35/2000.
(XII. 20.) HM rendelet
a védelmi célokat szolgáló földmérési és térképészeti szakigazgatási
feladatokról, valamint a honvédelmi célú térképellátásról
A földmérési és térképészeti tevékenységről szóló 1996. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: Fttv.) 29. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
I.
Fejezet
SZAKIGAZGATÁSI FELADATOK ÉS HATÁSKÖRÖK
A védelmi célokat szolgáló földmérési és térképészeti szakigazgatási feladatok
1. § (1) A védelmi célokat szolgáló földmérési és térképészeti szakigazgatási feladatokban országos illetékességgel a Magyar Honvédség Térképészeti Hivatal (a továbbiakban: MH TÉHI) és a Honvédelmi Minisztérium Térképészeti Közhasznú Társaság (a továbbiakban: HM Térképészeti Kht.) - a jelen rendeletben meghatározott hatáskörmegosztás szerint - jár el.
(2) Az MH TÉHI alapvető feladata a honvédelmi miniszter felelősségi körébe tartozó állami alapfeladatok és állami alapmunkák tervezése és végeztetése, valamint jogkörébe utalt hatósági feladatok ellátása.
(3) Az MH TÉHI gondoskodik a honvédelem térképellátásához szükséges feladatok végrehajtásáról, szakmailag koordinálja más ágazatok honvédelemmel kapcsolatos földmérési és térképészeti tevékenységét, beleértve ezek szabványosítási, szabályozási kérdéseit is. Ezzel összefüggésben:
a) a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) parancsnoka, vezérkari főnök irányelvei alapján tervezi és szervezi a fegyveres erők - továbbá minősített időszakra vonatkozóan - a rendvédelmi szervek, valamint a védelmi igazgatási szervek térképészeti és katonaföldrajzi biztosítását, megállapítja az ellátási normákat;
b) kidolgozza a szakmai szabványokat, szabályzatokat, a csapatok és törzsek szakfeladatai ellátásához szükséges szakutasításokat, kiadja a biztosítási feladatok folyamatos végrehajtásához szükséges intézkedéseket;
c) külön jogszabály szerint ellátja a mérőkamerás légifelvételek készítésének engedélyezését, felhasználásának szakfelügyeletét;
d) katonaföldrajzi és digitális topográfiai adatbázist működtet, gondoskodik a térképfelújítás és a térképek változásvezetésének folyamatosságáról;
e) képviseli a honvédelem érdekeit az ország térképellátásának közép- és hosszú távú térképezési feladatai meghatározására, a feladatok ütemezésére, koordinálására létrehozott Térképellátási Koordinációs Bizottságban;
f) ellátja a nemzetközi kötelezettségből rá háruló feladatokat;
g) irányítja és felügyeli a HM Térképészeti Kht. szakmai tevékenységét.
(4) A HM Térképészeti Kht. alapvető feladata a honvédelmi miniszter felelősségi körébe tartozó állami alapfeladatok és állami alapmunkák végzése, illetve végeztetése, állami alapadatok és térképek őrzése, kezelése és szolgáltatása.
(5) A HM Térképészeti Kht. végrehajtja, illetve végrehajtatja a honvédelem térképellátásához szükséges feladatokat. Ezzel összefüggésben:
a) a kezelésében lévő állami alapadatokról - az Fttv. 6. §-ának (2) bekezdése alapján - adatszolgáltatást végez analóg és digitális formában;
b) létrehozza és fenntartja az MH működéséhez szükséges geodéziai alapokat, az MH és a Határőrség részére pontjegyzékeket (koordinátajegyzékeket) ad ki;
c) digitális topográfiai és katonaföldrajzi adatbázisokat állít elő és tart fenn, illetve térképeket állít elő, a fenntartáshoz pedig adatokat szerez be;
d) ellátja a nemzetközi kötelezettségből rá háruló feladatokat.
Hatáskörök
2. § (1) Az MH TÉHI hatósági jogkörében végzi:
a) a kis- és közepes méretarányú állami topográfiai térképek alapján készülő sajátos célú, tematikus térképek sokszorosításának engedélyezését;
b) a kis- és közepes méretarányú állami topográfiai térképek állami átvételét.
(2) Az MH TÉHI elbírálja kizárólag a katonai tájékoztatási hálózat pontjainak megszüntetésére vagy áthelyezésére irányuló kérelmeket.
(3) Az MH TÉHI - a HM Térképészeti Kht.-val egyeztetve - együttműködik a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériummal a földmérési jelek védelmével kapcsolatos feladatokban, ideértve az országos alapponthálózat azon pontjaira - amelyek egyben a katonai tájékozási hálózat pontjai (anyagpontok) is - vonatkozó kérelmek elbírálását is.
(4) Az MH TÉHI vezetője a honvédelmi miniszter megbízásából feladatkörében eljárva képviseli az MH-t:
a) a polgári térképész szolgálatnál a honvédelem térképellátásával összefüggő elvi és gyakorlati szakmai kérdésekben;
b) a szakmai követelmények, szabványok, szabályzatok kidolgozása és érvényesítése vonatkozásában;
c) a Térképellátási Koordinációs Bizottságba delegált állandó képviselővel;
d) a nemzetközi kapcsolattartás során.
II.
Fejezet
A TÉRKÉPÉSZETI ELLÁTÁS RENDJE
A honvédelmi célú térképellátás meghatározása
3. § (1) Honvédelmi célú térképészeti anyagellátásnak minősül a fegyveres erőknek a rendvédelmi és a védelmi igazgatási szerveknek, valamint a minősített időszaki feladatellátásban és az országmozgósítás feladataiban részt vevő egyéb országos hatáskörű szerveknek, centrális irányítású szerveknek, az ország védelmi feladataihoz szükséges térképekkel, térképészeti információkkal, távérzékelési anyagokkal, geodéziai, geofizikai adatokkal történő ellátása (a továbbiakban: ellátás).
(2) A szakmai ellátási normák alapján végzett honvédelmi célú ellátás térítésmentes.
A honvédelmi célú térképellátás rendje
4. § (1) Az ellátást, valamint az MH térképészeti és katonaföldrajzi biztosítását a vezérkari főnök által kiadott szakutasítások szabályozzák.
(2) Az ellátás folyamatát a térképészeti anyagellátási és utaltsági rend szabályozza. A katonai szervezeteknél a készenléti térképkészletek megosztása, készletezése biztosítja a védelmi feladatok megkezdéséhez szükséges térképeket. Az MH TÉHI békében annyi térképet tároltat, amennyi a minősített időszakban az MH igényén kívül kielégíti a Határőrség, a rendvédelmi szervek és a védelmi igazgatási szervek térképészeti anyagszükségletét is.
(3) A minősített időszaki feladatok végrehajtásához a katonai szervezetek a békében készletezett térképészeti anyagaikon kívül a minősített időszaki térképellátási rendnek megfelelően kapott térképeket használják.
Digitális térképi állományok fejlesztési célú felhasználása
5. § (1) A Honvédelmi Minisztérium (a továbbiakban: HM) és az MH szervezetei az MH TÉHI-hez eljuttatott igénybejelentés alapján feladataik ellátásához, azok szakirányú fejlesztéséhez (a továbbiakban: fejlesztési feladat) igényelhetik az állami topográfiai térképek digitális változatát.
(2) A digitális térképi állományok HM-en és MH-n belüli szervezetek közötti átadása átadás-átvételi jegyzőkönyv készítéséhez kötött, amelynek kötelezően tartalmaznia kell:
a) az átadó és az átvevő szervezet megnevezését;
b) a fejlesztési feladat megnevezését;
c) a digitális térképi állomány paramétereit;
d) az átvevő szervezetnek a digitális térképi állományra vonatkozó használati jogait;
e) az MH TÉHI ellenjegyzését.
(3) A digitális térképi állományokat HM-en és MH-n belül kizárólag honvédelmi érdekből meghatározott fejlesztési feladathoz lehet igazgatási szolgáltatási díj, illetve felhasználási díj fizetése nélkül felhasználni.
(4) Az (1) bekezdésben meghatározott szervezeteken és a HM Térképészeti Kht.-n kívül bárki - beleértve a honvédelmi miniszter által alapított gazdasági társaságokat is - a honvédelmi célú digitális adat- és térképi állományok fejlesztésére irányuló tevékenységet kizárólag az MH TÉHI-vel kötött egyedi szerződés alapján végezhet.
(5) Az (1) bekezdésben meghatározott szervezetek a térítésmentesen átadott alapadatokat és térképeket a (2) bekezdésben meghatározottakon túl más természetes és jogi személynek, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetnek nem adhatják tovább, kivéve, ha az MH TÉHI-vel kötött szerződés ettől eltérően rendelkezik.
(6) A HM és az MH feladatainak ellátásához topográfiai térképet, digitális távérzékeléssel ellátott térképészeti alapadatot, valamint digitális geodéziai adatot - az MH TÉHI jóváhagyásával - kizárólag a HM Térképészeti Kht. készíthet, illetve készíttethet elő.
(7) Amennyiben a fejlesztési tevékenység az állami topográfiai térkép szabványban rögzített tartalmában (digitális adatbázisában) változást idéz elő, az előállított digitális adatállományt térítésmentesen az MH TÉHI, illetve a HM Térképészeti Kht. rendelkezésére kell bocsátani.
A Határőrség és a rendvédelmi szervek ellátása
6. § (1) A Határőrséget, a rendvédelmi szerveket, a védelmi igazgatás szerveit, valamint a minősített időszaki feladatellátásban és az országmozgósítás feladataiban részt vevő egyéb országos hatáskörű szerveket, centrális irányítású szervezeteket minősített időszakon kívül a HM Térképészeti Kht. látja el térképészeti, távérzékelési és geodéziai anyagokkal.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szervek ellátása minősített időszakon kívül térítés ellenében történik.
(3) Minősített időszakban a Belügyminisztérium meghatározott feladatokban érintett szervezetei a HM minősített időszaki ellátásának megfelelően térítésmentesen kapják a térképészeti anyagokat.
III.
Fejezet
Záró rendelkezések
7. § Ez a rendelet 2001. január 1-jén lép hatályba. Ezzel egyidejűleg hatályát veszti a védelmi célokat szolgáló földmérési és térképészeti szakigazgatási feladatokról, valamint a honvédelmi célú térképellátásról szóló 21/1997. (X. 3.) HM rendelet.