Szélső pontosságú geodéziai mérések a sóskúti mikrohálózatban mozgásvizsgálati célból

Adam_Jozsef.jpg (5607 bytes)    Banyai_Laszlo.jpg (6986 bytes)    Csapo_Geza.jpg (7349 bytes)    Szucs_Laszlo.jpg (3291 bytes)

Dr. Ádám József akadémikus, a BME Általános- és Felsőgeodézia Tanszék egyetemi tanára, Dr. Bányai László kandidátus, az MTA GGKI osztályvezetője, Dr. Csapó Géza kandidátus, az ELGI főosztályvezető-helyettese és Szűcs László, a BME Általános- és Felsőgeodézia Tanszék tanszéki mérnöke

Bevezetés

1. ábra. A sóskúti mikrohálózat elhelyezkedése

A BME korábbi Felsőgeodézia Tanszéke a vonatkozó tudományos vizsgálatai és kutatásai keretében [1-3] 1984-ben hat pontból álló mozgásvizsgálati hálózatot létesített Sóskúton. Három-három pontot telepítettek a Benta patak két oldalán meredeken emelkedő mészkő kibúvásokra a patakmeder közelében feltételezett törésvonal ÉNY-DK csapásirányában (a Kálvária dombon, illetve a kőfejtő közelében) (1. ábra). A hálózat célja egyrészt az esetleges kőzetmozgások kimutatása ismételt újramérésekkel, másrészt a különböző geodéziai mérési és számítási módszerek bemutatása a földmérő és térinformatikai mérnök szakos nappali tagozatos és szakmérnök hallgatóknak, és azok alkalmazása diplomatervek és TDK-munkák kidolgozása útján.

A gondosan állandósított pontjeleket elsősorban távolság- és iránymérésekhez, valamint szintezéshez tervezték. A pontjelölésként alkalmazott vasbeton pillérek korszerű GPS-mérések végzésére is alkalmasak.

A kiválasztott terület földtanilag, földrajzilag a Budai-hegység nyugati szélén helyezkedik el, a sóskúti fennsíkon. Geológiai jellemzőinek leírása a szakirodalomban megtalálható [4].

A hálózat létesítése óta különböző mérések történtek Sóskúton. A méréseket és azok feldolgozását egyrészt különböző témájú diplomatervek kidolgozása, másrészt hazai együttműködés keretében [5] végezték. Ez az egyik oka annak, hogy ezt a hálózatot választottuk az Akadémiai Kutatási Pályázat (AKP) keretében kutatási területünknek, hiszen a vizsgálatok folyamán a régi mérések is feldolgozásra kerülhetnek. A hálózatban 1998. év végéig szélső pontosságú gravimetriai méréseket nem végeztek.

A vonatkozó AKP kutatási téma (“A geodézia környezetvizsgálati mérési módszereinek integrált elemzése a sóskúti mikrohálózatban”) feladata a sóskúti mikrohálózatban a geometriai és fizikai jellemzők teljes körű, együttes vizsgálata abból a célból, hogy a lehetséges felszínmozgások kimutatása a leghatékonyabb legyen [6]. Ehhez a mikrohálózatban szabatos geodéziai méréseket (geometriai szintezés, irány- és távmérés, valamint GPS-mérések), továbbá a nehézségi erőtér graviméteres mérését terveztük 1999-ben és ismétlő jelleggel 2000-ben is. A kutatási témát a BME Általános- és Felsőgeodézia Tanszéke, az MTA Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézete (GGKI), valamint az ELGI Földfizikai Főosztálya témakörben illetékes munkatársainak együttműködésében dolgozzuk ki. Ennek során egyrészt hasznosítani kívánjuk a más tesztterületeken végzett mérések feldolgozásával nyert eredményeket és tapasztalatokat [7-10], másrészt a sóskúti hálózaton nyert mozgásvizsgálati eredményeket beépítjük a vonatkozó országos méretű vizsgálatokba is [11,12].

Geodéziai és gravimetriai mérések

1999-ben és 2000-ben a következő geodéziai (geometriai, fizikai és 3D) mérések elvégzésére és szükséges adatbázisok létrehozására került sor:

a) Az MTA GGKI munkatársai DI2002 típusú szabatos digitális távmérővel két alkalommal végeztek távméréseket a hálózatban. Előtte a távmérőt a gödöllői alapvonalon kalibrálták. Elvégeztük a hálózati mérések szabadhálózatos kiegyenlítését.

b) Szabatos szögméréseket végeztünk WILD T3 teodolittal, amelyek egyúttal diplomaterv feladat részét is képezik.

c) A hálózat pontjai közötti magasságkülönbségek nagy pontosságú meghatározása céljából WILD NA3003 típusú kódleolvasású kompenzátoros felsőrendű szintező műszerrel szabatos szintezést végeztünk két alkalommal.

d) A Karlsruhei Egyetem Geodéziai Intézetével együttműködve hat GPS vevőberendezéssel mindkét évben végeztünk műholdas méréseket a hálózat mindegyik pontján.

e) Két LCR-G graviméterrel az ELGI Földfizikai Főosztálya Gravitációs és Geodinamikai Obszervatóriumának munkatársai végeztek szélső pontossággal relatív graviméteres méréseket a hálózat pontjain.

f) A szélső pontosságú és részletes felbontású geoidkép előállítása céljából – a megfelelő pontsűrűség biztosítása miatt – 1999-ben szükségessé vált a mikrohálózat 20 km-es körzetében mintegy 170 újonnan létesített ponton relatív graviméteres mérések végzése. A graviméteres méréseket az ELGI munkatársai, a pontok magasságmeghatározásához szükséges GPS-méréseket a BME “GPS-navigációs” szakmérnöki szak hallgatói végezték el.

g) Az előző pontban említett feladat teljesítése céljából beszereztük a Magyar Honvédség Térképészeti Hivatalától a DDM-10 digitális domborzatmodell állományának a mikrohálózat 40 km-es körzetére vonatkozó 10 méteres felbontású, szükséges magassági adatokat, amelyeket a graviméteres mérések terepi korrekciójának meghatározásához használtunk fel [14].

Elvégeztük az adatok ellenőrzését, valamint egységes vonatkoztatási rendszerbe történő átszámításukat. A mérésekből nyert eredményeket tudományos igényű előadások formájában mutattuk be [14-16]. A különböző mérési módszerek és technikák alapján nyert eredmények összehasonlító vizsgálata folyamatban van.

Az eredmények értelmezése

3.1 Távolságmérések

A mikrohálózat hagyományos módszerekkel történő deformáció-vizsgálatát WILD/Leica DI2002 szabatos távmérővel hajtottuk végre. A hálózati mérések előtt a távmérőt a gödöllői alapvonalon komparáltuk. Az összeadó állandót és a méretarány korrekciót egymástól független módszerekkel határoztuk meg, és a különböző megoldásokból származó értékek azonosságát statisztikai tesztekkel ellenőriztük.

Mivel a gödöllői alapvonal hosszabb, mint a Sóskúton mért legnagyobb távolság, ezért a komparálás eredményei alapján megállapítottuk, hogy a gyakorlatban elérhető megbízhatóság a gyártó által adott megbízhatósági értéknél (±1 mm + 1 mm/km) jóval kedvezőbb (±0,2 mm + 0,3 mm/km). Ezt az 1999. és a 2000. évi mérések különbségei is igazolták.

A mért ferde távolságokat a mérőpillérek 164 m átlagos balti magasságára redukáltuk. A pillérek magasságát szabatos szintezéssel határoztuk meg. A kalibrálás és a mérések során automatikusan regisztráló meteorológiai berendezéseket használtunk a meteorológiai korrekcióknak az IAG által javasolt képlet szerinti meghatározásához.

2. ábra. A hálózatok egybevágósági vizsgálata (a dupla körök a minimum normában szereplő pontokat jelölik).

A deformáció-vizsgálatot a szabadhálózatok elvének megfelelően hajtottuk végre. Az első lépésben az egyes időpontokra vonatkozó méréseket minimális számú ismeretlen rögzítésével egyenlítettük ki. Az egyes mérési javítások kiugró értékeit ?-statisztika, a súlyegység a priori és a posteriori középhibájának azonosságát ?2-statisztika segítségével ellenőriztük. A hálózat két időpont közötti mozdulatlanságának a vizsgálatához a második időpont változásainak a négyzetösszegét minimalizáltuk, amelyet a korábbi kiegyenlítésből hasonlósági transzformáció segítségével állítottunk elő. A grafikus egybevágósági vizsgálat eredményeit a 2. ábrán mutatjuk be, ahol a koordinátaváltozások kisebbek, mint a hozzájuk tartozó, 95% valószínűségi szintre vonatkozó konfidenciaellipszisek. Annak ellenére, hogy a koordinátaváltozások statisztikailag nem tekinthetők szignifikánsnak, a kiegyenlítéssel hozzájuk rendelhető deformációs (strain) tenzor egyik fő hosszváltozása szignifikánsnak adódott. A deformációs tenzor fontosabb elemeit grafikusan a 3. ábrán mutatjuk be.

3.ábra. A relatív hosszváltozások talpponti görbéje, a nyírási rozetta és a sebesség vektorok.

Annak ellenére, hogy a távméréseket nagy pontossággal tudtuk végrehajtani (0,2–0,4 mm), a két vizsgált időpont között szignifikáns eltéréseket még nem tapasztaltunk. Amennyiben a deformációs tenzor valós tendenciát jelez, azt megbízhatóan csak további vizsgálatokkal lehet kimutatni.

3.2. Gravimetriai mérések

A mikrohálózaton végzett két graviméteres mérési periódus között mintegy 7 hónap telt el. A méréseket mindkét esetben a LaCoste–Romberg cég 1919–G és 963–G jelű gravimétereivel végeztük. A műszereket részben gépkocsival, részben gyalogmenetben szállítottuk a mérési pontok között. A relatív graviméteres mérések vázlatát a 4. ábrán mutatjuk be. A 99 jelű ponton abszolút állomást létesítettünk, de az abszolút mérésekre ezideig nem került sor[13]. A méréseket minden esetben A–B–A–B–A mérési rendszerben végeztük. A műszerleolvasások megbízhatósága 0,2–0,5 m Gal-ra tehető (1 m Gal = 10–8 ms–2).

2.gif (14445 bytes)

4. ábra. Relatív graviméteres mérések vázlata

A kiegyenlítésben független mérési eredménynek az egyes graviméterek napi mérési kapcsolataiból számítható 4–4 D g érték számtani közepét fogadtuk el. A kiegyenlítést sza-

badhálózat szerinti kiegyenlítéssel, az ún. “dán” módszerrel, súlyozott mérési eredményekkel és három iterációs lépésben végeztük. A mérések referenciaszintjét a 99. jelű pontnak az országos hálózatból levezetett nehézségi gyorsulási értéke szolgáltatta. A graviméterek méretaránytényezője ismeretlenként szerepelt a kiegyenlítésben, a 6 mérési pont nehézségi gyorsulási értékével együtt. A kiegyenlítést műszerenként és együttesen is elvégeztük.

A nyert eredmények alapján megállapítható, hogy a két ciklusban végrehajtott mérésekből az egyes mérési kapcsolatokra számított D g értékek eltérése a jó minőségű relatív graviméterektől elvárt megbízhatóságnak felel meg. Az eltérések abszolút értékének átlaga 9 m Gal (két kivételtől eltekintve a mért értékek eltérése 10 m Gal-nál kisebb). A hálózat pontjainak szabadhálózatos kiegyenlítéssel számított “g” értékei is hasonló eltéréseket mutatnak. Vizsgálataink igazolták, hogy nagypontosságú mérések észlelési anyagának feldolgozásánál nem elegendő a vertikális gradiens elméleti értékével (0,3086 mGal/m) számítani a műszermagassági korrekciókat [15]. Esetünkben pl. a 99–6 jelű mérési kapcsolatnál az elméleti érték használata mintegy 12 m Gal hibát okozott volna a számított D g értékben.

Az elmúlt két évben szélső pontossággal végzett graviméteres mérések feldolgozása alapján megállapítható, hogy gondosan válogatott LaCoste–Romberg (vagy hasonló megbízhatóságú Scintrex CG–3) graviméterek, tapasztalt észlelőkkel lehetőséget adnak arra, hogy a gravimetriai mérések eredményeit felhasználjuk komplex mozgásvizsgálati célokra. Szükségesnek tartjuk azonban az abszolút graviméteres mérésekkel együtt történő alkalmazást. Kis értékű mozgások vizsgálata esetén ismétlési periódusnak 2–3 év javasolható. A mozgásvizsgálati mérések eredményét műszerenként célszerű vizsgálni (ezzel számos szabályos műszerhiba hatása kiesik), és a különböző műszerekkel kapott eltérések tendenciáját kell összehasonlítani. A tendencia-vizsgálatnak viszont csak több ciklus mérése után van értelme.

3.3. GPS-mérések

A vonatkozó vizsgálatainkba csak az 1999. és a 2000. évi GPS-méréseket vontuk be, mert ezeket már kétfrekvenciás GPS-vevőkkel és geodéziai antennával végeztük. A mérési eredményeket a Karlsruhei Egyetem Geodéziai Intézetében értékeltük ki [17].

A számítások első lépése a hálózati pontpárok alkotta vektorok meghatározása volt, amit a méréseknek optimális feldolgozási paraméterek megválasztásával történt kiértékelése alapján végeztünk el. A kiszámított vektorok alkotta hálózatot kiegyenlítettük, majd a hálózati pontok térbeli derékszögű koordinátáit a megbízhatósági mérőszámukkal együtt átszámítottuk vízszintes és magassági értelmű összetevőkre, hogy a vonatkozó deformáció- analízist elvégezzük. Ennek során statisztikai tesztek alkalmazásával vizsgáltuk a pontok elmozdulását, külön-külön vízszintes és magassági értelemben.

5. ábra. Az 1, 2, 3 jelű pontok elmozdulásvektora és konfidenciaellipszise

Az 1, 2, 3 jelű pontoknak a 4, 5, 6 jelű pontokhoz viszonyított, a két mérési időpont közötti vízszintes értelmű elmozdulását az 5. ábrán mutatjuk be. Mivel a 2 és 3 jelű pontok elmozdulásvektora teljes egészében a konfidenciaellipszisen belül van, ezért ezek mozdulatlanoknak tekinthetők; viszont az 1 jelű pontnak mintegy 3,5 mm mértékű elmozdulása 0,95 konfidencia szinten már szignifikánsnak tekinthető. Azonban az 1 jelű pont pillérjére vonatkozó szabatos geometriai szintezés eredményének elemzése kiderítette azt, hogy a pont pillére megdőlt az elmozdulásvektor irányában; így a tapasztalt eltérés még nem tekinthető valódi földtani mozgásnak.

A magassági koordináta-összetevők statisztikai elemzése a 3 és 5 jelű pont mintegy 1 cm mértékű elmozdulását jelezte. Az adatok megfelelő ellenőrzése rámutatott arra, hogy a magasságban tapasztalt eltérés kialakulásában nem zárható ki az antenna fáziscentrumok magasságának mérésében elkövetett hiba, így a magassági értelmű elmozdulás sem erősíthető meg egyértelműen.

Összefoglalás

A vonatkozó AKP kutatási téma kidolgozásának célja a geodéziai és gravimetriai mérési módszerek együttes alkalmazhatóságának vizsgálata földtani mozgások kimutathatósága céljából. Az 1999-ben és 2000-ben végzett szabatos mérések feldolgozásával nyert eredmények deformáció-analízise alapján megállapítható, hogy a területen csak hosszú időn keresztül ismételten végzett mérések kiértékelése után számíthatunk földtani mozgások megbízható kimutatására. Ehhez viszont célszerű a geodéziai (GPS, szintezés és távolságmérések) és gravimetriai módszerek együttes alkalmazása, mert ez egyrészt az eredmények komplex értelmezése alkalmával – az adott terület földtani ismeretének birtokában – hasznos ismereteket szolgáltathat a nehézségi erőtér változásának okáról és jellegéről, másrészt segítséget jelenthet a különböző típusú mérések eredményében jelentkező szabályos hibahatások kimutatására.

A vonatkozó AKP projektünk keretében két fontos további kutatás elvégzésére került még sor. Ezek eredményeként a mikrohálózat pontjai magassági értékének meghatározásában várunk pontosságnövekedést. A [14]-ben szélső pontossággal végezték el a mikrohálózat pontjaiban a geoidunduláció meghatározását. A [18]-ban pedig vizsgálatokat végeztek arra vonatkozólag, hogy a Pannon-medence litoszféra modellje ad-e lehetőséget a nehézségi erőtér mérések Pray-Poincaré-féle redukciójának finomítására. Ebből következően reményeink szerint a jelenleginél pontosabb ortométeres magasságokat lehet levezetni Magyarország területén, így a sóskúti mikrohálózat pontjaira is.

Köszönetnyilvánítás

A szerzők megköszönik az Akadémiai Kutatási Pályázat (AKP) Tanácsának a támogatását (az AKP 98-68 2,5 sz. projekt finanszírozásával), amely lehetővé tette a BME Általános- és Felsőgeodézia Tanszék sóskúti mozgásvizsgálati mikrohálózatában az ismertetett mérések és vizsgálatok elvégzését. A GPS-mérések elvégzésére és feldolgozására a tanszék és a Karlsruhei Egyetem Geodéziai Intézete közötti együttműködés keretében került sor. A kutatásokat az MTA TKI “Fizikai geodézia és geodinamika” elnevezésű kutatócsoportja is támogatta.

Irodalom

11. Miskolczi L.: Kéregmozgások vizsgálata szabatos szintezésekkel. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1973.

12. Bottka L.–Földváryné Varga M.–Kertész Zs.–Miskolczi L.: Kéregmozgás-vizsgálati mikrohálózatok állandósításának kérdései. Geodézia és Kartográfia, 37(1985), 4(246–250).

13. Földváryné Varga M.–Miskolci L.: Kissebességű vízszintes kéregmozgások geodéziai vizsgálatának jelenlegi lehetőségei. Geodézia és Kartográfia, 34(1982),1(25–29).

14. Szűcs L.–Takács N.: Vízszintes mozgásvizsgálatok műszerfeltételei. Geodézia és Kartográfia, 50(1998), 9(21–28).

15. Faludi S.–Sipos Gy.–Tóth J.: Mikrohálózat mérése GPS-technikával. Geodézia és Kartográfia, 42(1990), 6(434–437).

16. Ádám J.: A geodézia környezetvizsgálati mérési módszereinek integrált elemzése a sóskúti mikrohálózatban. Geomatikai Közlemények III., 105–108. old., Sopron, 2000.

17. Bányai L.–Faludi S.–Rákóczi J.–Sipos Gy.–Szádeczky-Kardoss Gy.: A paksi geodinamikai hálózat kísérleti GPS-méréseinek eredménye. Geodézia és Kartográfia, 43 (1991), 2(63–69).

18. Dede K.–Kern F.–Szűcs L.: Mozgásvizsgálati mérések az algyői olajmezőn. A “XXXVIII. Bányamérő továbbképző és tapasztalatcsere” előadásainak gyűjteményes kötete (1999), 65–72 oldal, Balatonfüred.

19. Gazsó M.–Ódor K.: A GPS-technika alkalmazása a Délkelet-Dunántúl geodinamikai vizsgálatára. Geodézia és Kartográfia, 49(1997), 6(22-28).

10. Ódor K.–Tóth J.: Süllyedési horpa vízszintes és függőleges értelmű mozgáselemeinek meghatározása. Geodézia és Kartográfia, 49(1997), 6(15–22).

11. Gazsó M.-Borza T.–Fejes I.–Busics I.: A GPS-Mozgásvizsgálati Program és földtani alapjai Magyarországon. Geodézia és Kartográfia, 44(1992), 2(73–85).

12. Joó I.: Magyarország függőleges irányú mozgásai. Geodézia és Kartográfia, 50(1998), 9(3–9).

13. Csapó G.: Mozgásvizsgálati célú gravimetriai mérések a sóskúti geodéziai mikrohálózaton. Magyar Geofizika, 41(2000), 3(125–129).

14. Tóth Gy.–Rózsa Sz.: Lokális gravimetriai geoidmodellezés a sóskúti tesztterületen. Geomatikai Közlemények III., 133–138. old., Sopron, 2000.

15. Csapó G.–Papp G.: Vertikális gradiens mérése és modellezése a sóskúti tesztterületen. Geomatikai Közlemények III., 109–124. old., Sopron, 2000.

16. Dede K.–Szűcs L.: Geodéziai mérések a sóskúti hálózatban. Geomatikai Közlemények III., 109–124.old., Sopron, 2000.

17. Heck, B.–Ádám J.–Dede K.–Kutterer, H.–Mayer, M.–Seitz, K.–Szűcs L.: GPS Deformation Measurements in the Geodynamic Test Network Sóskút. Periodica Polytechnica Ser. Civ. Eng., 2001 (megjelenés alatt).

18. Papp G.: A nehézségi erőtér Prey-féle gradiensének meghatározása. Geomatikai Közlemények III., 173-184. old., Sopron, 2000.

High Precision Geodetic Measurements at the Sóskút Micronetwork for Tectonical Movement Monitoring

Dr. J. Ádám – dr. L. Bányai –
dr. G. Csapó – L. Szucs
Summary

One of the first horizontal movement micronetworks in Hungary was established at near Sóskút village in 1984. In this area there is a fracture, therefore there are 3-3 points at both sides of the line to detect horizontal and vertical movements (see Fig. 1.). Within an academic project (contract No. AKP 98-68 2,5), in the years 1999 and 2000 high precision geodetic (distance-, angle-, geometric levelling and GPS-) and gravimetric measurements were carried out in a cooperation between the Budapest University of Technology and Economics (BUTE), Geodetic and Geophysical Research Institute (GGRI) of the Hungarian Academy of Sciences and Eötvös Loránd Geophysical Institute (ELGI) of Hungary. The results of the deformation analysis of the network carried out by using the traditional precise EDM distance (see Fig. 2. and Fig. 3.) and GPS measurements (see Fig. 5.) are described.