Beszámoló a Magyar Földmérési Térképészeti és Távérzékelési Társaság (MFTTT) 2001. évi közgyűléséről

bartos
Bartos Ferenc,
az MFTTT főtitkára

A közhasznúsági törvény szerint eljárva minden évben – így május tájékán, a mérleg elkészülte után – Közgyűlést kell tartanunk, mivel a legfőbb döntéshozó szervünknek kell elfogadnia Társaságunk közhasznúsági jelentését. A Közgyűlést megelőzően az Országos Választmánynak (OV) is össze kell ülnie, hogy az Alapszabály előírásának megfelelően megvitassa, majd előterjessze a Közgyűlésnek a közhasznúsági jelentést.

Így került sor a szabályszerű meghívásokat követően Társaságunk Fő utcai székházának nagytermében 2001. május 22-én, sorrendben először, az OV ülésre. Ezt csak némi izgalom, és néhány később érkező tagtárs jóvoltából tarthattuk meg, hiszen követelmény az 50% + 1 fő jelenléte. Az előírt létszám elérésekor az OV megtárgyalta a beszámolókat, a közhasznúsági jelentést egyhangú döntéssel elfogadta, és beterjesztette a Közgyűlés elé.

A Közgyűlés a második meghirdetett időpontban volt határozatképes. Dr. Detrekői Ákos elnök úr a szokásos formaságok – napirend, mandátumvizsgálók és hitelesítők elfogadtatása – után az első napirend előadóit szólította

Először Bartos Ferenc főtitkár tartotta meg a közhasznúsági jelentéshez szükséges szakmai beszámolóját, a következők szerint.

„Tisztelt Közgyűlés, Elnök úr,
Kedves Tagtársak!

Tisztem szerinti egyik legfontosabb feladatom, hogy beszámoljak Önöknek az előző évben végzett munkánkról. Ezt a beszámolót, amióta közhasznú szervezetté alakultunk, közhasznúsági jelentésnek nevezi az ilyen szervezetekről szóló törvény, melyet csak néhány, működésünkről szóló adattal kell kiegészítenem, hogy az Önök elvárásainak megfeleljen.

A közhasznúsági jelentésnek különböző elemei vannak. Ezek egyik részét, mely a szükséges mérleg és egyéb számadatokat tartalmazza, sokszorosítva kiosztottuk. Az adatok a Társaság Titkárságán is megtekinthetők, a későbbiekben pedig Nagy Mária ügyvezető fog azokhoz részletesebb megjegyzéseket fűzni.

Közreadtuk a könyvvizsgáló jelentését is, amelyből nagyon részletesen meg lehet ismerni a számszaki adatok hitelesített értékeit, és egyfajta elemzést is tartalmaz a gazdálkodásunkkal kapcsolatban. A jelentés tartalmazza továbbá a cél szerinti juttatásokat, felhasználásuk részletezésével, valamint az anyaghoz egy Teljességi Nyilatkozat is tartozik. El kell számolnunk ugyanis azokkal az állami támogatásokkal, amelyekhez az év folyamán hozzájutottunk. Sajnos az elszámolás részünkről könnyű, mivel nagyon kevés ilyen támogatást kaptunk és azokat is konkrét rendezvények szervezéséhez. Itt mutattuk ki a személyi jövedelemadóból Tagtársaink rendelkezése alapján kiutalt összeg felhasználását is, melyet ezúton is köszönünk, és kérem, hogy a jövőben is segítsék elő adóforintjaikkal a működésünket.

A másik fontos része a jelentésnek – és ennek megfogalmazása elsősorban az én feladatom – a szakmai tevékenységről szóló beszámoló, azaz elszámolás azzal, hogy mennyiben teljesítettük az alapszabályunkban vállalt és a közhasznúság megítélésénél elfogadott feladatainkat, amelyek alapján Társaságunkat közhasznúnak minősítették.

Egyik alapvető feladatunk, hogy Magyarországot képviseljük a különböző nemzetközi szervezetekben.

A Nemzetközi Földmérő Szövetség, a FIG életében aktívan veszünk részt, az elmúlt évben Prágában megtartott ülésen dr. Ágfalvi Mihály NB elnök vezetésével vett részt delegáció, többen előadást is tartottak. Osskó András úr továbbra is aktív a 7. Bizottságban, annak szingapúri ülésén képviselte Társaságunkat. Az ez évi szöuli rendezvényen is részt vett, további állami kiküldöttek társaságában.

Amszterdamban, az ISPRS XIX. Kongresszusán dr. Detrekői Ákos elnök úr vezetésével vett részt delegációnk, melynek tagjai négy előadást is tartottak.

Már a kongresszus előkészületei is nagy feladatot róttak a magyar résztvevőkre, hiszen az 1998–2000 közötti időszakban a VII. Erőforrás és Környezeti Monitoring Műszaki Bizottságnak elnöki tisztét dr. Remetey-Fülöpp Gábor, titkári tisztét pedig Winkler Péter tagtársaink töltötték be. A VII. Bizottság jelentős mértékben járult hozzá a kongresszus munkájához, kilenc szekciót önállóan, hat szekciót más bizottsággal közösen rendezett, e mellett kilenc poszterszekcióban mutatták be a végzett munka eredményeit. A következő periódusra dr. Remetey-Fülöpp Gábor úr ismételten megtisztelő felkérést kapott, most a VII/4. Albizottság munkájának az irányítására kérték fel. Remetey-Fülöpp kollégának gratulálunk, és sikeres működést kívánunk.

A Nemzetközi Térképész Szövetség (ICA) Nemzeti Bizottsága 2000. januárjában a Térképtudományi Tanszéken nemzetközi munkaülést szervezett az internetes térképkészítésről, hét külföldi szakember részvételével.

El szeretném mondani, hogy a hivatalos kiküldöttek költségeit sem fizeti minden esetben Társaságunk, azok jelentős részét különböző forrásokból, pl. OMFB pályázati pénzekből, munkáltatói hozzájárulásokból, egyebekből fedezzük. Egyébként a költségvetésünkben tervezett előirányzatot jelentős mértékben túlléptük a külföldi kiküldetések támogatásánál – hozzávetőleg egy millió forinttal –, ez részben a jelentősen megemelkedett költségeknek tudható be, másrészt annak, hogy a megtisztelő pozíciók, illetve az azok megszerzéséért végzett munka megköveteli az utazásokat, melyekhez nem minden esetben tudtunk kellő támogatást szerezni. Sajnálatos továbbá, hogy Társaságunk az előző évekhez hasonlóan nem tudott támogatáshoz jutni a nemzetközi szervezetek jelentős tagdíjainak a befizetéséhez.

Talán legfontosabb közhasznú tevékenységünk az oktatási és szakmai továbbképzések, előadások szervezése. Ide tartozik a tavaszi-őszi előadás-sorozatunk, amelyben az elmúlt év során 37 előadás volt mintegy 600 fő hallgatósággal. Több megyében földmérő napot tartottak, melyeken aktuális témákban nagy érdeklődést kiváltó szakmai előadások hangzottak el. A vidéki rendezvények közül kiemelkedik a több városban is megrendezett földmérő megyebál, mely nagyon jó fóruma a különböző szakterületeken, és különböző cégeknél dolgozó kollégák közötti kapcsolatok erősítésének. Társaságunk is közreműködött az immár hagyományosnak nevezhető budapesti Térképész Bál megrendezésében, melyre harmadik alkalommal került sor ez évben.

Az elmúlt évben anyagi haszonnal is járó nagyrendezvényünk nem volt, és ennek is következménye a számottevő hiányunk. Mindemellett több jelentős rendezvény megszervezésében közreműködtünk.

Kimagasló fontosságú és értékű rendezvényünk 2000. évben a millennium tiszteletére rendezett „ Magyarország ezer éve térképeken „ kiállítás volt. A szervező bizottság igen nagy munkát végzett a jelentős szponzori támogatás és a helyszínt is biztosító Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem segítségével. Nagysikerű kiállításon tisztelegtünk – szakterületünk értékeinek bemutatásával – hazánk millenniuma előtt. A kiállítás sikerét igazolja, hogy azóta több városban kölcsönkérték bemutatásra az anyagot, és a párizsi Magyar Intézet is jelezte, hogy szeptemberben a francia szenátus épületében tervezik azt kiállítani. Ezúton is köszönetemet fejezem ki Cseri József tagtársunknak és az általa vezetett bizottság minden tagjának, akik fáradtságot nem ismerő, lelkiismeretes munkájukkal és kiváló szakértelmükkel megalapozták a sikert. Köszönöm továbbá valamennyi szponzorunknak a támogatást. A helyszint is biztosító BME-ét és a kormánybiztosságot emelném ki, mint fő támogatókat, de azt hiszem valamennyien megérdemlik, hogy megnevezzem Őket: FVM, FÖMI, NKP Kht., MH TÉHI, ELTE, Cartographia Kft.

Fontos esemény volt az ISPRS VII. Bizottságának a Budapesten megtartott elnökségi ülése, melyhez kapcsolódóan sikeres szimpóziumot is rendeztünk.

Közreműködtünk a magyar földtudományi szakemberek második világtalálkozójának, a „HUNGEO 2000” rendezvénynek a megszervezésében. Detrekői elnök úr tartotta az egyik nyitó előadást, majd a résztvevők meglátogatták a FÖMI-t és a Cartographia Kft.-t.

Közhasznúságunknak és talán működésünknek is a legfontosabb pillére a Geodézia és Kartográfia c. szaklap. A lap közös tulajdonunk az FVM-mel, a kiadói jogok és felelősségek –  megállapodásunk alapján –  pillanatnyilag a Társaságunknál vannak. Az elmúlt évben is – kisebb csúszásokkal, de általában nagyobb gond nélkül – rendre, havonta tudtuk biztosítani a lap megjelenését. Továbbra is gondot jelentett a szakmai hírek összegyűjtése, amelyet úgy gondolom nem sikerült megfelelően biztosítanunk, és a szerkesztőség munkáját ezzel segítenünk.

Sajnálatosan tovább csökkent a reklám, amely részint szervezési hiányosságainknak tudható be, valamint nagy a valószínűsége, hogy jobb reklámszervezési technikával megjelenő szakmai újságok sikeresebben szerzik meg előlünk a hirdetéseket. Így mindössze 10%-át tudtuk kihasználni a reklám célra rendelkezésre álló színes oldalaknak. Elmaradt megint a Szerkesztőbizottság megújítása is, amelyre sort kellett volna keríteni a Társaság tisztújítását követően. Ennek oka részben a társtulajdonosnál bekövetkezet személyi változások sorozata és a gazdasági okokból is szükséges szerkezeti átalakítás megindítási igényének a megfogalmazása a lappal szemben. Dr. Kozma Imre, majd dr. Szabó Zsolt főosztályvezető urak segítségével konszolidálódott a lap körüli helyzet, a FÖMI aktív támogatásával megoldódott a szerkesztőség elhelyezése, valamint a Vörös Imre szerkesztő úr váratlan kiválásával keletkezett űrt is sikerült betölteni egy mellékállású munkatárs foglalkoztatásával. Köszönöm dr. Mihály Szabolcs főigazgató úr igen segítő hozzáállását, valamint köszönöm dr. Joó főszerkesztő úrnak, hogy a nehézségek között is meg tudtuk tartani ezt az értékünket.

Folyamatos a kapcsolatunk a tevékenységünkhöz közel álló társadalmi szervezetekkel. Változatlanul jó az együttműködésünk a MTESZ-szel, a Szövetségi Tanács ülésein rendszeresen részt veszünk, szakembereink a MTESZ különböző bizottságaiban munkálkodnak, és az elmúlt évben ismét sikerült a központi támogatási keretből egy szerényebb pénzösszeghez hozzájutnunk. Jó a kapcsolat a Földmérő és Térképész Vállalkozók egyesületével, melyet egy keretszerződés, valamint az évente meghosszabbításra kerülő megállapodás is rögzít.

Az elmúlt évben felvettük a kapcsolatot a Magyar Mérnöki Kamara Földmérő és Térképész tagozata vezetésével, és kölcsönösen tájékoztattuk egymást gondjainkról, problémáinkról, melyek jórészt közösek.

Nem érzem külföldi kapcsolatnak, ezért itt említem szívesebben az Erdélyi Magyar Mérnökegylettel kialakult jó együttműködésünket. Évek óta rendszeresen részt veszünk Erdélyben az Országos Szakmai Napok rendezvénysorozatán, a földmérési szekció munkájában. Így az elmúlt év során is 14 fő képviselte Társaságunkat – vállalkozói és magán költségen – a Szakmai Napok rendezvényén. A 2000. év jubileumi éve volt az Erdélyi Magyar Mérnökegyletnek, hiszen tíz évvel ezelőtt alakultak. Ezért egy reprezentatív ünnepi ülésen emlékeztek meg az alapításról és az eltelt tíz évről. Ezen az ünnepélyes rendezvényen kiváló magyar akadémikusok, volt miniszterek, egyetemi tanárok kaptak kitüntetést az együttműködés szervezéséért. Nagyon megtisztelő volt, hogy Társaságunkat is kitüntették a Pro Sciencia Transsylvania Emléklappal az ünnepi közgyűlésen.

Az előzőekből látható, hogy szakmai tevékenységünk a vállalt közhasznúsági deklarációnak megfelelt, azaz teljesítettük az ilyen irányú vállalásunkat. Látható a cél szerinti juttatásoknál, hogy a rendezvények költségeire fordítottuk az így nyert pénzeket, de ezeknek a rendezvényeknek a költségeire fordítottuk azokat a pénzeket is, amit még sikerült megszereznünk, kigazdálkodnunk, hiszen Társaságunk ezért van.

Tájékoztatom a tisztelt Közgyűlést, hogy szervezettségünk változatlan, 1200 fő a nyilvántartott tagjaink száma, melyből jelentős, közel 300 fő nyugdíjas. Minimálisan csökkent a lapjuttatású tagok száma, 61 jogi tagunk van, akik közül az elmúlt évben mindössze kettő nem támogatta Társaságunkat.

A Társaság ügyvezetése változatlan, egy fő állású adminisztrátor és egy fő szerződéses ügyvezető intézi a napi ügyeket. Az irányítást végző Intézőbizottság az elmúlt évben alapszabály szerint működött, 6 alkalommal ülésezett, míg az Országos Választmány kettő ülést tartott. Az elmúlt évben is hasonlóan májusban volt a Közgyűlésünk, mely a legfőbb döntéshozó szervünk.

Röviden a 2001. év várható eseményeiről.

Idén a szokásos időben, Szombathelyen lesz a vándorgyűlés. Úgy tűnik, hogy nagyon kellemes helyszíneket sikerült találni. Tekintettel arra, hogy a szombathelyi kollégáinkat felbőszítette a békésiek és a pécsiek sikere, biztos mindent el fognak követni annak érdekében, hogy még jobban érezzük magunkat a nyugati határszélen.

A Nemzeti Kataszteri Programhoz kapcsolódóan sikeres konferenciát rendeztünk, melynek színvonalas megrendezését vállalkozók szponzorálták, így viszonylag kedvező feltételeket sikerült teremteni.

És végezetül néhány szót az elmúlt év sikertelen gazdálkodásáról.

Látható volt előre, hogy nagyrendezvények hiányában komoly anyagi gondjaink lesznek, ezt jeleztem is a tavalyi közgyűlésen. A 2,5 milliós hiányra azonban én sem számítottam. Nagy Mária ügyvezető asszony részletezi az okokat, én itt csak néhány nagyobb témát említenék.

Közel egy milliós kiesés volt a reklámbevételekben, az utazások szintén egy millióval haladták meg a tervezetet, a kiállításon is kisebb ráfizetésünk volt, és év közben komoly gondokat okozott, hogy a kormánybiztos egy milliós támogatása, valamint az azonos nagyságrendű FVM laptámogatás is csak idén érkezett meg. Év közben folyamatosan foglalkozott az IB is a kialakult helyzettel, és további gazdálkodási szigorításokat dolgoztunk ki. Ezért most nem csak a két bevételt is jelentő nagyrendezvény miatt vagyok optimista, hanem a következők miatt is:

– felmondtuk a MTESZ könyvelési szerződést, privát könyvelővel szerződtünk, és ez, bár az adminisztrációnak növeli a feladatát és felelősségét, de mintegy 600 eft. megtakarítást eredményezhet;

– új konstrukcióban és nyomdában állítjuk elő a lapot, ez közel egy millió forinttal csökkenti a kiadásokat;

– váltottunk a lap kiküldésénél – itt kérek elnézést, ha volt kezdeti akadozás – mely 100 000 forinttal lesz olcsóbb.

Mindezek alapján jó okkal feltételezem, hogy 2001. évben gazdálkodásunk rendben lesz, de ugyanakkor már most meg kell alapozni a következő évet, mert akkor megint csöndesebb lesz házunk tája.

Az előzőekben részletezettek szerint az Országos Választmány a beszámolókat és a közhasznúsági jelentést megvitatta, és elfogadását javasolja. Kérem tehát a tisztelt Közgyűlést, hogy a beszámolót elfogadni szíveskedjék.”

A főtitkári beszámolót követően Nagy Mária ügyvezető asszony a kiosztott anyaghoz fűzött néhány kiegészítő gondolatot, majd Szabó Béla, a Felügyelő Bizottság elnöke ismertette az FB jelentését, a következők szerint.

„Tisztelt Közgyűlés!

Társaságunk Felügyelő Bizottsága 2000-ben folyamatosan felügyelte a Társaság tevékenységét. Az elmúlt évben a Társaság életében, működésében, tevékenységében és gazdálkodásában nem történt olyan esemény, amely a Felügyelő Bizottság beavatkozását igényelte volna.

A Felügyelő Bizottság egy tagja rendszeresen részt vett az Intéző Bizottság ülésein, így is figyelemmel kísérve a Társaság tevékenységét.

A Felügyelő Bizottság a könyvvizsgálói ellenőrzés alatt részint szóbeli információ alapján, részint az írásbeli könyvvizsgálati jelentés szerint a mérlegbeszámolóval egyetért, azt elfogadásra javasolja.

·    A Társaság gazdálkodását ugyanakkor nem lehet eredményesnek minősíteni. Okai több rétűek, a veszteséget több negatív tényező együttes hatása eredményezte. Úgy ítélhető meg a Társaság tevékenysége, hogy belterjes. Az elmúlt évek szűk, zárt, csupán szakmai tevékenységre korlátozott felfogásunk a hatalmas társadalmi változás ellenére sem változott. Ennek egyik látványos megnyilvánulása például a folyóirat ügye. Alapvetően változott a földmérés és térképészet feladata és szerepköre, tulajdoni szerkezete, az oktatás és a kutatás. Ugyanakkor a tartalmi felfogás és szerkesztési elv változatlan, csak a szűk szakmának szól. Észre kell vennünk, a szakma alapjaiban megváltozott, megváltoztak a szakma feladatai, az új vállalkozások (amelyek modern felszereléssel, jó szakmai felkészültséggel bírnak) életképességük és létük érdekében váltani voltak képesek, s ennek a ténynek semmilyen nyomát nem tapasztaljuk a folyóiratban. Elvétve található néhány bemutatkozás, a kiválasztás módjában nem fedezhető fel lényegretörés. Úgy gondolom, meg kellene fontolni az informatika, nevezetesen a térinformatika felé történő nyitást. Követni kellene az életet, az oktatásban, a vállalkozások munkaösszetételeiben bekövetkezett változást. Végül meggondolandó a szerkesztőbizottság összetétele: ha beosztáshoz tartozik a tagság, akkor a változást követni kell, ha nem, akkor megfelelő, stabil legyen az összetétel.

·    A Társaság befolyásos vezetőséggel rendel-kezik. Ezt a kedvező helyzetet társadalmi vonatkozásban ki kellene használni. A Társaság nemzetközileg is jó megítélésű. Ez felfogható magyarkodás nélküli magyar ügynek. Három nemzetközi szervezetnek vagyunk tagjai, van valamennyi szerepünk benne. A tagdíjak éves összege: 730.000 Ft. Meg kell kísérelni, hogy pl. az Országimázs Központ ezt a tételt, illetve tételeket folyósítsa a Társaságnak.

·    Körültekintőbben kell a rendezvények költség-kalkulációját elvégezni. A térkép-kiállítás sajnos ráfizetéses volt, bár ez már menetközben látszott.

·    Még mindig nincs minden külföldi útról írásbeli beszámoló.

Megállapításra került, hogy a gazdálkodással összefüggő pénzügyi és számviteli feladatokat továbbra is a MTESZ szakmai csoportjai látták el. Gondoskodtak arról, hogy a gazdálkodás adatai hiteles bizonylatok alapján – a számviteli előírásoknak és a közhasznú szervezetekre vonatkozó jogszabályoknak megfelelően feldolgozásra – kerültek. A számvitel szabályozottsága megfelelő. A számviteli adatfeldolgozás rendben történt, a számlák rendezése megfelelt a számviteli előírásoknak. A Társaság mérlege és az eredmény-kimutatása valós adatokat tartalmaznak.

A 2000. évi mérlegről készített megállapításokkal a Felügyelő Bizottság egyetértett, nevezetesen a Társaság gazdálkodása 2000-ben összességében rendben volt.

A Társaság vezetése összeállította a 2001. évi költségvetését, amelyet az Intéző Bizottság jóváhagyott. A 2001. évi költségvetés a vonatkozó törvények és az Alapszabályunk figyelembevételével készült.

Az elmúlt időszakban is figyelemmel kísértük a taglétszám és a tagdíjfizetési fegyelem alakulását, a tagdíj-nyilvántartást. Úgy látjuk, hogy folytatódott az előző évben már elkezdődött nagymértékű javulás. Jelentősen növekedett az egyéni tagdíj és a jogi tagdíj befizetés.

Társaságunk tevékenységébe szorosan beletartozik a területi csoportok tevékenysége. Éppen ezért a Felügyelő Bizottság figyelemmel kíséri a területi csoportok munkáját is. A beszámoló alapja a 2001. áprilisában kiadott körlevél, amelyben felkértük a területi csoportok vezetőit, hogy a csoportok 2000. évi tevékenységéről rövid tájékoztatást adjanak a Felügyelő Bizottság részére. Az országban 21 területi csoport működik, amelyből a felkérésnek csak 7 csoport (33%) tett eleget.

A területi csoportok munkájának összefoglaló értékelése:

· A területi csoportok által rendezett szakmai előadások alapvetően nem tudományos jellegűek voltak, hanem a gyakorlati szakemberek részére a földügy szinte minden területére kiterjedően – földmérési, ezen belül is a DAT térképkészítés, ingatlan-nyilvántartási, földvédelmi és földhasználati témákban – hangzottak el, nem kis érdeklődést tanúsító előadások a szakma köztiszteletben álló képviselői, vezetői részéről. Az előadásokon általában 20-30 fő vett részt, de előfordult egyes rendezvényeken a 100 fős létszám is.

· Jelentős volt az elmúlt évben is a területi csoportok által szervezett szoftver-, és műszerbemutató.

· 2000. november 17-22. között az MFTTT Győri Területi Csoport nagy sikerrel szervezte meg a Széchenyi István Főiskola aulájában a Millenniumi térképkiállítást. Látogatottsága 3000- 4000 fő. Ezt a kiállítási anyagot az országban máshol is bemutatták, azonban erről a kapott jelentések nem számoltak be.

· „Szakmai Nap” megszervezésére az elmúlt évben több területi csoport vállalkozott. A szakmai előadások mellett kötetlen beszélgetésre, kollegiális kapcsolatok kiépítésére és ápolására is nyílt lehetőség.

· A Társasági programok között szerepeltek a földmérő szakestélyek, a földmérő bálok, kirándulások és túrák, valamint egyéb sportrendezvények (foci, tekeverseny stb.).

· Tapasztalható, hogy a nagyobb országos rendezvényeket a területi csoportok tagjai is látogatják. Ilyen volt pl. a GIS OPEN 2000 és a Térinformatikai Konferencia.

· Ifjúsági tagozat működik – részben önállóan – mintegy 45 fővel Szombathelyen a Földmérő Szakközépiskolán belül, tevékenységük részben beépült a területi csoport munkájába.

A kapott beszámolókat értékelve megállapíthatjuk, hogy igen színvonalas szakmai élet folyik a területi csoportok szervezésében.

Idén is szeretném megkérni – remélhetőleg nagyobb sikerrel, mint tavaly – a területi csoportok vezetőit, hogy a Felügyelő Bizottság részére is küldjék el rendezvényeik programterveit.

Összegezve az eddigieket a Felügyelő Bizottság megállapítja, hogy a Társaság ügymenete a hatályos jogszabályok, az Alapszabály és a Közgyűlési határozatok alapján folyik.

A Társaság közhasznú tevékenysége során szabályszerűen járt el.

A Társaság és szervezetei által hozott határozatok szabályszerűek, a meghatározott eljárási rend szerint keletkeztek és a végrehajtásuk megtörtént.

A felügyelő Bizottság jogellenességet, Alapszabályba, Közgyűlési határozatba ütközést, erre utaló tényt, mulasztást nem észlelt.

Tisztelt Közgyűlés!

A Felügyelő Bizottság a Társaság 2000. évi tevékenységét szabályszerűnek minősíti.”

Az elhangzottakkal kapcsolatban kérdés nem merült fel, ezért szavazás következett, melyen a Közgyűlés egyhangúan tudomásul vette a FB jelentését, majd elfogadta a Társaság mérlegét és a közhasznúsági jelentést.

Az Országos Választmány a 2000. decemberi ülésén a 2001. évi Lázár Deák Emlékérmet Kiss Sándor okleveles földmérő mérnöknek, a Békés Megyei Földhivatal vezetőjének adományozta. Detrekői elnök úr közvetlen, baráti méltatással adta át az emlékérmet, melyet a kitüntetett a következő szerint köszönte meg:

„Mélyen Tisztelt Közgyűlés!

Tisztelt Elnök Úr, Kedves Kolléganők és Kollégák!

Végtelen nagy az a megtiszteltetés, ami ma engem ért. Nehezen találom a szavakat, amivel kellően ki tudnám fejezni érzéseimet. Csak gondolat foszlányok, amik eszembe jutnak, az érzelmek annyira magukkal ragadnak.

Arra gondolok, hogy sok évvel ezelőtt szakmánk, hivatásunk óriásai milyen őszinte szenvedéllyel, a szakma iránti végtelen odaadással és szeretettel töltötték belénk a hivatástudatot. Nem prédikálták, hanem személyes példát adtak.

Arra gondolok, hogy az évtizedek milyen gyorsan lepörögtek, közben eszünkbe sem jutott ezen sajnálkozni, hiszen láttuk, a szakmánk gyönyörű. Akkor is lehet alkotni, ha csak a székláb faragást bízzák ránk.

Arra gondolok, vajon mi lett volna belőlem, ha százféle véletlen nem erre a pályára sodor? Maga a gondolat is idegen, csak arra jutok, hogy előbb-utóbb akkor is megtaláltam volna azt, amit igazán szeretek.

Arra gondolok, vajon nekem sikerült-e néhányakat megfertőzni azzal a vírussal, ami engem elkapott? Azzal hízelgek magamnak, hogy hihetek ebben és ez olyan jó érzés.

Arra gondolok, hogy tettem-e valami olyat, ami maradandó? Ha lehet, erre magam adnék választ. Azt gondolom, hogy materiálisan nagyon kicsi helyet igényel a munkám, de szeretném azt hinni, hogy a fizikai mértékegységekkel nem mérhető tevékenységem, jelenlétem a szakmában talán nem volt hiábavaló.

Arra gondolok, hogy szakmai múltamban mindent meghatározó volt a jobbra, a megbízhatóbbra, az értékállóbbra való törekvés. Nincsenek tudományos eredményeim, de talán az is valami, hogy a szerény lehetőségeim között mindig törekedtem a tudományos eredmények mielőbbi gyakorlattá tételére.

Arra gondolok, hogy remélem annak is lesz gyümölcse, hogy a fiatal kollégákat személyes példával is igyekeztem az életfogytig tartó tanulásra ösztönözni.

Arra gondolok, hogy ez nem érdem, ez kötelességem és a szenvedélyem.

De ha arra gondolok, hogy a magyar földmérés és térképészet óriási hatású alakjáról elnevezett emlékérmet kaptam meg, máris nagyon kicsinek érzem magam, de nagyon boldognak is egyúttal. Boldogságom legfőbb oka, hogy ezt a nagy-nagy elismerést nem egy állami intézmény, hanem a kollégák adományozták nekem. Ettől még nagyobb ez az elismerés.

Hálásan köszönöm mindenkinek!”

A továbbiakban a Közgyűlés hangulatát meghatározta az elhangzott vallomás, egy pragmatikusan gondolkozó műszaki ember mélyen humánus gondolatai. Ez a vallomás önmagában is igazolta az adományozók döntését, szívből gratulálunk, és köszönjük, hogy megosztotta velünk gondolatait szakmánkról, emberségéről! (Kiss Sándor részletes méltatása a szemle/kitüntetések rovatban található).

Az egyebek napirend során Elnök úr az Alapszabálynak megfelelő javaslatot tett a Lázár Deák Emlékérem adományozása jelölő bizottságának összetételére. A javaslatnak megfelelően a jelenlévők egyhangúan elfogadták, hogy a Társaság elnöke és a megelőző két év kitüntetettjei alkossák a jelölőbizottságot, és tegyenek javaslatot az IB-nek, aki azt döntésre az Országos Választmány elé terjeszti.

Hozzászólásában Osskó András tagtársunk a FIG szöuli rendezvényéről és jövőbeni elképzeléseiről adott tájékoztatást, majd dr. Divényi Pál a MTESZ tagságunkkal kapcsolatban fejtette ki véleményét. Végezetül Kiss Péterné, a Vas megyei Csoport titkára valamennyi résztvevőt, és a távol lévő kollégákat is, meghívta a Szombathelyen sorra kerülő Vándorgyűlésünkre, biztosítva mindenkit előre is vendégszeretetükről.

Több felszólaló nem lévén, Elnök úr kellemes nyári pihenést kívánt mindenkinek, megerősítette a Vándorgyűlésre szóló meghívást, és bezárta a Közgyűlést.