GPS hálózatok kiegyenlítése a legkisebb abszolút értékek módszere szerint

Gyenes_Robert.jpg (3991 bytes)
Gyenes Róbert,
NYME FFFK Geodézia Tanszék

  1. Bevezetés
  2. A geodéziai mérések automatizált feldolgozásának típikus példája a GPS-szel mért geodéziai hálózatok számítása. Ugyan a “felmérő által végzett” mérés a terepen a műszermagasság mérésén kívűl nem jelent többet, de durva és szennyezett durva hibák a vektorokat más okokból is terhelhetik. Az idevonatkozó szakirodalom bőségére és a dolgozat terjedelmére való tekintettel ezek ismertetését mellőzzük, de köztudott, hogy a vektorokat terhelő durva vagy durva hibának tekinthető hibák kimutatására csak a hálózat kiegyenlítése után van lehetőség. A legtöbb szoftver a vektorok durva hiba szűrését a vektorkomponensek standardizált javításainak vizsgálatával statisztikai próba (u-, t- vagy t próba) alapján végzi. A gyakorlatban a hibás vektor elhagyásával, esetleg más paraméter beállítások mellett történő újra számításával és a kiegyenlítésbe történő bevonásával a számítást megismétlik. Másik lehetőség robusztus kiegyenlítések alkalmazása. Ezek a módszerek GPS mérések feldolgozására nem terjedtek el. Ennek fő oka, hogy a vektor komponensek korreláltak (a vektorok közötti korrelációtól el szoktunk tekinteni). A legtöbb robusztus becslés pedig korrelált mérések kiegyenlítésére nem kidolgozott, bár erre irányuló kezdeményezések történtek [11],[12]. Ugyanez a helyzet a legkisebb abszolút értékek módszerével is. Jelen tanulmányomban a GPS-szel mért hálózatok legkisebb abszolút értékek módszere szerint végzett kiegyenlítésének általam kipróbált módszerét ismertetem.

  3. A kiegyenlítés sztochasztikus modellje
  4. A legkisebb abszolút értékek módszere szerint végzett kiegyenlítéskor a javítások súlyozott abszolút értékeinek az összegét minimalizáljuk, amely független mérések esetén a következőt jelenti:

    (2.1.)

    Korrelált mérések esetében pedig:

     

    (2.2.)

    ahol e egy n elemű összegező vektor, n a mérések száma, v a javítások vektora és P a súlymátrix. A pi súlyok dimenziója a javítások dimenziójának a reciproka. A súlymátrix elemeire szintén ez a megállapítás vonatkozik. A vektorfeldolgozás eredményeként a hálózat kiegyenlítése előtt rendelkezésünkre áll a vektorok kovariancia mátrixa, amely azzal a feltételezéssel, hogy a vektorok egymástól függetlenek, egy hiperdiagonál mátrix:

    (2.3.)

    Az egyes elemek dimenziója a javítások dimenziója négyzetének a reciproka. A (2.2.)-ben szereplő súlymátrixra tehát nem írható fel a legkisebb négyzetek módszere szerinti kiegyenlítésből ismert összefüggés. A kiegyenlítés normájára utalva ezért megkülönböztetésül a (2.2.)-ben szereplő súlymátrixot PL1-el fogjuk jelölni. Kampmann és Wolf [11] Fuchshoz hasonlóan [8] a standardizált javításokat vezette be, célfüggvényként a

    (2.4.)

    összefüggést felírva, ahol . A PL1 súlymátrixot a kovariancia mátrix Cholesky-féle felbontásából állították elő. Mint az ismeretes, valamely N mátrix Cholesky-féle felbontásának eredményeként egy olyan U háromszögmátrixot kapunk, amelyet transzponáltjával szorozva az eredeti mátrixot kapjuk:

    (2.5.)

    A Cholesky-féle felbontás csak diagonál mátrixok esetében egyértelmű, különben nem. Ezt egy 2´ 2-es mátrix felbontásán könnyű belátni. Legyen pl. valamely N mátrix a következő:

    Amiből :

    Ha viszont felcseréljük az eredeti N mátrix sorait és oszlopait:

    Ebből pedig:

    Ez pedig zavart okozhat, ha például valamilyen oknál fogva a javítások vektorba foglalt elemeit felcseréljük. Ekkor ennek megfelelően meg kell cserélni a kovariancia mátrix megfelelő elemeit is, így U már nem lesz egyértelmű. Ha a C kovariancia mátrixot úgy írjuk fel, hogy:

    , akkor a súlymátrix sem lesz egyértelmű. Egymástól független mérések esetében a PL1 súlymátrix főátlójában lévő elemei a P súlymátrix főátlójában lévő elemeinek a gyöke. A legkisebb abszolút értékek módszere esetén tehát a C kovariancia mátrix “általánosított” gyökére van szükségünk, amely a következő matematikai azonosságok alapján számítható.

    Ismeretes, hogy valamely valós, szimmetrikus, pozitív definit A mátrix sajátérték felbontásának eredményeként kapott sajátvektorokból álló S mátrixa és a sajátértékeket tartalmazó L mátrixa között a következő összefüggések állíthatók fel :

    (2.6.)

    ahol

    sajátvektorokat tartalmazó mátrix és

    ,

    az n számú sajátértéket tartalmazó diagonál mátrix. A (2.6.) alatti ötödik összefüggést alakítsuk át a következőképpen:

    (2.7.)

    Az A mátrix gyöke tehát:

    (2.8.)

    Tekintettel arra, hogy L diagonál mátrix, ezért

    Mivel a fentebb leírtaknak megfelelően a vektorok kovariancia mátrixa olyan hiperdiagonál mátrix, amely 3´ 3-as blokkokból épül fel, ezért a sajátérték felbontásra kidolgozott közvetlen összefüggések a kovariancia mátrix gyökének számítására célszerűen felhasználhatók [6]. Ezt a számítást egyszerre elegendő egy vektorra elvégezni, így mindig legfeljebb egy harmadfokú egyenletet kell megoldanunk. A leírtak szemléltetésére nézzünk meg egy példát. Legyen a C kovariancia mátrix a következő :

    A kovariancia mátrix karakterisztikus determinánsából a következő sajátértékeket kapjuk:

    A sajátvektorokat tartalmazó mátrix:

    A C kovariancia mátrix “gyöke”:

    A súlymátrix pedig :

    Természetesen ugyanerre a megoldásra jutunk, ha a P súlymátrixot elöször kiszámoljuk a kovariancia mátrix inverzeként, majd a (2.8.) összefüggést alkalmazva állítjuk elő a súlymátrix gyökét. Ennek részletes ismertetésétől azonban most eltekintünk.

    Fontos kihangsúlyozni, hogy teljes kovariancia mátrix esetében a sajátérték számítás iterációval lehetséges. Nagyméretű mátrixok sajátértékének számítására kidolgozott numerikus módszerek megtalálhatóak az idevonatkozó lineáris algebrai szakirodalomban. Egyes matematikai programok, mint pl. a MATLAB, ezt a feladatot egyetlen parancs megadásával hajtják végre.

  5. Kiegyenlítés a közvetett mérések módszere szerint
  6. Közvetett mérések módszere szerint végzett kiegyenlítéskor induljunk ki a szokásos jelöléseknek megfelelő

    (3.1.)

    javítási egyenletrendszerből, ahol A az alakmátrix, n a vektorok, r az új pontok száma, v a javítások, x a paraméter változások vektora, l a tisztatagvektor, amelyet az előzetes koordinátákból számított koordinátakülönbségek (Lo) és a vektor komponensek (L) különbségeként kapunk:

    (3.2.)

    A (3.1.) alatti egyenletrendszert lineáris programozással oldjuk meg, amelynek normálalakja figyelembe véve a különböző súlyokat a következő:

    (3.3.)

    A (3.3.)-ban szereplő mátrix azonban speciális felépítésű [5], hiszen az alakmátrix egy olyan hipermátrix, amely egységmátrixokból és nullmátrixokból áll. Pl. az 1. ábrán látható egyszerű hálózat alakmátrixa - ha a pontok sorrendje A,B,C - a következő:

    ,

    1.ábra

    azaz:

    A (3.3.)-ban szereplő ismeretleneket szimplex módszer alkalmazásával határozzuk meg. Erre vonatkozóan a [7]-ben Csebisev kiegyenlítésre kidolgozott algoritmust alakítottam át (3.3.) megoldására[9]. A kezdő szimplex mátrix a következő:

    (3.4.)

    Bizonyítható [13], hogy a (3.4.) alatti normálalak ekvivalens a (3.3.)-ban felírt összefüggésekkel. A (3.4.)-ből közvetlenül az koordinátaváltozásokat és a standardizált javításokat kapjuk meg. A tényleges javításokat ezután a

    (3.5.)

    összefüggéssel számoljuk.

  7. Önálló hálózat kiegyenlítése
  8. Különböző okokból előfordulhat, hogy önálló hálózat kiegyenlítését kell elvégeznünk. A legkisebb négyzetek módszerével történő kiegyenlítéskor ezt a feladatot vagy egyetlen pont mindhárom koordinátájának megkötésével, vagy kiegészítő kényszerfeltételekkel, esetleg pszeudoinverz alkalmazásával oldjuk meg. Az utóbbi két esetben az

    (4.1.)

    feltétel mellett teljesül az a feltétel is, hogy a koordinátaváltozások összege nulla lesz. A legkisebb abszolút értékek módszere szerinti kiegyenlítéskor a paraméterváltozásokra az kiegészítő feltételt írjuk elő. Látható, hogy az önálló hálózat kiegyenlítése a matematikai programozás nyelvén szólva egy többcélú programozási feladatot jelent. Ezt a problémát egyszerűbben két lépésben tudjuk megoldani. A megoldást az S transzformációból ismertek szerint mutatom be. Tételezzük fel, hogy egyetlen pont mindhárom koordinátáját rögzítve elvégezzük a kiegyenlítést. Ennek eredményeként megkapjuk a paraméterek tetszőleges vektorát. Az előzetes paraméterekhez () hozzáadva kapjuk a paraméterek kiegyenlített értékét:

    (4.2.)

    A torzítatlan, feltételnek is eleget tevő paraméterváltozásokra és kiegyenlített paraméterekre pedig a

    (4.3.)

    összefüggés írható fel. A (4.2.) és (4.3.) összefüggésekből:

    (4.4.)

    ahol T az eltolás vektor. A (4.4.) alatti egyenletrendszer feltételt kielégítő megoldása :

    (4.5.)

    A torzítatlan paraméterváltozásokat tehát úgy kapjuk meg, hogy a tetszőleges megoldás eredményeként kapott paraméterváltozásokból levonjuk a paraméterváltozások mediánját. Tehát egy pont esetében :

    (4.6.)

  9. Számpélda

Példaként a 2. ábrán látható hálózat kiegyenlítésének eredményeit mutatom be.

2.ábra

A hálózat 5 pontból állt, amelyben 2 ismert pont volt, a 05-ös és a 29-es. A mérést 5 db kétfrekvenciás vevővel 1 órás periódusban végeztük. A hálózatot kiszámoltam beillesztett és önálló hálózatként is. Beillesztett hálózatként történő számításkor a két OGPSH pont koordinátáit tekintettem változatlannak. A számítást a legkisebb abszolút értékek módszere (LAM) mellett elvégeztem a legkisebb négyzetek módszerével (LNM) is. A javításokat az I., a koordinátaváltozásokat a II. táblázat tartalmazza, amelyeket mm-ben adtam meg. Önálló hálózatként történő kiegyenlítés mellett a hálózati kerethibák lehetséges kimutatása miatt döntöttem. Ha összehasonlítjuk a beillesztett hálózatként a kétféle módszerrel számított javításokat, akkor érdekes eredményre jutunk. Azok a vektorok, amelyeknek végpontja a 05-ös pont nagyságrendileg, egyes vektoroknál két nagyságrenddel is nagyobb javításokat kaptak a többi vektor javításához képest. Ez a helyzet például a 05-1 és a 29-1 vektoroknál is. A legkisebb négyzetek módszere esetén nem ez a helyzet. A vektorok javításainak elemzéséből megállapítható, hogy a 05-ös pont “gyanús”, amit az is mutat, hogy a 05-29 vektor javítása is nagy. Természetesen ha figyelembe vesszük, hogy ennek a vektornak a hossza közelítőleg 11 km, akkor a javítások komponenseiből számítható 3 cm-es javítás relatív nem sok. Mind a pontraállás, mind a műszermagasság mérésének helyességét ellenőriztük, így az ebből adódó hibalehetőség kizárt. Ha a hálózatot önálló hálózatként számoljuk, akkor a javítások abszolút értékei mindkét módszer esetében 0,5 mm alattiak. Mégegyszer felhívnám a figyelmet arra, hogy a mérés egy periódusban történt. Mindkét módszer esetében számoltam a súlyegység középhibáját is, amelyet az I. táblázat utolsó sorában tüntettem fel. A legkisebb abszolút értékek módszere esetében az , a legkisebb négyzetek módszere esetében pedig az ismert összefüggéssel. Az f a fölös mérések száma. Beillesztett hálózatként történő számoláskor a fölös mérések száma 21 volt, önálló hálózatként történő kiegyenlítéskor 18. A II. táblázatban szereplő koordináta változásokat tanulmányozva megállapítható, hogy a 05-ös pontra korábban tett megállapítás helytálló volt. A 29-es pontnál a koordinátaváltozás nem tekinthető mértékadónak. A legkisebb négyzetek módszere esetében azonban a Z koordináta változása majdnem kétszerese a legkisebb abszolút értékek módszerével számított értéknek. Összeségében véve megállapítható, hogy figyelembe véve Magyarország közepes földrajzi szélességét, a Z koordináta változása a pont hibás ellipszoid feletti magasságával hozható összefüggésbe.

VEKTOROK JAVÍTÁSAI [mm]

I. táblázat

Vektor

LAM

LNM

Beillesztett

Önálló

Beillesztett

Önálló

vx

vy

vz

vx

vy

vz

vx

vy

vz

vx

vy

vz

05-1

+3,9

-10,2

+26,0

+0,1

0,0

+0,1

+2,6

-7,1

+18,0

+0,1

+0,1

+0,1

29-1

+0,4

+0,1

+0,2

+0,1

0,0

+0,1

-0,9

+3,2

-7,8

+0,1

0,0

+0,1

2-1

-0,1

0,0

-0,1

-0,1

0,0

-0,1

-0,2

0,0

-0,3

-0,2

0,0

-0,2

05-2

+3,5

-10,3

+25,6

-0,3

-0,1

-0,3

+2,4

-7,2

+17,9

-0,1

0,0

-0,2

29-2

-0,1

0,0

-0,2

-0,3

-0,1

-0,3

-1,3

+3,1

-7,9

-0,2

0,0

-0,2

05-3

+3,8

-10,6

+26,0

0,0

-0,4

+0,1

+2,5

-7,3

+17,7

0,0

-0,3

+0,1

29-3

+0,3

+0,1

+0,1

0,0

0,0

0,0

-1,0

+3,4

-8,2

+0,1

+0,1

0,0

2-3

-0,1

0,0

0,0

-0,1

0,0

0,0

-0,2

+0,2

-0,5

-0,1

0,0

-0,1

1-3

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

+0,2

-0,3

0,0

0,0

0,0

05-29

+3,6

-10,3

+25,8

+0,1

0,0

0,0

+3,6

-10,3

+25,8

0,0

+0,1

0,0

mo

14,2

0,2

19,1

0,2

koORDINÁTA VÁLTOZÁSOK [mm]

II. táblázat

Pont-szám

LAM

LNM

Beillesztett

Önálló

Beillesztett

Önálló

x

y

z

x

y

z

X

y

z

x

Y

z

1

-0,5

+2,3

+4,9

-0,8

+2,2

0,0

-1,8

+5,4

-3,1

-1,6

+3,9

-3,5

2

-1,7

-1,0

+2,9

-1,9

-1,1

-2,0

-2,9

+2,1

-4,8

-2,6

+0,6

-5,4

3

+3,4

+1,1

+8,0

+3,1

+1,0

+3,1

+2,1

+4,4

-0,3

+2,3

+2,7

-0,4

05

-

-

-

+3,5

-10,3

+21,0

-

-

-

+2,7

-8,8

+17,5

29

-

-

-

0,0

0,0

-4,8

-

-

-

-0,8

+1,6

-8,3

6. Összefoglalás

Tanulmányomban a GPS-el mért hálózatok legkisebb abszolút értékek módszere szerinti kiegyenlítését mutattam be. Mivel általában csak a vektorkomponensek közötti korreláció figyelembevételével végezzük el a kiegyenlítést, ezért a kiegyenlítés sztochasztikus modelljének és célfüggvényének felállításakor figyelembe kellett venni a komponensek közötti korrelációt is. A célfüggvényben szereplő súlymátrixot a vektorok kovariancia mátrixának sajátérték felbontásából számoltuk. Külön ismertettem az önálló hálózat kiegyenlítésének problémáját és megoldását, valamint számpéldán keresztül bemutattam a leírtak gyakorlati alkalmazását. A bemutatott példa alapján is belátható, hogy robusztus kiegyelítés alkalmazása GPS mérések kiegyenlítésekor is indokolt lehet. Ezzel a módszerrel a kerethibák hatása is jobban kimutatható, hatása az új pontokról biztonságosabban leválasztható.

IRODALOM

[1]: Barrodale, I.-Roberts,F.D.K: An improved algorithm for discrete L1 linear approximation. SIAM Journal, 1973, No 5. 839-848 old.

[2]: Burstedde, I.-Cremer, K.: Zur Ausgleichung geodätischer Netze nach der 1-norm. AVN, 6/1986, 228-234 old.

[3]: Carosio, A.: Robuste Ausgleichung. VPK 11/1979.

[4]: Caspary, W.-Borutta, H.:Robust estimation in deformation models. Survey Review 1987, Vol. 29, No 223. 29-46 old.

[5]: Csepregi Sz.: GPS hálózatok kiegyenlítése. 12. Kozmikus Geodéziai Szeminárium.Székesfehérvár, 1999.

[6]: Csepregi Sz.: Kiegyenlítő számítás. SE FFFK jegyzet, 1999.

[7]: Fazekas F. szerk.: Műszaki matematikai gyakorlatok-Matematikai programozás. TK, 1967.

[8]: Fuchs, H.:Contributions to the adjustment by minimizing the sum of absolute residuals. Man. Geodetica, 1982, Vol. 7, 151-207. old.

[9]: Gyenes R.:Robusztus kiegyenlítés szennyezett normális eloszlás felhasználásával. OTDK dolgozat, SE FFFK, Székesfehérvár, 1996.

[10]: Illner, I.:Datumfestlegung in freien Netzen. DGK Reihe C, Heft Nr.309, München 1985. Dissertationen.

[11]: Kampmann, G.-Wolf, H.: L1-Norm-Schätzung mit korrelierten Beobachtungen. ZfV, 10/1989, 493-497 old.

[12]: Xu Peiliang : On robust estimation with correlated observations. Bull. Geod. 1989, 237-252. old.

[13]: Zuhovickij, Sz.I.-Poljak,R.A.-Primak,M.E.: Algorifm dlja resenyija zadácsi vüpuklovo Csebisevszkovo priblizsenyija. DAN CCCP, 1963, No 1. 27-30.old.

Adjusment of GPS networks by minimizing the sum of the absolute residuals