Dr. Detrekői
Ákos akadémikus, |
Az ezredfordulót magunk mögött hagyva, belépve a 2000. évbe óhatatlanul felvetődik a gondolat, hogy ne csak előre, hanem legalább néhány évre vissza is tekintsünk. Az elmúlt évtized nem csak társadalmunkban, a gazdaságban, hanem a földügyi igazgatás és a hozzá kapcsolódó földmérés és térképészet területén is gyökeres változásokat hozott. Teljesen megváltozott a terepi és irodai munka arculata, az eddigi manuális adatgyűjtési, -feldolgozási eljárásokat, a hatósági munkához kapcsolódó ügyiratkezelést, a nyilvántartások kézi vezetését teljes körűen felváltotta a digitális adatkezelés, a számítógépek, a digitális mérőműszerek napi munkában való alkalmazása, az adatoknak, az üzeneteknek telekommunikációs hálózaton való továbbítása. Megállapíthatjuk, hogy a fejlődés az elmúlt évtizedben minden részterületen imponáló volt, hogy csak néhány tényt emeljünk ki:
– tíz éve szakterületünkön az üzemszerűen használt számítógépek száma a százat is alig érte el, napjainkban több ezer számítógépet alkalmazunk a napi munkában,
– digitális térképi adatok születtek több mint három millió hektár termőföld-terület, illetve digitális térképek több százezer hektár belterület vonatkozásában,
– számítógépre vitték több mint kilencmillió ingatlan adatait, több mint húszmillió tulajdonilap-oldal tartalmát digitalizálva, és ezzel teljes körűvé tették az ingatlan-nyilvántartás számítógépesítését,
– teljes körűen megtörtént az 1:50 000 ma. analóg topográfiai térképmű digitális átalakítása,
– kartográfiai termékek százai készültek el számítógéppel támogatott tervezési és gyártási eljárással,
– rendelkezésre áll a földrajzi nevek, a magassági- és vízszintes alappontok adatbázisa.
Szívesen folytatnánk a felsorolást, de köszöntőnk terjedelme nem engedi.
Mint az előző felsorolás is jelzi, eseménydús és rengeteg munkával eltöltött évtized van mögöttünk, amelynek fő jellemzőjeként a piacgazdaság követelményeihez, az információs társadalom térhódításához, a közelgő EU- csatlakozáshoz való igazodást jelölhetjük meg. Ez az igazodás az intézményrendszer változásával, új szakmai kihívásoknak való megfeleléssel, a piaci verseny előtérbe kerülésével, az élethosszig tartó tanulás követelményével stb. jár együtt. A gyors és gyökeres változások kezeléséből a földügyi szakigazgatás vezetése mellett társaságunk is kivette részét, a törvényalkotó munka támogatásától, hazai és nemzetközi rendezvények szervezésén keresztül, a napi szakmai gyakorlati kérdések, problémák megvitatásáig, segítve tagságunk eligazodását rohanó világunkban.
Mindezen sikereket azonban nem érhettük volna el a tagtársak, a szakterületen dolgozó munkatársak áldozatos és eredményes munkája nélkül. Ezért elismerés illet mindenkit, aki tett azért, hogy szakterületünk állja a versenyt. Köszönjük együttműködésüket, és a jövőben is számítunk tenniakarásukra!
Örömmel állapíthatjuk meg, hogy a szép és felelősségteljes feladatok sora ebben az évben sem szakad meg, csak felvillantva néhányat ezek közül:
– földhasználati nyilvántartás bevezetése,
– Magyarország légifényképezése és ortofotó-állományának előállítása,
– külterületi földmérési alaptérképek digitális átalakítása a Nemzeti Kataszteri Program Keretében,
– Magyar Topográfiai Program beindítása,
– földrészlet alapú információs rendszer tervezése,
– birtokrendezés előkészítése.
A szakmai feladatok adottak, a millenniumi évfordulóhoz illő összefogással a megoldásuk során felmerülő nehézségek leküzdhetők. Biztosak vagyunk abban, hogy egy év múlva ismét büszkék lehetünk eredményeinkre.
A fentiek reményében kívánunk minden kedves Olvasónknak boldog, sikeres új esztendőt és jó egészséget.