Vándorgyűlés Szombathelyen
Dr. Joó István
egyetemi tanár – ifj. Joó István újságíró
A Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság (továbbiakban Társaság) a kétévenként szokásos vándorgyűlését ebben az évben (július 5-7. között) Szombathelyen, a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ épületében tartotta (Ady E. tér 5.). A korszerű, és központi fekvésű épület-együttes és az annak közelében lévő szálláslehetőségek, valamint az ugyanott lévő autóbusz-pályaudvar jó feltételeket nyújtott mind a szakmai, mind pedig a kapcsolódó rendezvények számára (regisztráció, kiállítások, fogadások stb.).
A tanácskozás előkészítését és lebonyolítását a Társaság főtitkára és a titkárság, továbbá a helyi Szervező Bizottság sikeresen oldotta meg, amely munkában viszont Vas megye földhivatalai, az MFTTT helyi csoportja, a Geodézia Rt. helyi osztálya és a megye más szakirányú intézményei is kivették részüket.
A 2001. évi vándorgyűlés főbb témakörei a következők voltak:
A felsorolásból megállapítható, hogy a vándorgyűlés témakörei felölelték a földügy összes kurrens problémáját, továbbá a földmérés-térképészet legfontosabb fejlesztési területeit. A leírtakból az is kitűnik, hogy a rendezvény keretében a földügy és tágabb érelemben a hazai földmérés-térképészet legfontosabb kérdései megtárgyalásra kerültek.
A tanácskozás helyszínén két kiállítás is hozzájárult a résztvevők tájékozottságának növeléséhez. Az egyik egy gazdag térképkiállítás, amely felhasználta a Budapesten (BME) 2000 szeptemberében megrendezett „Magyarország ezer éve a térképeken” c. millenniumi kiállítás anyagát. A másik pedig – számos műszer-forgalmazó és egyéb intézmény együttes kiállítása –, amelyen a geodézia-térképészet-térinformatika legújabb eszközeivel és egyéb termékeivel (eljárásaival) lehetett megismerkedni.
Sajátos színt adott a tanácskozásnak, hogy a vendégek/előadók között három külföldi ország szakembere is szerepelt; nevezetesen Ausztria (Burgenland) egyik kataszteri hivatalának nyugdíjas vezetője, a Szlovák Geodéziai, Kartográfiai és Kataszteri Hivatal főosztályvezetője, továbbá az Erdélyi Magyar Műszaki Társaság (EMT) földmérési szekciójának vezetője, és mindegyik előadás az ottani kataszteri munkák helyzetével, körülményeivel foglalkozott.
A már régóta kialakult gyakorlat szerint a háromnapos rendezvény utolsó napján szakmai kirándulásokon lehetett részt venni. Ezek közül Cák, Velem, Szombathely, Kőszeg, Bük megtekintése és egy rövid Burgenlandi átruccanás is szerepelt (Irottkő, Rohonc, Léka).
A tanácskozás rövid statisztikája: közel 400 résztvevő, 45 előadással, amelyek (a nyitó és a záró plenáris üléseken kívül) párhuzamos szekció-ülések keretében hangzottak el.
Az ünnepélyes nyitó plenáris ülésen az elnöki teendőket dr. Detrekői Ákos akadémikus, a Társaság elnöke látta el, aki elnöki köszöntőjében üdvözölte a hazai és külföldi vendégeket és a tanácskozás résztvevőit. Foglalkozott a helyszín és időpont megválasztásának sajátosságaival (Vas megye az ország nyugati széle, legutóbb 25 éve volt Szombathelyen vándorgyűlés, és a XXI. század – a 3. évezred – első vándorgyűlése).
Ezt követően vázolta a földügy/földmérés időszerű kérdéseit, amelyek megtárgyalására a rendezvény jó lehetőséget nyújt (ingatlan-nyilvántartás, DAT, IIER, minőségbiztosítás, szabványok stb.). Ezt követően átadta a szót Apagyi Géza mb. főosztályvezető helyettesnek, aki tolmácsolta az FVM felső vezetésének üdvözletét és ismertette a közigazgatási államtitkár előadását. (Az anyag a folyóirat ugyanezen számában közlésre kerül.)
A plenáris ülés második előadója Markó Péter, Vas Megye Közgyűlésének elnöke volt. Az előadó előbb köszöntötte a tanácskozás résztvevőit, majd jól tömörített, tárgyilagos, szabad előadásban ismertette Vas megye sajátosságait (gazdasági és foglalkoztatottsági jellemzők, kulturális és turisztikai jellegzetességek stb.).
Az elhangzottakból néhány adatot (információt) mi is felsorolunk.
A kulturális sajátosságok között foglalkozott Szombathely (Sabaria) történelmi emlékeivel (Izisz-szentély, romkert és borostyánkő-út), a lakosok magas fokú tolerancia-készségével, Kőszeggel (Jurisics M. /1498-1545/ és Kőszeg megvédése /1532/), a Rába-mentével, az Őrséggel, a Kámoni Arborétummal, az Árpád-kori és későbbi emlékekkel; Ják, Velemér, Őriszentpéter, Magyarszecsőd, Vasvári (sánc), Sárvár, Ság-hegy stb.
A megye egykori nevezetes személyiségei közül utalt Szt. Mártonra (Sabaria szülötte, római katona, majd keresztény lett /köpeny a didergőnek/ végül püspök), továbbá Hamvas Bélára (1897-1968), Berzsenyi Dánielre (1776-1836).*
* Ezt a sort kiegészíthetjük még a következőkkel:
Nádasdy Tamás (1498-1562): főúr, horvát bán, majd országbíró,
Bezerédj László: (kastély Zsennyében),
(Béri) Balog Ádám (?-1720): kuruc ezredes,
Széll Kálmán (1845-1995): képviselő, pénzügyminiszter, miniszterelnök, bankár,
Márkus Emília (1862-1949): Jászai Mari mellett a századforduló kiváló drámai színésznője,
Derkovits Gyula (1894-1934): nagy tehetségű festő és grafikus,
Weöres Sándor (1913-1989): költő és műfordító,
Sinkovics Imre (1928-2001): színész
A nyitó ülésszak következő előadója dr. Kovács Jenő, a MTESZ Vas megyei szervezetének elnöke volt, aki szakterülete szerint építőmérnök.
Üdvözölte a tanácskozást. Tájékoztatást adott a MTESZ Vas megyei tevékenységéről (amelynek keretében a mi társaságunk /MFTTT/ helyi csoportja is működik). Elmondta, hogy a megyében a MTESZ nyereségesen működik. Ismertette továbbá, hogy napjainkban a jó vezetőt a következők jellemzik:
Dr. Szabó Gyula ezredes, az MH Térképészeti Hivatal (TÉHI) parancsnoka „A Magyar Honvédség topográfiai térképrendszerének átalakítása” címmel tartott előadást. (Mivel a tartalmas és jól illusztrált előadást lapunk mostani számában ugyancsak közöljük, ezért a magunk részéről csupán utalunk az előadás fontosabb fejezeteire.)
Beszélt az MH (HM és Vezérkar) átalakításáról, a katonai térképészet átszervezéséről, a NATO-tagságból fakadó feladatokról (WGS-84, NATO-szabványok). Foglalkozott a DITAB-bal és ennek jelkulcsaival. Kiemelte az 1:10 000 ma.-ú térképek domborzatrajza digitalizálásának és a Magyar Topográfiai Programnak a fontosságát.
Vincze Alajos, a Vas Megyei Földhivatal vezetője köszöntötte a tanácskozás résztvevőit; kifejezte örömét, hogy a megyében üdvözölheti a földügy/földmérés-térképészet nagy számban jelen lévő képviselőjét. Elmondta, hogy a megye földhivatalainak legfontosabb feladata ma az ún. zsebszerződések feltárása és annak megakadályozása, hogy a törvénytelen megállapodások alapján a vevők a kérdéses ingatlanok tényleges tulajdonosai lehessenek.
A plenáris ülés befejezése után következett a „ Magyarország ezer éve térképeken” c. kiállítás megnyitója, amelyre a rendezők dr. Prugberger Emilt, Szombathely Megyei Jogú Város alpolgármesterét kérték fel.
A délelőtti program következő eseménye volt a „Műszer és számítástechnikai kiállítás” megnyitása. A megnyitó beszédet dr. Gross Miklós, a Társaság alelnöke, a Földmérő és Térképész Vállalkozók Egyesületének elnöke tartotta meg.
A tanácskozás első napjának délutánján már szekció-ülések következtek. Az A-szekció levezető elnöke dr. Gross Miklós volt, a témakörök pedig: a három külföldi előadás (Ausztria, Szlovákia, Románia); továbbá a DAT és a földalapú támogatások integrált igazgatási és ellenőrzési rendszere (IIER).
A B-szekció témái: topográfia, DAT-50, térinformatika, légifénykép adatszolgáltatás, CORINE. A szekció levezető elnöke Buga László alezredes (a Társaság főtitkárhelyettese, a MH Térképészeti Kht. igazgatója) volt.
A Földmérő és Térképész Vállalkozók Egyesületének fogadását – a térképkiállítás termeiben – dr. Gross Miklós, az egyesület elnöke nyitotta meg. Az amúgy is sikeres első napi ülések kedvező hangulatát csak tovább fokozták a fogadáson felszolgált italok és harapnivalók.
A vándorgyűlés második napjának délelőttje (péntek) volt a legzsúfoltabb. Ekkor már három párhuzamos szekcióban folytak az előadások.
Az A-szekció levezető elnöke dr. Mihály Szabolcs, a FÖMI főigazgatója volt. Az itt elhangzott hét előadás az alapadatok minőségével, a DAT-térképek (adatok) forgalomba-adásával, az adatszolgáltatással, -felhasználással és adataink elemzésével, továbbá ortofotó-alkalmazásokkal foglalkozott.
A B-szekció ülését dr. Ágfalvi Mihály, a fehérvári főiskola főigazgató helyettese, főiskolai tanár vezette. Az elhangzott előadások meglehetősen változatos témákkal foglalkoztak, nevezetesen: DAT-állományok változásvezetése, GPS-alkalmazások, mérnökgeodéziai munkák és birtokrendezés.
A C-szekció – Kassai Ferenc vezetése mellett – nyolc előadást tárgyalt meg, amelyek a távérzékelés alkalmazásaival (belvíz-árvíz), térinformatikával, a geodézia történetének oktatásával, GPS-sel és egyéb műszeres témákkal foglakoztak.
A tanácskozás záró, plenáris ülése péntek délután volt. Az öt előadásból álló ülésszakot Bartos Ferenc, a Társaság főtitkára vezette.
Az első előadást (FVM FTF) Hodobay-Böröcz András osztályvezető tartotta, amelyben az állami földmérési-térképészeti alapmunkák helyzete került bemutatásra. Ezt követően dr. Márkus Béla egyetemi tanár, az NYME Geoinformatikai Főiskolai Kar főigazgatója a Geomatika-oktatás kérdéseit elemezte, majd két előadó is foglalkozott a földügy (földmérés-térképészet) jövőjével: dr. Mihály Szabolcs, a FÖMI főigazgatója, illetőleg Osskó András, a Fővárosi Földhivatal helyettes vezetője.
A dr. Vass Tamás-Winkler Péter előadópáros a FÖMI digitális adatbázisait ismertette, és vázolta az ezekből törtnő adatszolgáltatást.
A záró plenáris ülés végén a Társaság főtitkára összefoglalta a vándorgyűlés főbb eredményeit, az ott felszínre került kérdéseket, nevezetesen:
Végül a főtitkár köszönetet mondott a nagy érdeklődésért (közel 400 résztvevő). Kifejezte köszönetét Vas megyének: a megyei és városi vezetés, továbbá a Megyei Földhivatal és a helyi vállalkozások támogatásáért.
Köszönetet mondott az előadóknak a tartalmas előadásokért, a hallgatóságnak az aktív részvételért.
Külön megköszönte a helyi szervezők áldozatkész, kultúrált és eredményes munkáját, amelynek eredményeként baráti, kollegiális légkörben tölthettük ezeket a napokat.
Külön is köszönetet mondott Bogánné Viszket Katalinnak, a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ vezetőjének, aki vendégszerető háziasszonyként nagymértékben járult hozzá a kellemes, és kultúrált környezet biztosításával a tanácskozás sikeréhez.
A hagyományos baráti találkozóra még ugyancsak péntek este, a Helyőrség Művelődési Központja helyiségeiben került sor. Itt a jó zene, a változatos italok és az ízes vasi ételek alapozták a jó hangulatot, amelyet kötetlen beszélgetésekkel is módunk volt hasznosítani.
A baráti vacsora elején az ott lévő színház-teremben a szombathelyi „GEO-GEGPICTURE” műkedvelő társaság műsorát lehetett megtekinteni.
A vacsora elfogyasztása után a jó zene mellett a tánc következett, majd eközben az ezeréves magyar államiság emlékére rendezett parádés tűzijátékot is megtekinthettük. (Ez utóbbi anyagi feltételeit egyik önzetlen földmérő vállalkozó biztosította.)
Összefoglalva: ez év július elején (VII. hó 05-07.) Szombathelyen (előző este esővel kezdődő, majd mégis kellemes nyári időben) sikeres tanácskozáson vehettünk részt. A rendezvény szakmai sikerein túl élvezhettük a kultúrált környezetet, a szép várost, a vasi emberek barátságát.
A városban (és a megyében) érződött a kétezer éves múlt; az emberek toleranciája, a Nyugat közelsége. Reméljük, hogy mindehhez – belátható időn belül – az ország többi régiója is felzárkózhat!