IOF Elnökség / IOF Council

Period
President
Vice-Presidents
Council members
General Secretary
Secretariat
1961-1963 Erik Tobé (SWE) Edelfrid Buggel (BRD)
Rolf Nüscheler (SUI)
Olaf Andersen (DEN)
Miroslav Hlavacek (TCH)
Erkki Sorakuru (FIN)
Ludvig Steff-Pedersen (NOR)
Inge Löwdin (SWE)  
1963-1965 Erik Tobé (SWE) Edelfrid Buggel (BRD)
Rolf Nüscheler (SUI)
Olaf Andersen (DEN)
Miroslav Hlavacek (TCH)
Erkki Sorakuru (FIN)
Ludvig Steff-Pedersen (NOR)
Inge Löwdin (SWE)  
1965-1967 Erik Tobé (SWE) Edelfrid Buggel (BRD)
Rolf Nüscheler (SUI)
Olaf Andersen (DEN)
Miroslav Hlavacek (TCH)
Erkki Sorakuru (FIN)
Ludvig Steff-Pedersen (NOR)
Inge Löwdin (SWE)  
1967-1969 Erik Tobé (SWE) Edelfrid Buggel (BRD)
Willy Mathys (SUI)
Olaf Andersen (DEN)
Miroslav Hlavacek (TCH)
Erkki Sorakuru (FIN)
Jan-Martin Larsen (NOR)
Inge Löwdin (SWE)  
1969-1971 Erik Tobé (SWE) Edelfrid Buggel (BRD)
Willy Mathys (SUI)
Olaf Andersen (DEN)
Miroslav Hlavacek (TCH)
Erkki Sorakuru (FIN)
Jan-Martin Larsen (NOR)
Inge Löwdin (SWE)  
1971-1973 Erik Tobé (SWE) Miroslav Hlavacek (TCH)
Willy Mathys (SUI)
Olaf Andersen (DEN)
Horst Stubenrauch (BRD)
Erkki Sorakuru (FIN)
Jan-Martin Larsen (NOR)
Inge Löwdin (SWE)  
1973-1975 Erik Tobé (SWE) Miroslav Hlavacek (TCH)
Willy Mathys (SUI)
Olaf Andersen (DEN)
Erkki Sorakuru (FIN) - died 1974
Horst Stubenrauch (BRD)
Atle Sundelin (NOR)
John Disley (GBR)
Inge Löwdin (SWE)  
1975-1977 Lasse Heideman (FIN) Miroslav Hlavacek (TCH)
Willy Mathys (SUI)
Olaf Andersen (DEN)
Horst Stubenrauch (BRD)
Atle Sundelin (NOR)
John Disley (GBR)
Ingvar Ritsel (SWE)
Lillvor Johansson (SWE)  
1977-1980 Lasse Heideman (FIN) Miroslav Hlavacek (TCH)
Willy Mathys (SUI)
Horst Stubenrauch (BRD)
Atle Sundelin (NOR)
John Disley (GBR)
Ingvar Ritsel (SWE)
Ib E. Nielsen (DEN)
Dick Adams (USA)
Lillvor Johansson (SWE)  
1980-1982 Lasse Heideman (FIN) Miroslav Hlavacek (TCH)
Willy Mathys (SUI)
Horst Stubenrauch (BRD)
Atle Sundelin (NOR)
John Disley (GBR)
Herbert Hartmann (BRD)
Bengt Saltin (SWE)
Gordon Hunter (CAN)
Inger Gärderud (SWE)  
1982-1984 Bengt Saltin (SWE) Miroslav Hlavacek (TCH) - died 1984
Heinz Tschudin (SUI)
John Disley (GBR)
Herbert Hartmann (BRD)
Gordon Hunter (CAN)
P.E. Birk-Jakobsen (DEN)
Sarolta Monspart (HUN)
Ted Wester (AUS)
Inger Gärderud (SWE) -1983
Sue Harvey (GBR) 1983-
 
1984-1986 Bengt Saltin (SWE) Josef Krch (TCH)
Heinz Tschudin (SUI)
Herbert Hartmann (BRD)
Gordon Hunter (CAN)
P.E. Birk-Jakobsen (DEN)
Sarolta Monspart (HUN)
Leif Karlsen (NOR)
Sue Harvey (GBR)
Sue Harvey (GBR)  
1986-1988 Bengt Saltin (SWE) Josef Krch (TCH)
Heinz Tschudin (SUI)
Herbert Hartmann (BRD)
P.E. Birk-Jakobsen (DEN)
Sarolta Monspart (HUN)
Sue Harvey (GBR)
Leif Karlsen (NOR)
Per Stensby (USA)
Lennart Levin (SWE) Sollentuna (SWE)
1988-1990 Heinz Tschudin (SUI) Josef Krch (TCH)
Sue Harvey (GBR)
Kalevi Tarvainen (FIN)
Sarolta Monspart (HUN)
Per Stensby (USA)
Hugh Cameron (AUS)
Åke Jacobsson (SWE)
John Pearson (BEL)
Lennart Levin (SWE) Sollentuna (SWE)
1990-1992 Heinz Tschudin (SUI) Josef Krch (TCH)
Sue Harvey (GBR)
Kalevi Tarvainen (FIN)
Sarolta Monspart (HUN)
Per Stensby (USA)
Hugh Cameron (AUS)
Åke Jacobsson (SWE)
John Pearson (BEL)
Lennart Levin (SWE) Sollentuna (SWE)
1992-1994 Heinz Tschudin (SUI) Sue Harvey (GBR)
Hugh Cameron (AUS)
Åke Jacobsson (SWE)
Sarolta Monspart (HUN)
Per Stensby (USA)
John Pearson (BEL)
Edmond Szechenyi (FRA)
Einar Undstad (NOR)
Lennart Levin (SWE) Sollentuna (SWE)
1994-1996 Sue Harvey (GBR) Åke Jacobsson (SWE)
Hugh Cameron (AUS)
Sarolta Monspart (HUN)
Edmond Szechenyi (FRA)
Einar Undstad (NOR)
Thomas Brogli (SUI)
Rimantas Mikaitis (LTU)
Bruce Wolf (USA)
Lennart Levin (SWE) Sollentuna (SWE)
1996-1998 Sue Harvey (GBR) Åke Jacobsson (SWE)
Hugh Cameron (AUS)
Edmond Szechenyi (FRA)
Thomas Brogli (SUI)
Higino Esteves (POR)
Rimantas Mikaitis (LTU)
Flemming Nörgaard (DEN)
Bruce Wolf (USA)
Barbro Rönnberg (FIN) Helsinki (FIN)
1998-2000 Sue Harvey (GBR) Åke Jacobsson (SWE)
Hugh Cameron (AUS)
Edmond Szechenyi (FRA)
Thomas Brogli (SUI)
Higino Esteves (POR)
Jan-Erik Krusberg (FIN)
Iordanka Melnikliyska (BUL)
Bruce Wolf (USA)
Barbro Rönnberg (FIN) Helsinki (FIN)
2000-2002 Sue Harvey (GBR) Åke Jacobsson (SWE)
Hugh Cameron (AUS)
Edmond Szechenyi (FRA)
Thomas Brogli (SUI)
Higino Esteves (POR)
Jan-Erik Krusberg (FIN)
Iordanka Melnikliyska (BUL)
Shin Murakoshi (JAP)
Barbro Rönnberg (FIN) Helsinki (FIN)
2002-2004 Sue Harvey (GBR) Åke Jacobsson (SWE)
Hugh Cameron (AUS)
Edmond Szechenyi (FRA)
Jan-Erik Krusberg (FIN)
Iordanka Melnikliyska (BUL)
Shin Murakoshi (JAP)
Leho Haldna (EST)
Marcel Schiess (SUI)
Barbro Rönnberg (FIN) Helsinki (FIN)
2004-2006 Åke Jacobsson (SWE) Hugh Cameron (AUS)
Edmond Szechenyi (FRA)
Marcel Schiess (SUI)
Jan-Erik Krusberg (FIN)
Iordanka Melnikliyska (BUL)
Shin Murakoshi (JAP)
Leho Haldna (EST)
Brian Porteous (GBR)
Barbro Rönnberg (FIN) Helsinki (FIN)
2006-2008 Åke Jacobsson (SWE) Hugh Cameron (AUS)
Edmond Szechenyi (FRA)
Marcel Schiess (SUI)
Shin Murakoshi (JAP)
Leho Haldna (EST)
Brian Porteous (GBR)
Heikki Kauppinen (FIN) - died 2008
László Zentai (HUN)
Barbro Rönnberg (FIN) Helsinki (FIN)
2008-2010 Åke Jacobsson (SWE) Hugh Cameron (AUS)
Brian Porteous (GBR)
Marcel Schiess (SUI)
Vincent Frey (FRA)
Leho Haldna (EST)
Astrid Waaler Kaas (NOR)
Eliot Lee (KOR)
Timo Ritakallio (FIN)
Maria Silvia Viti (ITA)
László Zentai (HUN)
Barbro Rönnberg (FIN) Helsinki (FIN)
2010-2012 Åke Jacobsson (SWE)

Marcel Schiess (SUI)
Leho Haldna (EST)
Brian Porteous (GBR)

Michael Dowling (AUS)
Vincent Frey (FRA)
Astrid Waaler Kaas (NOR)
Eliot Lee (KOR)
Timo Ritakallio (FIN)
Maria Silvia Viti (ITA)
László Zentai (HUN)
Barbro Rönnberg (FIN) Helsinki (FIN)
2012-2014 Brian Porteous (GBR) Leho Haldna (EST)
Michael Dowling (AUS)
Astrid Waaler Kaas (NOR)
Owe Fredholm (SWE)
Tatiana Kalenderoglu (TUR)
Timo Ritakallio (FIN)
Nick Suter (SUI)
Maria Silvia Viti (ITA)
Ting-wang ‘Dominic’ Yue (HKG)
László Zentai (HUN)
Barbro Rönnberg (FIN) Helsinki (FIN)
2014-2016 Brian Porteous (GBR) Leho Haldna (EST)
Michael Dowling (AUS)
Astrid Waaler Kaas (NOR)
Owe Fredholm (SWE)
Tatiana Kalenderoglu (TUR)
Mikko Salonen (FIN)
Nick Suter (SUI)
Maria Silvia Viti (ITA)
Ting-wang ‘Dominic’ Yue (HKG)
László Zentai (HUN)
Tom Hollowell (USA) Karlstad (SWE) - Nov 2015
2016-2018/2020 Leho Haldna (EST) Astrid Waaler Kaas (NOR)
Michael Dowling (AUS)
Mikko Salonen (FIN)
Owe Fredholm (SWE)
Vincent Frey (FRA)
Tatiana Kalenderoglu (TUR)
Nick Suter (SUI)
Maria Silvia Viti (ITA)
Ting-wang ‘Dominic’ Yue (HKG)
László Zentai (HUN)
Tom Hollowell (USA) Karlstad (SWE)