markusb.jpg (1519 bytes)

FISH – Földügyi információs szolgáltatások

Az 1999. április 6-7-én, Székesfehérvárott rendezett GIS OPEN '99 térinformatikai konferencián elhangzott előadás szövege

Dr. Márkus Béla, dr. Mihály Szabolcs, 
Földmérési és Távérzékelési Intézet

mihalysz2.jpg (1572 bytes)

1. Bevezetés*

Az állami földügy és térképészet folyamatos tevékenységének eredményeként az országban rendelkezésre állnak a szakterület hiteles alapadatai és állami alapadatai. Az FVM földügyi és térképészeti főosztály (FVM FTF) és jogelődjei megbízása alapján az adatok előállíttatása és állami átvétele a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) feladata, együttműködve a földhivatalokkal. Az így kapott termékek országos gyűjtésben a FÖMI-nél, helyi illetékességi alapon pedig a földhivataloknál kerültek elhelyezésre és szolgáltatásba, ún. analóg formában.

Az FVM FTF és az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság (OMFB) támogatását élvezve, az elmúlt években a FÖMI tudatos termékfejlesztési és adatpolitikát követett. Számos adatféleséget korszerűsített, digitális formára alakított át azért, hogy a térinformatikai felhasználók számára számítógépesen és egységesen alkalmazható földmérési és térképészeti alapot, vázat, geometriai keretrendszert lehessen szolgáltatni.

Idehaza és szakterületünkön is széles körben elterjedtek az informatikai társadalom olyan elemi eszközei, mint a számítógépek, a számítógépes hálózatok (pl. az internet használata ma már kézenfekvő) és az elektronikus kereskedelem. A térinformatika létjogosultsága senki számára sem kétséges. Eredmény: szakterületi adataink hagyományos felhasználói a korábbiaknál intenzívebb és sokrétűbb igénnyel lépnek fel, a térinformatika táborából új nagyfelhasználók fordulnak hozzánk és – nem utolsó sorban – az internet hatására nagyon sok új kisfelhasználó válik vagy válhat szakterületünk kuncsaftjává. Ezt még fokozza a globalizáció hatása. A világ térképészeivel együtt szabványosítunk, együtt alakítjuk ki a termékeinket ismertető és propagáló, egységes leíró térinformatikai szaknyelvezet, az ún. metaadatszabványt (metaadat: adat az adatról, információ az adatról). Továbbá, a köztudatba és a gyakorlatba került a szolgáltató állam fogalma. A korábban nem “piacra termelő” térképészek és földmérők az egész világon szinte egyszerre lendültek a piac irányába, annak minden ismérvét sajátjuknak tekintve.

A fentiekből is nyilvánvaló, hogy adatszolgáltatásunk hagyományos módszereit tovább kell fejleszteni az új trendek irányában. Az interneten meg kell indítani az állami földügy és térképészet hiteles alapadatainak és állami alapadatainak, valamint az azokat piaci szempontból is leíró metaadatoknak a szolgáltatását. Ily módon továbbá, a felhasználók számára meg kell könnyíteni a FÖMI adatkincséhez való hozzáférést.

Ennek a megvalósítását szolgálja a “Földügyi Információs Szolgáltatások Hálózaton” (rövidítve: FISH) elnevezésű, az OMFB által szervezett IKTA-program keretében megpályázott és elnyert FÖMI-projekt, amelynek végrehajtása jelenleg folyamatban van. A két évvel ezelőtt benyújtott pályázatot az FVM FTF is támogatta, különös tekintettel a földügyi és térképészeti intézményhálózatot összekötő TAKARNET-tel való hasonlóságra. A projekt megvalósításában konzorciumi tagként részt vesz a Geocomp Kft. és a Soproni Egyetem Földmérési és Földrendezői Főiskolai Kara (SE FFFK).

A FÖMI által kezelt geoinformatikai adatbázis a hazai informatikai társadalom adat-infrastruktúrájának az egyik legfontosabb alapelemét képezi. A FISH projektben alkalmazott informatikai infrastruktúra a térinformatikapiac egyik vezető szoftverén, az ESRI cég ArcView Internet Map szerver-szoftverén alapszik.

A konzorcium által kifejlesztett Web szolgáltatások próbaüzem jelleggel, a FÖMI ún. FISH szerverén, a http://fish.fomi.hu címen érhetők el.

A projekt célja

A projekt célja hiteles földügyi, térképészeti és földmérési állami alapadatok és az azokról szóló információk hálózati szolgáltatása az informatikai társadalom térinformatikai rendszereihez alapadatok biztosítása érdekében.

A projekt keretében olyan termékek előállítását, újszerű szolgáltatások kiépítését céloztuk meg, amelyek széles közönség (hazai és külföldi szervezetek, cégek, magánszemélyek) számára teszik lehetővé a közhasznú térképi alapú információk elérését. A tervezett szolgáltatásban az alábbi főbb adat- és információcsoportok szerepelnek:

– analóg és digitális formájú állami alapadatok metaadat szintű leírásának szolgáltatása;

– digitálisan rendelkezésre álló állami alapadat-adatbázisokból szolgáltatás;

– alapadatokból és állami alapadatokból levezetett, értéknövelt vagy tematikus elemzéssel nyert, esetenként statisztikai szintű adatok és információk;

– felhasználók számára hasznos információk a FÖMI-ről és a földhivatalokról (pl. nyilvántartási idő);

– ár- és megrendelési információk.

A FISH-ben létrehozandó termékek és szolgáltatások széles méretaránysávja (1:500–1:1 000 000) lehetővé teszi, hogy a hazai és nemzetközi felhasználók a közhasznú és hiteles térképészeti és földügyi információkat hasznosítsák. A FISH-szolgáltatás jellegzetessége, hogy építőelemként kapcsolódik a Nemzeti Térinformatikai Stratégia kereteiben megfogalmazott, a FÖMI, a MÁFI és a VÁTI adatféleségeit egy platformon megjeleníteni hivatott METATÉR elnevezésű országos projekthez, amelyet a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) koordinál.

Felhasználói igények

Az interneten jelenleg elérhető információbörzén Magyarországról ilyen széles méretaránysávban és sokféle tematikával nincs a FISH-hez hasonló szervezettségű információ- és adatforrás. A hálózati munkának, az informatikai társadalom szempontjainak és Magyarország EU-csatlakozásának előtérbe kerülésével mind a külföldi, mind a belföldi gazdasági, kormányzati, kutatási és egyéni felhasználók térképi alapú információigényének nagymértékű növekedése várható.

 

2. Megvalósítás

A projekt céljainak megvalósítása egyik oldalról az EU PHARE-segélyprogramja és TEMPUS-programja, valamint az OMFB és az OTKA által támogatott projektek keretében létrehozott tudásbázison és informatikai in-
frastruktúrán alapszik, másik oldalról az állami földmérés és térképészet hiteles adataira támaszkodik. A projekt a világszínvonalat ülteti át a magyar gyakorlatba, olyan termékeket, szolgáltatásokat hozva létre, amelyek az informatikai társadalom nélkülözhetetlen informatikai közműveit biztosítják.

Napjaink térinformatikai szolgáltatásainak legfejlettebb, legnépszerűbb megoldásai általában az internet ún. Web technológiájára épülnek. A FÖMI által kidolgozás alatt álló megoldás a közhasznú és hiteles földmérési, földügyi, térképészeti, távérzékelési és földrajzi alapadatokhoz elsősorban metaadatokon keresztül biztosít nyílt hozzáférést. Kapcsolódik a földügyi és térképészeti szakterület magas szintű szolgáltatásához, a jelenleg kiépítés alatt lévő TAKARNET-hálózat filozófiájához és a már említett METATÉR-hez.

A széles körű elérhetőséget internet Web alapokon biztosítja, mely technológia segítségével a világ bármely táján érdeklődő felhasználó kapcsolatot létesíthet a magyar szolgáltatóval, jelen esetben a FISH-szolgáltatással. A szolgáltatás alapja egy Web szerver, ahol a háttérben egy adatbázis-kezelő és egy térinformatikai rendszer (a megfelelő Web illesztőfelülettel) tudja kezelni a térképi és a leíró adatokat, információkat. Az adatokban keresni és leválogatni előre tervezett interaktív Web-lapok segítségével lehet. Ezek nyelve a szolgáltatás megindításakor magyar és angol lesz.

Az adat- illetve információszolgáltatás, valamint a FISH-adatbázis használata díj ellenében történik. Korlátozott mértékű ingyenes adatszolgáltatást is tervezünk (pl. oktatási intézmények részére, marketing-tevékenység támogatására).

A FISH-adatszolgáltatás központja a FÖMI-ben van (Budapest, XIV. ker. Bosnyák tér 5.). Itt helyezkedik el a Web-szerver az alap- és felhasználói szoftver-féleségekkel és a szolgáltatásra kész adatokkal. A FISH-központ egy önálló hálózati egység, egyike a FÖMI számítógépes hálózat alrendszereinek. Működését hálómester irányítja és felügyeli.

A FISH-központ egyik oldalról ellátja az Internet-kapcsolatot, másik oldalról pedig – a FÖMI szervezetén belül – kapcsolatban van a FISH adatrendszerét alkotó adatbázisok karbantartó részlegeivel vagy csoportjaival. Minden alkotó adatbázishoz egy adatgazdaszemély tartozik, aki felel a reá bízott adatbázis konzisztenciájáért és aktualitásáért. Ilyen adatgazdai feladatot látnak el a hatáskörükbe utalt adatok vonatkozásába az adat- és térképtári osztály, a térinformatikai fejlesztési osztály, a földinformációs fejlesztési és üzemeltetési osztály, a távérzékelési adatforgalmazási és archiválási osztály, a Kozmikus Geodéziai Obszervatórium, a jogi és humánpolitikai önálló osztály.

Az alkotó adatbázisok között vannak olyanok, amelyeknek karbantartása földhivatali adatok és információk begyűjtésével történik – ennek a megvalósítása az illetékes adatgazdaszemély feladata, természetesen a földhivatali intézményhálózatra kiadott (kiadandó) szabályozásra alapozva. A begyűjtés ma még analóg módon, manuálisan történik az adatok egy részénél, de a közeli 1-2 évben az intézményeinket hálózatba fogó TAKARNET-re fogunk áttérni.

A megvalósítás tárgyát az alábbi elemek képezik:

– a rendszer elemeinek és működésének megtervezése,

– a FISH szolgáltatási központ hardver elemeinek összeállítása,

– a FISH szolgáltatási központ alapszoftvereinek kiválasztása, a Web kezelő és szolgáltatási alkalmazói szoftverek kidolgozása, a szoftverek rendszerbe állítása,

– a földhivataloktól begyűjtéssel létrehozandó adatbázisok tartalmának, szerkezetének és begyűjtési módjának a kidolgozása,

– az adatbázisokhoz a csatlakozó felületek kidolgozása,

– a metaadatszabvány adaptálása a FISH-hez,

– a metaadatok elkészítése magyarul és angolul,

– a Web oldalak megtervezése,

– a FISH üzemeltetésének kidolgozása és rendszerbeállítása, azon belül a hardver és az alapszoftver karbantartása, a FISH-felhasználóiszoftver karbantartása, a HTML-lapok karbantartása, az alkotó adatbázisok aktualizálása és karbantartása, a metaadatok karbantartása magyarul és angolul,

– a FISH-adatszolgáltatással kapcsolatos adminisztrációs, jogi és pénzügyi folyamatok szabályozása, különös tekintettel a kapcsolatos szervezeti háttérre, a felhasználók regisztrálására, a szerződéskötések megoldására, a rendelések és a letöltések kezelésére, az adatszolgáltatási díj befizetésének/beszedésének a módjára.

3. Eredmények

A projekt első szakaszában a FÖMI – a konzorciumi tagokkal együtt – elvégezte a tárgyi érdekeltségű felhasználói igények elemzését, elkészítette az adatnyilvántartási dokumentumot, majd a rendszerjavaslatot. A rendszerjavaslat megvitatása a térinformatikában érintettek széles körében történt meg.

Ezt követően kialakításra került a hardver- és szoftver-infrastruktúra, megszerkesztettük a Web-hely keretrendszerét, és a DAT-szabványnak megfelelően feltöltöttük a mintaterület metaadatait. A mintaterület az 54-es 1:100 000 méretarányú EOTR-szelvény területe és Fejér megye volt, beleértve a Fejér Megyei Földhivatalt is.

Időközben a Miniszterelnöki Hivatal megkezdte a METATÉR nemzeti adatház projektet, ami a FISH-projekt jelentőségét új megvilágításba helyezte. A METATÉR új EU kompatíbilis metaadatszabványt dolgozott ki, melyhez a FISH-projekt kísérletként szolgál.

A FISH-központban a Web-hely szolgáltatási szerkezete a következő:

– Újdonságok – Kirakat

– Adatház

– Regisztráció

Termékek – Adatbázisok, Térképek, Légi- felvételek, Űrfelvételek, Szoftverek, Szakmai szabályzatok

– Keresés – Mi van itt?

Szolgáltatások – Adatgyűjtés, adatintegrálás, elemzés, tematikus térképezés

– Információ – Válaszok a gyakori kérdésekre

– Keresés – Kulcsszavak alapján

– Felhasználók – Ötletek, felhasználói klub

– Partnerek – Adatszolgáltatók – Szinergia

– Javaslatok – Visszajelzések

A FISH-szolgáltatás sokrétű, interaktív és dinamikus jellegű. A fenti szolgáltatási szerkezet már ma is élő – még akkor is, ha nem minden fejezetében teljes, illetve helyenként egyelőre ideiglenes megoldásokat tartalmaz. A FISH Web-helyet bárki meglátogathatja interneten, ezért a mostani bemutatásban csak az adatbázisokat részletezzük, azt is csak felszínesen. A alábbi adatbázisok és/vagy metaadataik érhetők el a FISH-en keresztül.

– A vízszintes és a magassági geodéziai alappontok adatbázisa:

Tartalmazza: az alappontok leíró adatait, helyszínrajzait, térképi hátterét.

– Az Országos GPS Hálózat (OGPSH) pontjainak adatbázisa:

Tartalmazza: a pontok leíró adatait, helyszínrajzait, térképi hátterét.

– Magyarország Közigazgatási Határainak (MKH) adatbázisa:

Tartalmazza: a közigazgatási határok pontjainak koordinátáit és néhány jellemző kódját, többféle jellegzetes méretarányban.

– Az Európai Közigazgatási Határok Folytonos Adatbázisa (SABE):

Tartalmazza: az európai országok döntő többségének a közigazgatási határait kis- és közepes méretarányban.

Az európai országok térképészszolgálatainak MEGRIN elnevezésű együttműködési szervezete által készített termék, amely évente kerül aktualizálásra. A MEGRIN-nek a FÖMI is tagja a magyar térképész-szolgálat képviseletében.

– Az 1:100 000 méretarányú EOTR topográfiai alaptérkép digitális változata (DTA100):

Tartalmazza: a 84 szelvény színes nyomatának és fedvényeinek raszteres és vektoros változatát.

– Magyarország digitális domborzatmodellje (DDM100):

Tartalmazza: a hazánkat fedő domborzat magasságait 100x100 m-es rácson.

– Az 1:10 000 méretarányú EOTR topográfiai alaptérkép metaadatai:

Tartalmazza: a szolgáltatott analóg térképek metaadatait. Elkezdtük a színes nyomatok és kiválasztott fedvények raszteres változatait létrehozni.

– A Földrajzinév-tár adatbázisa (FNT):

Tartalmazza: a közepes méretarányú topográfiai térképek tartalmához illeszkedő földrajzi neveket.

– Geoid-adatbázis:

Tartalmazza: a geoid magyarországi felületdarabjának az adatait 0,1 m felbontásban, 5´ 5 km-es rácson (GPS segítségével történő magasság-meghatározásokhoz van rá szükség).

– A CORINE Földfelszíni Borítás adatbázisa (CORINE):

Tartalmazza: a CORINE EU-program
keretében a teljes Európára elkészített 1:100 000 méretarányú földfelszín-borítási adatok Magyarországra eső részét digitálisan és analóg formában.

Az informatikai értéknövelt szolgáltatások körébe tartozik a FISH azon szegmense, amely az ingatlan-nyilvántartás országos szinten gyűjtött és szelektált tematikákban statisztikai elemzésekkel nyert adatait szolgáltatja a FISH Web-oldalát meglátogatók részére.

Egy további érdekesség, hogy a szoftveres szolgáltatások közül az egyik interneten teszi lehetővé a FISH-t meglátogató számára, hogy EOV-rendszerű koordinátáiból WGS-84 rendszerű (ill. annak az Európára pontossá tett EUREF’89 jelű megvalósulása) koordinátákat (vagy EUREF’89-ből EOV-koordinátákat) nyerjen a FÖMI-ben kidolgozott, hiteles transzformációs módszer segítségével – mindezt térinformatikai céllal.

Az alábbi ábra (lásd következő oldal) egy képernyőmintát mutat a geodéziai alappontok adatbázisából.

4. A megvalósítástól remélt hasznok

A FÖMI-nél lévő adatkincs metaadat-leírásának hozzáférhetővé tétele csökkentheti a párhuzamos adatgyűjtést, ezzel nemzetgazdasági szinten megtakarításokat jelent. A szolgáltatások elősegítik a potenciális befektetők információellátását. A közhiteles állami alapadatok és egyéb térképi adatok, szolgáltatások szélesebb kör számára válnak ismertté, és számítógépes nyílt hálózaton távolról is elérhetové. Könnyebb, rugalmasabb lesz a FÖMI-nél lévő földügyi, távérzékelési, térképészeti és földmérési adatairól szóló információk elérése, ezáltal bővül a felhasználók köre. A hiteles, közcélú információk a felhasználók széles körét segítik a döntéshozatalban.

Az FVM FTF megbízásából az angliai Ordnance Survey – bevonva a Geometria Térinformatikai Rendszerházat – 1996-ban piackutatási felmérést végzett, és elemzést készített Magyarországon az ingatlan-nyilvántartási, földmérési, térképészeti és távérzékelési adatok szolgáltatása és piaca terén. Az erről készült tanulmány szerint a FÖMI és a földhivatalok akkori 380 MFt éves bevétele rövid idő alatt 3-7000 MFt-ra növelhető az újszerű termékek, értéknövelt adatok és informatikai adatok szolgáltatása ill. informatikai alkalmazások révén. Ilyen fantasztikus eredmény elérését hivatott segíteni a FISH-szolgáltatás. Beindításával a szakágazati marketing egy, a korhoz illeszkedő akciója kezdődött meg. Elősegíti a korábban csak a szakmai körökre korlátozódó, izolált marketing megszüntetéséhez, valamint ahhoz, hogy termékeink és szolgáltatásaink felhasználói köre kibővüljön, a felhasználók komplexen alkalmazzák termékeinket és szolgáltatásainkat feladataik elvégzéséhez.

IRODALOM

11. FISH – Rendszerjavaslat. FÖMI, Budapest, 1998. március.

12. Márkus B.: Building A Land Information Clearinghouse, Workshop on GIS, Aerial Remote Sensing and Clearinghouse in Hungary. MÁFI, Budapest, 1998.

13. Podolcsák Á.–Tóth M.–Zalaba P.: Modernisation of Land Offices. www.takarnet.hu, 1998.

14. METATÉR Megvalósíthatósági tanulmány. Miniszterelnöki Hivatal, 1998.

15. FISH – Rendszerterv. FÖMI, Budapest, 1998. november.

16. FISH – Land Information Services on the Web, ESMI Hungarian Panel Workshop, Prime Minister’s Office. Budapest, 1998.

17. Az Informatikai és Távközlési Bizottság 13/1997.(X.15.) sz. határozata.

18. Mihály Sz.: A magyarországi geodéziai vonatkozási és vetületi rendszerek leíró katalógusa = Geod. és Kart. 1994/4.

19. Mihály Sz.: Javaslatok a FISH projekt metaadatbázisának szabványos kiépítéséhez. FÖMI, Budapest, 1998. december 3.

10. Mihály Sz.: A FÖMI adatbázisai, szabványosítási kérdések. MTA Geodéziai Tudományos Bizottság ülésén elhangzott eloadás. Budapest, 1998. október 8.

11. Kecskés Zs.–Prajczer T.–dr. Székely I.: A METATÉR projekt megvalósíthatósági tanulmánya. GeoX, Budapest, 1998. (Készült a MeH megbízásából).

 

Hungarian Lands and Mapping Services on Network – A Metadata Project

Dr. Sz. Mihály–Dr. B. Márkus
Summary

In the frame of the lands and mapping state sector of Hungary a series of base data on geodetic control networks, topographic maps, cadastre maps and their derived products are offered to the information society. These data are supplied by Institute of Geodesy, Cartography and Remote Sensing (FÖMI) in analogue and digital form. As to serve the infor-

mation society at the level much higher than earlier and to intensify his marketing activity the FÖMI decided to give standardised metadata information on those data and to supply the digital data itself on world-wide computer network. Based on recommendation of Lands and Mapping Department of Ministry of Agriculture a project called “FISH” has been initialized and is financially supported by the National Committee of Technological Developments (OMFB). The project is hosted and coordinated by FÖMI. The GEOCOMP Kft. and the College for Surveying and County-Planning of Sopron University are cooperating.

Ultimate goals of the project is to develop land and mapping metadata services on network for professional users and to build a data warehouse in FÖMI. The new technology used are the Web and the ArcView Internet Map Server. The standards applied are the metadata standard of CEN TC 287 and the HTML.

The products and services are as follows geodetic control points, topographic maps and databases, digital elevation model, administrative boundaries, geographic names, CORINE Land Cover database, satellite and aerial images, software products, statistical land registry services, additional institutional information services. For more see: http://fish.fomi.hu. The products and solution of FISH are harmonized with a METATÉR project of the Prime Minister Office aiming to inform the public administration with metadata on basic geoinformation products.