Földmérési-térképészeti-
térinformatikai ismeretek oktatása a magyar felsőoktatásban

Joo_Istvan.jpg (4317 bytes)
Dr. Joó István
egyetemi tanár, NYME FFFK

A Geodézia és Kartográfia folyóirat 2001/6. számában már tárgyaltuk a magyar felsőfokú (földmérő/térképész) szakember-képzés jellemzőit. Ez a gyakorlatban a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME), az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen (ELTE) és a Nyugat-Magyarországi Egyetem Földmérési és Földrendezői Főiskolai Karán (NYME FFFK) folyó képzés bemutatását jelentette. Ugyanakkor nem tárgyaltuk a BME-n rendszeresen végzett olyan földmérési ismeretek oktatását, amelyek révén az ott tanuló mérnökhallgatók megszerezhetik a saját szakterületük hatékony műveléséhez szükséges geodéziai-térképészeti-térinformatikai ismereteket.

Ez utóbbi tevékenység bemutatása esetén azonban gondolnunk kell arra is, hogy a BME-n kívül más felsőoktatási intézményben is oktatják a földmérési ismereteket.

A leírtakra tekintettel ebben az összeállításban átfogóan bemutatjuk azon hazai felsőoktatási intézmények (karok, tanszékek) körét, ahol a földméréshez sorolható tárgykörök oktatása is folyik, de a hallgatók végül is más szakirányú oklevelet (diplomát) kapnak.

A részletesebb bemutatás előtt még fel szeretnénk hívni a figyelmet arra, hogy a szóba jöhető felsőoktatási intézményektől meglehetősen eltérő felfogású és részletességű információkat tudtunk csak begyűjteni. Ebből pedig következik, hogy a tárgyalt intézmények (földmérési ismeretek oktatása szerinti) összevetése alig volt lehetséges. Ennek ellenére reméljük, hogy ezzel az összeállítással a témában érdeklődő kollégák ezirányú tájékozottságának fokozásához mégis hozzá tudunk járulni.

A továbbiakban sorra veszzük a földmérési ismereteket oktató intézményeket; a sorrendnél pedig (egy-két kivételtől eltekintve) az abc szerint járunk el.

A BME Építőmérnöki Karán nagy számú hallgató tanul geodéziát (Geodézia I. és Geodézia II.), továbbá térinformatikát a következők szerint.

Geodézia I. kötelező tárgy a teljes kar számára (2-300 hallgató). A tárgy oktatása egy félévben, (2+2) óra kiméretben folyik, amely beszámolóval zárul és négy kreditet jelent.

A Geodézia II. oktatását ugyancsak egy félévben, (2+2) órában végzik a 300 hallgató részére, amely vizsgával zárul, és ez négy kredit.

Emellett a programhoz tartozik egy nyolc napos geodéziai mérőgyakorlat (Balatonkenese); két kredittel.

A Szerkezetépítő ágazat mellék szakirányként választhatja az Építőipari geodézia szakirányt két tantárggyal (Építésirányítás, mozgásvizsgálatok és Mérnöki létesítmények geodéziája). Az Infrastruktúra – Környezetmérnöki ágazat mellék szakirányként (az Építőipari geodézia szakirányon túl) még a Térinformatika szakirányt is választhatja (Térinformatikai elemzések, Térinformatikai adatrendszerek).

A Térinformatika választható tárgy a szerkezet-építő- és az infrastruktúra-környezetmérnöki ágazat számára.

Az Építésirányítás és mozgásvizsgálat c. tárgy ugyancsak választható az építőipari szakirány számára. Jellemzői: egy félév, (2+4) óra; vizsgával, és hét kredit; a hallgatók száma – az építő és földmérőmérnök hallgatók mellett – négy-öt fő.

A Mérnöki létesítmények geodéziája c. tárgy megint választható tárgy; (3+4) óra kiméretben, vizsgával és nyolc kredit.

A Térinformatikai elemzések c. tárgy választható az építőipari szakirányban. Jellemzői: egy félév, (4+3) óra, vizsgával és nyolc kredit.

A Térinformatikai adatrendszerezek c. tárgy ugyancsak választható a térinformatikai szak-

 

irány számára (4+2) órával, vizsga mellett és hét kredit.

A BME Építőmérnöki Karán a szabadon választható műszaki tárgyak között olyanok találhatók, mint: Adatgyűjtés, GPS,  A geofizika új irányai.

A nem műszaki, de szabadon választható tárgyak sorában a következők találhatók: Igazságügyi szakértés; Management és egyéb témák.

Megemlítjük még, hogy az Építőmérnöki Karon tanuló mintegy 300 hallgató a kilencedik félévben (kötelező tárgyként) hallgatja a Geodézia c. tárgyat; heti két órában, amely vizsgával zárul és két kredit pontot ér.

A Miskolci Egyetem (ME) Műszaki Földtudományi Karán a geodézia és kapcsolódó tárgyak oktatása a következők szerint folyik.

Geodézia és Térinformatika c. tárgy

Olaj- és Gázmérnöki Szak(20-30 hallgató)

Műszaki Földtudományi Szak ( 25-35 hallgató)

Környezetmérnöki szak (50-60 hallgató)

Geográfus szak: két félév, összesen (4+4) óra, vizsgával. A hallgatók száma: 15-20 fő

Geodézia és bányméréstan c. tárgy

Bányászati és Geotechnikai szak (5-15 hallgató)

Méréselmélet c. tárgy

Környezetmérnöki szak (50-60 hallgató)

Térképészeti ismeretek c. tárgy (fakultatív)

Geográfus szak: egy félév, (2+2) óra, vizsgával

Bányaméréstan II c. tárgy (fakultatív)

Bányászati és geotechnika szak: egy félév, (2+0) óra

Lokális és regionális térinformatikai rendszerek c. tárgy (fakultatív);

szakoktól függetlenül: egy félév, (2+0) óra.

ME Főiskolai szintű szakoknál kötelező tárgy a Geodézia és bányamérés c. tárgy; (5-10 hallgató)

A Geodézia és bányamérés szakon:

ME Gépészmérnöki Karon a Geoinformatika tervező blokknál a Modern geodézia és geoinformatika c. tárgy oktatását végzik, kötelező tárgyként egy félévben (2+2) órában; vizsgával.

A Pécsi Tudomány Egyetem (PTE) keretében működő Pollack Mihály Műszaki Főiskolai Kar keretében a geodéziai tárgyak oktatása a következők szerint folyik.

a)    Építész Kar (10 féléves képzés, 60 hallgató)

    Geodézia: egy félév; (2+2) óra, vizsgával

b)    Építészmérnök szak (hat féléves képzés, 80 hallgató)

    Geodézia: egy félév, (2+2) óra, vizsgával

c)    Építőmérnöki szak (hat féléves képzés; 80-90 hallgató)

    Geodézia: két féléves képzés; 2 (1+2) óra vizsgával és öt nap mérőgyakorlattal

    Térinformatika alapjai: egy félév, (1+1) óra, vizsgával

d)    Környezet-mérnöki szak (hat féléves képzés, 80 hallgató)

    Térképészeti ismeretek: egy félév, (2+0) óra, vizsgával

e)    Település-mérnök (hat féléves képzés, 30 hallgató)

    Térképészeti ismeretek: egy félév, (2+0) óra, vizsgával

f)    Informatikus mérnök (hat féléves képzés, 80 hallgató)

    Geoinformatika: egy félév, (1+1) óra ; vizsgával

    Térinformatika: egy félév, (1+1) óra; vizsgával

    Közmű informatika: egy félév, 1+1) óra; vizsgával

Szent István Egyetem (SZIE) Kertészettudományi Karán a Geodézia egy féléves kötelező tárgy (1+2) óra oktatási idővel és a félév gyakorlati jeggyel zárul, a hallgatók száma pedig 140.

A Tájépítészeti-védelmi fejlesztési Karon a Geodézia ugyancsak kötelező két féléves tárgy, ahol az első félévben (2+2) óra és gyakorlati jeggyel zárul, a második félév (1+1) óra és még geodézia szigorlat következik. Emellett kettő-, illetőleg egyhetes mérőgyakorlatot is szerveznek (Balatonkenesén).

Széchenyi István Főiskola (Győr): nyolc féléves képzés, kb. 6000 hallgatóval.

A Geodézia I. c. kötelező tárgy: egy féléves oktatás (1+2) óra, vizsgával a következő szakok számára:

A programhoz még egy hetes terepgyakorlat is tartozik. Az érintett hallgatók száma: 2-300.

A Geodézia II. tárgyat kötelezően csak az építőmérnökök hallgatják egy féléven keresztül; (1+2) óra, vizsgával; a hallgatók száma pedig kb. 60 fő.

A Térinformatika tárgy ugyancsak kötelező, amely egy féléves, (1+2) óra; vizsgával, a következő szakok számára:

A teljes hallgatói létszám kb. 250.

Ha műszaki informatikus vagy mérnök-tanár szakos hallgató térinformatikát akar tanulni, akkor előtte tanulnia kell a Térinformatikai alapismeretek c. tárgyat is: egy félév, (1+2) órával.

A végzős hallgatók írhatnak térinformatika tárgyú záródolgozatot is, és a tárgy lehet záróvizsga-tárgy is.

Eötvös József Főiskola (Baja)

A Műszaki Fakultás keretében három éves mérnök-képzés folyik, ahol az induló létszám 100 fő Környezetmérnöki, illetve Építőmérnöki szakon. Ezeknél a Geodézia c. tárgy oktatása folyik a következők szerint.

Környezetmérnöki szak: egy féléves oktatás (2+2) óra; vizsga és gyakorlati jegy

Építőmérnöki szak: két féléves oktatás összesen (3+4) óra ; vizsga és gyakorlati jegy.

Ybl Miklós Műszaki Főiskola

A nappali tagozaton a Geodézia c. tárgyat oktatják két félévben. A két félév együttes óraszáma 78 óra, amelyhez még öt nap (40 óra) mérőgyakorlat tartozik. Az első félévet gyakorlati jeggyel zárják, a második félévben azonban kollokviumra kerül sor. A megszerzett földmérési ismeretekért 3+3+2= 8 kredit jár.

Nyugat-Magyarországi Egyetem (NYME), Erdőmérnöki Kar

A 10 féléves képzés keretében a következő kötelezően választható tárgyak is szerepelnek:

A hallgatók geodéziából szigorlatoznak, és emellett a diploma munka tárgya földmérés is lehet. Ezzel a lehetőséggel évente 4-5 hallgató él.

Tessedik Sámuel Mezőgazdasági, Víz-és Környezetgazdálkodási Főiskolai Kar (Szarvas)

A karon a Geodézia c. tárgyat oktatják, a következők szerint.

Meliorációs szakon: a két félévben együttesen (2+2) órában és szigorlattal; a hallgatók száma 15-20 fő.

Növénytermesztési szakon: egy félévben, (1+1) órában; a hallgatók száma 60-70 fő.

Környezetgazdálkodási szakon: ugyancsak egy félévben, (1+1) órában és a félév végén gyakorlati jegy; a hallgatók száma  mintegy 100 fő.

A Környezetgazdálkodási szakon (ugyancsak 100 hallgató részére) a Térinformatika c. tárgyat is oktatják, (1+0) órában.

Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ZMNE) Hadtudományi Kar (HTK)

A ZMNE HTK-n a Katonai vezető szakon belül folyik térképész szakirányú képzés nyolc félévben. Az első négy félévben azonban még nincs külön szakirányú képzés. A nappali tagozat (tíz hallgatóval) 2001. őszén kezdi meg a negyedik évet.

A mostani képzési forma előtt Szentendrén „tűzér-földmérő szakon” folyt hasonló képzés, ugyancsak négy éves képzési idővel és 10-20 fős évfolyamokkal, amely földmérőmérnöki másoddiplomát adott.

A ZMNE-én folyó térképész képzés vázlatos tanterve a következő.

Az összes szakirány számára közös és kötelező képzési program keretében történik a matematika, informatika, logika, rendszerelmélet, filozófia és kultúrtörténet, hadtörténelem, pedagógia, pszichológia, szociológia, vezetés- és szervezéselmélet, harcászat, haditechnika, lövészet, katonai tereptan, testnevelés, valamint az idegen nyelv oktatása. A Katonai tereptan tárgyat a 2. félévben 15 órában tanulják és gyakorolják a hallgatók. (Az első két év választható fakultációi: Hadtörténelem, Etika, Egzisztencializmus, Vezetői tréning, Távérzékelés, Topográfia, Csoportviszonyok a katonai szervezetben.)

5. félév:    Ált. geod. és kiegyenlítő számítások (15 óra), Katonai geodézia (30 óra), Térképtan (30 óra), Térképészeti ismeretek (30 óra), Térképrajz (30 óra), Fotogrammetria (30 óra)

6. félév:    Katonai geod. (30 óra), Vetülettan (45 óra), Geodéziai műszerismeret (30 óra), Fotogrammetria (45 óra), Topográfia (45 óra), Térképészeti biztosítás (30 óra). A félév végén egy-egy hetes szakmai gyakorlat: Katonaföldrajzból, Fotogrammetria és nagyméretarányú térképezésből, Topográfia és GPS-ből.

7. félév:    Katonai geomorfológia (30 óra), Katonaföldrajzi biztosítás (45 óra), Kartográfia (45 óra). A 7. félév végén még egy egyhetes katonai geodéziai szakmai gyakorlat.

8. félév:    Térinformatika (30 óra), Digitális kartográfia (30 óra), Térképészeti szabványismeret (30 óra).

A képzés keretében a tanterv további fakultációkat tartalmaz. A tárgyak között szerepel: Katonaföldrajz, Felsőgeodézia, Szatellitageodézia, Távérzékelés és Térképészeti adatbázis kezelés.

Az oklevél megszerzés feltételei: középfokú nyelvvizsga, sikeres záródolgozat és záróvizsga.

A ZMNE-n, kiegészítő képzés keretében még további hét fő tanul, akik 2002-ben kaphatnak oklevelet.

*

Összefoglalva megállapítható, hogy Magyarországon – a földmérő-térképész szakember-képzésen túl – számos műszaki felsőoktatási intézményben oktatják a földmérési szakismereteket; más szakirányú képzések keretében. Az ilyen intézmények közül külön is figyelmet érdemel a BME-n, a Miskolci Egyetemen, a győri Széchenyi I. Főiskolán és a pécsi Pollack Mihály Főiskolai Karon folyó szakirányú oktatás.

A bemutatott tevékenységek révén (a tulajdonképpeni ismeretanyag átadásán túl) a társ szakterületek képviselőivel könnyebbé válik a földmérők kommunikálása, és egyúttal növekszik szakmánk elismertsége is.

Irodalom

1.    A BME Építőmérnöki Kar tanterve (1998. szeptember 1. után beiratkozottak részére)

2.    Az ELTE Természettudományi Kar tanterve; 2001. szeptemberétől

3.    A NYME Erdőmérnöki Kar tanterve 1999. szeptemberétől

4.    A földmérési ismeretek oktatását is végző intézmények tantervei (az 1-3. pontokban felsoroltakon kívül)

5.    Szabóné dr. Szalánczi Erika: Képzési tájékoztató a ZMNE Hadtudományi Karon folyó Térképész szakirányú képzésről (Budapest, 2001. kézirat)


Teaching of the subjects on surveying, mapping and GIS in the Hungarian universities and technical colleges

Dr. I. Joó
Summary

This is a view about the teaching of surveying and mapping information in the Hungarian higher education institutions. In this study there have been discussed ten curriculums of different institutions and some other information, being important for the surveying sociaty in Hungary.