Vándorgyűlés Pécsett
Dr. Joó István egyetemi tanár és ifj. Joó István újságíró |
Az MFTTT az 1999. évi vándorgyűlését július 1-3. között Pécsett, a Pollack Mihály Muszaki Főiskolán tartotta (Boszorkány u. 2.).
A tanácskozás főbb témakörei a következők voltak:
– földügy és vidékfejlesztés
– EU-csatlakozás, térképészet és NATO térképészeti szabványok
– adatbázisok, adatkezelés
– DAT, TAKAROS, TAKARNET, DITAB
– GPS, űrfelvételek
– térinformatika
– nemzeti földalap, továbbá
– szabványok, jogszabályok.
A felsorolásból látható, hogy a vándorgyűlés keretében szinte minden, manapság égető kérdés terítékre került.
A tanácskozás helyszínén műszer- és termékkiállítás is volt. Így a hallgatóság az eloadások közötti szüneteket is hasznosan tölthette el. A 14 kiállító cég között ott volt : a FÖMI, az MH Térképészeti Hivatal, továbbá: a Geodézia Rt., a Kerti’s, a TOP’98 Kft., a Sokkia, a Geotrade Hungary, a Bentley, a MINI-COMP, a GEOSYSTEM, a Doculand Kft.
A nagyszámú résztvevővel megtartott vándorgyűlés jelentőségét még növelte az a tény, hogy a földügy területén nemrég végrehajtott vezetőcserék után (FVM FTF vezetője, továbbá a megyei vezetők hetven százaléka) ez volt az első alkalom arra, hogy a szélesebb szakmai közönség találkozhasson az új vezetőkkel; és fordítva az újonnan megbízott vezetők ismerkedhettek a szakma derékhadával.
Ezt az alkalmat használta fel az FVM FTF is azzal, hogy a vándorgyűlés előtti napon tartotta a megyei földhivatalok vezetőinek országos értekezletét; és természetesen ugyancsak Pécs városában!
A tanácskozás három napjából kettő az eloadásokkal és a kiállítás látogatásával telt. A harmadik napon pedig szakmai kirándulások következtek.
A vándorgyűlés gyors statisztikája: közel négyszáz (372) résztvevő, 43 elődás és (mint említettük) 13 kiállító.
A tanácskozás társadalmi jelentőségét növelte az a tény, hogy a megnyitó plenáris ülésén nemcsak dr. Toller László, Pécs polgármestere (egyúttal országgyűlési képviselő) vett részt, hanem rajta kívül még további két országgyűlési képviselő is, nevezetesen: dr. Kurucsay Csaba és Koppánné dr. Kertész Margit. Az országgyűlési képviselők mindegyike eloadást is tartott:
Dr. Detrekői Ákos akadémikus, az MFTTT elnöke megnyitja a vándorgyűlést |
Dr. Toller László: Köszöntő és Pécs város helyzete, eredményei
Dr. Kurucsay Csaba: Az EU-csatlakozás aktuális kérdései
Koppánné dr. Kertész Margit: A földügyi szakterületet érintő jogalkotási kérdések.
Az a tény, hogy a rendezvényen három országgyűlési képviselő is jelen volt, legalább két dolgot jelent; nevezetesen: a szervezők is tisztában voltak a földügyi szakág és a politikai vezetés kapcsolatában fellelhető feszültségek mielőbbi feloldásának szükségességével, az országgyűlési képviselők pedig vállalták az ebben való pozítív közreműködést.
Ugyancsak hasznos lett volna, ha – a programnak megfelelően – dr. Tamás Károly, az FVM közigazgatási államtitkára is részt vehetett volna a záró plenáris ülésen, de erre (elfoglaltsága miatt) mégsem kerülhetett sor. Ugyanakkor ezt a hiányt mérsékelte az a körülmény, hogy az FVM-ből dr. Jójárt László, a földügyi és térképészeti főosztályt felügyelő helyettes államtitkár részt tudott venni a tanácskozás kezdő rendezvényén.
A tanácskozáson ugyancsak résztvett dr. Szendrőné dr.Font Erzsébet, az FVM vidékfejlesztési főosztályának vezetője, aki nagy figyelmet keltő előadásában a vidékfejlesztés és a földügy összefüggéseivel és az EU-csatlakozással kapcsolatos követelményekkel foglalkozott.
Emelte a vándorgyűlés rangját az is, hogy az MFTTT két évenként szokásos két új külföldi tiszteleti tagságról szóló oklevelét dr. Detrekői Ákos akadémikus, az MFTTT elnöke itt adta át: dr. Márton Gyárfás professzornak (Románia, Székelyudvarhely) és dr. Bernhardt Hoffmann Wellenhof professzornak (Ausztria, Graz).
Az MFTTT vezetése meghívására a vándorgyűlésen négy tagú romániai delegáció is résztvett: Ferencz József az Erdélyi Magyar Műszaki Társaság képviseletében (Nagyvárad), Suba István a Nagyváradi Egyetemről, Márton Huba a székelyudvarhelyi székhelyű GEOTOP képviseletében, továbbá dr. Rákossy Botond, mint a TOPO SERVIS nevű csíkszeredai cég vezetője.
A nyitó plenáris ülésen az elnökséget Detrekői Ákos, az MFTTT elnöke vezette, és az
elnökségben foglaltak helyet még a következők: dr. Toller László polgármester és országgyűlési képviselő, dr.Kurucsay Csaba, és Koppánné dr. Kertész Margit országgyűlési képviselők, dr. Szendrőné dr. Font Erzsébet, az FVM főosztályvezetője, dr. Niklasz László, az FTF megbízott vezetője, Szabó Gyula ezredes, az MH Térképészeti Hivatal főigazgató-helyettese, Bartos Ferenc az MFTTT főtitkára, dr. Riegler Péter hivatalvezető és a helyi szervező bizottság vezetője, továbbá dr. Ásvány József főigazgató, a PATE Pollack Mihály Műszaki Főiskolai Kar képviseletében.
A nyitó
plenáris ülés elnöksége; balról jobbra: dr. Riegler Péter a szervező bizottság
elnöke, |
A tulajdonképpeni előadások két párhuzamosan tartott szekcióülés keretében folytak. Ezekben az egyes ülésszakok vezetői a következők voltak: Kassai Ferenc, dr. Mihály Szabolcs, dr. Gross Miklós és dr. Ágfalvi Mihály.
A magyar-román együttműködés megerősödését óhajtók bizonyára örültek annak, hogy dr.Márton Gyárfás professzor a tiszteleti tagságról szóló oklevél átvételekor nem csupán megköszönte az elismerést, hanem Cornelius Popescu, a Román Nemzeti Kataszteri, Geodéziai és Térképészeti Hivatal (ONCEC) elnöke megbízásából is üdvözölte a résztvevőket. Ennek szövegét itt közre is adjuk.
Tisztelt Vándorgyűlés!
A román Nemzeti Kataszteri, Geodéziai és Térképészeti Hivatal elnöke, Corneliu Popescu úr megbízott, hogy nevében hivatalosan is üdvözöljem a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság vándorgyűlését és vezetőségét, és egy pár szóban ismertessem a hivatal ebben az évben elért főbb eredményeit, abból a célból, hogy önök reális képet kapjanak a román kataszter helyzetéről. Corneliu Popescu úr 1998 decemberében vette át a hivatal vezetését. Ő a harmadik elnök a hivatal két és féléves fennállása óta. Míg a két előző elnök a hivatal megszervezésére összpontosította figyelmét, addig az új elnök a jogi keretek megalkotására, a kataszteri törvény gyakorlatba ültetésére, a kataszteri munkák beindítására és a magántulajdon állami garantálására összpontosított.
Ennek kapcsán megemlítenék egy pár kiemelkedő eredményt:
– kormányszinten, miniszteri határozatokkal rendezik a kataszteri hivatal és az Igazságügyi Minisztérium viszonyát az Általános kataszter és a Telekkönyv beindítása céljából; július elsejével kezdődően, kötelezően és egységesen az egész ország területére. Mindkét hivatal kidolgozta a megfelelő szakutasításokat.
– Rendezték a szakkataszterek kötelezettségeit az Általános kataszterrel szemben.
– Beindult egy világbankprojekt 17 megye kataszterének és telekkönyvének az elkészítésére.
Az 1996-ban megjelent 7. sz. kataszteri törvény alkalmazására, most már nyugodtan mondhatjuk, hogy minden törvényes keret készen áll. Ezentúl a feladat a szakemberekre hárul, természetesen a megfelelő pénzalap biztosításával.
A vándorgyűlésnek jó munkát és sok sikert kívánunk.
Corneliu Popescu
Presedintele ONCGC
A záró plenáris ülést Bartos Ferenc főtitkár vezette.
Az ülés keretében előbb Kassai Ferenc tolmácsolta dr. Tamás Károly államtitkár (FVM) üdvözletét, majd a következő előadásokat hallhattuk:
– Apagyi Géza: A nemzeti földalapról, mint a hatékony földkészlet-gazdálkodás eszközéről,
– dr.Remetey-Fülöpp Gábor: Az EU-csatlakozás feladatai,
– dr. Mihály Szabolcs: A FÖMI és az EU-csatlakozás,
– dr. Csemniczky László: A Magyar Mérnöki Kamara FTT tagozata tevékenysége és tervei, továbbá
– Várnay György: A PGT Kft. az NKP-ban.
Bartos Ferenc főtitkár a vándorgyűlés értékelése során a következőket mondotta.
A tanácskozás sikerét bizonyítja a közel 400 fős részvétel, továbbá hogy az új megyei vezetők mindegyike részt vett a rendezvényen, és megtisztelt bennünket három országgyűlési képviselő is. Emellett számos előadás hangzott el, amelyek sok új információt tartalmaztak. Tolmácsolta azon kollégák üdvözletét, akik betegség vagy más fontos elfoglaltság miatt nem vehettek részt a tanácskozáson, bár ez szándékukban állt.
Péntek este jó hangulatú zenés baráti találkozón lehetett résztvenni (a Pollack M. Főiskola aulájában), ahol a jó ételeket kellemes zene mellett lehetett elfogyasztani, majd táncvigalom következett szombat reggel 01h-ig (sőt egyeseknek annál tovább is).
A szombati kirándulások keretében Pécs és Baranya-megye szép és különleges értékeivel lehetett ismerkedni (Pécs: dzsámi; Keresztény mauzóleum, Csontváry Múzeum, Zsolnay Múzeum, továbbá: Pécsvárad, Püspökszentlászló, Mecseknádasd), illetőleg a “bor-tortúra” nyújtott vígaszt a látogatóknak (Máriagyüd, Siklósi vár, Nagyharsány, Villány, Palkonya, Boly). Átmeneti zavart okozott az egyik busz elromlása.
A helyi szervező bizottság, dr. Riegler Péter hivatalvezető és Pakuts Tamás osztályvezető, vezetése mellett, továbbá Boda Géza földmérési tanácsos közreműködésével elismerésre méltó munkát végzett, amelyben a Baranya Megyei Földhivatal mellett a PGT Kft határozott támogatása is érzékelhető volt (Várnay György ügyvezető igazgató, Uzsoki Zoltán főmérnök).
Kár, hogy a helyszín (Pollack M. Műszaki Főiskola) épületegyütteséből csupán az oktató épület volt jó állapotban; sajnos a diákotthon állapota a kellemes közérzetet erősen rontotta (gazdátlanság, poros bútorok, kultúrálatlan mosdók, toalettek, stb).
Mindezek ellenére az 1999-évi Pécsi Vándorgyűlés határozottan sikeres volt; nem csupán szakmai-, de a földügy tekintélyének megerősítése vonatkozásában is. S ami talán ennél is fontosabb: a résztvevők három napon keresztül örülhettek a dél-pannon tájnak; a pécsi (és baranyai) emberek oly természetes kedvességének, közvetlenségének és a tapintatos, de mégis meleg vendégszeretetének.
(A tanácskozás szakmai részére még külön visszatérünk.)
The Hungarian Geodesist’s 1999 Convention
Dr. I. Joó–I. Joó Jr.
Summary
The main subjects of the convention organized in every second year are: surveying and regional development, EU-admission, cartography and NATO mapping standarts, data beses, data management, DAT, TAKAROS, TAKARNET, DITAB projects, GPS, space imagery, geoinformation, national fund of land, standards, legal regulations. The highlights of the Pécs conference are presented.
Jelentkezési felhívás A Budapesti
Műszaki Egyetem Általános Geodézia Tanszék A szakmérnökképzés ideje öt félév. A képzés diplomatervvédéssel és záróvizsgával zárul. A három alkalomra elosztott 9 tanórán öt-öt tantárgyat kötelesek az egyetemen hallgatni, s minden tantárgyból a félév végén vizsgát kell tenniük. A tanfolyam összóraszáma a vizsgák és a diplomatervezés figyelembevétele nélkül 360 tanóra. A tanfolyam önköltséges, a félévi tandíj 1999-ben 74 500,- Ft. A tanfolyam célkitűzése olyan interdiszciplináris képzés biztosítása, mely alkalmassá teszi a hallgatókat GIS és LIS (földrajzi információs rendszerek és földügyi információs rendszerek) tervezésére, adatokkal való feltöltésére, e rendszerek működtetésére és segítségükkel különböző felhasználói igények kielégítésére, alapképzettségüknek megfelelő szakmai feladatok megoldására. A képzésre okleveles mérnöki és mérnöki (korábbi elnevezéssel üzemmérnöki), illetve reál egyetemi vagy főiskolai végzettséggel rendelkező szakemberek jelentkezését várjuk. Sikeres végzés esetén a hallgatók második diplomát kapnak (egyetemi szintű második oklevelet). Jelentkezés
a szaktanszéken munkanapokon 8.00 és 16.00 óra között Érdeklődni lehet az alábbi címen, illetve telefonokon: BME Általános- és Felsőgeodézia Tanszék, 1111 Budapest, Műegyetem rkp. 3. K. ép. mf. 16. Telefon: (1) 463-1146, vagy (1) 463-3212. E-mail: sarkozy@ altgeod.agt.bme.hu dr. Sárközy Ferenc egyetemi tanár, tanfolyam felelős. Részletes tájékoztató olvasható a tanszék internet honlapján: http://www.agt.bme.hu. Jelentkezési határidő: 1999. szeptember 15. |