Válasz

Dr. Kolozsvári Gábor

„Bírálat”-ára

 

 

Megköszönve dolgozatomhoz készített Bírálatát, az abban felvetett kérdésekre az alábbi választ adom:

 

4.old. „Megjegyzés”: Matematikai értelemben egzakt ábrázolás — szélső esetben — a teljes, minden részletre kiterjedő leképezés lenne. Azt mondhatjuk tehát, hogy minden térkép — függetlenül méretarányától és az ábrázolás részletességétől — a Föld felszínének csupán modellje. E modellek jóságát az határozza meg, hogy mennyiben tudnak megfelelni azoknak a felhasználói elvárásoknak, melyek kielégítése a térképet készítő szakember célja. A domborzat esetében az egzakt ábrázoláson, annak lehetőségén azt értem, hogy a rendelkezésre álló adatokból (ez a mintavételi sűrűség függvénye), az általában alkalmazott lineáris interpolációval (mivel a felszínnek nem minden egyes pontját mérjük meg a domborzatrajz előállításához,) az adott méretarányban optimálisan ábrázolható részletességű kép levezethető-e, vagy csak annál vázlatosabb leképezés érhető-e el. Mint tudjuk, az óceánok esetében számos területen csak szórványos pontmérések és/vagy egymáshoz viszonyítva igen nagy távolságban (több száz, esetenként több ezer km-re) fekvő profilmérések történtek, így ezek még a kisméretarányú térképek adatszükségletét sem elégítik ki a fenti szempontból. Ezért mondom azt, hogy még kisméretarányú térképeken sem valósítható meg a matematikai értelemben egzakt ábrázolás.

 

Itt is hangsúlyozni szeretném azt, hogy a kisméretarányú térképeknek nem a méréseket is lehetővé tevő ábrázolás a célja, hiszen pl. a dolgozat egyik melléklete „A Föld szilárd felszíne" c. térkép 0,1 mm-es mélységvonalai 4,2 km széles sávot fednek le a Föld felszínéből az adott méretarányban.

E térképek célja: olyan általános földrajzi kép közlése a térképolvasóval, amely lehetővé teszi számára, hogy a korábbi szárazföldi közvetlen ismeretei alapján helyes, a valósághoz közel álló képet tudjon kialakítani az általa közvetlenül meg nem ismerhető területekről, esetünkben a tengerfenékről. Ezen térképek egzaktsága „csupán” abban mérhető,hogy valóban azokat a fontos szerkezeti sajátságokat tükrözik-e, amelyek a morfológiai formák kialakításában alapvető szerepet játszanak, illetve a valóban jellemző formakics kiemelése (és szükség szerint, akár méreten felüli ábrázolása) történt-e a térkép szerkesztésekor. (A vázolt problémák miatt nem oldható meg pl. a domborzat vagy a partvonal generalizálásának automatizálása. Egy matematikai szűrés — az általam tárgyalt méretarányokban — a fjordokat levágná, eltüntetné. A fjordokkal tagolt partvonal helyett egy, az afrikaihoz hasonló, sima lefutású partvonal-ábrázolás viszont nyilvánvalóan torz kép kialakítását eredményezné a térképolvasóban, bár matematikai értelemben ez a korrekt.) A kisméretarányú térkép tehát — szemléletesen fogalmazva —, a Föld „karikatúrája” (a kifejezés pozitív értelmében): a lényeges, a jellemző karaktereket hangsúlyozza. Ez a kiemelés azonban csak olyan mértékű lehet,hogy az egész képet ne torzítsa lényegesen.

 

Az ugyanebben a „Megjegyzés”-ben, de már az 5.old.-on megfogalmazott, a dolgozat 2-2.ábrájával kapcsolatos kérdésre válaszolva el kell mondani, hogy a kisméretarányú térképek részletesebb — általában sok példányban megjelenő, viszonylag könnyen hozzáférhető — forrásmunkákból levezetett kiadványok. Az, hogy ezekből a térképszerkesztő az átszerkesztés és generalizálás során mit hagy el és mit  hangsúlyoz, mit emel ki (ez egyben a földtudományi ismeretek mélységének is tükrözője), ebben rejlik a szubjektivitás. Az elmondottak szerint az a) jelű térkép esetében is feltételezhető a forrásmunkák jelentős részének azonossága a b) és c) jelű térképekkel. Az utóbbi kettő azonban ugyanannak a cégnek a kiadványa. A rendelkezésre álló elsődleges forrásmunkákban (melyek konkrét mélységmérések és ezek nyomvonalait a térképek feltüntetik) nincs lényegbeli eltérés. A felhasznált forrásmunkák jegyzékében szereplő egyéb kiadványok válogatása azonban — a bizonyíthatóan más személyekből álló szerkesztőgárda (nevük szerepel a GEBCO-sorozat 1984-es összkiadásában) — már a szerkesztők szubjektív forráskritikáját tükrözi, mert ugyanazon cégen belül nyilvánvaló a rendelkezésre álló forrásmunkák egyezése.

 

A szubjektivitás csak az ismeretek rendszerezésével, terjesztésével és a generalizálási szabályok kialakításával csökkenthető. Dolgozatomnak, előadásaimnak és publikációimnak ez ad értelmet.

 

A 6. oldalon feltett kérdésre válaszolva tudni kell azt,hogy egy-egy területről általában csak egy-egy nagyméretarányú felmérés áll rendelkezésünkre, rendszerint komplex földtudományi elemzés (földmágnesség, gravitáció, felszíni üledékminták, mélyfúrási magminták stb.), illetve merülőhajókkal végzett közvetlen szemrevételezés „mellékterméke”-ként. Ezeket minden esetben elsődleges forrásanyagoknak tekintem (a GEBCO szerkesztői is így tekintették, általában). Ezek teszik lehetővé a morfológia részletekbe menő megismerését és így képezhetik alapját a — szerintem a kisméterarányú térképek készítésénél megengedhető — térképészeti extrapolációnak. A morfológiai ismeretek viszont lehetővé teszik azt, hogy konkrét feladat megoldásakor a hozzáférhető — az elkészítendő térkép méretarányához közel álló — alapanyagok közül azokat válasszuk ki, amelyek az ismert részletes felmérések anyagát megfelelőképpen visszatüktözik, illetve felfedezhető rajtuk az, hogy a szerkesztő jó (legjellemzőbben lemeztektonikai) alapismeretekkel rendelkezik-e vagy sem.

 

Külön megköszönöm, hogy a 9. oldalon felhívja figyelmemet a pontokba szedett, tézisszerű összefoglalás hiányára, amely a bíráló bizottság állásfoglalásának kialakítását is megkönnyíti. A III. fejezet elején van ugyan egy néhány soros összegzés, amely a most kifejtendő pontokba rendezett „igazi” tézisek 6 pontjának megfelel, de ezek kifejtése már a dolgozat felépítését követve csak 3 pontban történik.

 

 

Az elméleti tudományos eredmények összefoglalása

(Tézisek)

 

1. Az Eduard Imhof által az ábrázolandó izovonalak meghatározására bemutatott módszerek közül az „egyenlő területű lépcsők” modelljét választottam. Erről bebizonyítottam, hogy alkalmas a szárazföldi és a tengeri területek azonos szempontok szerint történő ábrázolására, mivel megfelelő paraméterválasztás esetén kielégíti az Imhof által a szárazföldi területek kisméretarányú ábrázolására legmegfelelőbbnek tartott ún. mértani haladvány szerint növekvő értékű szintfelületek (szintvonalértékek) modelljét is. A kiválasztott modellt alkalmazva, a különböző óceáni és tengeri területek mélységeloszlásának elemzése alapján négy — az ún. minimális, közepes, optimális és maximális — mélységlépcsőszám-csoportot alkottam. Megjelent térképek mélységlépcsőszámai és méretaránya alapján — a Töpfer-szabály felhasználásával és kiterjesztésével — meghatároztam a térkép méretaránya és az alkalmazott réteglépcsőszám közötti általános összefüggést. Ennek felhasználásával a mélységlépcsőszám-csoportokhoz méretarány-tartományokat rendeltem, és megadtam a különböző tartományokba eső térképeken ábrázolandó izobátok számát és mélységértékeit az 1:1 000 000-s és az annál kisebb méretarányú térképekre. Ezek képezik a vertikális generalizálás alapját.

 

2. A nemzetközi szakirodalomban megjelent publikációk szintéziseként, a tengerfenék-domborzati formák kéregszerkezeti alapon nyugvó rendszerét állítottam fel, amelyet képződmények és képződménycsoportok szerint tárgyalva kiegészítettem a kisméretarányú térképek készítése során szem előtt tartandó generalizálási szabályok megfogalmazásával. Ezek képezik a horizontális generalizálás alapját.

 

3. Mind a megjelenítés módját (izovonalas domborzatábrázolás rétegszínezéssel és summerrel kombinálva, a hátságvidéket és a kontinentális lejtőt a tengerfenék más területeitől elkülönítő színezés alkalmazása a tagolás jobb biztosítása érdekében), mind az ábrázolásra kiválasztott réteglépcsők (izovonalérték-közök) meghatározását tekintve, a teljes szilárd földfelszínre (tehát a szárazföldi és a tengervízzel fedett földkéreg megjelenítésére egyaránt) egységes domborzatábrázolási módszer elvi alapjait dolgoztam ki.

 

4. Angol, német, orosz és francia forrásmunkákból kiindulva, \D\Ba tengerfenék-domborzati formák magyar nevének és definícióinak (terminológia), valamint a földrajzi nevekben az e formák azonosítását biztosító ún. földrajzi közneveknek vagy köznévi utótagoknak (nómenklatúra) egységes rendszerét hoztam létre. Felhasználtam és kis részben módosítottam a magyar Földrajzinév-bizottság által 1979-ben meghatározott 42 köznevet ill. fogalmat, és további 52-vel egészítettem ki.

 

5. Az angol, német, francia, orosz és cseh névadási gyakorlat szabályainak feltárásával meghatároztam a földrajzi nevek előtagjainak (megkülönböztető elemeinek) olyan csoportjait, amelyeket általában lefordítanak. Ez támpontul szolgál a nemzetközi gyakorlatnak megfelelő magyar névalkotás szabályainak meghatározásához. Több ezer magyar (de nem csak Magyarország területére vonatkozó) földrajzi név elemzése nyomán szabályokba foglaltam  a földrajzi nevekben gyakran megjelenő -i melléknévképző használatát.

 

6. Ugyancsak a földrajzi nevek témaköréhez kapcsolódva: rámutattam arra az alapvető hibára, hogy a földrajzinév-tárak a legtöbb esetben csak a névváltozatok, illetve a hivatalos névformák rögzítését tekintik célnak, még akkor is, ha a névhez egy-egy koordinátapárt rendelnek a „lokalizálás” érdekében. Ez utóbbi azonban csak a pontszerű — vagy a pontszerűnek tekinthető (pl. vulkáni kúp) — objektumok lokalizálására elfogadható eljárás. Nem megfelelő viszont a vonalas és felületi kiterjedésű képződmények esetén. Egy korszerű névtárnak vagy egy kiépítendő számítógépes adatbázisnak elengedhetetlen része kell legyen, az objektumok megfelelő lokalizálását biztosító térkép.(A dolgozat mellékleteként bemutatott „A Jeges-tenger földrajzinév-tárá”-hoz is készült ilyen: mind a tengerek lehatárolására, mind a tengerfenék-képződmények lokalizálására.) Az így kialakított adatbázis kiegészíthető a különböző méretarány-tartományokban „ábrázolásra javasolt képződmények” minősítéssel (pl. kódszámok formájában), megkönnyítve ezzel a térképszerkesztési feladatokat. Ezt a névtárak és adatbázisok (a földrajzi információs rendszerek) létrehozásakor kielégítendő egyik fontos követelmény megfogalmazásának tekintem.

 

Pozitív értékelését köszönöm.

 

Budakeszi, 1992. junius 1.

 

                                                                                                              Márton Mátyás

                                                                                                              levelező ösztöndíjas