TAKAROS-lehetőségek az EU csatlakozás tükrében
Az 1999. április 6-7-én, S:ékesfehérvárott rendezett GIS OPEN'99 térinformatikai konferencián elhangzott előadás szövege Omaszta Sándor, az FVM földügyi és térképészeti főosztály főtanácsosa, Szabó József, a Geonet 2000 Bt. PHARE-szakértője |
1. Az EU integráció
*Magyarországnak az Európai Unióhoz való csatlakozása megvalósulása egy sor követelményrendszer kielégítését szabja meg. Ennek egyik fontos szegmense az agrár támogatási rendszer ellenőrzésének az EU által elvárt szintű biztosítása.
A 3508/92 sz. Tanácsi Rendelet értelmében az egyes alapvető programok ellenőrzéséhez a tagállamok kötelesek egy integrált igazgatási és ellenőrző rendszert felállítani (Integrated Administration and Control System, IACS).
A segély iránti kérelmekre alapozva a számítógépes adatbázis nyilvántartja az egyes mezőgazdasági területekre vonatkozó adatokat. Az integrált ellenőrző rendszer tartalmazza az összes benyújtott segély iránti kérelmet a helyszíni ellenőrzéseket, valamint a légi vagy muholdas távérzékeléses ellenőrzések által szolgáltatott adatokat.
Ezen feladatnak a földügyi ágazat jórészt eleget tud tenni. A feladathoz kapcsolódó ingatlan-nyilvántartási adatokat a földhivatalok biztosítani tudják. A megoldás a TAKAROS-rendszer bevezetése és térképi adatokkal való feltöltése.
2. A TAKAROS jelenlegi helyzete
A TAKAROS-rendszer jelenleg a bevezetés szakaszában van. A 115 körzeti földhivatal közül háromban működik, további tizenhat körzetben a bevezetés folyamatban van. A további körzetekbe a bevezetés 1999-ben megtörténik.
2.1. Milyen adatok állnak rendelkezésre a TAKAROS-rendszer üzemeltetéséhez ?
Csak olyan adatok tölthetők be a rendszerbe, amelyek kielégítik a követelményeket. A tulajdoni lapok adatai a Decentrális Ingatlan-nyilvántartási Rendszerből kerülnek áttöltésre. Más a helyzet a térképi adatok betöltésével. A Nemzeti Kataszteri Program keretében készült és készítés alatt lévő digitális térképi állományok betöltése az állami átvételi eljárás keretében történik. A hagyományos eljáráshoz hasonlóan a digitális állományokat is forgalomba kell adni.
Problémát jelent a termőföld-privatizáció során keletkezett digitális térképi adatok betöltése. Az állományok – amennyiben feltételezzük, hogy a munkarészek záradékolása után a térképi és a nyilvántartási adatok konzisztensek – betöltése nem jelent gondot. Abban az esetben, ha eltérés van a nyilvántartási adatok és a térképi adatok között nem lehet a térképi adatokat a rendszerbe tölteni.
A gyakorlatban előforduló főbb eltérések:
– Az adatok előkészítése nem terepi méréssel, hanem a nyilvántartási térkép digitalizálásával történt,
– Az adatok előkészítése terepi méréssel történt, de nem követte a mérési munkák alapján a térkép helyesbítése,
– A helyesbítés nélküli adatokkal tűzték ki az új földrészleteket, a maradékot grafikusan ráosztották. Ezáltal a digitális állományok nem a nyilvántartási adatokkal egyező adatokat tartalmazzák,
– Az adatokat nem EOV-rendszerben, hanem a nyilvántartási térkép vetületi rendszerében állították elő. A TAKAROS-ba való betöltést ebben az esetben meg kell előznie a koordinátatranszformációnak. Az ebből adódó adatváltozások eltérésként fognak jelentkezni a betöltés folyamatában.
Az ellentmondások feloldása általában megváltoztatja a nyilvántartási adatokat. El kell végezni a nyilvántartás átalakítását az érintett földrészletekre.
Jelenleg az ország külterületén mintegy 4 400 000 hektárra áll rendelkezésre digitális állomány.
2.2. Mit lehet tenni ?
A nyilvántartási térképek jelenleg hagyományos adathordozón állnak rendelkezésre. Az NKP által érintett területek, valamint a foltok betöltése sem fedi le az ország teljes külterületét. Az EU követelményrendszere viszont igényli a térképi adatokat is. A feladatot meg lehet oldani azzal, hogy a nyilvántartási térképekről a kívánt térképmásolatot papíron szolgáltatja a földhivatal. A másik megoldás, hogy a nyilvántartási szelvényeket bemásoljuk (szkenneléssel) a TAKAROS-rendszerbe és azt a digitális foltok alatt megjeleníthetjük, valamint – korlátozott mértékben – a tulajdoni lapok adataival is összekapcsoljuk. Ezzel a megoldással nem csak az EU-igényeknek tehetünk eleget, hanem a nyilvántartási térképek betöltéskori fizikai állapotát is “konzerváljuk”. Az alábbi ábra mutatja a logikai kapcsolatot a TAKAROS ingatlan-nyilvántartási rendszerével.
A TAKAROS KÉKES alrendszere mellett – amely jelenleg a digitális térképi állományokat kezeli – egy raszterkezelő modult kell integrálni. A raszteres állomány felületazonosítón (Pl.: helyrajzi számhoz rendelt információk) keresztül kapcsolódik a TAKAROS IIR-hez (IIR = Ingatlan-nyilvántartási Rendszer). Ennek alapján a térképi állomány felhasználásával le lehet kérdezni a tulajdoni lap adatait, térképmásolatot lehet készíteni, stb. A térképi adatok ebben az esetben nem egyeznek meg a nyilvántartás adataival, csak az F.2. szabályzat szerinti megengedett hibahatáron belül.
A TAKAROS rendszer felkészítése a teljes DAT-állományok kezelésére folyamatban van. Jelenleg rendelkezésre áll a DAT megtekintő szoftver, amely biztosítja a digitális térképek DAT-os megjelenítését és a DAT táblák lekérdezhetőségét az állami átvétel támogatására. Az ábra a TAKAROS KÉKES térképi és a DAT-táblák adatainak integrációját mutatja be.
3. Fejlesztett alkalmazások bemutatása
Az előző fejezetben említett problémák megoldására, valamint a térképi adatok betöltésének támogatására jött létre a PHARE HU905.0203 sz. Land Consolidation elnevezésű projekt. A projekt célja eljárások kidolgozása a földprivatizáció során létrejött digitális állományok betöltése a TAKAROS-rendszerbe. A programok – mint önálló modulok – a TAKAROS-rendszer menüjéből lesznek hívhatók.
(ITR ASCII állományok DGN-be történő konvertálása és dokumentálása)
ITR ASCII adatcsere formátumban lévő digitális térképi információk DGN-formátumba történő konvertálását végzi a modul. Már a TAKAROS fejlesztésénél is problémaként jelentkezett, hogy a MicroStation csak 63 réteget kezel, míg más térképelőállító szoftverek ennél jóval több réteget engednek definiálni (Pl.: ITR 255, AutoCad végtelen).
A probléma megoldásaként minden elkülöníthető objektumféleséget külön színnel konvertálunk (32 bites rendszerben akár 16 000 000 szín definiálható). A színeknek, vonaltípusoknak, vonalvastagságoknak a TAKAROS-ba történő betöltéskor csak megkülönböztető szerepe van. A rendszerben minden objektum felveszi az ott definiált tulajdonságokat. A konvertálásról riport készül.
3.2. Clean UP-program
(DGN állományok topológiai hibajavító)
A program a különböző forrásokból érkező DGN állományok strukturális ellenőrzését és javítását végzi. Különösen az ITR, ÉRTOSZT programokkal létrehozott adatállományok esetében, a TAKAROS számára értelmezhetetlen vonalak felderítésében és eltávolításában nyújt nagy segítséget. Az általa kijavított állomány a KÉKES-programmal konvertálható a TAKAROS-rendszerbe.
A struktúra ellenőrzése során a futás ideje alatt a képernyőn, valamint fájlba is dokumentálja a feltárt és javított ellentmondásokat és hibákat.
3.3. Find Lot No.-program
(Raszterállományok összekapcsolása a TAKAROS IIR-el)
A program a TAKAROS-rendszerbe, tervezett státuszba betöltött foltszerű állományok ellenőrzését végzi. Az ellenőrzés során az ingatlan-nyilvántartásban már átvezetett tulajdonilap-adatok, de KÉKES-rendszerbe még be nem töltött térképi állomány kölcsönösen egyértelmű megfeleltethetőségét vizsgálja a TAKAROS IIR megfelelő adattábláival. Az esetleges eltérésekről jegyzőkönyv készül.
Amennyiben nem tapasztalható eltérés a térképi állomány és az ingatlan-nyilvántartási adatok között, akkor a program a betöltött adatokat, azaz a változást jogerőre emeli.
3.4. DcRast-program
(Raszter szelvények nyilvántartása és megjelenítése)
A program a raszteres térképi állományok nyilvántartását, a transzformációhoz való elokészítését és megjelenítését végzi el. A program felhasználja a TAKAROS-törzsadatokat. Alkalmas a földhivataloknál használt valamennyi szelvényfajta adatainak fogadására. Az ingatlan-nyilvántartási térképeket osztályozni kell község, méretarány és vetületi rendszer, valamint alkalmazott mértékegység (öl/m) szerint.
Meg kell határozni a különböző fajtájú térképszelvényekkel lefedett területek méretét. Erre a célra írt alkalmazással katalogizálni kell a szelvényeket. Az adatbázis az alábbi kép szerinti adatokat tartalmazza a szelvényekről.
A feltöltés végrehajtása után az alkalmazás kiszámolja a munkaterületek méretét szelvény fajtánként, majd feltölti az őrkereszt-adatbázist a szelvényeken található őrkeresztek transzformált koordinátáival. A már felvitt adatokat vissza lehet keresni, lehet módosítani. A raszterképeket meg lehet nézni, valamint őrkeresztállományt lehet létrehozni a transzformáció végrehajtásához. Amennyiben a modul a TAKAROS-rendszerrel együtt működik, létrehoz egy helyrajziszám-állományt, amely egy adott község adott fekvésének megadott szelvényén lévő helyrajzi számokat tartalmazza. Ennek a raszterállományokon végzett automatikus felismeréseknél van jelentősége.
A FÖMI által fejlesztett TRAFO-program algoritmusa és beépített állandóinak a programba történő integrálása megtörtént. A transzformálásokat a fejlesztendő eljárással lehet végrehajtani. Az eljárás támogatja a szelvények beillesztését és összevágását.
A transzformálás végrehajtása az alábbiak szerint történik:
– A felhasználó kiválasztja a beillesztendő raszterállományt az adatbázisból, majd a rendszer közelítően beilleszti a képet a megfelelő helyre a tárolt illesztőpont alapján.
– A felhasználó finomíthatja a bal alsó sarok beillesztését, majd a program segítségével elvégzi az összes őrkereszt tájékozását (csak a raszterállományon kell kijelölni az őrkereszteket, és a program automatikusan megkeresi a következő, még nem jelölt őrkeresztet).
A tájékozás befejezésével a rendszer dokumentálja az ellentmondásokat, és eltárolja az adatbázisban.
3.5. LotNumCheck-program
(TAKAROSBA történő betöltés előtti integritás ellenőrzés)
A program elvégzi a DAT-állományok Oracle adatbázisba való konvertálását.
A projekt végrehajtása során az adatféleségek elemzésekor meghatároztuk a DAT formátumban lévő térképi információk TAKAROS-rendszerbe történő konvertálásának folyamatát, valamint a DAT-állományok struktúrájának ellenőrzését és javíthatóságát.
Ezen feladatok nem tartoznak szorosan ugyan a projektbe, de az üzemszerű alkalmazás során erre szükség lesz. A szoftver jelenlegi formájában már használható a DAT-állományok képi megjelenítésére és adattartalmuk elemzésére.
Példaként említve, az állomány megnyitása után egy Batida nagyságú települést (kb. 300 földrészlet) 2 perc alatt konvertál. Hódmezovásárhely város belterületét az összes domíniummal 3.5 óra alatt tölti be (alkalmazott hw: ICL TEAM server 200 Mhz 96 MB RAM).
A program másik része felépíti a grafikát a betöltött Oracle táblákból kb. 8 perc alatt (Batida) (Hódmezővásárhely 2.5 óra). Tetszoleges objektumra kattintva megjelenik az objektum adattáblája.
3.6. MAPINT-program
(Raszterállományok transzformálása,
és automatikus HRSZ felismerés)
A MAPINT-programot nem a jelen projekt részeként, hanem a projekt feladataihoz igazítva két magyar informatikus készítette, Win95, és Win NT4 operációs rendszerre íródott.
Feladata:
– A szkennelt kataszteri térképek EOV-rendszerbe történő transzformációjának elvégzése annak érdekében, hogy a TAKAROS-rendszerben síkbeli helyükre kerüljenek, és további feldolgozások (képernyő digitalizálás), adatszolgáltatás megbízható alapjává váljanak.
– Az adatbázis tárolja a raszter kép jellemző adatait, így a hasznos területet is; tehát elvégezhető a kereten kívüli rész automatikus levágása. A szoftver a szkennelt képből automatikusan kivágja a szelvénykereten belül lévő “hasznos” területet úgy, hogy a szelvények a TAKAROS-ban átfedés nélkül egymás mellé illeszthetőek legyenek. Ez természetesen csak azonos vetületi rendszeren és méretarányon belül lehetséges, ezért ez a művelet csak a raszter kép transzformálása után végezhető el nagy biztonsággal.
– A térképen lévő helyrajzi számok felismerése, és listába írása.
A transzformációt elvégezhetjük szelvény sarokpontok megadásával, a DcRast-program által előállított őrkeresztállomány megadásával, vagy tetszőleges azonos pontok megadásával. A program kilistázza a maradék ellentmondásokat, és dokumentálja az eredményt. A helyrajzi számok felismerését elővektorizálás után lehet elvégezni.
A nyers vektorizálás egy 18 MB tömörítetlen TIF (egy 1000 belterületi EOV-szelvény 300 Dpi), amelyet a program 1 p 28 mp alatt végez el.
Az automatikus felismerés a lista sorrendjében történik, a megadott paraméterek alapján.
A paraméterek helyes megadásával, valamint az általa fel nem ismert számok megadásával a felismerési képesség javítható, mert a rendszer öntanuló. A program a vektorizálás eredményét .DXF formátumba menti a felhasználó által definiált rétegstruktúra szerint.
4. Összefoglalás
Az EU-csatlakozással kapcsolatos adatszolgáltatási igényeket a földhivatalok egyértelmuen ki tudják elégíteni. Megállapíthatjuk, hogy az új évezredbe minőségileg jobb földhivatalok
lépnek. A közeljövő feladatait ismerve hátra van még a mezőgazdászi munka magasabb színvonalú támogatása, a földhaszonbérlet nyilvántartásának megoldása.
TAKAROS – Approaches Reflected by Hungary's EU-Accession
S. Omaszta – J. Szabó
Summary
Realization of Hungary's accession to the EU prescribes meeting a number of systems of requirement. One of the important segments of this is ensuring the checking up the supporting system of the agriculture at a level fixed by the EU. The land management sector is able to satisfy this aim. The relative land registration duties can be carried out by the land offices. The solution is ensured by introduction of the system TAKAROS and filling it up with map data Management of the data produced in the course of the provatisation of arable land and of the complementary raster map set meets the requirements of the EU and gives a possibility of transition from paper-based map management to the digital one. An example from the project PHARE is shown.