Beszámoló a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság Közgyűléséről

Bartos_Ferenc.jpg (40310 bytes)
Bartos Ferenc,
az MFTTT főtitkára

Társaságunk ez évi közgyűlését június 1-jén tartotta, a Fő utcai MTESZ székház nagytermében. A közgyűlést megelőzően került sor az Országos Választmány (OV) ülésére, ahol az Alapszabály előírásainak megfelelően megtárgyaltuk a beszámolókat, és az OV a közhasznúsági jelentést jóváhagyta.

A közgyűlés a második meghirdetett időpontban szavazóképes volt, és dr. Detrekői Ákos elnök rövid köszöntője után a napirendet sorrendi módosítással egyhangúan elfogadta. A Mandátumvizsgáló és szavazatszámláló bizottság tagjait (Kiss Péterné, dr. Forgács Zoltán és Kalmár Imre tagtársak) és a jegyzőkönyv-hitelesítőket (Hetényi Ferencné és Apagyi Géza tagtársak) szintén egyhangúan fogadtuk el. Ezt követően örökös tagok megválasztására került sor. A közgyűlés az IB javaslata alapján ellenszavazat nélkül örökös taggá választotta Buda Imre, Jagasics Béla, Pazsitzky László és Szabó Sándor tagtársainkat, akiknek ezúton is szívből gratulálunk és jó egészséget, hosszú életet kívánunk. (Az örökös tagok méltatása az előző számban jelent meg.)

Ezt követően került sor a főtitkári beszámolóra, mely egyúttal a közhasznúsági jelentés szakmai részét is képezi.

“Tisztelt Közgyűlés, Elnök Úr, Kedves Tagtársak!

Örömmel jelentem beszámolóm elején, hogy hosszas küszködés, többszöri nekifutás után megkaptuk a Fővárosi Bíróság végzését, melyben elfogadta alapszabályunkat és a társaságot közhasznú szervezetté minősítette. Ezért is szükséges, hogy a közhasznúsági törvény szerint eljárva tartsuk meg minden évben – így május tájékán, a mérleg elkészülte után – közgyűlésünket. A közgyűlésnek mint a legfőbb fórumnak kell ugyanis elfogadnia a törvény által előírt közhasznúsági jelentést.

Ennek a közhasznúsági jelentésnek különböző elemei vannak, melyek egy részét, ami a szükséges mérleg és egyéb számadatokat tartamazza, sokszorosítva kiosztottuk, és a társaság titkárságán is megtekinthetők. Mivel auditált mérleggel rendelkezünk, ezért közreadtuk a könyvvizsgáló jelentését is, amelyen nagyon részletesen meg lehet nézni a számszaki adatok hitelesített értékeit és egyfajta elemzést is a gazdálkodásunkkal kapcsolatban. Ehhez egy teljességi nyilatkozat is tartozik a könyvvizsgáló részéről. A legutolsó oldalon a cél szerinti juttatások szerepelnek felhasználásuk részletezésével, ugyanis el kell számolnunk

azokkal az állami támogatásokkal, amelyekhez az év folyamán hozzájutottunk. Sajnos az elszámolás részünkről nagyon könnyű, hiszen nagyon kevés ilyen támogatást kaptunk, és azokat is konkrét rendezvények szervezéséhez. Itt mutattuk ki a személyi jövedelemadóból tagtársaink rendelkezése alapján kiutalt összeg felhasználását is, mely 129 ezer forint volt az elmúlt évben. Ezúton is megköszönöm ezt a támogatást és kérem, hogy a jövőben fokozottan segítsék elő adóforintjaikkal is működésünket!

További része a közhasznúsági jelentésnek a szakmai tevékenységről szóló beszámoló, azaz elszámolás az alapszabályunkban vállalt feladatok teljesítéséről, amelyek alapján társaságunkat közhasznúnak minősítették. Most ezeket venném sorra elsősorban, majd azt követően szervezettségünkkel kapcsolatosan adok tájékoztatást.

Egyik nagyon fontos közhasznú tevékenységünk, hogy Magyarországot képviseljük a különböző nemzetközi szakmai szervezetekben.

A Nemzetközi Földmérő Szövetségben (FIG) hosszú évek óta társaságunk képviseli Magyarországot. Az 1999-ben Dél-Afrikában rendezett kongresszuson Osskó András vett részt, több vállalati és minisztériumi küldött társaságában. Szintén Osskó András tagtársunkkal képviseltettük magunkat a FIG 7. bizottság ausztráliai munkaülésén. Tájékoztatásképpen el kell mondanom, hogy Osskó András egyre jelentősebb szerepet játszik ebben a munkabizottságban. Köztudott, hogy 1996-ban ez a bizottság Budapesten tartotta egyik rendezvényét, igen nagy sikerrel. Ennek következményeként is, valamint aktív tevékenységének köszönhetően, ő egyre jelentősebb szerepet tölt be a bizottság munkájában. Ezt azért tartjuk nagyon fontosnak, mert a 7. bizottság a Kataszteri Bizottság, amely szakterület ma nem véletlenül játszik kiemelt szerepet hazánkban is.

Még az elmúlt év során befizettük az ez évi prágai kongresszus hivatalos delegációjának részvételi költségeit. A múlt héten le is zajlott ez a konferencia, ahol dr. Ágfalvi Mihály, a FIG Nemzeti Bizottság elnöke vezetésével vett részt a delegációnk.

A Nemzetközi Fotogrammetriai és Távérzékelési Társaságban (ISPRS) szintén aktívan tevékenykedünk. Itt jelentős feladatot rótt ránk az a nagy megtiszteltetés, hogy a 7. sz. bizottság elnöke dr. Remetey-Fülöpp Gábor kollégánk. Ehhez kapcsolódóan jelentős költségeink is vannak, pl. Remetey úrnak az elmúlt évben az USA-ban kellett részt vennie konferencián, az elnökségi feladataiból adódóan.

A Nemzetközi Térképész Szövetség (ICA) az elmúlt évben Kanadában tartotta kongresszusát, melyen – több vállalati küldött társaságában – Pokoly Béla, az ICA Nemzeti Bizottság titkára képviselte Társaságunkat. El szeretném mondani, hogy a hivatalos kiküldöttek költségeit sem minden esetben társaságunk fizeti, azok jelentős részét különböző forrásokból, pl. OMFB pályázati pénzekből, munkáltatói hozzájárulásokból, egyebekből fedezzük. Egyébként meg lehet nézni, hogy költségvetésünkben külföldi kiküldetésre kb. egy fő utaztatására való összeget fordítottunk közvetlenül.

Nagyon fontos közhasznú tevékenység az oktatási és szakmai továbbképzési tevékenységünk. Ennek sorába tartozik a tavaszi-őszi előadás-sorozatunk, amelyben az elmúlt év során 41 előadást tartottunk, mintegy 550 fő hallgatósággal. Vidéken is szerveztek rendszeresen rendezvényeket kollégáink. Ezek közül kiemelkedik a több megyében is megrendezett földmérő bál, mely nagyon jó fóruma a különböző szakterületen és különböző cégeknél dolgozó szakemberek közötti kapcsolatok erősítésének. Néhány megyében nagyon jól sikerült földmérő-napot tartottak, melyeken aktuális témákban nagy érdeklődést kiváltó szakmai előadások hangzottak el.

Három nagyobb rendezvényünk volt az elmúlt év folyamán. Ezek közül természetesen első helyen említem a vándorgyűlést, amellyel kapcsolatban fenntartásokkal voltunk és féltünk, hiszen a váltás éve volt a vándorgyűlések szervezésében. A páros évekről áttértünk a páratlan évekre, és így egymást követő években volt most vándorgyűlés. Ennek ellenére közel annyian jelentek meg kollégáink közül, mint ahányan előzőleg Békéscsabán voltak, és meg kell mondjam, az ott magasra állított mércét pécsi kollégáink minden erejükkel igyekeztek elérni, ami – úgy gondolom – sikerült is. Ezért valamennyi résztvevő nevében most is köszönetet kell mondanom valamennyi, a rendezésben közreműködött pécsi kollégának. Sikeres volt a vándorgyűlés szakmai szempontból, és sikeres volt a kikapcsolódás a kirándulás szempontjából is, valamint gazdaságilag is hasznos volt a társaság részére.

Másik nagy rendezvényünk az Agro Hotelban megrendezett FIG 3. bizottság ülése és az ahhoz kapcsolódó szimpózium volt. Topográfiai ankétot is rendeztünk az 1:10 000-es topográfiai térképek készítésének a jubileuma alkalmából. Ez az ankét szintén igen sikeres volt. Még azok a viharfelhők sem nagyon tudták beárnyékolni a rendezvényt, melyek eredményeként a tél legnagyobb hóvihara tört ránk. A vihar kárvallottjai leginkább a pécsi kollégák voltak, akik már délben azt hallották a rádióban, hogy megközelíthetetlen Baranya megye, ezért a fogadás előtt hazaindultak. Köszönjük az ankét szervezőinek és szponzorainak munkájukat és támogatásukat. A sikerhez az is hozzájárult, hogy gáláns támogatók egy kellemes fogadást is biztosítottak a rendezvény résztvevőinek.

Egyik legfontosabb közhasznú feladatunk a Geodézia és Kartográfia c. szaklap megjelentetése, megjelenésének biztosítása. A lap közös tulajdonunk az FVM-mel, a kiadói jogok és felelősségek pillanatnyilag a megállapodásunk alapján társaságunknál vannak. Az elmúlt évben is – általában nagyobb csúszás nélkül – rendre, havonta tudtuk biztosítani a lap megjelenését. Az előfizetők száma növekedett, mivel fizető tagjaink, valamint a jogi tagok száma is növekedett, és további előfizetőkkel is gyarapodott a lap. Nagy előny, hogy tagjaink rendszeresen megkapják a lapot, így a közhasznúság követelményeit, a nyilvánosságot ezen keresztül tudtuk biztosítani, továbbá minden rendezvényről, ülésről kellő időben tájékoztatást tudtunk adni.

Továbbra is gondot jelentett a szakmai hírek összegyűjtése, amelyet, úgy gondolom, nem sikerült megfelelően biztosítanunk, és a szerkesztőség munkáját ezzel segítenünk. Ez közös felelősségünk, túl azon, hogy néhányunknak talán nagyobb felelőssége van ebben az ügyben.

Sajnálatosan csökkent a reklám, amely részint szervezési hiányosságainknak tudható be, valamint nagy a valószínűsége, hogy jobb reklámszervezési technikával megjelenő szakmai újságok sikeresen szerzik meg előlünk a hirdetéseket. Így mindössze 15%-át tudtuk kihasználni a reklámcélra rendelkezésre álló színes oldalaknak. Elmaradt a szerkesztőbizottság megújítása, amelyre sort kellett volna keríteni a társaság tisztújítását követően. Ennek okai részben a társtulajdonosnál bekövetkezett személyi változások, és az ehhez részben kapcsolódó, valamint gazdasági okokból is szükséges szerkezeti átalakítás megindítási igényének a megfogalmazása a lappal szemben. Bízom abban, hogy konszolidálódik a lap körüli helyzet és a közeljövőben az IB által létrehozott bizottság, együttműködve a társtulajdonossal, megfelelő javaslatot tud kidolgozni, hogy a következő évtől kezdve milyen formában és milyen szerkesztőbizottsággal működtessük a lapot.

Meg kell, hogy köszönjem mindezek mellett a szerkesztőség munkáját, dr. Joó István főszerkesztőét, valamint Vörös Imre kollégáét, aki hosszú évtizedek szerkesztőségi munkája után váratlanul a tavasszal nyugdíjba vonult és megvált a szerkesztőségtől. Pótlása nagyon nehéz lesz. Változás ebben az évben, hogy a szerkesztőség is megszűnt a minisztériumban működni, átmenetileg a FÖMI-ben kapott otthont. A jelenlegi tárgyalásokat követően remélem, megoldódik a szerkesztőség végleges elhelyezése is.

A különböző társadalmi szervezetekkel való kapcsolataink általában megfelelőek. Feltétlen meg kell említsem a MTESZ-szel kialakult, hatékony együttműködést biztosító kapcsolatunkat. A szövetségi tanács ülésein rendszeresen részt veszünk, szakembereink a MTESZ különböző bizottságaiban munkálkodnak, és ami nem elhanyagolható, az elmúlt évben pénzügyileg ismét sikerült a központi támogatási keretből egy szerényebb pénzösszeghez hozzájutnunk.

Igen jó együttműködés alakult ki a vállalkozók egyesületével, melyet egy keretszerződés, valamint az évente meghosszabbításra kerülő megállapodás is rögzít. Ennek eredménye az, hogy viszonylag stabilabban tudunk működni, hisz a vállalkozók jogi tagdíjaikon keresztül növelik a bevételeinket, de szakmailag is jó és hasznos az együttműködésünk.

A külföldi kapcsolatok között kellett volna talán említeni, de itt mondom szívesebben az Erdélyi Magyar Mérnökegylettel kialakult, jó együttműködésünket. Évek óta rendszeresen részt veszünk Erdélyben az Országos Szakmai Napok rendezvénysorozatán, a földmérési szekció munkájában. Így az elmúlt év során is 6 fő képviselte társaságunkat – vállalati és magánköltségen – a szakmai napok rendezvényén. Idén jubileumi éve van az Erdélyi Magyar Mérnökegyletnek, hiszen 10 évvel ezelőtt alakultak. Ezért egy reprezentatív ünnepi ülésen emlékeztek meg a közelmúltban az alapításról és az eltelt 10 évről. Ezen az ünnepélyes rendezvényen kiváló magyar akadémikusok, volt miniszterek, egyetemi tanárok, civilszervezetek kaptak kitüntetést az együttműködés szervezéséért, a szakmai támogatásért. Nagyon megtisztelő volt, hogy társaságunkat is kitüntették: a Pro Sciencia Transsylvania Emléklapot vehettem át a delegáció vezetőjeként az ünnepi közgyűlésen.

Ennyi szükségeltetik, hogy a közhasznúsági jelentés része legyen, igazolandó, hogy olyan szakmai tevékenységet végeztünk, amely a közhasznúsági deklarációnak megfelel és teljesítettük az ilyen irányú vállalásunkat. Látható, hogy a cél szerinti juttatások kimutatásánál e rendezvényeknek a költségeire fordítottuk az így nyert pénzeket. De ezeknek a rendezvényeknek a költségeire fordítottuk azokat a pénzeket is, amit egyébként még sikerült megszereznünk, kigazdálkodnunk, hiszen társaságunk ezért van.

Röviden a 2000. év várható eseményeiről. Csöndes, nyugodt évnek ígérkezik. A csöndesség egy bizonyos szempontból jó a vezetésnek, nincsenek különösebb izgalmak, nagy rendezvények. De ez gond is, met az igazság az, hogy a nagy rendezvényeink adják meg azt a gazdasági alapot, amivel a sok kisebb és apró napi feladatainkat tudjuk finanszírozni. Tájékoztatom a tisztelt tagságot, hogy vándorgyűlés legközelebb 2001-ben, Szombathelyen lesz a szokásos időpontban, a főiskolai vizsgaidőszak végén. Nagyon kellemes helyszínt sikerült találni, és tekintettel arra, hogy a szombathelyi kollégáink felbuzdultak a békésiek és a pécsiek sikerén, biztosak lehetünk abban, hogy mindent el fognak követni azért, hogy még jobban érezzük magunkat a nyugati határszélen.

A FIG-kongresszust említettem már, hogy megtörtént és részt vettünk rajta, ISPRS-elnökségi ülés és ehhez kapcsolódóan szimpózium is volt itt nálunk, de ezek már a következő évi beszámoló részei lesznek.

Talán a legjelentősebb ez évi rendezvényünk a Millenniumi Térképkiállítás. Ismeretes a kollégák előtt, hogy 1998. decemberében döntöttünk a millenniumi pályázaton, hogy kérjük egy ilyen kiállítás támogatását. Tavaly nyáron kaptunk tájékoztatást, hogy egymillió forinttal támogatják terveink megvalósítását. Ezt követően kisebb-nagyobb gőzzel beindult a szervezési munka is. Igazából most tavasszal sikerült úgy felgyorsítani és kialakítani a szervezés működési modelljét, hogy most már nagyobb probléma nem lehet. Az IB Cseri Józsefet bízta meg a munka összefogásával, irányításával. Támogatókat is sikerült találnunk, akiket nem is támogatónak mondanék, talán inkább együttműködőnek. Együttműködési megállapodásokat kötöttünk ugyanis a kiállítás megrendezésére, elsősorban a helyszínt is biztosító BME-vel. Ezenkívül az ELTÉ-vel, az FVM-el, az MH Térképészeti Szolgálatával, a FÖMI-vel, a Cartographia Kft.-vel és az NKP Kht.-val. Az együttműködő szervezetek valamennyien jelentős pénzösszeggel vállalták a kiállítás szponzorálását. Ezzel anyagilag sikerült biztosítani a hátteret, hogy a millenniumi 2000. évben a magyar földmérés és térképészet egy reprezentatív kiállítással álljon ki az ország polgárai, vezetői és nem utolsósorban a BME több mint tízezres diáksága elé. Minden esélyünk megvan arra, hogy magas színvonalon mutassuk be szakterületünk fejlődését, eredményeit és azt, hogy a földmérés és térképészet hazánkban mindig magas színvonalon teljesítette a feladatát. Kérek valamennyi kollégát, aki kapcsolatba kerül bármilyen formában a kiállítás megrendezésével, hogy munkájával segítse elő céljaink elérését. Segítse a saját területén mindenki, hogy minél inkább sikerüljön elképzeléseink valóra váltása, és úgy álljunk az ország elé, ahogy elődeink évszázados tevékenysége ezt megköveteli tőlünk.

Részt veszünk továbbá a Magyar Földtudományi Szakemberek Világtalálkozójának a megszervezésében, amelyre augusztus 20-át közvetlen megelőzően kerül sor Piliscsabán. Itt természetesen hazai résztvevőkre is számítunk, azonban a fő cél az, hogy a világ szétszórt magyarságának a mérnökei találkozhassanak. Itt megfelelő szponzorokat is sikerült találni a szervezőknek, hogy minél több fiatal mérnök – különösen a szórvány-területekről, Magyarország közvetlen környékéről – minél olcsóbban részt vehessen ezen a rendezvényen és emelje a millennium fényét. Elsősorban rájuk számítunk, és azért kerül sor augusztus 20-át közvetlenül megelőzően erre a rendezvényre, hogy a világ minden részéről érkező mérnök kollégáink egyúttal a központi millenniumi ünnepségeken is részt vehessenek.

Tisztelt Kollégák! Az elmúlt év február hónapban kicsit rendhagyóan volt tisztújítás társaságunknál, hiszen előtte alapszabályt módosítottuk. A tisztújítást követően az országos választmány az elmúlt évben kétszer, az Intézőbizottság pedig 6 alkalommal ülésezett, és egy alkalommal volt közgyűlés, a közhasznúsági törvény miatt május hónapban. Az új IB ülésein napi ügyek szerepeltek, intézte a társaság működésének az operatív irányítását. Ezen túlmenően sor került a megyei csoport és szakosztályi beszámolókra is.

Örömmel jelentem, hogy javult szervezettségünk. Nyilvántartott tagjaink száma 1180 fő, melyből 682 lapelőfizető tagunk van. Jelentős a nyugdíjas tagjaink száma is, mintegy 230 főt tartunk nyilván. Ugyanakkor egyidejűleg növekedett a jogi tagok száma, jelenleg 63 jogi tagunk van, melyek közül 8 jogi tag a múlt évi tagsági díjat sajnos még nem rendezte. Nem biztos, hogy ez a szám a felügyelőbizottságnak tetszik, hiszen ez azt is jelenti, hogy 8 kiment számla nincs rendezve.”

S

A főtitkári beszámolót követően Nagy Mária ügyvezető kapott szót, aki az írásban kiosztott gazdasági adatokhoz fűzött hozzá néhány gondolatot. Felhívta a figyelmet a veszteség minimális voltára (118 ezer forint), melynek okául a sikeres rendezvényeket említette, amely most a lapkiadás veszteségeit is tudta pótolni. Felkérte a tagtársakat, hogy segítsék elő a reklámtevékenységet.

Ezt követően Szabó Béla, a felügyelőbizottság (FB) elnöke, ismertette az FB jelentését, mely a kisebb hiányosságokra felhívta a figyelmet, de a közhasznúsági jelentést, a főtitkári beszámolót és az 1999. évi mérleget a Közgyűlésnek elfogadásra javasolta. (Az FB jelentése teljes részletességgel olvasható a következőkben.)

A beszámolókat és a jelentést vita, illetve kiegészítő hozzászólások követték. Domokos György úr, társaságunk volt elnöke, sikeresnek minősítette a gazdálkodást a nehezebb körülmények ellenére, hiányolta azonban a tagság összetételének kor szerinti részletezését (a beszámoló szerkesztett szövegében az adatok már szerepelnek a helyszínen elhangzottaknak megfelelően), és javasolta nagyobb figyelmet fordítani az 1%-os adó-felajánlások megszerzésére.

Dr. Kis Papp László, kiegészítve a főtitkári beszámolót, az egyetemi földmérőképzés 50 éves évfordulójának tavaly novemberi megemlékezéséről adott tájékoztatót. A rendezők nevében köszönetét fejezte ki a szervezésben való közreműködésért.

Dr. Joó István, az erdélyi együttműködés kezdeteiről beszélt, és örömét fejezte ki, hogy kiteljesedett az együttműködés. Ugyanakkor felhívta a figyelmet a szomszédos országokkal való kapcsolatfelvétel fontosságára, melyben – véleménye szerint – jelenleg csak a határmenti megyei csoportjaink kezdeményezése dicsérhető. Tájékoztatta a közgyűlést a MTA Geodéziai Tudományos Bizottsága sikeres rendezvényéről, melyen, többek között, dr. Tamás Károly, az FVM közigazgatási államtitkára, dr. Kovács Zoltán, a szakterületet felügyelő helyettes államtitkár, valamint dr. Kozma Imre, az FVM Földügyi és Térképészeti Főosztály főosztályvezetője is részt vett.

Osskó András az útijelentésekkel kapcsolatos FB-megállapítást kifogásolta, mivel ő minden esetben elkészítette azokat.

A Magyar Földmérő és Térképész Vállalkozások Egyesülete nevében dr. Gross Miklós elnök úr köszöntötte a résztvevőket. Megerősítette, hogy egyesületük is korrektnek és jónak tartja az együttműködést, mely tényleg szabályozottan működik. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy mindenben meg lennének elégedve a mostani helyzettel. A jövőben alapvetően két vonalon szeretnének “erősíteni”. Egyrészt, mint szakmai érdekképviselet, el szeretnénk érni, hogy a vállalkozói réteg hatékonyabban legyen bevonva a szakma politikai előkészítő munkába. Másrészt erősíteni szeretnénk nemzetközi kapcsolataikat. Mindkét terület és óhaj, olyan jellegű, amiben a két egyesület közötti együttműködés rendkívül fontos. Szerinte az MFTTT nagyon sokat tudna segíteni abban, hogy a vállalkozói réteg ezeken a területeken hatékonyabban tudjon előrelépni. Ehhez kérte az MFTTT hatékony támogatását a jövőben, és kívánt a további munkához sok sikert.

Bartos Ferenc megköszönte a hozzászólásokat, kiegészítéseket. Egyetértett azzal, hogy növelni kell a propagandát az adótámogatás megszerzésére, és ehhez kérte valamennyi tagtárs segítségét. Kiemelte a szomszédos országokkal történő kapcsolatfelvétel fontosságát, és megköszönte Gross Miklósnak, hogy a vállalkozói oldalról is jónak minősítette a kapcsolatot.

Szabó Béla elismerte Osskó András hozzászólása alapján, hogy valóban egyedül ő ad le útijelentést, rajta kívül azonban senki más.

A vitát követő szavazáson a közgyűlés egyhangúlag elfogadta a közhasznúsági jelentést mellékleteivel és a főtitkári beszámolóval, valamint a felügyelőbizottság jelentését.

Ezután ünnepélyes pillanatok következtek. Az országos választmány tavaly decemberi döntésének megfelelően, Detrekői Ákos elnök a következő méltatással adta át a Lázár deák Emlékérmet Cseri József tagtársunknak:

Cseri József nyugalmazott ezredes úr kapja a Lázár deák Emlékérmet. Az OV döntése előtt, hosszan méltattam munkáját, ezt most olyan bőséggel nem teszem meg. Tény, hogy Jóska egész életében a szakmáért dolgozott, úgy is, mint gyakorló topográfus, úgy is, mint gyakorló vezető és nagyon sokat tett azért, hogy az egyesületi munka menjen és a színvonala javuljon. Kívánom, hogy most már ennek a kitüntetésnek a birtokosaként, a korábbi lendületnek megfelelően folytassa munkáját, és hogy aktualizáljam a dolgot, ezen belül is külön sok sikert kívánok a Millenniumi Térképkiállítás megrendezéséhez.”

A kitüntetett a következő szavakkal köszönte meg a kitüntetést:

“Megköszönöm a kitüntetést mind a magam, mind a katonai térképészet nevében, hiszen én ezt a kitüntetést, mint az MH Térképész Szolgálat főnöke, a Térképészeti Hivatal főigazgatója érdemeltem ki. Úgy gondolom, hogy ez a kitüntetés méltóképpen reprezentálja, illetve ismeri el azt a nagyon sok erőfeszítést, amit a polgári térképészet vezetőivel az elmúlt nyolc évben vezető társaim és én közösen kifejtettünk. Meg vagyok győződve arról, hogy a sok balsiker, a melléfogások meg a hibás döntések ellenére is ennek a szakmának a vezetése a rendszerváltás óta eltelt tíz évben néhány alapvető kihívásnak képes volt megfelelni. A földmérési és térképészeti tevékenységről szóló törvény megalkotása, az NKP beindítása, a NATO-hoz való csatlakozás szakmai előkészítése, a Magyar Topográfiai Program előkészítésének beindítása, olyan feladatok voltak, amelyek számomra sok évig tartó sikerélményt jelentettek és jelentenek most is. Őszintén remélem, hogy a polgári, valamint a katonai térképészet együttműködése a jövőben is, olyan töretlen lesz, mint amilyenre sikerült az elmúlt néhány évben ezt felhoznunk, és a szakterület két vezetője, az FVM főosztályvezetője, és a TÉHI főigazgatója jól fog sáfárkodni azokkal a lehetőségekkel, amelyek a kezükben vannak. Bízom abban, hogy sikerül megbirkózniuk azzal a nagy felelősséggel is, amely a vállukon nyugszik a tekintetben, hogy a szakma tekintélyét meg kell hogy őrizzék és lehetőségük szerint felemeljék. Sok sikert kívánok mindkettőjüknek.”

Ezt követően – megköszönve a résztvevők megjelenését, aktivitását és az előkészítésben közreműködők munkáját – a közgyűlést dr. Detrekői Ákos elnök bezárta.