákiai IOF kongresszus (Doksy) fogadta el. Szabvány helyett ez inkább csak ajánlásnak tekinthető, igaz már teljesen konkrét követelményeket fogalmazott meg. A legfontosabb elemei a következők voltak:
* A méretarány 1:20 000 és 1:25 000.
* A színek: fekete, barna és kék a topográfiai elemek; sárga a nyílt terület; szürke vagy zöld a korlátozott futhatóság (növényzet).
Igen jól reprezentálja ezt a szabványt az 1970-es NDK VB térképe.
ISOM 1975
Az ISOM második (már kis füzetként megjelent) kiadása 1975-ben jelent meg. A jelkulcs tulajdonképpen a skandináv országok topográfiai térképein alapult. A jeleket logikailag öt csoportba sorolták (ezek a csoportok napjainkig tovább élnek). Az előző kiadáshoz képest az alábbi változásokat vezették be:
* a méretarány 1:15 000 és 1:20 000;
* a zöld három árnyalata a növényzeti futhatóságot jelzi;
* a sárga szín és az átlós sárga csíkozás a félig nyílt területeket (tarvágásokat) jelzi;
* a szürke szín a csupasz sziklafelszíneké.
Az újdonságként megjelent pályajelölésekkel együtt a jelek száma éppen 100 lett.
Az ISOM 1975 egy kompromisszum volt a tagországok különféle igényei között.
* voltak ún. A kategóriás jelek, melyek használata kötelező volt;
* 25 B kategóriás jelet tartalmazott a jelkulcs, hogy az egyes tereptípusok sajátosságai ábrázolhatók legyenek;
* a C kategóriás jelek kiegészítik az A és B kategóriás jeleket, de ezeket csak hazai versenyeken lehetett használni (ilyen jel volt nálunk például a kidőlt fa).
A nemzetközi jelkulcs a fontosabb B kategóriás jeleket is tartalmazta (pl. leküzdhető kerítés).
ISOM 1982
Az ISOM harmadik kiadása az 1975-ös változat szisztematikus továbbfejlesztése: a hibásnak bizonyult részeket kiszűrték, az általánosan elfogadott részeket erősítették benne. A jelek száma alig változott. A fontos változások a következők voltak:
* A méretarány 1:10 000 és 1:15 000.
* Megjelennek a sárga egyes árnyalatai (raszterfokozatai) a láthatóság és a futhatóság lehetséges kombinációi ábrázolására.
* Zöld sraffozás az aljnövényzet jelölésére.
* Egyes nyomtatási színek kisebb megváltoztatása (barna, sárga, zöld).
ISOM 1990
Az ISOM negyedik kiadása már 20 éves gyakorlatra építhetett. Megszűnt az A és B kategóriás jelek közötti megkülönböztetés, és a C jelek teljes egészében kikerültek a jelkulcsból. Mivel a B kategóriás jelek egy része bekerült a jelkulcsba, így a jelek száma 105-re nőtt.
Összefoglalva az ISOM 30 éves fejlődését, az alábbiak jelenthetők ki:
* A folyamatos fejlődés, az alapos tanulmányok és tesztelés következtében ajánlásból szabályzattá vált.
* A méretarány folyamatosan nőtt: 1:40 000 => 1:25 000 => 1:20 000 => 1:15 000 => 1:10 000.
* A felülvizsgálatok között eltelt növekvő időszakok az egyre nagyobb elfogadottságot jelzik.
2. ISOM 2000
Mi az ISOM ma?
Mi nem az ISOM?
Egy ilyen szabályzat csak a legfontosabb, precízen definiált információkat tartalmazza. Hogy ezt a világos szerkezetet megtarthassa, az ISOM-nak rövidnek és világos szerkezetűnek kell lennie. Egy ilyen anyag nem lehet egyszerre szabvány és a térképkészítés segédkönyve. A Térképbizottság véleménye szerint ezt a szerepet az "Instructor's Kit" tölti be. Ez egy gazdagon illusztrált, sok példát tartalmazó CD, mely a terepmunka, a rajzolás és a nyomtatás "kézikönyve". De ennek ellenére az ISOM azért tartalmaz néhány fontos magyarázó megjegyzést.
Mint a versenyszabályzat része, az ISOM nem a kísérletezések terepe. Új jelek, új színek kikísérletezése inkább helyi versenyeken, mint nemzetközi vagy országos versenyeken szerencsés.
Miért volt szükség az ISOM 1990 megváltoztatására?
Még egy jó áru is továbbfejleszthető. Az ISOM 1990 a kézi térképrajzoláshoz, a tusrajzhoz vagy a karceljáráshoz igazodott. A számítógépek tömeges elterjedése teljesen új rajzolási és nyomtatási technikák használatát tette lehetővé. Ráadásul az IOF hivatalos "politikája" újabb szakágakat emelt a hagyományos tájfutással azonos rangra. Ezeket az új lehetőségeket és kihívásokat bele kell foglalni a térképszabványba. Az elmúlt években nyilvánvalóvá vált, hogy az ISOM 1990 egyes részeiben tett engedményeket a térképrajzolók olyan nem kívánt hatások elérésére használták, melyek kerülendők a nemzetközi versenyek térképein. Tehát az ISOM változtatásai a következő célok érdekében történtek:
* a meglévő szabványok igazítása a számítógépes térképészethez,
* az új nyomtatási módszerek figyelembe vétele,
* tartalmazza a tájfutás új formáit,
* szüntesse meg a kísérletezés lehetőségeit az IOF hivatalos versenyein.
A Térképbizottság politikája
Az elmúlt években a Térképbizottság folyamatosan nagy számú javaslatot kapott. Többségük csak kis mértékű változást javasolt, esetleg tisztázni szándékozott egyes részleteket. A nagy számú javaslat ellenére nem volt szükség jelentős, nagy változásokra. Tehát a beérkezett javaslatokkal összhangban az IOF Térképbizottság úgy döntött, hogy elkerüli az olyan komoly változtatásokat, ami például az 1975-ös vagy az 1982-es kiadást jellemezte. A döntés hátterében a következő érvek álltak:
* a versenyzők és a térképkészítők már jól ismerik az 1990-es jelkulcsot,
* a nagyobb változások bevezetése hosszabb időt vesz igénybe,
* a meglévő térképekbe befektetett munkát és pénzmennyiséget védeni kell,
* az elit versenyeken a sport komolysága, a professzionalizmus igényli a kiforrott szabályokat.
A látszólag konzervatív álláspont nem jelenti azt, hogy a Térképbizottság ne lenne nyitott az új trendekre.
3. Az ISOM 2000 változásai általánosságban
A digitális kartográfiához történő igazítás
A négyszínnyomás bemutatkozása
A számítógépes térképészet lehetővé teszi a számunkra, hogy a térképet a három alapszínre (cián, magenta, sárga) és a feketére bontsuk, közvetlenül a számítógépes állomány felhasználásával. Természetesen mindez csak egy lehetőség, és továbbra is az öt szín alkalmazása javasolt. Jóval nehezebb a méretek, színek állandósítása négyszínnyomás esetén - nem kívánt hatásként csökkenhet a térkép olvashatósága. A nehézségei ellenére bizonyos körülmények között a négyszínnyomás gond nélkül használható. Az ISOM 2000 ezzel kapcsolatban a következő ajánlásokat javasolja:
* ilyen térkép csak akkor használható nemzetközi versenyeken, ha a vonalvastagság, az olvashatóság, a színek pontosan eléri az ötszínnyomásnál már megszokott minőséget,
* a színes fénymásolás jó alternatíva egyes szakágakban, ahol a körülmények gyorsan változhatnak, és emiatt még közvetlenül a verseny előtt is szükség lehet a térkép javítására.
A tájfutás további formái, szakágai
A hagyományos tájfutást "szabványosító" ISOM 2000 az alapja a többi szakág jelkulcsának is. Mind a vonalvastagságok és raszter definíciók, mind a térképjelek azonosak. Ennek ellenére a többi szakág térképeinek generalizáltsági foka eltérő, és további jelek alkalmazása is szükséges.
4. Az ISOM 2000 konkrét változásai, újdonságai
A vonalvastagságok és raszterértékek globális megváltoztatásán felül az ISOM 2000 a hagyományos szakág térképei esetén a következő változásokat hozta:
Új jelek
113 Hosszúkás kúp
Olyan szembetűnően elnyúlt kúp, mely méretei következtében szintvonallal már nem ábrázolható (hossza a 12 métert, szélessége a 4 métert nem éri el). A kúpnak legalább 1 méterrel ki kell emelkednie a környező tájból. Az ennél nagyobb kúpokat már szintvonallal kell ábrázolni. A jel alakja nem változtatható meg (pontszerű jel) és két ilyen jel nem érhet össze. Ezek a jelek nem érhetnek hozzá a szintvonalhoz.
420 Speciális növényzeti objektum (zöld pont)
Ez a jel (a zöld körrel és x-szel együtt) a kis növényzeti tereptárgyak ábrázolására szolgál. A jel pontos jelentését jelkulcs-kiegészítésben kell megadni.
Törölt jelek
Két korábban használt jel tulajdonképpen más jelek kombinációja. Ezen két jel külön kiemelése felesleges, így törlésre kerültek (természetesen ettől függetlenül az eddigiekhez hasonlóan használhatók):
515 széles nyiladék
532 sportpálya
Új szekció
Egyes jelek nem köthetők egyértelműen az eddigi öt csoport egyikéhez sem. Ezért egy új csoportot hoztunk létre, az ún. "technikai jelek" számára. Három olyan jelet tartalmaz, amely korábban más csoportban volt, vagy csak szövegesen volt megadva:
601 mágneses északi irány
602 illesztőjel
603 magassági érték (korábban 118)
A hagyományos tájfutás térképeinek méretarányai
Az elmúlt évek legtöbbet vitatott kérdése a megfelelő méretarány meghatározása. Nagyszámú elit tájfutó megkérdezése is alátámasztotta az 1997-es VB ideje alatt tartott konferencián elhatározottakat:
* a hagyományos tájfutáshoz a megfelelő méretarány 1:15 000;
* 1:10 000 méretarány alkalmazható
- váltón,
- rövidtávú versenyen,
- szenior és fiatal kategóriákban;
* nagyobb méretarányú térképek csak oktatási célra használhatók.
Az 1:10 000 méretarányú az 1:15 000 méretarányú térképek nagyítása:
* az ábrázolt objektumok száma megegyezik (nincs több részlet a 10 000-es térképen);
* a generalizálás ugyanolyan szintű;
* egyedül a raszterek finomsága egyezik meg a 15 000-es térképekével.
Azok a terepek, amelyek 1:15 000-es méretarányban nem mutathatók be "olvashatóan", nem alkalmasok nemzetközi tájfutó versenyek rendezésére.
A versenytérképek mérete lehetőleg ne haladja meg az A/3-as méretet.
A futhatóság "finomhangolása"
A legtöbb megjegyzés és javaslat a futhatósággal kapcsolatban érkezett a Térképbizottsághoz. Több kifogás érte az aljnövényzet jelölését és a futhatósági kategóriákat. Igény mutatkozott egy új "növényzeti akadály" alkalmazására, ami olyan igazi 3-as zöld terület, ami minden körülmények között áthatolhatatlan (ilyen igazán áthatolhatatlan terület Magyarországon igen ritka, de egyes országokban valóban fontos lehet a használatuk).
Az aljnövényzet ábrázolására (407 és 409 számú jel) nem tudtunk a korábbinál grafikailag jobb megoldást javasolni, hiszen mindenképpen olyan jelet kell alkalmazni, ami lehetővé teszi aljnövényzet és egyes sárga színek kombinálását. Szintén nem került sor új, "nagyon zöld" jel bevezetésére. Viszont az alábbi jelek definíciója kis mértékben megváltozott:
406: lassan futható erdő
407: lassan futható aljnövényzet
A futhatósági kategória 50-80%-ról 60-80%-ra változott.
408: nehezen futható erdő
409: nehezen futható aljnövényzet
A futhatósági kategória 10-50%-ról 20-60%-ra változott.
410: nehezen leküzdhető bozót
A futhatósági kategória 0-10%-ról 0-20%-ra változott.
310: mocsár
311: vizenyős terület
A vonalvastagság 0,125 mm-ről 0,1 mm-re, a vonalak közötti távolság 0,25 mm-ről 0,2 mm-re csökkent. Emiatt a kis méretű mocsarak ábrázolása is javult.
402: nyílt terület, elszórt fákkal
Az ISOM 1990 ezt a jelet ellentmondásosan definiálta, ott a sárga színnel borított terület csak 35% volt az előírt 50% helyett. Az így ábrázolt terület nagyságának a térképen el kell érnie a 10 mm2-t.
404: durva nyílt terület, elszórt fákkal
Az ISOM 1990 definíciója nehezen értelmezhető volt. A jel olvashatóságát azzal javítottuk, hogy növeltük a fehér pontok méretét, de a sárga rész tónusértékét 50%-ról 70%-ra növeltük. Az így ábrázolt terület nagyságának a térképen el kell érnie a 16 mm2-t.
406: lassan futható erdő
407: lassan futható aljnövényzet
A jobb olvashatóság érdekében a zöld raszter értéke 20%-ról 30%-ra, illetve 50%-ról 60%-ra nőtt.
Zentai László