ICA Executive Committee

Time ICC, GA President Vice-Presidents (Past Presidents not listed) Secretary General
1961-1964 1961-Paris (FRA)
1962-Frankfurt am Main (FRG)
1964-Edinburgh (UK)
Prof. Eduard Imhof (SUI) Stéphane de Brommer (FRA)
Granville K. Emminizer (USA)
Karl Mannerfelt (SWE)
Dennis E. O. Thackwell (UK)
Carlo Traversi (ITA)
Erwin Gigas (FRG)
1964-1968 1967-Amsterdam (NED)
1968-Delhi
Brig. Dennis E. O. Thackwell (UK) Stéphane de Brommer (FRA)
Granville K. Emminizer (USA)
H. Knorr (FRG)
J.S. Paintal (IND)
Konstantin Salichtchev (USSR)
Carlo Traversi (ITA)
Ferdinand Ormeling (NED)
1968-1972 1970-Stresa (ITA)
1972-Ottawa (CAN)
Prof. Konstantin Salichtchev (USSR) Abdelatif Belbachir (MOR)
Umberto Bonapace (ITA)
Francois Bonnet-Dupeyron (FRA)
Brice Burroughs (USA)
Janusz Klawe (CAN)
H. Knorr (FRG)
Dennis E. O. Thackwell (UK)
Ferdinand Ormeling (NED)
1972-1976 1974-Madrid (ESP)
1976-Moscow (USSR)
Prof. Arthur A. Robinson (USA) John C. Bartholomew (UK)
Francois Bonnet-Dupeyron (FRA)
Olof W. Hedbom (SWE)
Skoshichi Nomura (JPN)
R. Nuñez de las Cuevas (ESP)
Lech Ratajski (POL)
Konstantin Salichtchev (USSR)
Ferdinand Ormeling (NED)
1976-1980 1978-College Park (USA)
1980-Tokyo (JAP)
Prof. Ferdinand Ormeling (NED) John C. Bartholomew (UK)
Rolf Böhme (FRG)
Andrzej Ciolkosz (POL)
K.L. Khosla (IND)
A.M. Komkov (USSR) 1977-
M.J. Nikishov (USSR) -1977
Skoshichi Nomura (JPN)
Lech Ratajski (POL) -1977
Arthur A. Robinson (USA)
Olof W. Hedbom (SWE)
1980-1984 1982-Warsaw (POL)
1984-Perth (AUS)
Prof. Ferdinand Ormeling (NED) E.P. Arzhanov (USSR)1983-
Rolf Böhme (FRG)
Andrzej Ciolkosz (POL)
B.E. Goodrick (AUS)
K.L. Khosla (IND)
A.M. Komkov (USSR) 1983-
P: Legris (FRA)
Joel L. Morrison (USA)
Olof W. Hedbom (SWE)
1984-1987 1987-Morelia (MEX) Prof. Joel L. Morrison (USA) Pankaj Kumar Agarwal (IND)
E.P. Arzhanov (USSR)
Nestor Duch Gary (MEX)
Yuju Hu (CHN)
Ferdinand Ormeling (NED)
David W. Rhind (UK)
Fraser Taylor (CAN)
Donald T. Pearce (AUS)
1987-1991 1989-Budapest (HUN)
1991-Bournemouth (UK)
Prof. Fraser Taylor (CAN) E.P. Arzhanov (USSR)
Fred W. Christ (FRG) 1989-
Nestor Duch Gary (MEX)
Jean-Philippe Grélot (FRA)
Yuju Hu (CHN)
Werner Lichtner (FRG) -1989
Árpád Papp-Váry (HUN)
David W. Rhind (UK)
Donald T. Pearce (AUS)
1991-1995 1993-Köln (GER)
1995-Barcelona (ESP)
Prof. Fraser Taylor (CAN) Edzard S. Bos (NED)
Tositomo Kanakubo (JPN)
Jaume Miranda i Canals (ESP)
Judy Olson (USA) 1993-
Árpád Papp-Váry (HUN)
Barbara Bartz Petchenik (USA) -1992
Donald T. Pearce (AUS)
Michael Wood (UK)
Jean-Philippe Grélot (FRA)
1995-1999 1997-Stockholm (SWE)
1999-Ottawa (CAN)
Dr. Michael Wood (UK) Regina Alaujo de Almeida/Vasconcellos (BRA)
Tositomo Kanakubo (JPN)
Milan Konecny (CZE)
Jaume Miranda i Canals (ESP)
Judy Olson (USA)
Bengt Rystedt (SWE)
José G, Solis (PHI)
Jean-Philippe Grélot (FRA)
1999-2003 2001-Beijing (CHN)
2003-Durban (RSA)
Prof. Bengt Rystedt (SWE) Milan Konecny (CZE)
Li li (CHN)
Elri Liebenberg (RSA)
Robert B. McMaster (USA)
Takashi Morita (JPN)
Kirsi Virrantaus (FIN)
Alberta Auringer Wood (CAN)
Ferjan Ormeling (NED)
2003-2007 2005-A Coruña (ESP)
2007-Moscow (RUS)
Prof. Milan Konecny (CZE) William Cartwright (AUS)
David Fairbairn (UK)
Ramon Lorenzo Martinez (ESP)
Robert B. McMaster (USA)
Haggai Nyapola (KEN)
Vladimir S.Tikunov (RUS)
Kirsi Virrantaus (FIN)
Ferjan Ormeling (NED)
2007-2011 2009-Santiago de Chile (CHL)
2011-Paris (FRA)
Prof. William Cartwright (AUS) Derek Clarke (RSA)
Georg Gartner (AUT)
Pablo Domingo Gran López (CHL)
Menno-Jan Kraak (NED)
Zhilin Li (HKG)
Anne Ruas (FRA)
Timothy F. Trainor (USA)
David Fairbairn (UK)
2011-2015 2013-Dresden (GER)
2015-Rio de Janeiro (BRA)
Prof. Georg Gartner (AUT) Derek Clarke (RSA)
Menno-Jan Kraak (NED)
Liu Yaolin (CHN)
Sukendra Martha (IDN)
Paulo Menezes (BRA)
Anne Ruas (FRA)
Timothy F. Trainor (USA)
László Zentai (HUN)
2015-2019 2017-Washington DC (USA) Prof. Menno-Jan Kraak (NED) Sara Fabrikant (SUI)
David Forrest (UK)
Yaolin Liu (CHN)
Pilar Sánchez-Ortiz Rodríguez (ESP)
Monika Sester (GER)
Lynn Usery (USA)
Vít Voženílek (CZE)
László Zentai (HUN)