A rajtengedély szabályai


1. / A szabályzat hatálya a tájfutás sportágban - a versenyszabályzatban, bajnoki rendszerben, minősítési szabályzatban, versenykiírásaiban és egyéb szabályzataiban meghatározottak szerint - a versenyszerűen résztvevőre (továbbiakban: sportoló), valamint az őt tagsági, vagy egyéb jogviszony alapján foglalkoztató sportszervezetre (továbbiakban: egyesület) terjed ki.

2./1. A sportolókról a szövetség nyilvántartást vezet.

2. A nyilvántartásba vételt a sportoló és az őt foglalkoztató sportegyesület együttes írásbeli kérelmére a szövetség e feladattal megbízott bizottsága végzi.

3. Rangsoroló versenyen, illetve minősítő kategóriában csak az a sportoló indulhat, akit a bizottság nyilvántartásba vett és ezáltal rajtengedélyt kapott.

4. A rajtengedély visszavonásig, illetve egyesületváltoztatásig érvényes.

5. A rajtengedély elévül, ha a versenyző egy évig nem áll rajthoz, és erről egyidejűleg nyilatkozik is a sportoló.

6. Egy sportoló részére egyszerre csak egy rajtengedély adható ki.

7. Tanintézeti versenyeken, diákbajnokságokon rajtengedéllyel nem rendelkezők is indulhatnak, de minősítést nem kaphatnak.

3./1. A rajtengedélyesek jegyzékét a szövetség időszakonként a Tájfutásban megjelenteti.

2. A rajtengedély kérésben fel kell tüntetni a sportoló nevét, születési évét, hónapját, napját, lakcímét, valamint állampolgárságát.

3. 14 éves aluli versenyzőnél szerepelni kell a szülő, vagy a gyám hozzájárulásának a sportoló aláírásával együtt.

4. DSK-k, DSE-k sportolója a verseny színhelyén is kérhet rajtengedélyt visszamenőleges hatállyal.

5. A rajtengedély a bejegyzés napjától érvényes.

6. A rajtengedély-kérés beérkezésétől számított 15 napon belül meg kell azt adni, vagy hiánypótlásra az egyesületnek vissza kell küldeni azt.

7. rajtengedély megadásáról az egyesületet és a területi szövetséget másolati példánnyal értesíteni kell.

4./1. Ha a sportoló sportegyesületi tagsági viszonya megváltozik, a rajtengedély érvényét veszti. Az új sportegyesületnek és a sportolónak új rajtengedélyt kell kérni.

2. Átigazolás esetén a kérésnek tartalmaznia kell a régi sportegyesület nyilatkozatát.

3. Ha az átigazolással a korábbi egyesület nem ért egyet, akkor azt indoklással a kérés kézhezvételétől számított 30 napon belül a szövetség illetékes bizottságához meg kell küldeni. Az indoklás elmaradása esetén a bizottság a bejegyzést elvégezheti.

4. Az indokolt megtagadás elbírálására a főtitkár ad hoc bizottságot kér fel a kérdéses eset megtárgyalására. Az ügyintézés maximális időtartama a megtagadó nyilatkozat indoklásának beérkezésétől számított 60 nap.

5. Országos bajnokságon érvénytelen az a rajtengedély, melyet a bajnokság előtt 40 nappal, átigazolást követően jegyeztek be.

6. A rajtengedély kérésekor nyilatkozni kell az állampolgárságról.

5./1. Sportegyesület vagy annak szakosztályának megszűnése esetén a sportoló azonnal átigazolható (kaphat rajtengedélyt) bármely sportegyesülethez.

2. A sportegyesületek között létrejött megállapodás alapján átadott, átalakult ill. szakosztályi jogfolytonosságot élvező sportegyesületeknél történő rajtengedélykéréskor az egyének aláírása (ha szándékukkal megegyezik) pótolható az új egyesület nyilatkozatával.

3. Ha a sportoló nem kíván az átvevő sportegyesületnél rajtengedélyt kapni, akkor azonnal kérhet más sportegyesületnél.

6./ E szabályzat 1997. február 15-étől érvényes, és egyúttal hatályát veszti a rajtengedély kiadásáról szóló 1992. január 1-től érvényes szabályzat. 1997. Február 15-étől csak az új rajtengedélykérő lap érvényes.



Vissza a magyar tájfutó archívumhoz!
Vissza a magyar tájfutó információkhoz!