Az MFTTT (GKE) már negyven éve
tagja a FIG-nek

A Geodéziai és Kartográfiai Egyesület (GKE) 1956-ban (május 20.) történt megalakulása után szakmánk (földmérés, térképészet, fotogrammetria) az országon belül hivatalosan elismert társadalmi fórumhoz jutott. Mindez nagy jelentőségű volt; még akkor is, ha egyesületünk mozgástere – az akkori viszonyokra tekintettel – nem felelt meg teljesen a nyugati országokban kialakult gyakorlatnak.

Mindez jelentős eredmény volt, de hiányzott a GKE (és ezen keresztül a szakma) hivatalosan elismert kapcsolata a nemzetközi szervezetekkel. Ebben első helyen akkor is a Földmérők Nemzetközi Szövetsége (FIG) szerepelt. Így érthető az egyesület akkori vezetőinek határozott törekvése, hogy a GKE mielőbb a FIG hivatalos tagja legyen. Ez végül is 1959. szeptemberben teljesült a FIG Krakkóbanrendezett Állandó Bizottsági ülésén (1959. szeptember 4-7.).

Az azóta eltelt negyven esztendő FIG-vonatkozású gazdag termését az olvasók bizonyára jól ismerik. Annyi mindenesetre megemlíthető, hogy a GKE FIG-tagsága különösen előnyös volt a magyar földmérés (és ma a földügy) számára; de haszonnal járt a FIG számára is, hiszen bővült annak hatóköre, s emellett a magyar szakemberek közvetlenül is részt vettek a FIG által kitűzött célok sikeres megvalósításában.

Mivel a magyar FIG-tagság elérésében az egyesület első elnöke (dr. Tárczy-Hornoch Antal) mellett kiemelkedően sokat tett Raum Frigyes, az egyesület első főtitkára, ezért e rövidre fogott méltatást követően helyt adunk az általa összeállított emlékező tanulmány tömörített változatának. Ebben társaságunk jogelődjének egykori főtitkára visszanyúl a FIG megalakulásának körülményeire (1878), majd a FIG-gel kapcsolatos korai magyar szereplésekre is.

Mi magunk pedig a 40 év méltatása mellett, (az EU-ba készülődés idején) újólag is megállapíthatjuk, hogy egy kicsi ország, kis szakterülete számára mennyire fontos a nemzetközi szervezetekkel való kapcsolat!

Dr. Detrekői Ákos akadémikus Dr. Joó István

az MFTTT elnöke a folyóirat főszerkesztője